Airbnb : Yeni Nesil Ev Otelciliği – Airbnb Hakkında Her Şey

 • Yunus Emre Yüksel tarafından Yunus Emre Yüksel
 • Airbnb
airbnb nedir, nasıl kullanılır, airbnbde ilan açmak, airbnbde nasıl ilan açılır

Airbnb ile Ev Otelciliği – A’dan Z’ye Her şey

Airbnb hakkında bir şeyler duyduysanız ancak nasıl çalıştığı veya kullanıldığı hakkında hiçbir fikriniz yoksa doğru adrestesiniz. Bu makale, Airbnb kullanmaya yeni başlayacak insanlar için çok detaylı bir Airbnb kullanım kılavuzudur. Makalenin sonundaysa size küçük bir sürprizimiz var! Hazırsanız başlayalım!

Airbnb Nedir? Nasıl Kuruldu?

Airbnb, açılımı “Airbed & Breakfast” olan ev kiralama hizmeti sunan platformdur. Kısa süreli kalacak yer arayanlar ile evini kiraya vermek isteyenleri buluşturan, dünyanın en büyük alternatif konaklama platformu diyebiliriz. 

Brian Chesky, Joe Gebbia ve Nate Blecharczyk zaman zaman ekstra paraya ihtiyaç duyduğu 2007 yılında, evlerinde insanları ağırlayarak para kazanmak için  bir web sitesi açmaya karar verdiler. 2008 yılında şirketleşen Airbnb misyonu: İnsanların yerel, otantik ve sürdürülebilir seyahatler yapabileceği daha güzel bir dünya yaratmaktı. 

Her ne kadar ana fikir seyahat eden gezginlere, daha ucuz konaklama imkanı sunan ev paylaşım platformu oluşturmak olsa da 10 yıl sonra Airbnb sadece gezginlerin değil, dünya çapında birçok insanın kullandığı popüler bir platform haline geldi. San Francisco’da başlayan macera bugün milyonlarca insana ulaşmış durumda.

Airbnb üzerinden gelir elde etmek istiyorsanız Missafir tüm süreçte size yardımcı olabilir. 

Türkiye ve Genel İstatistikleri

2023 yılında 150 milyon üzeri üyesi bulunan Airbnb, toplamda 220 ülkede 100 bin üzeri şehirde faaliyet göstermekte olup kullanıcılarına dünya çapında 6 milyon ev listeliyor. 2023 yılında her saniyede ortalama 6 konuk Airbnb üzerinden check-in yapmaktadır.

Air bnb İstatistikleri

Airbnb , 2010 yılında 76 ev ile başlayan Türkiye yolculuğu, 2023 yılında 50 bin üzeri eve yükselmiş durumdadır. Airbnb İstanbul’da şu anda toplam 19 bin üzeri ev sahibi bulunmaktadır. 2014 yılında ivme kazanan büyüme, bugün en hızlı hale gelmiştir.

Airbnb Türkiye pazarına girmesinden bu yana yıllık ortalama büyümesi %23’tür. Airbnb Türkiye’de, İstanbuldan sonra en fazla İzmir, Ankara, İzmir, Antalya, Bodrum ve Eskişehir’de faaliyet göstermektedir. Morgan Stanley çalışmalarının sonucuna göre Airbnb hizmetini kullanan insanların %93’ü aldıkları hizmetten memnun olmaktadır. Aynı zamanda kullanıcıların %53’ü, Airbnb’yi otellere göre daha ucuz olduğu için tercih ediyor.
Bir diğer istatistiğin grafiği ise 2017 yılında sonuçlanan AlphaWise çalışmasına göre : 2016 yılında beklenen ve gerçekleşen seyahat konaklamalarının, yüzde kaçının Airbnb ile yapıldığını gösteriyor

Airbnb Nasıl Çalışır?

Rezervasyon yapmanın tüm adımlarını göstermeden önce, herkesin aynı seviyede bilgi sahibi olduğuna emin olmak için, Airbnb’nin çalışma sistemini, bütünü ile size aktarmalıyım.

Airbnb aşağıda bulunan 2 farklı kategorideki insanları buluşturmak için aracılık yapmaktadır.

 • Kısa süreli kalacak ev arayan insanlar;
 • Evini kısa süreli, insanlara kiralamak isteyen ev sahipleri

Bireyleri, paylaştıkları ilanlar aracılığı ile Airbnb üzerinde bir araya getirir. Bu ilanlar farklı kriterlere göre 3 ana başlıkta sıralanır.

 1. Bütün Ev
 2. Özel Oda
 3. Paylaşımlı Oda

Airbnb Bütün Ev: Komple Bağımsız Daire

Bütün evler, adından da anlaşılacağı gibi tamamen bağımsız dairelerdir. Eviniz gibi fakat farklı yerlerde. Airbnb ev sahibi, size giriş esnasında, kiraladığınız evin anahtarını verir. (Genellikle rezervasyon başına sadece bir kez eve giriş işlemi olur. Eğer bir grup ile seyahat ediyorsanız, ayrı ayrı girip çıkmak için bu durumu ev sahibi ile konuşabilirsiniz.)


Evin belirtilen kuralları dahilinde istediğiniz gibi istediğiniz saatte eve giriş-çıkış yapabilirsiniz. “Bütün Evler” kategorisine girebilmek için, apartman dairesinde mutfağınız olmalıdır. Büyüklüğüne bağlı olarak, fırından, bulaşık makinesine; tabaktan, tencereye kadar her şey bulabilirsiniz. Hatta bazen temel bileşenler (tuz, karabiber, yağ) ile süper donanımlı mutfaklara sahip olabilirsiniz. Airbnb’deki bütün evler aynı zamanda özel banyoya sahiptir. Aksi takdirde kiralama sonrası, müşteri hizmetlerine konu ilgili şikayette bulunarak paranızı iade alabilirsiniz.

Kiralık daire büyüklüğü 15m² olan küçük stüdyodan 250 m²’ye kadar değişebilir.

Airbnb Özel Oda: Otel Gibi Fakat Özel Ev 

Airbnb aracılığı ile özel oda kiraladığınız zaman, ev sahibi ile aynı evde kalırsınız. Çoğu zaman, kaldığınız oda kilitlenebilir olur ancak her zaman değil. Genellikle özel odalar çok ekonomiktir. Pahalı ülkeleri ziyaret ettiğinizde, konaklama için harika fikir olabilir.

