Yeni Airbnb Yasası Resmi Gazete ve Vergi Düzenlemeleri

yeni airbnb yasası ve vergi düzenlemeleri

Yeni Airbnb yasası beraberinde neler getiriyor? Airbnb yasası resmi gazetede yayınlandı mı? Bu yazımızda tüm bu sorulara yanıt veriyoruz

Yeni Airbnb Yasası’nda Son Durum

28 Aralık 2023 tarihinde, Turizm ve Kültür Bakanlığı yönetiminde 100 gün altı konut kiralamalarını kapsayan “Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına İlişkin Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayınlandı. Bu yönetmelikle birlikte, günlük ve kısa dönem kiralama yapmak isteyen herkesin yönetmelikte yer alan gereklilikleri yerine getirmeleri zorunlu. Airbnb gibi uygulamalar üzerinden kiralama yapıyorsanız izin belgesine başvurmanız gerekiyor. Detaylar için ilgili sayfamıza mutlaka göz atın: Turizm Amaçlı Konut Kiralama Yönetmeliği.

Yeni Airbnb Yasası

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kısa dönem kiralık evlerin statüsüne yönelik TBMM’ye sunduğu yasa tasarısının detayları belli oldu. Tasarının yasalaşması sonrası ev sahiplerinin evlerini Airbnb Türkiye platformundan kiralamak için Turizm Bakanlığı’ndan onaylı turizm konutu belgesi alması gerekecek. Yeni Airbnb yasası, vergi düzenlemeleri konusunda da bazı yenilikler içeriyor.

modern ve aydınlık oturma odası

Kısa Dönem Kiralama Statüsüne Giren Kiralamalar

Yeni Airbnb tasarısına göre 100 günden az tüm kiralamalar kısa dönem kiralama statüsüne giriyor. Bu evlerde kiralama yapılabilmesi için ise turizm konutu belgesi alınması gerekiyor. Ancak tek seferde 100 günden daha uzun süreli kiralamalar bu yasa tasarısına dahil değil.

Turizm Konutu Nedir? Turizm Konutu Belgesi Nedir?

Konutunuzda 100 günden kısa süreli kiralama yapabilmeniz için sahip olmanız gereken belgeye verilen ad Turizm konutu belgesidir. Tasarıya göre, bu belgeye sahip olmayan konutlarda kısa dönem kiralama yapılamaz. Ancak turizm konutu Airbnb kısa dönem kiralama yapmak için zorunludur.

Turizm Konutu statüsü hakkında daha fazla bilgi için Turizm Konutu Nedir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Turizm Konutu Belgesi Kimden Alınır?

Yasaya göre turizm belgesini yalnızca Kültür ve Turizm Bakanlığı veriyor. Başvuru ise sadece e-Devlet üzerinden yapılabiliyor, fiziksel başvuru kabul edilmiyor.

Turizm Konutu Belgesi Almak İçin Gerekenler Nedir?

 • Binalarda; binadaki tüm tapu sahiplerinin oy birliği ile onayı
 • Sitelerde; yine yalnızca kiralama yapılacak dairenin bulunduğu binadaki maliklerin oy birliği ile onayı
 • Tapu sahibinin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurusu(başvuruyu sadece tapu sahibi yapabilir)
 • Müstakil ev ve villa tapu sahipleri için; komşu tapu maliklerinin onayına gerek olmadan direkt Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurusu

Ev sahipleri bu yolla turizm konutu belgesi alabiliyor. Evi turizm konutu statüsüne sahip olan ev sahipleri, kendileri veya Türkiye Seyahat Acentaları Birliği(TÜRSAB) A grubu turizm belgesine şirketler aracılığıyla evlerini kısa dönem kiraya verebiliyor. Bu turizm belgesine sahip olmayan aracı firmalarla çalışmak ciddi para cezaları doğuruyor.

TÜRSAB A Grubu Turizm Belgeli Missafir ile Evinizi Kolayca Kiralayın!

Türkiye’nin ilk ve en büyük gayrimenkul yönetimi markası Missafir ile orta/kısa dönem ev kiralamak çok kolay! TÜRSAB A grubu turizm şirketi Missafir, 100 günden kısa kiralamalarınız için size sertifikalı, yasal ve konforlu bir gayrimenkul yönetimi hizmeti sağlar. Siz de Missafir’e katılın, konforlu ev sahipliğinin tadını çıkarın!

turizm konutu nedir

Yeni Airbnb Yasası: Turizm Konutu Plaketi

Yasa tasarısına göre, turizm konutu belgesi alan dairelere bir turizm konutu plaketi verilecek. Statüye sahip evlerin girişine bu plaketin asılması zorunlu olacak. Bu plaketi asmayan konut sahipleri para cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Yeni Airbnb Yasası: Turizm Konutu Belgesi Cezası

Yeni Airbnb yasası, turizm konutu belgesine sahip olmadan kısa dönem kiralama yapanları ilk seferde 100.000 TL, tekrarlanması durumunda 1.000.000 TL’ye varan cezalar bekliyor.

