Kiralık Daire – Ev Sahipleri ve Kiracılar için İpuçları

kiralık-daire-airbnb

Kiralık Dairenizi Ev Sahibi ve Kiracı Olarak Kiralama Kılavuzu

Bu yazımızda kiralık daire hakkında ana hatları verilen ipuçlarını, püf noktalarını ve teknikleri takip ederek, bu sorunları en aza indirebilir ve kiralık daire girişimimizi daha karlı bir hale dönüştürebilirsiniz. Evinizi nasıl kiralayacağınızı öğrenmek için nedenleriniz ne olursa olsun bu ipuçları, adım adım, en az miktarda stresle ve en iyi sonuçlarla evinizi nasıl kiralayacağınız konusunda size yol gösterecektir.

Kiralık Daire Bulmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinizi kiralamaya karar vermenizin sebebi ne olursa olsun, kaçınılmaz bir gerçek vardır. Kiralık daire yönetimi yapmak kolay değildir. Bu işi doğru ve kurallar dahilinde yapmalısınız. Belki evinizi satmayı denediniz ama içinde bulunduğumuz pazar şuan çok durgun veya evinizin değerinden daha fazla borcunuz var ve bu yüzden satamıyorsunuz. Belki de sahibi olduğunuz kiralık daire, finansal geleceğiniz için zenginlik yaratma fırsatı oluşturacaktır.

Kiralık daire

Sorgulamanız gereken 7 Konu: Evinizi Nasıl Kiralayacaksınız?

Mülkünüzü, kiralık daire olarak vermeye başlarsanız yapmanız gereken ilk şey koşullarınızı belirlemek. Aslında, bir kiracı aramadan önce verdiğiniz kararlar, kiralamanızın üzerinde en büyük etkiyi yaratır. Sizin için evinizi kiraya vermeden önce cevaplamanız gereken bazı soruları bu yazımızda ele aldık.

Kiralık daire sorular

Evimi Kiralamalı mıyım?

Belki de evinizi kiralamanın iyi bir fikir olup olmadığına karar vermeye çalışıyorsunuz. Bu nedenle, daha önce kendinize sormanız gereken ilk soru olan “Evimi nasıl kiralayabilirim?” “Evimi kiralamalıyım mı?” dır. Evinizi kiralamak yerine satmak arasında seçim yapıyorsanız, kiralık ev sahibi olmak en iyi karardır. Sonuçta, bir kiralık daireden sağladığınız faydalar vardır. Birincil eviniz, hayatın bir gereği olsa da, bir varlık veya yatırım değildir. Bir varlık size para kazandıran bir şeyken, bir yükümlülük her ay paraya mal olan bir şeye dönüşebilir. Evinizi kiralayarak, sahip olduğunuz yükümlülüklerinizi bir varlığa dönüştürebilirsiniz.

Kiralık daire, sahibi olduğunuz için ek bir ücret ödemeden yatırım kariyerinize başlamanıza yardımcı olabilir. Bu, servet oluşturmak için denenmiş ilk adım olabilir. Birçok gayrimenkul yatırımcısı bu şekilde başlar – yaşamları boyunca daha büyük veya daha iyi evlere sahip olduklarında, evlerini kiralarlar. Kiralık daire, emekli olmaya hazır olduğunuzda birden fazla mülkün “özgür ve net” olmasını sağlayarak aylık gelir veya satarsanız toplu ödeme alarak emekliliğinizi finanse etmenize de yardımcı olabilir.
Son olarak, evinizi kiralayarak o eve dönme olasılığınızı saklamış olursunuz. Bu, özellikle geçici bir iş tehcirinden dolayı hızlı hareket etmeye zorlandığınızda, hayat kurtarıcı olabilir.

Evinizi Hangi Durumda Kiralamak İstiyorsunuz?

Kiralık Daire Durumu

Kiraya vermeden önce kiralık daire yenileme çalışmalarının sonu yoktur. Bir ev temiz, boş (döşenmemiş) ve kiracı taşındığı sırada onarımları yapılmış olmalıdır. Her şeyin bilginiz dahilinde olduğundan emin olun. Kiralık daire gösterilmeden önce profesyonel bir temizlik firmasının evinizi genel olarak temizlediğinden emin olunuz.
Bölgenizdeki diğer kiralık evlere bakın (etrafta dolaşarak veya çevrimiçi sitelerden) ve standart kalitenin ne olduğunu görmeye çalışın. Kiracılar genellikle evinize sizin kadar iyi bakmazlar; bu nedenle, sadece göz ardı edilecek veya gereksiz yenilemeleri yapmayarak, kiralık daire için çok fazla zaman ve para harcamayın.

