Airbnb Vergi Türkiye Düzenlemeleri

Airbnb Vergi Türkiye Düzenlemeleri

Günlük konaklama hizmetleri de ticari faaliyetler arasında sayıldığından Airbnb vergi düzenlemeleri konusunda bilgi edinmek önemlidir. Airbnb maliye ile ilgili uygulamalar ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Kimi ülkelerde Airbnb vergi ödemesini ev sahipleri adına yaparken kimi ülkelerde hizmet bedeli üzerinden Airbnb kdv kesintisi de yapabilir.

Bu yazımızda sizlere, Airbnb vergi sistemi ve Türkiye’deki kısa ve uzun kiralamalardaki vergi mevzuatından bahsedeceğiz.

Airbnb Vergi Sistemi Nasıl İşliyor

Airbnb, birçok ülkede kullanılan bir kısa süreli kiralama platformudur. Her ülkenin kısa süreli kiralama konusundaki vergi düzenlemeleri ise farklıdır. Airbnb vergi konusunu iki ayrı başlık altında ele alır, biri yerel vergiler diğeri de katma değer vergisidir.

Airbnb kdv konusunda bazı ülkelerde yasal sorumlu durumundadır. Bu ülkeler tüm AB ülkeleri, İzlanda, Güney Afrika, Arnavutluk, Norveç, İsviçre ve Japonyadır. Bu ülkelerde Airbnb hizmet bedeli ile birlikte KDV de tahsil eder. Çin’de Airbnb KDV alması zorunludur.

Yerel vergiler konusunda ise Airbnb Türkiye  sorumluluğunu kullanıcılara bırakır. Airbnb ev sahipleri eğer yerel vergiler ödemeleri gerekiyorsa, bunu misafirlerinden ancak konaklama tamamlandığında talep edebilirler. Elden ya da ek bir teklif göndererek vergi için gerekli miktarı alabilirler.

 

Airbnb vergi düzenlemeleri Kısa süreli kiraya verme Missafir

Türkiye Kiralama Vergi Mevzuatı

2018 yılında yayınlanan, Kira Geliri Elde Eden Mükellefler İçin Hazırlanan Vergi Rehberi’ne göre, 500 TL ve üzeri kira geliri elde edenlerin, ve kısa süreli kiralamalarda miktar fark etmeksizin tahsilat ve ödemelerin banka ve posta idareleri üzerinden yapması zorunludur. Yıllık toplamda 3900 TL ve üzeri kira getirisi olan kişiler, gelirlerini beyan etmek zorundadırlar. Gelirin miktarına göre ödenmesi gereken vergi oranları değişmektedir. Kiralama ve vergi ile ilgili 2018 yılında güncellenen mevzuata

http://www.gib.gov.tr/sites/default/files/fileadmin/beyannamerehberi/2018_kirageliri.pdf adresinden ulaşılabilir ve daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu bilgilerden de anlaşılabileceği gibi airbnb geliri belli bir miktarı aştığında vergiye tabi olabilir. Airbnb vergi incelemesi yapamaz. Bu bakanlığın görevidir. Bu yüzden evinizi airbnb ile kiralarken, vergi ödeyip ödemeyeceğinizle ilgili de bir ön görünüz olması önemlidir. Vergi konusunda Türkiye’de kendisi bir sorumluluk almamakta, ödeme ve mükellef işlemlerini sizin sorumluluğunuza bırakmaktadır. Airbnb geliri vergi ödemeyi gerektirebilir. Sorumluluk sizde olduğu için Airbnb vergi cezası kesemez fakat sorumluluklarınızı yerine getirmezseniz maliye bakanlığından ceza alma ihtimaliniz olabilir.

 

Airbnb vergi düzenlemeleri ev sahibi missafir

Airbnb Türkiye Süreci Nasıl İşliyor?

Tüm bu bilgileri aldıktan sonra Airbnb Türkiye’de yasal mı diye soruyor olabilirsiniz. Airbnb’nin Türkiye’de yürüttüğü tüm faaliyetleri yasaldır. Siz de ev sahibi olarak yasal vergi konusunda sorumluluklarınızı ve diğer bunun gibi birkaç yükümlülüğü yerine getirdiğiniz sürece hiçbir sorunla karşılaşmazsınız. Zaman zaman Airbnb yasaklandı gibi söylentiler çıksa da, bu söylentiler gerçeği yansıtmamakta, Airbnb Türkiye faaliyetlerine tüm hızıyla devam etmektedir.

Evinizi kısa süreli kiralamadan önce Airbnb vergi konusunda sizin nasıl bir sorumluluğunuz olduğunu anlamanız ve kiralama işlemlerini buna göre yapmanız önemlidir.

Şimdi sizde Airbnb ile evimi kiraya vermek istiyorum diyorsanız ve bundan yüksek kazanç elde etmek istiyorsanız hemen websitemizdeki  ‘Teklif Al’ formu doldurarak, evinizin size ne kadar kazanç sağlayacağını görün!

img

Mehmet Yüksel

    Benzer Haberler

    Airbnb Süper Ev Sahibi Nedir? Nasıl Olunur? : Airbnb Türkiye

    Kısa dönemli ev kiralama sitelerine her ay binlerce ev sahibi veya kullanıcı kaydolmaktadır....

    Okumaya Devam..
    - admin

    Bayram Tatili için İstanbul’da Kalacaklara Öneriler

    Bayram tatili giderek yaklaşıyor. Kimileri kendini Ege kıyılarına kimileri ise yurt dışına...

    Okumaya Devam..
    - admin

    Kiralık Daire Bulmanın Püf Noktaları Nedir?

    Gelişmekte olan gayrimenkul sektörünün getirdiği rekabet ile birlikte, insanlar evlerini...

    Okumaya Devam..
    - admin

    0 thoughts on “Airbnb Vergi Türkiye Düzenlemeleri”

    • Cemtürk

      Ocak 16, 2019, 5:38 pm

      Başarılı 👍🏻

      Cevapla
    • Airbnb Türkiye iletişim: Kolay ve Hızlı Ulaşma Yolları Nelerdir? – Missafir

      Ocak 28, 2019, 12:31 pm

      […] şekilde öğrenebilirsiniz. En çok merak edilenler Airbnb para iadesi, Airbnb ev sahibi iptal, Airbnb Türkiye vergi ve depozito gibi konular hakkında oluyor. Bu başlıklar için sitedeki Yardım Merkezi’nde size […]

      Cevapla
    • Sevgi

      Ağustos 8, 2019, 2:04 pm

      Airbnb vergileriyle alakalı ciddi sorularım vardı,gerçekten yardımcı oldunuz. Teşekkürler

      Cevapla

    Yazıya yorum yapın