Turizm konut belgesine sahip dairelerin girişine plaket asılmaması durumunda ise ev sahiplerini yine ilk seferde 100.000 TL’den başlayan ve ihlalin devamında 500.000 TL’ye varan cezalar bekliyor.

Yeni Airbnb Yasası Ne Zaman Yürürlüğe Giriyor?

Yeni Airbnb yasası 01.01.2024 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek.

Airbnb Vergi Düzenlemeleri

airbnb vergi, airbnb yasal mı, airbnb güvenli mi

Yasanın yürürlüğe girmesi sonrası evini Airbnb ve benzeri platformlar üzerinden kiralamak isteyenler, bahsettiğimiz üzere Turizm Bakanlığı’ndan onaylı sertifika almak zorunda olacak. 

Ev sahipleri Airbnb vergi düzenlemeleriyle halihazırda vergi ödemesi yapıyordu. Ancak yeni yasayla birlikte ek vergi yükümlülükleri(turizm konutu sertifikası, plaketi vs.) doğacak.

Airbnb Vergilendirme Sistemi Detayları

yeni airbnb yasası

Günlük konaklama hizmetleri de ticari faaliyetler arasında sayıldığından Airbnb vergi düzenlemeleri konusunda bilgi edinmek önemlidir. Airbnb maliye ile ilgili uygulamalar ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Kimi ülkelerde Airbnb vergi ödemesini ev sahipleri adına yaparken kimi ülkelerde hizmet bedeli üzerinden KDV kesintisi de yapabilir.

Bundan sonraki kısımda, vergi sistemi ve Türkiye’deki kısa ve uzun kiralamalardaki vergi mevzuatından bahsedeceğiz. Bu sayede “Airbnb güvenli mi” sorusuna cevap bulacak ve önlemlerinizi alacaksınız.

Airbnb Vergi Sistemi Nasıl İşliyor?

yeni airbnb yasası, kısa dönem kiralama, airbnb kiralama

Airbnb, birçok ülkede kullanılan kısa süreli ev kiralama platformudur. Her ülkenin kısa dönem kiralama konusundaki vergi düzenlemeleri ise farklıdır. Konu vergi olunca biraz daha ciddi bakıyoruz olaya haliyle. Yasal yaptırımları bildiğimiz için “Airbnb yasal mı” bizim için burada en önemli soru. Airbnb vergi konusunu iki ayrı başlık altında ele alır. Biri yerel vergiler, diğeri de katma değer vergisidir.

KDV konusunda bazı ülkelerde yasal sorumlu durumundadır. Bu ülkeler tüm AB ülkeleri, İzlanda, Güney Afrika, Arnavutluk, Norveç, İsviçre ve Japonya’dır. Bu ülkelerde Airbnb hizmet bedeli ile birlikte KDV de tahsil eder. Çin’de Airbnb vergi alması zorunludur.

Yerel vergiler konusunda ise Airbnb Türkiye sorumluluğunu kullanıcılara bırakır. Airbnb ev sahibi olarak yerel vergileri ancak konaklama tamamlandığında talep edebilirsiniz. Elden ya da ek bir teklif göndererek vergi için gerekli miktarı alabilirsiniz.

Yeni Airbnb Yasası: Türkiye Kiralama Vergi Mevzuatı

ev kirası vergisi hesaplama, kira gelir vergisi nasıl hesaplanır?

2023 yılında yayınlanan, Kira Geliri Elde Eden Mükellefler İçin Hazırlanan Vergi Rehberi’ne göre, 500 TL ve üzeri kira geliri elde edenlerin, ve kısa süreli kiralamalarda miktar fark etmeksizin tahsilat ve ödemelerin banka ve posta idareleri üzerinden yapması zorunludur. 

Yıllık toplamda 3900 TL ve üzeri kira getirisi olan kişiler, gelirlerini beyan etmek zorundadırlar. Gelirin miktarına göre ödenmesi gereken vergi oranları değişmektedir. Kiralama ve vergi ile ilgili 20 yılında güncellenen mevzuata bu PDF adresinden ulaşabilirsiniz. Mevzuatı inceleyerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu bilgilerden de anlaşılabileceği gibi, gelir belli bir miktarı aştığında vergiye tabi olur. Ayrıca Airbnb vergi incelemesi yapamaz. Çünkü bu konu bakanlığın görev alanıdır. Bu yüzden evinizi Airbnb ile kiralarken, vergi ödeyip ödemeyeceğinizle ilgili de bir öngörünüz olması önemlidir. 

