Airbnb Vergi: Türkiye Düzenlemeleri

Airbnb vergi düzenlemeleri - Missafir

Airbnb Vergilendirme Sistemi Detayları

Günlük konaklama hizmetleri de ticari faaliyetler arasında sayıldığından Airbnb vergi düzenlemeleri konusunda bilgi edinmek önemlidir. Airbnb maliye ile ilgili uygulamalar ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Kimi ülkelerde Airbnb vergi ödemesini ev sahipleri adına yaparken kimi ülkelerde hizmet bedeli üzerinden kdv kesintisi de yapabilir.

Bu yazımızda sizlere, vergi sistemi ve Türkiye’deki kısa ve uzun kiralamalardaki vergi mevzuatından bahsedeceğiz. Bu sayede “Airbnb güvenli mi” sorusuna cevap bulacak ve önlemlerinizi alacaksınız.

Airbnb Vergi Sistemi Nasıl İşliyor

Airbnb, birçok ülkede kullanılan kısa süreli ev kiralama platformudur. Her ülkenin kısa süreli kiralama konusundaki vergi düzenlemeleri ise farklıdır. Konu vergi olunca biraz daha ciddi bakıyoruz olaya haliyle. Yasal yaptırımları bildiğimiz için “Airbnb yasal mı” bizim için burada en önemli soru. Airbnb vergi konusunu iki ayrı başlık altında ele alır, biri yerel vergiler diğeri de katma değer vergisidir.

Kdv konusunda bazı ülkelerde yasal sorumlu durumundadır. Bu ülkeler tüm AB ülkeleri, İzlanda, Güney Afrika, Arnavutluk, Norveç, İsviçre ve Japonyadır. Bu ülkelerde Airbnb hizmet bedeli ile birlikte KDV de tahsil eder. Çin’de Airbnb vergi alması zorunludur.

Yerel vergiler konusunda ise Airbnb Türkiye  sorumluluğunu kullanıcılara bırakır. Airbnb ev sahibi olarak eğer yerel vergiler ödemeleri gerekiyorsa, bunu misafirlerinden ancak konaklama tamamlandığında talep edebilirsiniz. Elden ya da ek bir teklif göndererek vergi için gerekli miktarı alabilirsiniz.

Airbnb vergi düzenlemeleri Kısa süreli kiraya verme Missafir

Türkiye Kiralama Vergi Mevzuatı

2018 yılında yayınlanan, Kira Geliri Elde Eden Mükellefler İçin Hazırlanan Vergi Rehberi’ne göre, 500 TL ve üzeri kira geliri elde edenlerin, ve kısa süreli kiralamalarda miktar fark etmeksizin tahsilat ve ödemelerin banka ve posta idareleri üzerinden yapması zorunludur. Yıllık toplamda 3900 TL ve üzeri kira getirisi olan kişiler, gelirlerini beyan etmek zorundadırlar. Gelirin miktarına göre ödenmesi gereken vergi oranları değişmektedir. Kiralama ve vergi ile ilgili 2018 yılında güncellenen mevzuata:

Bu PDF adresinden ulaşılabilir ve daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu bilgilerden de anlaşılabileceği gibi gelir belli bir miktarı aştığında vergiye tabi olabilir. Airbnb vergi incelemesi yapamaz. Bu bakanlığın görevidir. Bu yüzden evinizi airbnb ile kiralarken, vergi ödeyip ödemeyeceğinizle ilgili de bir ön görünüz olması önemlidir. Vergi konusunda Türkiye’de kendisi bir sorumluluk almamakta, ödeme ve mükellef işlemlerini sizin sorumluluğunuza bırakmaktadır. Airbnb geliri vergi ödemeyi gerektirebilir. Sorumluluk sizde olduğu için Airbnb vergi cezası kesemez fakat sorumluluklarınızı yerine getirmezseniz maliye bakanlığından ceza alma ihtimaliniz olabilir.

Airbnb vergi düzenlemeleri ev sahibi missafir

Airbnb Türkiye Süreci Nasıl İşliyor?

Tüm bu bilgileri aldıktan sonra Airbnb Türkiye’de yasal mı diye soruyor olabilirsiniz. Airbnb’nin Türkiye’de yürüttüğü tüm faaliyetleri yasaldır. Siz de ev sahibi olarak yasal vergi konusunda sorumluluklarınızı ve diğer bunun gibi birkaç yükümlülüğü yerine getirdiğiniz sürece hiçbir sorunla karşılaşmazsınız. Zaman zaman Airbnb yasaklandı gibi söylentiler çıksa da, bu söylentiler gerçeği yansıtmamaktadır.

Kiralık daire sahibiyseniz ve kısa süreli kiralama yapmak istiyorsanız; önce Airbnb vergi konusunda sizin nasıl bir sorumluluğunuz olduğunu anlamanız ve kiralama işlemlerini buna göre yapmanız önemlidir.

Şimdi sizde Airbnb ile evimi kısa süreli kiraya vermek istiyorum, diyorsanız ve bundan yüksek kazanç elde etmek istiyorsanız hemen websitemizdeki  ‘Teklif Al’ formu doldurarak, evinizin size ne kadar kazanç sağlayacağını görün!
Unutmayın! Missafir, Airbnb, Booking, Homeaway, Tripadvisor, Agoda gibi platformlarda evinizi tüm dünyada konuklara açar

Airbnb Vergilendirme Sistemi Nasıl İşliyor?

Yerel vergiler konusunda ise Airbnb Türkiye sorumluluğunu kullanıcılara bırakır. Airbnb ev sahibi olarak eğer yerel vergiler ödemeleri gerekiyorsa, bunu misafirlerinden ancak konaklama tamamlandığında talep edebilirsiniz.

Airbnb’nin Vergi Sistemi Bütün Ülkelerde Aynı mıdır?

Airbnb maliye ile ilgili uygulamalar ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Kimi ülkelerde Airbnb, vergi ödemesini ev sahipleri adına yaparken kimi ülkelerde hizmet bedeli üzerinden kdv kesintisi de yapabilir.

Hangi Ülkeler Katma Değer Vergisi Alıyor?

Kdv konusunda bazı ülkelerde yasal sorumlu durumundadır. Bu ülkeler tüm AB ülkeleri, İzlanda, Güney Afrika, Arnavutluk, Norveç, İsviçre ve Japonyadır. Bu ülkelerde Airbnb hizmet bedeli ile birlikte KDV de tahsil eder.

Airbnb Sizin Adınıza Vergi İncelemesi Yapabilir Mi?

Bu bakanlığın görevidir. Bu yüzden evinizi airbnb ile kiralarken, vergi ödeyip ödemeyeceğinizle ilgili de bir ön görünüz olması önemlidir. Vergi konusunda Türkiye’de kendisi bir sorumluluk almamakta, ödeme ve mükellef işlemlerini sizin sorumluluğunuza bırakmaktadır.

Tartışmaya Katıl

3 thoughts on “Airbnb Vergi: Türkiye Düzenlemeleri”

 • Cemtürk

  Başarılı 👍🏻

  Reply
 • Sevgi

  Airbnb vergileriyle alakalı ciddi sorularım vardı,gerçekten yardımcı oldunuz. Teşekkürler

  Reply
 • Seyhan Tavacı

  Airbn evimi kiraya verdiğimde ticarimüşteri olarak gelir vergisi ödemekle bireysel olarak gelir vergisi ödemenin farkı nedir ?

  Reply

Compare listings

Karşılaştırmak