Evimi Kiraya Vermek İstiyorum: Airbnb Yasal mı?

airbnb yasal mı? türkiye'de airbnb ile ev kiralamak yasal mı?

Evinizi geçici süreli kiralamak istiyor fakat Airbnb yasal mı değil mi diye düşünüyor, kararsız kalıyorsanız bu yazımız tam size göre.

Son yıllarda ortaya çıkan ve çoğunluğu ABD merkezli olan yeni web tabanlı uygulamalarla ilgili bu tarz soruların aklınızı meşgul etmesi oldukça normal. Zira geçmişte farklı alanlardaki bazı uygulamaların Türkiye’de yasaklanması birçok insan için aynı soruları beraberinde getirdi.  

Airbnb yasal mı diye düşünüyorsanız gönlünüz rahat olsun. Belli yasal gereklilikleri yerine getirdiğiniz sürece Airbnb ile evinizi kısa süreli kiralamak yasaldır. Bu yazımızda sizlere Airbnb Türkiye ile ilgili yasal düzenlemeler hakkında genel bilgi vereceğiz.

Evinizi Airbnb ile Kiralamak için Formu Doldurun

Missafir’in kusursuz kiralama ve profesyonel mülk yönetimi hizmetlerini şimdi keşfedin.

Türkiye’de bir ev kiraladığınızda, ev sahibinin ve kiracının belli yasal yükümlülükleri olur. Kiracı adres değişikliğini bildirmekle yükümlüdür, ev sahibi ise aldığı kira üzerinden devlete belli oranda vergi öder.

Adres bildirme zorunluluğu geçici olarak yer değiştirildiğinde de geçerlidir. Bir otelde kaldığınızda, kimlik bilgileriniz alınır ve sisteme işlenir. Bu yasal bir zorunluluktur.

Airbnb yasal mı sorusunu cevaplayabilmek için şimdi bu süreçlerin nasıl işlediğine bir göz atalım. Başlıyoruz!

airbnb yasal mi missafir airbnb yasak

Airbnb Türkiye Yasal Süreçleri Nasıl İşliyor? Airbnb Türkiye’de Yasal mı?

Ev sahibiyseniz bu sorular aklınıza takılmış olabilir. Öncelikle Airbnb kendi adınıza bir hesap oluşturduğunuz bir dijital platformdur. Her platformda olduğu gibi Airbnb’ ye giriş yaparken bazı unsurlara dikkat ederek hesap açmanız gerekmektedir.

Airbnb ile evinizde misafir ağırlamak istediğinizde, bir oteldeki gibi misafirinizin kimliğini alıp kayıt yapmazsınız. Peki bu Airbnb’nin yasal olmadığını mı gösterir? Kesinlikle hayır. Evinizde kalan misafirler, kayıtlarını Airbnb üzerinden yaparlar ve kimliklerini sistem üzerinden platforma yüklerler. Airbnb Türkiye ise gerekli yasal bildirimleri bu kayıtlar üzerinden gerçekleştirir.

Airbnb’nin yasal olup olmaması ya da güvenilir olup olmamasıyla ilgili ister istemez herkesin kafasında bir soru işareti vardır. Airbnb güvenli mi sorusunun cevabı : Gerekli prosedürleri yerine getirdiğinizde ve önlemleri aldığınızda Airbnb tamamen güvenlidir.

Airbnb vergilendirme ile ilgili düzenlemeler söz konusu olduğunda, Airbnb sizin ülkenizdeki düzenlemeleri de göz önünde bulundurularak yasal yükümlülükleri karşılandığınızı varsayar. Yani platform üzerinden elde ettiğiniz gelirin Airbnb vergi sorumluluğu sizdedir ve bu sorumluluğu yerine getirdiğiniz sürece Airbnb kullanmak tamamen yasaldır.

Türkiye’deki vergi düzenlemesinde evi kısa süreli kiraya verdiğinizde, elde ettiğiniz gelir belli bir miktara kadar vergilendirilmez. Belli bir miktarı geçiyorsa, yasal olarak bildirmeniz ve vergi ödemeniz gerekir. Yasal düzenlemeler sık sık değişikliğe uğradığı için, en son düzenlemeleri internet üzerinden takip edebilirsiniz. Bunun için en güvenilir kaynak, resmî gazetedir.

airbnb yasal mi missafir airbnb turkiye

Ayrıca Airbnb ile geçici olarak kiraya verdiğiniz evinizi siz de başka bir ev sahibinden kiralamış olabilirsiniz. Böyle bir durum varsa, kira sözleşmenizde Airbnb ile evinizi kiralamanızı engelleyen bir madde bulunmadığından emin olmanız gerekir. Eğer böyle bir madde varsa, kiralama yapmadan önce kiralık daire sahibiniz ile görüşmeniz, önünüze çıkabilecek yasal sorunları önlemenizi sağlayacaktır.