Vergi konusunda Türkiye’de kendisi bir sorumluluk almamakta, ödeme ve mükellef işlemlerini sizin sorumluluğunuza bırakmaktadır. Airbnb geliri belli bir sınırın üstündeyse vergi ödemeyi gerektirir. Bunun yanında sorumluluk sizde olduğu için Airbnb vergi cezası kesemez. Ancak sorumluluklarınızı yerine getirmezseniz maliye bakanlığından ceza alma ihtimaliniz vardır.

Aşağıdaki videodan da Airbnb vergi konusunda bilgi edinebilirsiniz:

Airbnb Türkiye Süreci Nasıl İşliyor?

airbnb türkiye

Tüm bu bilgileri aldıktan sonra Airbnb Türkiye’de yasal mı diye soruyor olabilirsiniz. Airbnb’nin Türkiye’de yürüttüğü tüm faaliyetleri yasaldır. Siz de ev sahibi olarak yeni Airbnb yasası ve Airbnb vergi konularında sorumluluk ve yükümlülüklerinizi yerine getirdiğiniz takdirde hiçbir sorunla karşılaşmazsınız. Zaman zaman Airbnb yasaklandı gibi söylentiler çıksa da, bu söylentiler gerçeği yansıtmamaktadır.

Kiralık daire sahibiyseniz ve kısa süreli kiralama yapmak istiyorsanız; önce Airbnb konaklama ve Airbnb vergi konusunda sizin nasıl bir sorumluluğunuz olduğunu anlamanız ve kiralama işlemlerini buna göre yapmanız önemlidir.

Şimdi sizde Airbnb ile evimi kısa dönem kiraya vermek istiyorum diyorsanız hemen web sitemizdeki ‘Teklif Al’ formu doldurarak, evinizin size ne kadar kazanç sağlayacağını görün!

Unutmayın! Missafir, Airbnb, Booking, Homeaway, Tripadvisor, Agoda gibi 50+ platformda evinizi tüm dünyada konuklara açar.

Sıkça Sorulan Sorular

Airbnb Vergilendirme Sistemi Nasıl İşliyor?

Yerel vergiler konusunda ise Airbnb Türkiye sorumluluğunu kullanıcılara bırakır. Airbnb ev sahibi olarak eğer yerel vergiler ödemeleri gerekiyorsa, bunu misafirlerinden ancak konaklama tamamlandığında talep edebilirsiniz.

Airbnb’nin Vergi Sistemi Bütün Ülkelerde Aynı mıdır?

Airbnb maliye ile ilgili uygulamalar ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Kimi ülkelerde Airbnb, vergi ödemesini ev sahipleri adına yaparken kimi ülkelerde hizmet bedeli üzerinden kdv kesintisi yapar.

Hangi Ülkeler Katma Değer Vergisi Alıyor?

Kdv konusunda bazı ülkelerde yasal sorumlu durumundadır. Bu ülkeler tüm AB ülkeleri, İzlanda, Güney Afrika, Arnavutluk, Norveç, İsviçre ve Japonyadır. Bu ülkelerde Airbnb hizmet bedeli ve bununla birlikte KDV de tahsil eder.

Airbnb Sizin Adınıza Vergi İncelemesi Yapar Mı?

Bu bakanlığın görevidir. Bu yüzden evinizi Airbnb ile kiralarken, vergi ödeyip ödemeyeceğinizle ilgili de bir öngörünüz olması önemlidir. Sonuç olarak vergi konusunda Türkiye’de kendisi bir sorumluluk almamakta, ödeme ve mükellef işlemlerini sizin sorumluluğunuza bırakmaktadır.

Airbnb için ruhsat gerekir mi?

Yeni yasa tasarısı ile birlikte 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren Türkiye’de Airbnb üzerinden 100 gün ve aşağı kiralama yapmak isteyenlerin turizm konutu ruhsatı alması gerekecek.
Detaylı bilgi için turizm konutu ruhsatı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu konuda kesinleşen detayları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yeni Airbnb yasası hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz Konutların Turizm Amaçlı Kiralanması yazımızı da kaçırmayın.

30 thoughts on “Yeni Airbnb Yasası Resmi Gazete ve Vergi Düzenlemeleri”

 1. Merhaba,

  Airbnb’den elde ettiğimiz gelirin gelir vergisi altında her sene Mart sonu olan zamanda vermek yeterli olur mu ?
  Harici olarak bir stopaj ödememiz gerekiyor mu? Stopaj sadece iş yerleri için geçerli birşey diye biliyorum, biz bu durumda bir iş yeri mi olmak durumundayız?

