Booking – Ev ve Otel Kiralama Hakkında Her Şey

Booking

Booking – Nasıl Kullanılır? Ev ve Otel Kiralama Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda Booking platformunun nasıl kullanıldığı ve sisteminin nasıl çalıştığı kılavuzuna ek olarak, Booking ve Airbnb arasındaki önemli farklılıklar ile karşılaşabilecek genel endişelerden nasıl kaçınılabileceği hakkında bilgiler vereceğiz.

Kısa süreli kiralama platformlarının en aktif üyelerinden biri olan booking.com hakkında birçok soru ve şikayet alıyoruz. Bu blog yazımız ile yaşanılan olumsuz tecrübelerin azaltılabileceğini düşünüyoruz.

Evinizi Booking.com ve 50+ Diğer Platformda Yayınlayın

Booking Nedir? Nasıl Kuruldu?

Booking 1996 yılında Amsterdam’da kurucu Geert-Jan Bruinsma’nın, otel rezervasyonun çevrimiçi olarak yapılabileceğini fark etmesiyle başladı.

Daireler, oteller ve diğer konaklama yerlerinin internet üzerinden rezerve edilmesi için bir aracılık hizmeti sunmaktadır. Otel veya ev kiralama her seyahatin önemli bir parçasıdır. Bir otel odası, kiralık daire veya başka bir konaklama tipinde bir seyahat için rezervasyon yapılacağında, akla gelen ilk web sitelerinden biridir.

Booking

Basitçe söylemek gerekirse, oteller, apartman sahipleri ve konaklama kiralamak isteyenler arasında bir aracıdır. Web sitesinde, istenilen olanaklara ve konaklama ücretine göre herkesin kendileri için en uygun olanı seçebileceği çeşitli ev,otel vb. kiralama seçenekleri bulunmaktadır.

Booking yardımıyla yapılacak geziler için rezervasyon yaptırmanın uygun olmasının birkaç nedeni:

 • Kısa dönemli kiralama platformları arasında en fazla konaklama yerlerini içerir.
 • Web sitesinin arayüzünü anlamak kolaydır.
 • Booking.com 7/24 müşteri hizmetlerine sahiptir.

Booking Genel İstatistikleri

Booking.com, 2023 yılı itibarıyla toplamda 1,9 milyon ilan sunmaktadır. Bu ilanların yaklaşık 831.000’i kısa vadeli kiralamadır ve otel, pansiyon vb. konaklama tesislerini kapsamaktadır. Booking.com, evlerin bütününü listelerken, Airbnb buna ek olarak paylaşımlı ve özel odaları da listeler. Airbnb, 2023 yılı itibarıyla toplamda 3 milyon ilan listeliyorken bu ilanların yaklaşık % 50’si bütün evlerdir. Kıyaslandığında yaklaşık 1,8 kat daha fazla, kısa süreli ev kiralama fırsatı sunmaktadır.

Booking’de günlük ortalama 5 milyon kiralama yapılmaktadır. 2022’de 650 milyon rezervasyon yapılmıştır. (Google Bard bilgilerine göre) 2022’da Airbnb’de rezerve edilen 58 milyon geceye kıyasla Booking ile, Airbnb’den 10 kat daha fazla kiralama yapılmıştır. Hesaplamalara göre rezervasyonu yapılan gece sayısı, 2023 yılında 1,2 milyarın üzerindedir.

Airbnb ve Booking.com, dünyanın en büyük iki kısa süreli konaklama platformudur. Her iki platform da farklı avantajlar ve dezavantajlara sahiptir. Airbnb, daha fazla seçenek sunarken, Booking.com daha fazla güvenilirlik sunmaktadır. Son olarak, hangi platformu seçeceğiniz, kişisel tercihlerinize ve ihtiyaçlarınıza bağlıdır.

booking gra
Yukarıdaki grafik, Ağustos 2018’de en az 1 milyon ziyaretçisi olan tüm alan adlarına yönelik web sitesi ziyaretlerinin toplamını gösterir. Booking.com için yalnızca bir alan (.com) var, ancak TripAdvisor için 32 farklı alan ekledik. TripAdvisor, www.tripadvisor.co.uk, www.tripadvisor.it gibi birçok uluslararası alana sahiptir.

Booking ile Misafir Olarak Nasıl Rezervasyon Yapılır?

Booking ile rezervasyon sırasında bir otel veya daire seçerken nelere dikkat etmeniz gerekir:

 • Fiyat – fiyat ne kadar düşükse elbette sizin için bir o kadar keyifli olur.
 • Önceki konukların değerlendirmesi – 10 puanlık bir ölçekte puan ne kadar yüksekse, o kadar iyidir.
 • Konaklama konumu – seyahatinizin amacına bağlı olarak, farklı bir konuma ihtiyacınız olabilir.