Airbnb ile Gönül Rahatlığıyla Kiralama Yapabilirsiniz

Özetlemek gerekirse, Airbnb Türkiye üzerinden yaptığınız kısa süreli kiralamalarda, tıpkı normal ev kiralama sürecindeki gibi bazı yasal yükümlülükler mevcuttur. Airbnb bu yükümlülüklerin sizin tarafınızdan karşılanmasını bekler ve işlem yaptığınızda bu sorumlulukları karşıladığınızı varsayarak hareket eder. Bu yükümlülükleri yerine getirdiğiniz sürece Airbnb yasal mı diye düşünmenize gerek kalmadan daire sahibi olabilirsiniz.

Missafir, Airbnb, Booking, Homeaway, Tripadvisor, Agoda gibi platformlar aracılığı ile evinizi tüm dünyada konuklara açar ve gelecek konukları özenle seçerek güvenli konuk ağırlamayı sağlar. Şimdi sizde Airbnb ile evimi kiraya vermek istiyorum diyorsanız kiraya vermek  ve bundan yüksek kazanç elde etmek istiyorsanız hemen ilgili sayfamızdaki formu doldurarak, evinizin size ne kadar kazanç sağlayacağını görün!

Airbnb Yasal mı Konusunda En Çok Merak Edilen Sorular

Airbnb ile evinizi kiralamak istiyorsanız aklınıza bu sorular takılmış olabilir. İşte cevaplar:

Türkiye’de Airbnb yasal mı?

Türkiye’de Airbnb yapmak tamamen yasaldır fakat ev sahiplerinin çeşitli yasal mevzuatlara hakim olmas gerekir. Bu noktada Missafir’in uzmanlığına güvenebilirsiniz. Airbnb ile evinizi kiralamak için bu sayfadaki formu doldurmayı unutmayın. Böylece zamandan kazanabilir ve evinizi daha profesyonel şekilde kiralayabilirsiniz.

Airbnb ile ev kiralama yasal mı?

Türkiye’de Airbnb ile ev kiralama yapmak için günlük kiralık ev ruhsatınız bulunmalı. Ayrıca 2024 yılında yasal mevzuatın genişleteceği söyleniyor. Tüm bunlar hem bilgi hem de vakit gerektiriyor. missafir.com ile Airbnb ve 50+ kanal üzerinden yasal bir şekilde ev kiralama yapabilirsiniz.

Airbnb yasak mı?

Airbnb Türkiye’de yasak değil. 2023 yılında çıkan yayınlanan yeni düzenlemelere göre, Airbnb üzerinden 100 gün ve altı konut kiralaması yapmak isteyenlerin turizm konutu ruhsatı almaları zorunludur.

17 thoughts on “Evimi Kiraya Vermek İstiyorum: Airbnb Yasal mı?”

 1. Apartman dairelerinde diğer kat maliklerinden izin gerekiyor mu? Ayrıca turizm konutu belgesi nasıl alınır ne yapmak gerekiyor bununla ilgili bilgide verirseniz sevinirim. Bir de Antalya da temsilciliğiniz var mı? Destek ve bilgi alabileceğimiz

  1. Merhaba Selçuk Bey,

   Evet Antalya’da hizmet veriyoruz. Mülklerinizi Missafir ile kiraya vermek, turizm işletmesi gelirinizi arttırmak ve yasal konular hakkında detaylı bilgi ve destek için bu sayfadaki formumuzu doldurabilirsiniz.

   Apartman dairelerinde 100 gün ve altı kiralama yapmak için diğer kat maliklerinden izin almanız zorunludur.

 2. merhaba, kimlik doğrulaması olan misafirleri ev sahibi olarak kabul ettiğimiz takdirde yasal olarak gereksinimi karşılamış oluyormuyuz? Sonuç olarak emniyete kimlik bildirimlerinin olması gerekiyor ve ruhsatımız yok.

 3. merhaba, yasal olarak nasıl yapılır bundan bahsetmemissiniz. ornegin vergiyi nasıl oderim veya gelen kişiyi polis kimlik bildirme sistemine nasıl girerim gibi…

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top