 2. Merhaba ,Turizm Amaçlı konut için belgesi için başvuru yaptım ve izin belgem çıktı ,Balıkesir İl turizm müdürlüğü ,bulunduğum ilçenin Ayvalık ilçe turizm müdürlüğüne denetim yapması ve plaket için yazı göndermiş ,aynı yazıyı bilgi amaçlı belediyeye de göndermiş .Ayvslıkta bulunan Belediye su ve kanalizasyon işleri müdürlüğü (Baski )beni aradı ve konut olarak mevcut su aboneliğimin işyeri olarak değiştirileceğini söyledi ,ancak turizm il müdürlüğümü aradığımda belgemin turizm amaçlı konut olarsak verildiğini ,işyeri olmadığımı ,zaten işyerlerinin bu belgeyi alamadığını dolayısıyla belediyenin böyle bir yaptırımı olamayacağını söyledi.Ancak belediye ısrarla işyeri aboneliği yapacağını bir yanlışlık olmadığını söylüyor ,yaz aylarında belki üç ay içinde ara ara kiralayacağım ve kalan aylarda zaten kendi barınacağım konut için yapılmak istenen uygulama sebebi ve bu konunun doğrusu nedir? Bilgi verirseniz sevinirim

  1. Merhaba Cemre,

   Mülklerinizi Missafir ile kiraya vermek, turizm işletmesi gelirinizi arttırmak ve yasal konular hakkında detaylı bilgi ve destek için bu sayfadaki formumuzu doldurabilirsiniz.

   Öncelikle burada verdiğimiz bilgiler hukuki bir kesinlik içermez, bu konuda uzman birinden danışmanlık almanızı öneririz.

   Konutların turizm amaçlı kiralanması yasası kapsamında verilen izinlerin iş yeri açmak ile ilgisi bulunmamaktadır. Yönetmelikte de konutların iş yeri kapsamına alınmasına yönelik bir madde bulunmamaktadır. Bu nedenle belediyenin hatalı işlem yaptığı şeklinde yorumluyoruz fakat bu yasa henüz çok yeni olduğu ve gri alanlar bulunduğu için net bir şey söyleyemiyoruz.

 3. Merhaba,

  Evim için kendi adıma izin belgesi aldım. Bu evi işletmesi için bir firmayla sözleşme imzalayabilir miyim? Bu durumda Turizm bakanlığının belgeyi iptal etmesi gibi bir risk var mıdır?

  Eğer bu mümkünse işin vergi kısmı nasıl olacak? Firmanın kalan konuklara fatura kesmesi gerekir sanırım.

  Teşekkürler

  1. Merhaba Yener Bey,

   Mülklerinizi Missafir ile kiraya vermek, turizm işletmesi gelirinizi arttırmak ve yasal konular hakkında detaylı bilgi ve destek için bu sayfadaki formumuzu doldurabilirsiniz.

   İzin belgeli evinizi işletmesi için firmalarla sözleşme imzalayabilirsiniz. Firmanın bu konuda yetkili ve turizm işletmesi olması gerekmektedir, yasaya uygun olmayan durumlarda Turizm Bakanlığı izni iptal ederek sizi cezaya maruz bırakabilir. Missafir TÜRSAB onaylı turizm işletme belgesine sahip alanında yetkili bir firmadır.

   Vergilendirme süreçleri ise ev sahipleri üzerinden devam etmektedir.

 4. Merhabalar. Benim firmam var. bir rezidansta bir kat da 8 daireyi hepsini kiralamisim ve su an 6 tanesi airbnb olarak kiraya vermek istiyorum. daire sahibi de tamam demis ve sikinti yok. sunu nasil yapa bilirim acaba? rezidansta 100 den fazla konut var, hepsinden mi izin alacaz? bir de ben kendim kiraci olarak su daireler icin turizm belgesi basvuru yapa bilir miyim?

  1. Merhaba Leila,

   Mülklerinizi Missafir ile kiraya vermek, turizm işletmesi gelirinizi arttırmak ve yasal konular hakkında detaylı bilgi ve destek için bu sayfadaki formumuzu doldurabilirsiniz.

   Öncelikle burada verdiğimiz bilgiler hukuki bir kesinlik içermez, bu konuda uzman birinden danışmanlık almanızı öneririz.

   Yeni yasa gereği 100 gün altı konut kiralama yapmak istiyorsanız turizm konutu izin belgesine ya da turizm işletme belgesine sahip olmanız gerekmektedir. Daire sahibinin onay vermiş olması tespit durumunda ceza almanızı engellemeyecektir. Rezidanslar, eğer yüksek nitelikli konut olarak tanımlanmıyorlarsa ve yönetim planlarında kısa dönem kiralama yapılabilir maddesi geçmiyorsa, turizm konutu izin ve şartlarına tabidir. Yani dairelerin bağlı olduğu binadaki tüm konut maliklerinden izin almanız gerekecektir.