Emlakçı ile mi Çalışmalıyım Yoksa Profesyonel Yardım mı Almalıyım?

Bu soru son derece önemlidir ve bu kılavuzu okurken ilerlemenizi etkileyecektir. Kiralık daire sizin tarafınızdan mı yönetilecek yoksa yönetmek için kısa dönemli bir ev yönetimi hizmeti mi alacaksınız veya emlakçıya mı vereceksiniz. Genel olarak, emlakçılar yeni bir kiracı bulduğunda aylık kiranın yaklaşık yüzde 10’unu artı ilk ayın yüzde 50’sini tahsil edecektir.

kiralık daire anahtarı

Bir emlakçı genellikle:

 1. Yeni kiracı bulur.
 2. Kirayı toplar.
 3. Mali durumunuzu takip eder.
 4. Bakım onarımları yönetir.

Bunun yerine kiralık daire veya evlerinizi kiralama sürecini, Missafir gibi profesyonel bir ekip ile yönetmeye karar verirseniz,  bütün bu işlemleri detaylı ve şeffaf olarak uçtan uca bunların hiçbiri kendiniz yapmanız (veya bireysel olarak kiralamanız) gerekmez ve üstelik en az 2 katı kadar fazla para kazanabilirsiniz.

Eviniz sizin tarafınızdan yönetildiğinde zaman kaybı yaşarsınız, tecrübeniz ve enerjiniz varsa, bunu yaparak bir miktar tasarruf edebilirsiniz. Ancak, tecrübe olmadan yönetmeye çalışırsanız, profesyonel yönetim ücretlemesinden çok daha fazla maliyetli olabilir.

Profesyonel Yardım Alarak Kiralık Daire Yönetimi Ne Kadar Mantıklıdır?

Belki de bunu okuyorsunuzdur ve kiralık daire yönetimini bir profesyonele yaptırmanızın mantıklı olup olmadığından emin değilsinizdir. Bu kararı vermek için hangi faktörlere bakmalısınız?

Bir başlangıç noktası olarak,

 • Yapmaktan nefret ettiğiniz işlerin bir listesini yapın.
 • Yapamayacağınız işlerin bir listesini yapın.
 • Yapmamanız gereken işlerin bir listesini yapın.

Sahibi olduğunuz kiralık ev yönetimi, bu listelerden bir veya daha fazlasına girerse, bu işin profesyonel yardım alarak yapılması mantıklıdır.

Kiracıların Sorunları ve Şikayetleri ile İlgilenmek için  Vaktiniz Var mı?

Kiralık daire aracılığı ile pasif gelir fikri herkesin hoşuna gider, ancak bu durum, kiracının baş ağrısı ve sıkıntısı ile uğraşmak istediğimiz anlamına gelmiyor. Missafir ile profesyonel çalışarak, kiralık daire yönetimini devralmasına izin vermenin en güzel tarafı; istemedikçe kiracınızın kim olduğunu bile bilmenize gerek kalmamasıdır!

Kiracı problemleri

Neden bu şekilde avantajlısınız? Çünkü daireniz Missafir tarafından yönetilirken, sorumlu, güvenilir kiracıları içinde barındırarak, tüm problemleri kendi içinde çözmektedir. En seçkin platformlar aracılığı ile değerlendirilmiş bir kiracı tarama ve karar verme süreci kullanır. Missafir, en iyi kiracıları bulmanın tüm zaman alıcı yönlerini ele alır ve net kira gelirlerini otomatik olarak her ay banka hesabına yatırır.

Her Alanda Uzman Olamazsınız : Sorumluluklarınız

Bir kiralık daire sahibiyseniz , bu durum bir çok alanda bilgi sahibi olmanız gerektiği anlamına gelir.
Genellikle, kiralık daire sahibi olarak en büyük yetersizlik alanlarından biri, kiralık mülklerdeki hemen hemen her şeyi tamir etme, düzenleme, yenileme konusundaki tam yetersizliktir. Aynı şekilde muhasebe işlerinden ve küçük küçük harcamaları ve sayıları takip etmekten özellikle hoşlanılmaz. (Bunu yapabilirsiniz, ama genellikle bundan nefret edilir).