Örneğin, hedefiniz şehri tanımaksa, taksi veya toplu taşıma araçlarını kullanmadan şehir merkezinde konaklama seçmek daha iyidir. Şehirde sadece bir gece kalacak, araba veya toplu taşıma kullanacaksanız, şehir merkezinde konaklamak anlamsızdır.

booking arama ekranı

Booking sayfanın sol tarafında ayarlayabileceğiniz arama seçenekleri (“filtre”) vardır, böylece size sunulan seçenek sayısı daraltılır. Burada istediğiniz konaklama tipini (otel, apartman, hostel vb.), otopark, kahvaltı, 24 saat resepsiyon, ücretsiz iptal ve daha birçok şeyi seçebilirsiniz. Her filtreyi eklediğinizde, arama seçeneklerinin listesi otomatik olarak güncellenecek ve en son filtreyi eklediğinizde, sayfada belirtilen parametrelerinize uyan son konaklama listesine sahip olacaksınız.

booking nasıl kullanılır?

Ondan sonra final listesinden sadece en uygun konaklama yerini seçmelisiniz.

Booking Yorumları Değerlendirilerek En İyi Konaklama Nasıl Seçilir?

Booking ile bunu yapmak için, istediğiniz otel veya daireleri çeşitli parametrelere göre analiz edin: diğer kullanıcıların puanlaması ve incelemeleri (incelemelerde, öncelikle dezavantajlarına dikkat ediyoruz), oda kategorisi ve konaklama yerinin konumu.

Bazen, birkaç konaklama biriminin derecelendirme oranları aynıdır, bu durumda değerlendirmeyi ne kadar çok kişi yapmışsa o kadar iyidir. 271 değerlendirmeden alınan puanın 54 değerlendirmeden daha iyi olduğu anlamına gelir. Konaklama sırasında bir otel seçtiyseniz – hemen odaların fotoğraflarını görüntülemeye gidin – Genellikle oteli ya çok beğenir veya kesinlikle beğenmezsiniz.

Booking.com kullanırken uygun bir konaklama rezervasyonunu tamamlamadan önce, kiralamanın detaylarını okuyun. Kiraladığınız şeye neyin dahil olduğunu, neyin dahil edilmediğine bakın, ek ücret karşılığında rezervasyon koşullarına ve olanaklara özellikle dikkat edin.

Booking Haritadan Rezervasyon Nasıl Yapılır?

Belirli bir şehir bölgesindeki bir otelden rezervasyon yapmak istiyorsanız, haritadaki aramada gezinebilirsiniz. Tüm konaklama yerleriyle bir harita açmanız ve imleci ilgilendiğiniz alandaki seçeneklerin üzerine getirmeniz gerekir – sonra konaklama ismini, derecesini ve konaklama ücretini görebilirsiniz. Eğer şehir içinde kalmaya karar verirseniz ve belirli bir yerde konaklama yeri bulmak istiyorsanız, bu özellik çok kullanışlıdır.

Booking Harita

Seçtiğiniz Otel veya Dairenin Rezervasyonunu Tamamlama

Rezervasyon yaparken, belirtilen alanlardaki bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Kişisel bilgiler pasaportta belirtildiği gibi Latince girilmelidir. E-posta adresinizi de girmeyi unutmayın.

Booking kullanıcı bilgileri

Kişisel bilgilerinizi doldurduktan sonra adresinizi ve kart bilgilerinizi girin (Visa veya MasterCard). Kabartmalı bir kart numarası olmalıdır, aksi takdirde Booking web sitesinde rezervasyon yapmanıza izin vermeyecektir.

Kart detayları Booking.com için bir nevi garantidir – iade edilmeyen bir kiralamanın iptal edilmesi durumunda, karttan bir para cezası alınacaktır. Rezervasyonunuzu tamamlamadan önce konaklama tesisindeki cezalar hakkındaki tüm bilgileri okumanızı öneririz.

Booking.com hizmeti güvenilir bir web sitesidir. Kart bilgilerinizi buraya girmekten korkmamalısınız. Her durumda, internetten yapılan alışverişler için özel olan ayrı bir kart kullanabilirsiniz. Rezervasyonu tamamladıktan sonra, rezervasyon numarası ve pin kodunu içeren bir onay e-postası alacaksınız. Herhangi bir nedenle destek servisine ulaşmak istediğinizde, size bu bilgiler sorulacağı için bu maili saklamanızda fayda vardır.

booking.com kredi kartsız rezervasyon

Booking.com’da Kredi Kartı Bilgilerinizi Girme

Birçok kullanıcı, Booking aracılığı ile konaklamak için kiralama yaparken, kart bilgilerini ve özellikle CVV kodunu girmek konusunda endişelenmektedir. Aslında, bu prosedür CVV kodunu girmeniz gerektiğinde İnternet’teki diğer alışverişlerden farklı değildir. Şüpheli işlemlerde, bankanıza başvurun ve görüşün. Kendinizi korumanın bir başka yolu da, rezervasyon yaptırmanın son aşamasında “Şimdi öde” seçeneğini belirlemektir – bu durumda, sistem ödemenizi hemen işleme koyar ve ödemeyi kart verileriniz olmadan otele transfer eder.