   Mülk sahibinden vekaletname alarak izin belgesine başvuru yapabilirsiniz. Detaylar turizm konutu izin belgesi yazımızda mevcuttur:

 5. Merhaba,

  Airbnb’den sağladığımız geliri de normal kira geliri olarak 1Mart-31Mart tarihleri arasındaki kira gelir beyannamesinde mi veriyoruz?
  Ayrıca farklı bir dönem var mı?
  Maliyeden denetime gelseler şuan bulunduğum senenin vergi ödeme zamanı gelmediği için geriye dönük vergi denetimimi yapılıyor sadece?
  Kiralık olarak oturduğum evi , intifa hakkı olarak tekrardan kiraya veriyorum. Bu herhangi birşeyi etkiler mi? Yoksa yine 1mart-31mart tarhileri arasında belirttiğim adresden kira geliri elde ettim diye vergimi vermek uygun olacak mıdır?

  Teşekkürler

  1. Merhaba Taner Bey,
   Airbnb gelir vergilendirmesi hakkında resmi bilgi için Gelir İdaresi Başkanlığına e-mail yollayabilirsiniz. Bununla birlikte Airbnb gelirleri kira geliri olarak sayıldığı için, 1 Mart – 31 Mart tarihleri arasındaki kira gelir beyannamesinde kazançlarınızı belgelendirmeniz gerekmektedir. Bununla ilgili yönetmelikler çok kapsamlı olduğu için detaylı bilgiyi Gelir İdaresi Başkanlığından alabilirsiniz.

   Airbnb’nin vergilerle ilgili bilgi verdiği sayfayı da okumanızı öneririz. İlgili sayfa

 6. Merhaba,
  2 şer katlı 5 Blok 28 dairenin olduğu Yazlık bir sitede 2+1 evim var. Yılda 2-3 ay ben kalıyorum. Bir veya 2 kez olmak üzere Evimi evli kızıma, kuzenime veya yakın arkadaşıma kısa süreliğine ( 5-10 gün arası) tahsis ediyorum. Bu gibi durumda bu yasalar bizim için neyi ifade ediyor. Kızıma, kuzenime evimi tahsis etmekte bir sakıncası olacak mıdır.

  1. Merhaba Hasan Bey,
   Ticari amaçlı kiralamadığınız sürece sahip olduğunuz mülkleri akrabalarınıza tahsis edebilirsiniz. Sadece izin belgeniz bulunmadan kısa süreli kiralama yaptığınız takdirde maddi cezalara maruz kalabilirsiniz.

   1. Merhaba
    Bu durum illaki akraba için mi geçerlidir.Kendi arkadaşıma 1 hafta oturması için verebilir miyim ? o sırada ben üst katında oturuyor olacağım . Ama herhangi bir şikayet durumunda ne gibi durum ile karşılaşırım. ?

    1. Merhaba Fatih Bey,

     Öncelikle burada verdiğimiz bilgiler hukuki bir kesinlik içermez, bu konuda uzman birinden danışmanlık almanızı öneririz.

     Mülkünüzü ücretsiz bir şekilde tahsis edebilirsiniz. Ticari amaçlı kiralama yapmadığınız için şikayet durumunda tüm süreçler yasal olduğu sürece sorun yaşamayacağınızı öngörüyoruz.

     Türkiye’deki mevzuata göre, mülk sahipleri kendi evlerini başkalarına ücretsiz olarak tahsis edebilirler. Bu tür bir işlem, genellikle “kullanım hakkı” veya “oturma hakkı” vermek şeklinde yapılır ve çeşitli yollarla gerçekleştirilebilir. İki temel yol vardır:

     Kira Sözleşmesi Yaparak: Mülk sahibi, kiracıya kira bedeli olarak sembolik bir tutar belirleyebilir veya tamamen bedelsiz olarak evini tahsis edebilir. Bu durumda, taraflar arasında resmi bir kira sözleşmesi yapılmalı ve sözleşme şartlarına uygun olarak tescil edilmelidir. Bu, her iki tarafın da haklarını koruma altına alır.
     Hak Sahipliği Vererek: Ev sahibi, başka bir kişiye oturma hakkı veya kullanım hakkı gibi bir hak verebilir. Bu hak, genellikle bir noter aracılığıyla resmi olarak düzenlenen bir belge ile verilir. Bu belge, hak sahibinin evi belirli bir süre boyunca kullanma hakkına sahip olduğunu gösterir.
     Bu tür bir tahsis işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta:

     Vergisel Yükümlülükler: Ücretsiz tahsis edilen mülkler için vergisel yükümlülükler değişiklik gösterebilir. Örneğin, mülk sahibinin emlak vergileri devam edecektir. Ayrıca, bazı durumlarda, bu tür bir işlemin “hediye” olarak kabul edilebileceği ve dolayısıyla vergi yükümlülükleri doğurabileceği unutulmamalıdır.
     Sözleşme Şartları: Sözleşme, tahsis süresi, kullanım koşulları, mülkün bakım sorumluluğu gibi önemli detayları içermelidir. Tarafların haklarını ve yükümlülüklerini net bir şekilde belirlemek, ileride oluşabilecek anlaşmazlıkları önler.
     Bu tür bir işlem yapmadan önce, bir avukat veya noter ile danışmanlık yapmanız, sürecin yasal çerçevede doğru şekilde yürütülmesine yardımcı olacaktır.