Airbnb özel oda

Dezavantajı ise ev sahibi ile ortak alanların paylaşılması diyebiliriz. Söylemekte fayda var, ev sahibi ile sohbet edip vakit geçirmek zorunda değilsiniz. Ev sahibi ile olan ilişki seviyesi, Airbnb özel odaları için size bağlı olarak açıkça sınırlanabilir.
Yalnız seyahat ettiğiniz zamanlarda, yeni insanlarla tanışmak istiyorsanız, bu konaklama çeşidini tercih edebilirsiniz. Genel olarak bakıldığında, otel gibi fakat sosyal tarafı ve daha fazlası size bağlıdır.

Airbnb Paylaşımlı Oda: Odanızı Paylaştığınız Sistem

airbnb paylaşımlı oda

Adından da anlayabileceğimiz gibi, başkası ile aynı oda içerisinde kaldığınız konaklama biçimidir. Büyük ihtimal, ev sahibi ile aynı odada kalırsınız, bazen sizinle aynı odayı kiralayan başka Airbnb müşterisi de olabilir.

Konforu seviyorsanız, bu konaklama çeşidine başvurmanızı önermiyoruz. Aksine konforu pek de önemsemiyorsanız, hoş insanlarla tanışma ihtimalini düşünerek şansınızı deneyebilirsiniz.

Airbnb Neden Daha Ekonomiktir?

Airbnb’nin otellerden daha uygun fiyatlı olmasını mümkün kılan şey, kiraladığınız evin oteller tarafından değil, özel kişiler tarafından yönetilmesidir.

Airbnb ekonomiktir

Durum böyle olunca, ekstra ücretler(yiyecek, içecek) ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Her ne kadar fiyatlar ev sahipleri tarafından özgürce belirlense de, Airbnb, bulunduğunuz bölgedeki diğer konut fiyatlarına göre ortalama bir fiyat önerisinde bulunur. 

Bu durumda ortalamanın üzerinde fiyat belirleyen ev sahibi, talep alamayacağı için fiyatı düşürmek zorunda kalır.  Bu durum, Airbnb kullanımının neden daha ekonomik olduğunun göstergesidir.

Konaklamak için Ev Kiralama İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Rezervasyon yapmanıza yardımcı olmak için, Polonya’nın Krakow şehrine 2 kişi, 2 gecelik bir konaklama için rezervasyonu yapacağınızı varsayalım. Şimdi rezervasyon sırasındaki her adımı en küçük ayrıntısıyla birlikte göstereceğiz.

Ön Koşul: Airbnb Hesabı Oluşturun

Airbnb’de kayıtlı bir hesabınız yok ise, rezervasyon işlemine başlamadan önce hesap oluşturmanız gerekir. Bu yüzden, web sitesine giderek, sağ üstte yer alan “Kaydol” sekmesine tıklayın. (Aşağıdaki ekran görüntüsünde, sağ üstteki kırmızı kutu)

Airbnb Kaydol

Tercih ettiğiniz seçeneği seçin (Facebook veya e-posta ile). Ekranda gördüğünüz talimatları izleyerek hesabınızı oluşturulduktan sonra Airbnb ana sayfasına geri dönün.

Airbnb Kaydol E posta

Rezervasyon İçin Ev Arama: Şehirler ve Rezervasyon Tarihi

Şimdi sıra rezervasyon yapma işleminde. “Arama” kısmına tıkladıktan sonra karşınıza çıkan seçeneklerden “Konaklama Yerleri” olan kutucuğa tıklıyoruz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi farklı seçenekleri arama şansınız bulunuyor. “Deneyimler” seçeneği size arama yaptığınız şehirde hangi aktiviteleri yapabileceğinizi veya hangi etkinliklere katılabileceğinizi göstermektedir. 

Airbnb arama

Restoranlar” seçeneği ise arama yaptığınız şehirde bulunan restoranlarla alakalı bilgilendirme yapmaktadır. Konaklama yerlerine tıkladıktan gitmek istediğiniz şehri, arama (yukarıdaki ekran görüntüsünde yeşil kutu) kısmına yazıyoruz.

Harita ve Filtreleme

Arama yaptıktan sonra karşımıza çıkan sayfada konaklama yapmak istediğiniz tarihleri ve kaç kişi olacağımızı (kırmızı kutuların içerisinde) seçiyoruz. Airbnb harita arama


Tarih ve misafir sayısının yanında, “Yerin türü” seçeneğini görmekteyizYerin türü (bu makalede daha önce açıkladığım gibi : Bütün ev, Özel oda, Paylaşımlı Oda), bütçenizin dışında olacak konutları hariç tutmamızı sağlıyor. “Fiyat” ise belirleyeceğiniz fiyat aralığındaki evleri göstermektedir. “Anında Rezervasyon”  ise ev sahibinin manuel onayı gerektirmeyen konaklama yerlerini filtrelemek için kullanabilirsiniz.

Son olarak, ” Daha Fazla Filtre ” sekmesi ise yatak sayısı, banyo sayısı, wifi, jakuzi, evcil hayvan, sigara serbestliği, çamaşır makinesi, klima, havuz vb.  özellikleri filtrelemeyi sağlar. 

Sol altta ise arama sonuçlarında filtrelenen evleri görüyoruz (Krakow’da bu tarihlerde 300’den fazla ev listelendi). Sağ tarafta ise, harita üzerinde  bu evlerin hangi konumda olduğunu net şekilde görebiliriz. (+ – ) butonu ile yakınlaşıp uzaklaşarak daha spesifik bir bölgeye odaklanabilirsiniz.

Fotoğraflar, Açıklamalar

Konaklamak istediğiniz bölgede beğendiğiniz evi listeden veya haritadan seçtikten sonra, ilanda gösterilen her şeyin doğru olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Genellikle, Airbnb ilan fotoğrafları yanıltıcı olabilir. Ev sahipleri, evlerinin fotoğraflarını biraz süsleyerek size sunabilir. Bu yüzden, fotoğraflara daha ayrıntılı bakmalısınız . Sadece mükemmel olan bir dekorasyondan veya manzaradan etkilenmek sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Evin detaylarına dikkatlice bakmanızda büyük fayda var. Örneğin: Duvarlardaki boya soyuluyor mu?Camlar nasıl görünüyor? Zemin ne durumda? Daireye yakın zamanda yenileme çalışması yapılmış mı?

Fotoğrafları görmek için, aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alan “Fotoğrafları Görüntüle”, sekmesine tıklıyoruz. Daha sonra açılan slayt gösterisinde fotoğrafları görebiliriz.