Ev sahibi sorumluluklarıSorun şu ki, her konuda uzman olmayı göze alamazsınız. Bir kiralık daireyi ölçeklendirmenin tek yolu, bu görevleri düşük maliyetli olarak, profesyonel yardım almaktır – ve Missafir bunu yapmak için size mükemmel bir fırsat sağlar. Missafir kendi içerisindeki her türlü uzman ile kısa sürede aksiyon alarak problemleri kolayca çözmektedir. Kendi başınıza çözerken korkutucu olacak problemler hızlı ve ekonomik bir şekilde çözüme kavuşturur ve size raporlar.

Sahibi Olduğunuz Kiralık Daire için Profesyonel Yardım Alıyorken Farklı Şehir veya Ülkede Bulunabilirsiniz

Birçok kiralık daire sahibi insanlar, diğer şehirlerdeki evlerini değerlendirmek yerine evlerini yazdan yaza kullanır ve çürümeye terkederler. Bunun sebeplerinden birisi;  bazı dürüst olmayan kötü niyetli emlakçılar diyebiliriz, işte tam burada Missafir devreye girer. Missafir, bir emlak şirketi veya uzun dönemli gayrimenkul yönetim hizmeti sağlayan bir oluşum değildir. Missafir kısa dönemli dinamik fiyatlandırma ile evinizi kısa dönemli olarak kiralar, kontrollerini sağlar ve bunu 15+ platform kullanarak yapar. Bu platformlar aracılığı ile evinizi güvenli kiracılar ile buluşturur ve uzun dönem kiraya kıyasla gelirinizi en az 2 kat artırmayı hedefler.

Kiracı sorumlulukları

Kiralık daire için Missafir aracılığı ile , Ankara’da yaşasanız bile İstanbul’daki kiralık evinizin yönetimini uçtan uca yaptırabilirsiniz. Kiralık dairenizi fiziksel olarak görememek, bu mülklere yatırım yapamayacağınıza anlamına gelmemektedir.

Profesyonel Kısa Dönemli Kiralık Daire Yönetimi : Missafir

Tüm bu adımları uygulayacak kadar vaktiniz yok mu? Harika bir haberimiz var! Bu hizmetleri profesyonel bir ekipten almak için doğru adrestesiniz.

Kısa veya orta vadeli ev kiralama ile yüksek kazanç elde etmek isteyen kiralık daire sahiplerinin problemleri :

 • İlanlarını zaman/emek sıkıntısından dolayı sadece bir veya birkaç platformda oluşturması
 • Listelemenin ve fotoğraf çekimlerini amatörce yapması
 • Veriler ve pazar analizi olmadan fiyatlandırmayı statik bir şekilde oluşturması
 • Potansiyel misafirlerle sürekli iletişimde kalacak kadar zamanlarının olmaması
 • Misafirin eve giriş zaman isteklerinde her zaman müsait olmaması
 • Konaklamadan sonra temizlik ve nevresim yıkama/değiştirme için zamanlarının olmaması

Kısa veya orta vadeli ev kiralama ile yüksek kazanç elde etmek isteyen kiralık ev sahiplerine Missafir’in sunduğu çözümler :

 • Profil & İlan Yönetimi: En popüler platformlarda (Airbnb, Booking, Tripadvisor, HomeAway, Agoda ve 10+) profil ve ilan yönetimi
 • Profesyonel Fotoğraf: Kiralık daire için profesyonel fotoğraflar çekiyoruz.
 • Misafir İlişkileri: Konuklarımızın huzuru ve konforu için 7/24 iletişim desteği sağlıyoruz.
 • Fiyat Optimizasyonu: Kazancınızı maksimize etmek için uzman ekibimizle piyasa analizleri yapıyoruz.
 • İç Tasarım: Kiralık daireniz için uzman dekorasyon önerileri veriyoruz.
 • Temizlik ve Nevresim Değişimi: Evinizi 5 yıldızlı otel konforuna getiriyoruz.
 • Bakım & Onarım: Problemlerin hızlı bir şekilde çözüyoruz.
 • 7/24 Saat Giriş: Misafirlerimizin istedikleri günün her saati check-in hizmeti veriyoruz.