 7. Merhaba. Zeytinlik statüsünde olan arazimizde ruhsatını aldığımız bir adet müstakil bir taş evimiz var. Tapu ve ruhsat tek bir kişiye ait yani tek malik var. Evimiz bahsi geçen yasa kapsamına dahil midir?

  1. Merhaba Oğuzhan Bey,
   Mülklerinizi Missafir ile kiraya vermek, turizm işletmesi gelirinizi arttırmak ve yasal konular hakkında detaylı bilgi ve destek için bu sayfadaki formumuzu doldurabilirsiniz.
   Yeni yasa kapsamında tüm konutlar izne tabidir. Tek bir malik ve bir bağımsız bölümlü yapı olmasından mütevellit, komşularınızdan herhangi bir izin almanız gerekmez ama 100 gün ve altı kiralama yapabilmek için turizm konutu izin belgenizin olması gerekmektedir.

 8. Merhabalar. Tüm yazılarınızı ve yorumlara verdiğiniz cevapları okudum. Size zahmet vereceğim ama çözüme kavuşturabilmek açısından bazı sorularım olacak. Cevaplarınızın bir çok kullanıcıya da fayda sağlayacağını düşünüyorum. Destek olabilirseniz çok memnun olurum.

  1-Zeytinlik statüsünde olan arazimizde ruhsatını aldığımız bir adet müstakil bir taş evimiz var. Tapu ve ruhsat tek bir kişiye ait yani tek malik var. Evimiz bahsi geçen yasa kapsamına dahil midir?

  2-Başvuruda tapu ve ruhsat belgesi dışında farklı bir belgeye ihtiyaç var mıdır?

  3-Airbnb’ye birkaç gün önce gelen güncellemenin ardından “Ev sahipliğine devam etmek için Türkiye bölgesindeki kayıtlı yerinizi 1 Mayıs tarihine kadar tescil ettirin” şeklinde bir uyarı geldi. Başvurumuzu yaptık ancak yasada 3 aya kadar sonuçlanacağı yazılı. 1 Mayıs tarihine kadar yetişmemesi durumunda bizleri ne bekliyor?

  4-Başvurumuz şuanda inceleme aşamasında ancak halihazırda onaylanmış rezervasyonlarımız var. Yasada “Başvurusu kabul edilmeyenler faaliyette bulunamaz, ancak bu konutların kullanıcılarının hakları sözleşme süresi sonuna kadar devam eder.” şeklinde bir ifade mevcut. Yani mevcut rezervasyonlar için hizmet vermeye devam edebilir miyiz?

  5-Yukarıdaki soruma benzer şekilde başvurumun inceleme süresi boyunca ilanımı yayından kaldırmalı mıyım yoksa süreç tamamlanana kadar konaklama hizmeti vermeye devam edebilir miyim? Bu konu çok önemli çünkü incelemenin üç ay kadar sürebileceği yazıyor. Özellikle bir turizm bölgesi için üç ay gibi bir süre ciddi bir gelir kaybı demek.

  6-Denetleme için önceden haber vererek mi geliyorlar yoksa çat kapı mı? Denetleme gününde içeride misafir varsa direkt ceza mı kesiliyor? Denetleme ekibi ile müsait olan yani misafirin olmadığı bir gün için randevulaşma şansımız var mı?

  7-Denetleme ekibine doğrudan ev sahibinin mi refaket etmesi gerekiyor yoksa birinci dereceden bir yakını bu denetlemeye refakat edebilir mi?

  8-Arazi ve ev sahibi babam. Tüm başvuruları onun adına yaptık ancak Airbnb faaliyetlerini onun yerine kendi profilim üzerinden ben yönetiyorum. Bu sorun yaratır mı? Yaratırsa Airbnb faaliyetlerinin yürütülmesi adına vekaletname çıkarılması yeterli olur mu?

  9-Ne ilgili yasada ne de farklı bir yerde bu tür kiralamalarda kimlik bildiriminin ne şekilde yapılacağı vergilendirmenin ne şekilde yapılacağı veya tüm bunların zorunlu olup olmadığı gibi konular eksik. Bunun için şahıs şirketi mi açmalıyız yoksa beyan ile vergi ödenmesi mi gerekiyor. Yaptığımız harcamaları gider olarak göstermemiz mümkün mü? Muhtemelen bunun için faturalar istenecek faturaların da mülk sahibinin adına mı kesilmesi gerekli?