Airbnb fotoğraf

Fotoğrafları inceledikten sonra, daha da önemlisi; açıklama kısmını dikkatlice okumak. Genellikle İngilizce olan açıklama kısımları, konaklama yapacağınız ülkenin yerel dilinde yazılmış da olabilir. Bu noktada Airbnb çeviri özelliğini kullanabilirsiniz. Makalede Krakow’da rezervasyon yaptığımız için seçtiğimiz evin sahibi açıklama kısmını Lehçe(Polonya’nın resmi dili) yazmış. Bu yüzden, aşağıda yer alan “Bu Açıklamayı Türkçe Diline Çevir” butonuna basarak, Türkçe görüntüleyebiliriz.

Airbnb çeviri

Biraz can sıkıcı olabilir ama sizi tüm yazıyı okumaya ve kafanızdaki her şeyi netleştirmeye davet ediyoruz. Bazen ev sahipleri, konutlarına özel kurallar koyabilir. Bunlar varış zamanı, sigara, ayrılmadan önce temizlik yapılması vs. olabilir. Hatta bazen seçilen seçeneklere bağlı olarak ekstra ücret ödeyebilirsiniz.

Airbnb Evlerinin Yorumları : Değerlendirmeler

Ek olarak son yapılan Airbnb değerlendirmeleri okumakta çok büyük fayda var. Çünkü beğendiğiniz evin ilanı, birkaç yıl önce yayınlanmış ise, birçok şeyin değişmiş ve eskimiş olma ihtimalini düşünün. Aynı zamanda değerlendirmelerde Airbnb evi ile alakalı şüpheli noktaları bulabilirsiniz. (Örneğin: Evin genel temizliği veya eve dışarıdan gelen gürültü ile alakalı), bu tarz yorumlara sahip ev ilanlarından uzak durarak başka ev seçmenizde fayda var.

Ancak her Airbnb yorumunun kesin anlamı olmayabilir. Bu durum, her Airbnb kullanıcısı için farklılık gösterebilir. Örneklendirmek gerekirse, bir kullanıcının hoşuna gitmeyen şey(evde asansör olmaması), diğer kullanıcı tarafından önemsenmeyebilir. Yine de değerlendirmeleri, kalite göstergesi olarak nitelendirebiliriz. Temel olarak, ortalama 4 yıldız ve üzeri değerlendirme almış olan evler (5 üzerinden) güvenilirdir. 

Airbnb İndirim Kodu ve Hediye Kuponu

Airbnb sayesinde, toplamda 5.000 dolara kadar Airbnb indirim kodu kazanma şansınız bulunmaktadır. Nasıl mı? Çok basit. Ana sayfada sağ üst köşede bulunan profil fotoğrafınıza tıklıyoruz. (Ekran görüntüsünde yeşil kutu içerisinde) Daha sonra “Arkadaşlarınızı Davet Edin” seçeneğine tıklıyoruz.

Air bnb davet et

Daha sonra açılan sayfada size özel Airbnb davet linkinizi “Whatsapp, Messenger, E-posta” aracılığı ile sevdiklerinize gönderebilirsiniz. Göndereceğiniz davet linki ile sevdiklerinize, ilk seyahati için 130 TL indirim hediye edebilirsiniz. Arkadaşınız sizin gönderdiğiniz link ile kaydolduğunda, en az 250 TL tutarındaki seyahatinde bu krediyi kullanabilir.

Airbnb davet linki

Ve seyahatini tamamladığında, sizin hesabınıza da Airbnb tarafından 65 TL kredi hediye tanımlanır. Eğer hediye kredileriniz hesabınızda gözükmüyorsa bu durum arkadaşınız seyahatinin bitmediğini gösterir.Kredileriniz hesabınıza otomatik olarak yüklendiğinde ise bir sonraki seyahatiniz için ödeme yaparken ödemeler sayfasından kredilerinizi görüntüleyebilirsiniz. Seyahat kredinizi kullanarak oluşturduğunuz rezervasyonu iptal ederseniz, kredileriniz yeniden kullanılamaz.

Airbnb hediye

Not : Airbnb kullanan arkadaşınız yok ise aşağıdaki referans linkine tıklayarak 130 TL kazanabilirsiniz.
https://www.airbnb.com.tr/c/yunusemrey12?currency=TRY

Airbnb Komisyonu: Ek Maliyetler Nelerdir?

Tahmin edebileceğiniz üzere Airbnb ücretsiz hizmet vermiyor. Servislerinin bir ücreti var ve ücreti her rezervasyondan komisyon alarak gerçekleştiriyorlar. Tam olarak belirli komisyon ücretleri olmamakla beraber toplam rezervasyon miktarının %13-18 arası değerleri değişmektedir.

Aşağıda gördüğünüz gibi, eklenen gece sayısı (2) ile çarpılan bir gecelik (88 TL) ücretin  yaklaşık %15’ine(31 TL) (Kırmızı kutu içerisine alınan kısım)  mal oluyor. Buna seçtiğiniz yere bağlı olarak bazen temizlik ücreti de(Yeşil kutu içerisine alınan kısım) eklenebiliyor.

Airbnb Ödeme

Devam etmek için “Rezerve Edin”’ tıklayın. Rezervasyonunuzu tamamlamak için son adımınız tahmin edebileceğiniz gibi ödeme kısmıdır. Ödeme yöntemi olarak kredi kartı veya Paypal seçebilirsiniz. Airbnb bir sonraki rezervasyonunuzda daha kolay karar verebilmeniz için kart detaylarını kaydetmenizi önerecektir. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış durum.

Rezervasyonunuzu tamamladığınızda, onay sayfasıyla karşılaşırsınız ve Airbnb size rezervasyonunuzu özetleyen ana bilgilerin bulunduğu bir mail atar. Bu mailde ev sahibinizin açık adresini ve telefon numarasını bulacaksınız. Bu maili dikkatlice okuduktan sonra saklamanızı veya bir çıktısını almanızı öneririz ki mailin silinmesi vb. durumda mağdur olmayın.

Rezervasyon Günü: Anahtarların Teslimi

air bnb rezervasyon

Rezervasyon gününüzden birkaç gün önce ev sahibinizi arayıp onla iletişime geçin ve tahmini olarak ne zaman varacağınızı bildirin. Size, kalacağınız evin tanıtımını yapacağı için olası bir geç kalma durumunda, kendisine bildirmenizde fayda var. Otelde kalmadığınızı ve sizi birinin beklediğini aklınızdan çıkarmayın ve ona göre hareket edin. Takdir edersiniz ki, kimse bekletilmekten hoşlanmaz. Tabii ki, ev sahibine, size evini açması için para ödüyorsunuz fakat bu noktada duyarlı olmanız gerekmektedir.