Missafir’ in tüm bu hizmetler için tek şartı var: Yılda en az 8 hafta evinizin boş kalması gerekiyor. Daha sonra yıl içinde evinizi siz de kullanabilirsiniz. Tüm süreç, sizin talebinize göre işliyor. Missafir, sadece yönetiyor!

Tüm bu hizmetleri şimdi “Teklif Al” sayfamızdaki formu doldurarak, evinizden ne kadar kazanç elde edebileceğinizi öğrenebilirsiniz!

Kiracı Olarak Kiralık Daire Bulmanın Püf Noktaları Nedir?

Gelişmekte olan gayrimenkul sektörünün getirdiği rekabet ile birlikte, insanlar evlerini satmaktan çok  Airbnb vb. platformlarda kiralama yoluna gidiyor.  TUİK istatistiklerine göre , son yıllarda Türkiye’ de ev sahibi olma oranının %10 azaldığı görülüyor. Bunun anlamı, mevcut ekonomik şartlar altında, insanlar ev satın almak yerine kiralık daire bulmak için zamanlarını harcıyorlar.  Bugün kiralık ev bulmanın püf noktaları nedir? sorusunun cevaplarına bakacağız.

Kiralık Daire Tuik İstatistik
Satılık Dairelerin 2017 ve 2018’e göre açıklanan satış sayılarını göstermektedir. Aynı zamanda 2019 yılında da bu oran %3 azalmıştır.

Her şeyden önce bütçe planlaması yapmalısınız ve bütçeniz dahilindeki evlere odaklanmasınız. Daha sonra kiralamak istediğiniz dairede neler istediğiniz hakkında beyin fırtınası yapmalısınız ki sonradan pişman olmayalım. Sırada online platformlar üzerinden kiralık ev araştırması var. Gelin birlikte inceleyelim.

Kiralık Daire Ararken Bilmeniz Gereken Noktalar

Kiralık Daire Bulabileceğiniz Platformlar

Günümüz teknolojisi ile artık gayrimenkul sektörü dijital teknoloji ile birleşerek çağa ayak uyduruyor ve haliyle hayatımızı kolaylaştırıcı Airbnb(website), Booking, RentRovi(website) vb. platformlar ortaya çıkıyor. Bunlardan Türkiye’de en çok kullanılanı ev sahibi ve kiracıyı çok hızlı bir şekilde buluşturan uzun süreli kiralık daire ararken kullandığımız sahibinden.com’ da aradığınız tüm özelliklere sahip evleri kolayca bulabilirsiniz. Sunduğu uzun süreli kiralık ev arama hizmetinin yanı sıra  daha çeşitli hizmetleri de mevcut. Kısa süreli daire arayışında ise akla gelen ilk isim Airbnb. Peki Airbnb ne kadar güvenli sorusunu duyar gibiyim. Eğer sorunun cevabını merak ediyorsanız Airbnb güvenli mi yazımıza göz atmanızı öneriyorum.

Kiralık Daire Fotoğrafları

Görmek istediğiniz evin banyo ve tüm odalarının fotoğraflarını eksizsiz olarak görmeyi ihmal etmeyin. Eğer bir oda veya banyonun fotoğrafı eksik ise evi  canlı görmeye gittiğinizde beğenmeme olasılığınızı düşünüp zaman kaybınızı hesaba katın. Bazı emlakçılar bu hileyi temsili fotoğraf koyarak da yapabiliyor. Buna da dikkat etmekte fayda var.

Kiralanacak Daire Durumu

Baktığınız kiralık daire, tadilata ihtiyacı olup olmadığını iyi analiz etmelisiniz. Eğer gerekiyor ise sözleşme yapmadan önce ev sahibi ile bu durumu mutlaka konuşun. Evin tüm belgelerinin resmi olup olmadığı ve vergi borcu olmaması da çok önemlidir.