  10-Daha önce kimlik bildirimi yapmadığım için bilmiyorum. Kimlik bildirimi sadece isim soyisim ve TC kimlik numarası ile mi yapılıyor yoksa kimlik görseli de isteniyor mu. Bu tarz bir talepte misafirden bunu talep etmemiz mi gerekecek. Misafirden kimlik görseli talep etmek ne derece yasal bir yol?

  11-Son olarak yönetmelikte “kapı arkalarında kaçış merdiveninin yerini gösteren kroki.” ibaresi mevcut. Müstakil tek katlı evler için böyle krokiye ihtiyaç var mıdır?

  1. Merhaba Oğuzhan Bey,

   Mülklerinizi Missafir ile kiraya vermek, turizm işletmesi gelirinizi arttırmak ve yasal konular hakkında detaylı bilgi ve destek için bu sayfadaki formumuzu doldurabilirsiniz.

   Öncelikle değerli yorumlarınız ve diğer kat maliklerine de yardımcı olabilecek sorularınız için teşekkür ederiz. Tüm sorularınıza bilgilerimiz doğrultusunda yanıt vermeye çalışacağız ama unutmamanız gerekir ki burada verdiğimiz bilgiler hukuki bir kesinlik içermez. Konutların turizm amaçlı kiralanması yasası çok yeni bir yasa olduğu için henüz gri alanları bulunmaktadır. Bu nedenle her zaman uzman bir avukattan destek almanızı tavsiye ederiz.

   1. Zeytinlik Statüsündeki Arazideki Müstakil Ev:
   Evet, zeytinlik statüsünde olan arazide ruhsatı alınmış müstakil taş eviniz kısa süreli kiralama yasası kapsamına dahildir.
   Ancak, bazı ek şartlar da aranmaktadır:

   Arazinin imar planında konut alanı olarak gösterilmiş olması gerekir.
   Tapu ve ruhsatın konut amaçlı kullanılmasına uygun olması gerekir.
   Binanın statik ve yangın yönetmeliklerine uygun olması gerekir.

   Bu şartları sağlıyorsanız, kısa süreli kiralama izin belgesi için başvuru yapabilirsiniz.

   2. Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

   Lütfen turizm konutu izni için gerekli belgeleri yazdığımız yazımızı kontrol edin.

   3. 1 Mayıs Tarihi ve Başvuru Süreci:

   1 Mayıs tarihi, Airbnb ev sahiplerinin kayıtlı yerlerini tescil ettirmeleri için son tarihtir. Başvurunuzun 3 aya kadar sonuçlanması bekleniyor olsa da, 1 Mayıs tarihine kadar sonuçlanmaması durumunda Airbnb hesabınız askıya alınabilir. Ancak, mevcut rezervasyonlarınız etkilenmez. Rezervasyonlarınız, sözleşme süresi sonuna kadar devam edecektir.

   4. Mevcut Rezervasyonlar:

   Başvurunuzun inceleme aşamasında olsa bile, mevcut rezervasyonlarınız için hizmet vermeye devam edebilirsiniz. Yasa, bu konuda net bir düzenleme getirmektedir.

   5. İlan Yayını:
   Başvurunuzun inceleme aşamasında ilanınızı yayından kaldırmanız gerekmez. Eğer başvurunuz reddedilirse, tüm ilanlarınızı kaldırmanız ve 100 gün altı kiralamama yapmamanız gerekmektedir.

   6. Denetleme ve 7. Denetlemede Refakat Eden:

   Denetlemeler genellikle habersiz olarak yapılmaktadır. Fakat denetlemeler konusunda yönetmelik net bir bilgi vermemiştir. Bu nedenle net bir bilgi veremiyoruz.

   8. Ev Sahipliği Yönetimi:

   Arazi ve ev sahibi babanız olsa da, Airbnb faaliyetlerini onun yerine siz yönetiyorsanız, vekaletname almanızı tavsiye ederiz. Vekaletname olmadan faaliyetlerde bulunmanız yasal sorunlara yol açabilir.
   Konutların Turizm Amaçlı Kiralanması Yönetmeliği İkinci bölüm e) bandı:
   Başvurunun vekaleten yapılması durumunda, yukarıdaki bentlerde sayılan belgelere ek olarak, kiraya veren veya temsile yetkili kişiler tarafından imzalanmış noter tarafından düzenlenmiş vekaletname örneği.

   Başvuruyu babanız adına yaptığınız fakat Airbnb faaliyetlerini kendi adınıza yönetiyorsunuz. Bu durum gri alana girmektedir. O nedenle denetimlerde olası problemlerin önüne geçmek adına vekaletname almanızı tavsiye ederiz.