Eve vardığınızda, sizi karşılayan kişi size evi tanıtacak, eşyaların işleyişini gösterecek ve eğer bir sorunuz varsa cevaplayacaktır. Airbnb sizin güzel deneyim geçirmenizi istiyor bu yüzden ev sahibinize, ev ve bölge ile ilgili soru sormaktan çekinmeyin!

Misafirler Ne Zaman Para İadesi İsteyebilir?

Bir misafirin para iadesi talebinde bulunmasının birkaç nedeni vardır. Bir misafirin seyahatini iptal etmesine neden olabilecek aile ve sağlık sorunları vardır. Hava olayları bir kişinin seyahat planlarını etkileyebilir. İş gezileri son dakikada iptal olabilir.

Airbnb’nin, ev sahibi olarak para iadelerine ilişkin yükümlülüklerinizi özetleyen kapsamlı bir Konuk Para İadesi Politikası vardır.

Airbnb Politikası Altında Listelenen Geçerli Seyahat Sorunları

 • Ev sahibi taahhütte bulunmuyor veya yanıt vermiyor 

Bu, bir konuğun girişinden sonraki 24 saat içinde bir rezervasyonu iptal eden veya konuklara sunduğunuz konaklamayı değiştirdiğiniz takdirde ev sahipleriyle ilgilidir. Ayrıca konuklara, check-in saatlerinden itibaren makul bir süre içinde tesise erişememelerine neden olan yanlış kilitli kutu kodları verilmesini de içerir.

 • Airbnb mülkü güvenli veya temiz değil

Mülkünüz, kararlaştırılan check-in saatinde konukları karşılamaya hazır olmalıdır. Bir misafir gelir ve mülkün temizlenmediğini fark ederse (yani kirli çarşaflar, etrafta bulunan çöpler) para iadesi talep etme hakkına sahiptir. Bu aynı zamanda kırık kilitler veya aşırı küf gibi güvenlik sorunları ile de ilgili olabilir.

 • Hatalı ilan açıklaması 

Mülkünüzün 4 yatak odalı bir ev olduğunu belirtirseniz ve konuklar dördüncü yatak odasının saklama kutularınızla dolu olduğunu görürlerse, para iadesi talep etmeleri için nedenleri vardır. Açıklamanızda listelediğiniz her şeyin doğru olduğundan emin olun. Aslında bir apartman bloğu içindeki ortak bir havuzsa, özel bir yüzme havuzundan bahsetmeyin. Merkeze bir saatlik sürüş mesafesindeyseniz, merkeze yakın olduğunuzu belirtmeyin.

 • Konaklama sırasında önemli sorunlar

Konuklar ayrıca, pencerelerin yaz aylarında havalandırmaya izin vermeyecek şekilde açılmaması veya ocağın çalışmaması gibi büyük sorunlardan etkilenmesi durumunda para iadesi talebinde bulunabilirler. Bir ev sahibi olarak, tüm önemli sorunları olabildiğince çabuk çözmeye çalışmalısınız.

Airbnb Misafir Para İadesi Politikası: Nasıl İşliyor?

Misafiriniz check-in tarihinden önce sizinle doğrudan iletişime geçerse, para iadesi yapma yetkiniz vardır. Rezervasyonlara genel bakış sayfanıza gidin, rezervasyonu seçin ve Para İadesi Yap’ı tıklayın.

Giriş tarihinden sonraki geri ödemeler için biraz yanıltıcıdır. Konuyu konuğunuzla görüşerek ne tür bir geri ödeme istediklerini öğrenin.

Çözüm Merkezine gidin

Para iadesi yapmak istediğiniz rezervasyonu seçin
Bir Neden Seçin altında, Kısmi Geri Ödeme Teklif Et’i seçin
İstediğiniz miktarı, para birimini ve misafirinize bir mesaj girin.
Konuk teklifinizi kabul ederse, Airbnb işleminizi 48 saat içinde işleme koyacaktır. Konuklar ayrıca, konudan sonraki 24 saat içinde doğrudan Airbnb’ye bir talep gönderebilirler.

Airbnb Güvenli midir?

Aklınıza “Airbnb güvenli mi” sorusu gelebilir. Airbnb platform olarak tamamen güvenlidir. Kayıtlı kullanıcıları için, herkesi kontrol edip, bu kişilerin güvenilir olup olmadığını garanti edemez. Temasa geçtiğiniz kullanıcının güvenilir olup olmadığını, kişinin kendisinin karar vermesi bekler. Bunun için ev sahiplerinin değerlendirme puanlarına ve aldıkları kişisel yorumlara bakarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yine de Airbnb, kullanıcılarına güvenlik önerileri verir ve konukların, bir telefon numarasını, e-posta adresini ve kimlik bilgilerinni sisteminde kayıtlı tutarak olası bir güvenlik ihlalinde hızlı bir şekilde harekete geçer.

Kendi Evinizi Kiralama İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Web adresine giriyoruz, başlamadan önce, henüz kaydolmadıysanız makale de bahsettiğimiz Airbnb Hesabı Oluşturma kısmına göz atarak hesap oluşturabilirsiniz(hesabınız var ise oturum açabilirsiniz).

Daha sonra ana sayfanın sağ üst köşesindeki “Kayıt Ekle” seçeneğine tıklayıp Evinizin en genel özelliklerini girmenizi isteyen bir sayfaya yönlendirileceksiniz.

1. Adım: Ev Tipi, Konuk Sayısı ve Şehir

Airbnb ev

Ev Tipi

Bu seçenek oldukça basittirBütün evi, özel odayı veya paylaşımlı odayı içerir. Yönetimini yapacağınız türü tanımlayan seçeneği seçin. Bu seçenek önemlidir, çünkü hem siz hem de misafirleriniz, belirli bir mahremiyet seviyesini korumak konusunda farklı ideolojilere sahip olabilir. Bu yüzden, evinize en uygun misafirleri çekmek için Airbnb kaydınızı doğru bir şekilde oluşturduğunuzdan emin olun.

Konuk sayısı

 Bu seçenek evinizde ağırlamak istediğiniz maksimum kişi sayısını seçmenizi sağlar. Evinizdeki yatak, koltuk veya şişme yatak durumuna göre kaç kişinin konaklayabileceğini hesaplayın. Son olarak, açılan listeden uygun rakamı seçin.

Şehir

Şehrinizin adını yazarken, Airbnb ilgili eşleşmeleri otomatik olarak size önermektedir. Bulunduğunuz şehri kolayca seçebilirsiniz.