Kiralanacak Dairenin Konumu

Online veya offline kiralık daire seçerken evin konumundan emin olmalısınız. Ev sahipleri tarafından verilen sözlere veya online platformlarda seçilen konumlara gözünüz kapalı inanmak hayal kırıklığı yaratabilir. Kiralık daire, ofisinize, okulunuza istediğiniz yakınlıkta olabilir, fakat toplu taşıma araçlarını kullanıyorsanız, kullanılan araçların güzergâhları ile kıyaslayarak evi kiralamanız mantıklı olacaktır. Ek olarak kiralamak istediğiniz evin bulunduğu konumda tüm pencerelerinin güneş alma durumunu kontrol etmenizde büyük yarar var.

Kiralık Daire Bulabilme İhtimali

Sadece internette listelenen ilanlarda gezinmek yerine, arkadaşlarınıza ve aile üyelerine de kiralık daire aradığınızı söyleyin. İster akşam yemeğinde ister Facebook’ta çevrimiçi olun, tanıdıklarınıza ne aradığınızı söylemekten çekinmeyin. Kira sözleşmesini sadece kiralık daire sahibi ile veya vekalet verdiği kişi ile imzalamanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Kiralayacağınız Dairenin Kira Fiyatı

kiralık daire fiyatları

Kiraların adil olup olmadığını değerlendirin. İlgilendiğiniz bir yer bulduktan sonra, kira fiyatının diğer kiralık dairelerle rekabet edebildiğinden emin olmak için fiyatları karşılaştırmayı unutmayın. Fiyat olarak daha az bir kiralık daire istiyorsanız, emlak piyasasının daha durgun olduğu sonbahar ve kış aylarını tercih edebilirsiniz.

Hatırlatma: Ev ilanlarınızın yönetimini Missafir gibi profesyonel bir ekibe emanet ederek, profesyonel fotoğraf, temizlik ve bakım hizmetlerimiz ile bu statüye hiç zamanınızı ayırmadan ulaşabilirsiniz ve  Missafir’e  emanet ettiğiniz evinizi arkanıza yaslanıp gönül rahatlığıyla takip edebilirsiniz. Kazancınızı katlamak için daha ne bekliyorsunuz? Hadi siz de “Teklif Al” formumuzu doldurun, sizin de kazancınız bol olsun.

Evimi Kiralamak Konusunda Kararsızım Ne Yapmalıyım?

Evinizi kiralamak yerine satmak arasında seçim yapıyorsanız, kiralık daire sahibi olmak en iyi karardır. Sonuçta, bir kiralık daireden sağladığınız faydalar vardır. Birincil eviniz, hayatın bir gereği olsa da, bir varlık veya yatırım değildir.

Evimi Kiralarken Emlakçı İle mi Çalışmalıyım?

Genel olarak, emlakçılar yeni bir kiracı bulduğunda aylık kiranın yaklaşık yüzde 10’unu artı ilk ayın yüzde 50’sini tahsil edecektir. Bunun yerine kiralık daire veya evlerinizi kiralama sürecini, Missafir gibi profesyonel bir ekip ile yönetmeye karar verirseniz, bütün bu işlemleri detaylı ve şeffaf olarak uçtan uca bunların hiçbiri kendiniz yapmanız gerekmez ve üstelik en az 2 katı kadar fazla para kazanabilirsiniz!

Hangi Platformlarda Kiralık Daire Bulabilirim?

Airbnb, Booking vb. platformlar ortaya çıkıyor. Bunlardan Türkiye’de en çok kullanılanı ev sahibi ve kiracıyı çok hızlı bir şekilde buluşturan aradığınız tüm özelliklere sahip evleri kolayca bulabilirsiniz.

Kiralık Daire Fiyat Karşılaştırması Yapılmalı Mıdır?

Kiraların adil olup olmadığını değerlendirin. İlgilendiğiniz bir yer bulduktan sonra, kira fiyatının diğer kiralık dairelerle rekabet edebildiğinden emin olmak için fiyatları karşılaştırmayı unutmayın.

10 thoughts on “Kiralık Daire – Ev Sahipleri ve Kiracılar için İpuçları”

 1. Alparslan Aytuğlu

  Vergilendirme ve fatura ile ilgili bilgi berirmisiniz.Çünkü yıllık kira geliri beyanı ticari amaçlı kiralamalar için kaldırıldı ve fatura kesme ve kimlik bildirimi yapma zorunlu hale geldi.KDV nin ve gelir vergisinin oranları düşünülünce bu işi yapmak karlımıdır?

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top