   9. Vergilendirme:

   Kısa süreli kiralama faaliyetlerinizden elde ettiğiniz gelirler vergilendirilmektedir. Vergi ödeme şekli için bir mali müşavire danışmanız en doğru yoldur. Yönetmelikte vergilerle ilgili kısım İKİNCİ BÖLÜM İzin Belgesi İşlemleri bölümünde bulunmaktadırr. Yasaya göre şahıs şirketi açmanıza gerek yoktur. Ticaret siciline kayıtlı olmayan tüzel kişiler için vergi kimlik numarası bilgisi yeterlidir. Yaptığınız harcamaları gider olarak göstermeniz mümkündür ve bunun için faturaların mülk sahibi adına hazırlanması önemlidir.

   10. Kimlik Bildirimi:

   Misafirlerinizin kimlik bilgilerini KBS’ye isim, soyisim ve TC kimlik numarası olarak bildirmeniz yeterlidir. Bu halihazırda uygulanan bir prosedürdür ve uygulanmadığı durumlarda kiraya veren taraf cezaya tabidir. Kimliğin görselini istemenize gerek yoktur. Yabancı konuklarınız için de pasaport numarası bilgisi sisteme giriş için yeterlidir.

   Kimlik görseli istenmemektedir.

   Misafirlerden kimlik görseli talep etmeniz yasal değildir.

   11. Kaçış Merdiveni Kroki:

   Müstakil tek katlı evler için kapı arkalarında kaçış merdiveni kroki bulundurmanız zorunlu değildir. Bu şart sadece çok katlı binalar için geçerlidir.

   Önemli Bilgilendirme:

   Bu bilgiler genel bilgilere dayanmaktadır. Yasal durumunuzla ilgili kesin bilgi için bir avukata veya mali müşavire danışmanız en doğru yoldur.

 9. Merhaba 10 daireli bir apartmanda 6 adet evim var benden baska 4 malik bulunmakta sadece bir malik ile ilgili sorum Su olucak Bu ev sahibi olmdu 3 kardese miras kalmis Bu 3 kardes birbirleriyle mahkemelik ve turkiyede yasamiyorlar.Bu durumda muvafakati kimden almam gerekiyor. Kime sorduysam cevap alamiyorum.

  1. Merhaba Çağlar Bey,
   Muvafakatnameyi 3 kardeşin de imzalaması gerekmektedir. Ya da bu 3 kardeşin belirlediği tek malik (noter onaylı vekaletname verilmiş şekilde) muvafakatnameyi imzalayabilir.

 10. Merhaba,
  4 daire olan bir binada ayrı ve kendine ait bir girişi olan evim var, bu konut Müstakil Ev tanımına girer mi?
  Başvuru sırasında diğer apartman tapu sahiplerinden kısmi kiralama için muvakatname almam gerekir mi?

  1. Merhaba Selim Bey,
   Mülklerinizi Missafir ile kiraya vermek, turizm işletmesi gelirinizi arttırmak ve yasal konular hakkında detaylı bilgi ve destek için bu sayfadaki formumuzu doldurabilirsiniz.

   Burada verdiğimiz bilgiler hukuki kesinlikler içermez. Uzman bir avukattan destek almanızı tavsiye ederiz.
   Aynı binada ve aynı parselde yer alan mülkler bağımsız girişleri olsalar dahi, müstakil ev tanımına girmemektedir. Mülkünüz eğer yüksek nitelikli konut değilse, diğer kat maliklerinden (komşulardan değil, mülk sahiplerinden) muvafakatname almanız zorunludur.

  1. Merhaba Mine Hanım,
   Evinizi Missafir ile kiralayarak daha fazla gelir elde edebilirsiniz. Bilgi için formu doldurun.
   100 gün üzeri kiralamalarda standart prosedürler devam ediyor. Yeni çıkan yasa 100 gün ve altı kiralamaları kapsıyor. Bu nedenle bakanlıkla herhangi bir sorun yaşamazsınız. Komşularınızın da yasal prosedürlere uygun şekilde kiraya verdiğiniz sürece karışma hakkı bulunmamaktadır.

  1. Merhaba Hasan Bey,

   Missafir’in profesyonel mülk yönetimi hizmetlerini keşfetmek ve destek almak için bu sayfamızdaki formu doldurabilirsiniz.

   Burada verdiğimiz bilgiler hukuki kesinlik içermez. Hukuki destek almanızı tavsiye ederiz. Bağımsız girişli villalar, eğer aynı parselde yer almıyorsa komşu iznine tabi değildir. Yani villanızın bulunduğu parsel bağımsız bölüm olarak geçiyorsa, komşu iznine ihtiyacınız yoktur. Villanızın bulunduğu parsel müşterek parsel olarak geçiyorsa, komşu iznine ihtiyacınız olabilir.

 11. Seyhan Tavacı

  Airbn evimi kiraya verdiğimde ticarimüşteri olarak gelir vergisi ödemekle bireysel olarak gelir vergisi ödemenin farkı nedir ?

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top