 

‘”Devam Et” tıklayarak 1. Adımın bir sonraki bölümüne geçin. Bu kısımda, eviniz ile alakalı daha ayrıntılı bilgi vermeniz istenecektir. Seçenekler:  Daire, ev, benzersiz alan vs. içerir. Evinizin en doğru açıklamasını seçmelisiniz.

air bnb mekan

Giriş türünüzü seçtikten sonra, ikinci seçenekte “Mekan Türü” seçmeniz gerekir.Örneğin, girişinizi “Apartman Dairesi” olarak yaptıysanız, daire, ortak mülk, çatı katı veya başka seçeneklerden biri olup olmadığını da belirtmeniz gerekir. Seçiminize bağlı  olarak, doldurmanız için başka menü açılacaktır. İlerledikçe, misafir, yatak, banyo sayısı, tam adres ve sunduğunuz olanaklar dahil olmak üzere, kaydınız ile ilgili daha detaylı bilgiler vereceksiniz.

air bnb olanaklar

Airbnb için “Olanaklar” seçmek çok önemlidir. Burada, genel olanaklardan güvenlik önlemlerine kadar uzanan çok çeşitli özelliklere sahiptir. Girişin bu aşamasında, yalnızca mevcut olanaklar listesinden seçim yapabilirsiniz, fakat kayıt oluşturulduktan sonra burada düzenleyebilir ve daha fazla açıklama ve ayrıntı ekleyebilirsiniz.
Olanaklar kısmını tamamlayıp sonraki seçeneğine tıklıyoruz ve karşımıza Airbnb misafirlerinizin hangi alanları kullanabileceğini belirtebileceğiniz form çıkıyor. Seçenekler ise havuz, asansör, jakuzi, spor salonu vb. Bu kısmı da bitirip “Son” butonuna tıklıyoruz.

2. Adım: Başlık, Açıklama ve Fotoğraflar

air bnb kısa açıklama
Sırada 2. Adım, dairenizin fotoğraflarını Airbnb sitesine yükleyerek kısa açıklamasını yazdıktan sonra potansiyel konuklara kaldıkları süre boyunca, bulundukları bölgeden ne bekleyebileceklerini ve şehri nasıl gezebileceklerini yazabilirsiniz

Fotoğraflar

Aİrbnb fotoğraf

İlk 3 fotoğraf misafirlerin kaydınıza tıklamaya karar vermesi konusunda veya önemlidir. Bu durumda, göze çarpan ilgi çekici fotoğraflar sunmanız iyi olacaktır. Airbnb daha iyi çözünürlük elde etmek için Airbnb profesyonel fotoğraf kullanmanızı (1024 x 683 piksel) önerir. Hatta evinizi en iyi şekilde sergilemenize yardımcı olmak için ücretsiz profesyonel fotoğraf çekimleri bile sunar.

Başlık ve Açıklama

Air bnb açıklama

Air bnb başlık

 

Öncelikle kaydınıza bir başlık yazmalısınız. Başlığı, ilk izleniminiz olarak düşünebilirsiniz. 35 karakter, ilgi çekici ve benzersiz olmasını sağlamalısınız. Başlığınızı güzelleştirmek için açıklayıcı ve hoş sıfatlar kullanmayı deneyebilirsiniz. Açıklama kısmı ise kaydınızın temel özelliklerini 500 veya daha az karakter ile açıklamanızı sağlar. Evinizi eşsiz kılan şeyin tam olarak ne olduğunu açıklayarak parlamasını sağlayabilirsiniz. Çok fazla yazı göz korkutucu görünebilir, bu yüzden çok uzun yazmamanızı öneriyoruz.

3.Adım: Rezervasyon Ayarları, Takvim ve Fiyatlandırma

air bnb ayarlar

Son bölüm de üç bölüme ayrılmıştır: Rezervasyon Ayarları, Takvim ve Fiyat.

Rezervasyon Ayarları

air bnb rezervasyon ayarları

Bu bölümde, Airbnb temel misafir gereksinimlerini inceleyeceksiniz ve devlet tarafından verilen kimlik kartınızı sisteme yükleyeceksiniz. Bir sonraki adımda ev kurallarınızı( misafirlerin merdiven çıkması veya kendi park yerlerini bulması gibi) belirleyerek, eviniz ve muhit ile ilgili önemli bilgiler vermelisiniz.

Takvim

airbnb takvimKaydınızı yayınlamaya başlamak için, konuklarınızı evinizde ne sıklıkta görmek istediğinizi, misafirleriniz gelmeden önce nelere dikkat etmesi gerektiğini, yerinizi ne kadar önceden rezerv edebileceklerini ve ne kadar süre kalacağını seçeceksiniz. Ardından, Airbnb takviminizi manuel olarak değiştirebilirsiniz. Belirli tarihleri veya hatta tüm ayı engelleyebilirsiniz. Kiralama için uygun olan tarihler, girişinizi yayınladığınız anda girilmeli ve düzenli olarak güncellenmelidir.

Fiyatlandırma

Airbnb fiyatlandırma

Airbnb, fiyatlarınızı bölgenizdeki taleplere göre otomatik olarak güncelleyecek olan “Akıllı Fiyatlandırma” kullanma seçeneği sunacaktır. Rekabetçi kalmak önemlidir, bu nedenle Akıllı Fiyatlandırmayı kapatacaksanız bölgenizdeki benzer Airbnb ilanlarının fiyatlarını karşılaştırmalısınız. Ardından, belirleyeceğiniz minimum, maksimum fiyat ile birlikte misafirlerinizi ücretlendirmek istediğiniz para birimini belirleyeceksiniz.

Daha uzun kiralamaları teşvik etmek için haftalık veya aylık paketler oluşturarak listenizin gidişat oranlarını uyarlayabilirsiniz. Ayrıca, Airbnb size fiyata ek temizlik ücreti ekleme seçeneği de sunar. Fiyatlandırma bölümündeki son adım, misafirleri çekmenize ve kaydınızla alakalı ilk yorumları almanıza yardımcı olmak için ilk 3 misafiriniz için % 20 indirim veya daha uzun konaklamalar için rezervasyon yapan misafirlere haftalık, aylık indirimler belirleyebilirsiniz.

Son Adım : Airbnb Kaydınızı Yayınlayın

Tüm bu adımları takip ettiğinizde, Airbnb’ de kaydınızı yayınlamak için hazırsınız. Akılda tutulması gereken bir diğer şey, açıklama kısmında her zaman dürüst olmaktır. Misafirleriniz geldiğinde gerçeğin ortaya çıkması ile problemler yaşayabilirsiniz.

Airbnb Tarafından Evinizin Sigortalanması

Misafir evinize rezervasyon yaptığı andan itibaren, ev sahibi garantisi’nin kapsamına girersiniz. Diğer firmalarda(Booking vb.) çokça rastlamadığımız bir şekilde, Airbnb 1 milyon USD’ye kadar kayıtlı olan mala ve mülke yönelik hasarı karşılıyor. Örneğin, misafiriniz evinizde depozito fiyatını aşan fiziksel bir hasara sebep olduğunda, Airbnb’ye bildirdiğiniz takdirde sizin içi bu problemi ele alır.

Air bnb sigorta

Kendini güvenli toplum yaratmaya adayan Airbnb aynı zamanda tüm ev sahiplerine ‘Ev sahibi koruma sigortası sağlıyor. Üçüncü şahısların bedenî zarar veya mala yönelik hasar sebebiyle dava açması durumda, Airbnb’nin sağladığı ev sahibi koruma sigortası’na erişme hakkına sahiptir. Ev sahibi koruma sigortası her olay için 1 milyon USD’ye kadar birincil sorumluluk kapsamı sağlamaktadır. Yani evinizin içinde misafirinizin başına gelen bir şey sizin sorumluluğunuzda değildir.

Airbnb Türkiye’de Yasal mıdır?

Airbnb yasal mı? diye düşünüyorsanız, gönlünüz rahat olsun. Belirli yasal gereklilikleri yerine getirdiğiniz sürece Airbnb ile evinizi kısa süreli kiralamak yasaldır. Airbnb ile evinizde misafir ağırlamak istediğinizde, bir oteldeki gibi misafirinizin kimliğini alıp kayıt yapmıyorsunuz. Peki bu durum yasal olmadığını mı gösterir? Kesinlikle hayır. Evinizde kalan misafirler kayıtlarını platform üzerinden yaparlar ve kimliklerini sistem üzerinden platforma yüklerler. Airbnb Türkiye ise gerekli yasal bildirimleri bu kayıtlar üzerinden gerçekleştirir.

Airbnb Türkiye Vergilendirme Sistemi

Şirket, Türkiye’de yerel vergilerin sorumluluğunu kullanıcılarına bırakır. Eğer, Airbnbev sahibinin yerel vergileri ödemesi gerekiyorsa, bunları misafirlerinden talep edebilir ancak konaklamanın tamamlanmasını beklemeli veya elden ya da ek bir teklif göndererek vergi için gerekli miktarı alabilir.
2018 yılında yayınlanan, Kira Geliri Elde Eden Mükellefler için Hazırlanan Vergi Rehberi’ne göre, 500TL ve üzeri kira geliri elde edenlerin ve kısa süreli kiralamalarda miktar fark etmeksizin tahsilat ve ödemelerin banka ve posta idareleri üzerinden yapması zorunludur. Yıllık toplamda 3900 TL ve üzeri kira getirisi olan kişiler, gelirlerini beyan etmek zorundadırlar. Gelirin miktarına göre ödenmesi gereken vergi oranları değişmektedir. 

air bnb vergi

Bu bilgilerden de anlaşılabileceği gibi Airbnb geliri belli bir miktarı aştığında vergiye tabi olabilir. Vergi incelemesi bakanlığın görevi olduğundan dolayı Airbnb yapmaz. Airbnb vergi konusunda Türkiye’de kendisi sorumluluk almamakta, ödeme ve mükellef işlemlerini sizin sorumluluğunuza bırakmaktadır. Sorumluluk sizde olduğu için vergilendirme için ceza kesemez fakat sorumluluklarınızı yerine getirmezseniz maliye bakanlığından ceza alma ihtimaliniz olabilir.

Ödeme Yöntemleri

Airbnb ödeme yöntemleri ülkeden ülkeye değişmektedir. Bu yüzden işleminizi bitirip, ödeme kısmına geçtiğinizde, ülkelere uygun ödeme şekilleri karşınıza çıkmaktadır. Sizde Türkiye’ye uygun ödeme yöntemlerinden birini seçerek ödemenizi yapabilirsiniz.

Air bnb Ödeme

Ayrıca, başta rezervasyon yaparken seçtiğiniz ödeme yöntemini karar değişikliği anında değiştirebilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek için Airbnb hesap bölümüne gidip, yapılan ve alınan “Ödemeler” tıklayın. Ardından ödeme yönteminizi değiştirmekte serbestsiniz. Eğer birden fazla yöntem eklerseniz, eski olanları “Kaldır” tıklayarak etkisiz hale getirebilirsiniz. Bir ödeme yöntemini kolayca ulaşmak ve listede ilk sırada görünmesini istiyorsanız “Varsayılan Olarak Ayarla“’tıklayın.

Airbnb Dolandırıcılığı Hakkında Bilgilendirme

Birisi sizden Airbnb web sitesi dışında ödeme yapmanızı isterse ne yapmalısınız?

Rezervasyonunuz için Airbnb dışında ödeme yaptıysanız (ör. Banka havalesi veya banka havalesi) sahte bir rezervasyon için ödeme yapmış olabilirsiniz. Ödeme yaptığınız kişinin hesabı kayda değer miktarda yorum almış ve süper ev sahibi olduğundan emin olunuz.

Airbnb Türkiye İletişim: Müşteri Hizmetleri

Airbnb müşteri hizmetleriAirbnb, ev sahipleri ve misafirlerin sorunlarını kendi başlarına ve bir etkileşime gerek kalmadan çözmek için birçok kaynak sunmaktadır. Kullanıcılarının her konudaki soru işaretlerini giderebilmek adına, birçok soruyla alakalı “Yardım” kısmında güncel olarak makaleler yayımlıyor. Herkesin erişimine açık olan bu makaleler sayesinde, siz de Yardım Merkezi’nden aradığınız birçok sorunun cevabını kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Başka bir Airbnb iletişim aracı ise Çözüm Merkezi’dir. Çözüm merkezi daha çok para istemeniz veya göndermeniz durumlarında size yardımcı olur. 

Airbnb yardım merkezindeki “Bize Ulaşın” kısmına tıklayarak Airbnb den birçok konu hakkında yardım alabilirsiniz. Sayfadaki kategoriler; rezervasyonlar, kayıt ve ev sahipliği araçları, Airbnb hesabım, ödemeler, para iadeleri ve daha fazlası, Güvenlik, erişilebilirlik ve ayrımcılık. Probleminizi veya aklınızda soru işaretleri bırakan konuyu bu sayfayı kullanarak belirli bir kategoriye ayırıp çözümleyebilirsiniz.

Missafir ile Airbnb Evlerinizin Profesyonel Yönetimi

missafir teklif al banner

Tüm bu adımları uygulayacak kadar vaktiniz yok mu? Harika bir haberimiz var! Bu hizmetleri profesyonel bir ekipten almak için doğru adrestesiniz.

Kısa veya orta vadeli ev kiralama ile yüksek kazanç elde etmek isteyen ev sahiplerinin problemleri :

İlanlarını zaman/emek sıkıntısından dolayı sadece bir veya birkaç platformda oluşturması
Listelemenin ve fotoğraf çekimlerini amatörce yapması
Veriler ve pazar analizi olmadan fiyatlandırmayı statik bir şekilde oluşturması
Potansiyel misafirlerle sürekli iletişimde kalacak kadar zamanlarının olmaması
Misafirin eve giriş zaman isteklerinde her zaman müsait olmaması
Konaklamadan sonra temizlik ve nevresim yıkama/değiştirme için zamanlarının olmaması

Kısa veya orta vadeli ev kiralama ile yüksek kazanç elde etmek isteyen ev sahiplerine Missafir’in sunduğu çözümler :

missafir ozellikleri

Profil & İlan Yönetimi: En popüler platformlarda (Airbnb, Booking, HomeawayTripadvisorAgodaExpedia gibi 50+ platform) profil ve ilan yönetimi
Profesyonel Fotoğraf: Evinizin profesyonel fotoğraflarını çekiyoruz.
Misafir İlişkileri: Konuklarımızın huzuru ve konforu için 7/24 iletişim desteği sağlıyoruz.
Fiyat Optimizasyonu: Kazancınızı maksimize etmek için uzman ekibimizle piyasa analizleri yapıyoruz.
İç Tasarım: Evinize uzman dekorasyon önerileri veriyoruz.
Temizlik ve Nevresim Değişimi: Evinizi 5 yıldızlı otel konforuna getiriyoruz.
Bakım & Onarım: Problemlerin hızlı bir şekilde çözüyoruz.
24 Saat Giriş: Misafirlerimizin istedikleri günün her saati check-in hizmeti veriyoruz.

Missafir’ in tüm bu hizmetler için tek şartı var: Yılda en az 8 hafta evinizin boş kalması gerekiyor. Daha sonra yıl içinde evinizi siz de kullanabilirsiniz. Tüm süreç, sizin talebinize göre işliyor. Missafir, sadece yönetiyor!

Tüm bu hizmetleri şimdi “Teklif Al” sayfamızdaki formu doldurarak, evinizden ne kadar kazanç elde edebileceğinizi öğrenebilirsiniz!

 

Sık Sorulan Sorular

 

 

Airbnb sistemi nedir?

Ev sahiplerinin evlerini kiralamasını sağlayan, ev sahiplerini ve kiracıları bir araya getiren bir platformdur.

Airbnb hizmet bedeli nedir?

Sunduğu deneyimlere sorumluluk sigortası sağlamak, aynı zamanda verdiği hizmetlerin ve desteğin maliyetlerini karşılamaya yardımcı olması adına deneyimlerden yaklaşık %20’lik bir hizmet bedeli tahsil etmektedir.

Missafir’in, Airbnb’den farkı nedir?

Missafir, Airbnb ile birlikte çalışmaktadır.Missafir evinizin ilanını, Airb&b platformunda yayınlayarak evinizi baştan uca yönetir, potansiyel konuklara ulaşır ve kira gelirinizi minimum %60 artırır. Siz de Missafir ile beraber çalışmak veya Missafir’in yönetimini yaptığı evlerde konaklamak için bize ulaşabilirsiniz.

Airbnb ne demek?

Açılımı “Airbed & Breakfast” olan kısaltmadır. Türkçe karşılığı için ise “Şişme Yatak ve Kahvaltı” diyebiliriz.

Airbnb Türkiye’de yasal mıdır?

Belirli gereklilikleri yerine getirdiğiniz sürece Air bnb ile evinizi kısa süreli kiralamak yasaldır.

Airbnb güvenli midir?

Airb&b, kullanıcılarının güvenilir olup olmadığına, kullanıcılarının bazı kriterler(değerlendirmeler) ile kendilerinin karar vermesini sağlamaktadır. Platform olarak ise tamamen güvenlidir. 

Airbnb ne kadar komisyon alıyor?

Rezervasyonlardan %3 civarında ev sahibinden, %6-12 civarında konaklayacak olan kişiden komisyon almaktadır.

Airbnb Ev Sahiplerine Sigorta Yapıyor Mu?

Misafir evinize rezervasyon yaptığı andan itibaren, ev sahibi garantisi’nin kapsamına girersiniz. 1 milyon USD’ye kadar kayıtlı olan mala ve mülke yönelik hasarı karşılıyor. Kendini güvenli toplum yaratmaya adayan Airbnb aynı zamanda tüm ev sahiplerine “Ev sahibi koruma sigortası” sağlıyor.

 

 

 6

Tartışmaya Katıl

94 thoughts on “Airbnb : Yeni Nesil Ev Otelciliği – Airbnb Hakkında Her Şey”

 • Merve

  Airbnb kullanmakla ilgili bazi bilmedigim noktalar vardi. Cok yardimci oldu, tesekkur ederiz. Yenilerini bekliyoruz.

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   Rica ederiz. Takipte kalabilirsiniz.

   Reply
 • Kerem

  Süper! Airbnb ile ilgili tüm sorularıma cevap buldum, elinize sağlık…

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   Teşekkürler!

   Reply
 • Berk

  Wowwww! Harika detaylı bir yazı olmuş!

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   Çok teşekkür ederiz.

   Reply
 • Ugur

  İnternette türkçe açıklama ararken karşıma çıktı . En ince ayrıntısına kadar yazmışsın , ellerine sağlık 🙂

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   Teşekkürler. Blogumuzu takipte kalın.

   Reply
 • Bartu Ataman

  Gerçekten çok ayrıntılı bir yazı,konu ile alakalı tüm soru işaretlerini giderebilecek başarılı bir yazı olmuş

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   İlginiz için teşekkürler Bartu Bey.

   Reply
 • Hande Kaya

  Evimi airbnb ile kiralamak istiyorum iletişim no alabilir miyim?

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   İletişim kısmından bize ulaşabilirsiniz.

   Reply
 • Mustafa Bayraktar

  Airbnb nasıl kullanılır sorusuna tüm cevapları bu yazıda aldım. Elinize sağlık, teşekkürler.

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   Teşekkürler, sevgiler.

   Reply
 • Ceren Yardimci

  Tum detaylari bir arada buldugum tek yazi oldu, tesekkurler. Teklif al butonuna tikliyorum 🙂

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   Yardımcı olduysak ne mutlu bize. Görüşmek üzere!

   Reply
 • Omer

  Daha önce airbnb kullanmamistim tesekkurler

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   Rica ederiz umarım aklınızda soru işareti kalmamıştır.

   Reply
 • Yusuf

  İletişim no alabilir miyim?

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   İletişim kısmından numaramıza ulaşabilirsiniz.

   Reply
 • Kevin

  Looking forward to see you in Netherland!

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   See you soon!

   Reply
 • Pablo

  Missed you bro! Good job

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   Thank you so much!

   Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   Thank you so much, see you soon.

   Reply
 • Harun

  Fikrinizi beğendim. Antalya’ya ne zaman geliyorsunuz?

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   Teşekkürler en yakın zamanda operasyonlarımız başlayacak.

   Reply
 • Ali

  Bodrım’da hizmetiniz varvmı?

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   Yakın zamanda. Lütfen takipte kalınız.

   Reply
 • Berkay

  👏👏👏👏👏

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   Teşekkürler Berkay Bey.

   Reply
 • Shakhnoza Kabilova

  Amazing blog, so detailed and easily explained😊

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   Thank you so much!

   Reply
 • Özge Yılmaz

  Airbnb ile nasil kiralama yapabilecegimizi cok detayli anlatmissiniz ama uzman ellere birakmak daha mantikli olacak 🙂 Iletisime gecebilirseniz cok sevinirim.

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   İletişim için “Teklif Al” formumuzu doldurmanız yeterli Özge Hanım.

   Reply
 • Halid

  This blog has all the details you would like to know about Airbnb. Thank you for your time collecting all these information.

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   Keep in follow!

   Reply
 • İsmail

  Detaylı ve etkili bir yazı olmuş. Tebrikler!

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   Teşekkür ederiz, bir dahaki yazılarımızda görüşmek üzere.

   Reply
 • Emre

  Harikasiniz

  Reply
 • Pacome

  Amazing

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   Thank you so much Pacome!

   Reply
 • Gosia

  Dzięki :))))

  Reply
 • Moskal

  Respect from india

  Reply
 • Ali Ceyhun Çelikman

  Blog değil başucu kitabı olmuş bu. Takıldıkça dönüp tekrar okur ihtiyacı olanlar. Elinize emeğinize sağlık.

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   Teşekkür ederiz.

   Reply
 • Faruk

  Süpersiniz! Ukrayna’dan selamlar

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   Teşekkür ederiz, sevgiler.

   Reply
 • Selim Han Göcek

  Avrupa’ya açılmayı düşünüyor musunuz?

  Reply
 • Kadir can

  İyi girişim oda kiralamak istiyorum

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   Maalesef şu an için sadece bütün daire kiralama işlemi yapmaktayız.

   Reply
 • Burak Keser

  Tüm soru isaretleri silindi sagol

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   Rica ederiz Burak Bey!

   Reply
 • Tugrul

  Indirim kuponu icin tesekkur ederim cok emek verilmis bir blog

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   Rica ederiz iyi günlerde kullanın!

   Reply
 • Hanife

  Telefon ile ulaşmaya çalışıyorum???

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   İletişim kısmından veya teklif al butonundan bize ulaşabilirsiniz.

   Reply
 • Can

  harika olmuş

  Reply
 • Mali

  Thanks

  Reply
 • Gokcen

  Kodunuzu kullandım tsk

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   Rica ederiz.

   Reply
 • Beyza

  Sizinle calismak istiyorum

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   Teklif al butonu ile teklif alabilirsiniz.

   Reply
 • Atalay

  İzmir’e hizmetiniz var mı?

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   Maalesef şuan için hizmetimiz bulunmamaktadır. Takipte kalınız.

   Reply
 • Cem

  Sag ol

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   Teşekkürler!

   Reply
 • Ugur

  Herseyi aciklamissiniz!! Supersiniz

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   Takipte kalınız, sevgiler!

   Reply
 • Erdem

  Airbnb güvenli değil sanıyordum. Çok detaylı olmuş sağolun

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   Teşekkür ederiz Erdem Bey.

   Reply
 • Greggmug

  Хорошая статья

  Reply
 • buket

  çok detaylı ve güzel bir yazı olmuş . benim araştırma ödevim airbnb ve çok yararlı bir yazı. uygulamayı kullanan varsa benimle iletişime geçerse çok sevinirim.

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   Merhabalar, güzel yorumunuz için teşekkür ederiz. Bize sosyal medya aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

   Reply
 • ayhan

  mesela ayda 1000$ kazandım ..yüzde kaç devlete verilecek

  Reply
 • ulaş çelik

  Tebrik Ederim Yunus Emre ,
  Çok güzel bir boşluğu görmüş ve harika bir giriş yapmışsınız. Çok başarılı bir girişim olmuş. Antalya yı mutlaka değerlendirin derim.

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   Teşekkür ederiz Ulaş Bey, yakın zamanda görüşmek üzere!

   Reply
 • Halime

  Sizi ve girişimini tebrik ederim.

  Reply
 • Cihan kale

  TEŞekkürler bilgi için

  Reply
  • Yunus Emre Yüksel

   Sağlıcakla kalın 🙂

   Reply
 • Erdem

  Güzel olmuş, ellerinize sağlık

  Reply
 • Hasan

  Beni arar misiniz

  Reply
  • admin

   Bize 0850 888 0813 numaradan ulaşabilirsiniz.

   Reply
 • online

  Appreciate you sharing, great blog. Much thanks again. Cool. Veronika Tobit Erwin

  Reply
 • Coltonoppob

  Great article, a lot of interesting information.

  Reply
 • Dexterpouct

  Prompt, where I can find it?

  Reply
 • MathewAnnog

  Timeless information, thank you, I was looking for it for a long time.

  Reply
 • Stephenflopy

  What talented message

  Reply
 • CharlesShone

  Bravo, this brilliant phrase is necessary just by the way

  Reply
 • GeorgeUnony

  I would like to read more about it, can you provide information sources?

  Reply
 • Robertfub

  Very interesting information. I do not fully understand one of the sentences in the last paragraph, but also very interesting

  Reply
 • MichaelBoink

  I have been looking for a long time for words that can describe how I feel after referring to your website, just thanks!

  Reply
 • ScottExoni

  Hi all! This is a good site.

  Reply

Compare listings

Karşılaştırmak