Ayrıca konaklama rezervasyonu yaparken kart bilgilerini hiç girmek istemiyorsanız, arama sayfasının sol tarafındaki “kredi kartı olmadan rezervasyon” filtresini seçin. Booking ile kredi kartı ve ön ödemesiz kiralama yapmak istiyorsanız, bu arama filtresi tam size göredir.

Booking Müşteri Hizmetleri: Problemler Nasıl Çözülür?

Rezervasyon yapılan konaklama ile ilgili tüm soruları, iletiler aracılığıyla Booking ev sahibiyle görüşün.
Dairenin veya bir otelin sahibi ile ilgili sorunlarınız varsa veya örneğin konaklama ilanı beyan edilenle uyuşmuyorsa, Booking yardım merkezine başvurmaktan çekinmeyin (Müşteri Hizmetleri Yardımı). Booking.com’un irtibat numarası bulunduğunuz ülkeye göre değişmektedir.

booking.com iletişim sayfası

Bulunduğunuz ülkede Booking ofisi yoksa – şikayette bulunmak için komşu ülkenin irtibat numarasını veya Booking.com’un ana ofisinin telefonunu (Hollanda’nın Amsterdam kentinde) kullanabilirsiniz.

Acil bir çözüm gerektiren bir sorununuz varsa, teknik desteği aramanız daha iyi olur (telefon numarası her rezervasyonun onayında gösterilir). Sorunun acil olmaması durumunda – teknik destek ile e-posta yoluyla iletişim kurabilirsiniz. Ayrıca, bir sorun nedeniyle yaşadığınız ek harcamaların fotoğraflarını, çeklerini ve kanıtlarını da ekleyebilirsiniz.

Konaklamanızdan Sonra Puan Verin

Konaklamanızın ardından konaklamaya oy vermeyi ve bu konuda bir inceleme yazmayı unutmayın – bu, diğer gezginlerin doğru seçimi yapmasına yardımcı olacaktır. Diğer kullanıcılardan gelen puanlar, bir çok kiralık aracın seçiminde güvenilen bir kriterdir, çünkü platform üzerindeki tüm incelemeler güvenilirdir.

Booking review

Booking ve Airbnb Arasındaki Farklar Nelerdir?

Airbnb, kendisini topluluk odaklı bir platform olarak tanımlamaktadır ve ev sahipleri ile gezginlerin birbiriyle bağlantı kurmalarını sağlamanın yanı sıra ev sahibi ile misafir arasındaki ilişkiyi de kurmayı sağlıyor. Hem ev sahipleri,(evleri dahil) hem de misafirleri dikkate alır. Ev sahibi veya konuk istemezlerse kiralama işlemine devam etmemeye karar verebilir (anında rezervasyonun devre dışı bırakıldığı varsayılarak).

Booking bir rezervasyon hizmetidir. Rezervasyondan önce konuk ile ev sahibi arasında etkileşim yoktur. Ev sahipleri için herhangi değerlendirme yorumu yoktur, sadece listelenen evlere yapılan değerlendirme yorumları vardır.

Airbnb, Booking ile rekabet edebilmek için Anında Rezervasyon’u desteklemektedir.

Booking Türkiye ile Ev Sahibi Olarak Evinizi Nasıl Kiralarsınız?

 1. Ev sahibi olarak kayıt olun.
 2. Girişinizi oluşturun ve onay bekleyin
 3. Kendi rezervasyon politikanızı oluşturun.
 4. Bir ödeme yöntemi belirleyin ve politikanız ile bağdaştırın.
 5. Fiyatınızı belirleyin.
 6. Varıştan önce misafir ücretlendirmek istiyorsanız veya nakit kabul etmek istemiyorsanız başka bir ödeme yöntemi ile bir hesap oluşturun.

Birkaç ilave adım daha olmasına rağmen, işlemler karmaşık veya aşırı zaman alıcı değildir.

Booking hesabınızı Airbnb’yi taklit edecek şekilde nasıl kurabileceğinize dair talimatlar için bloğumuzu okumaya devam ediniz.

Booking Sadece Anlık Rezervasyonlara İzin Veriyor

Booking’de rezervasyon sorgusu gibi bir seçenek yoktur, tüm kiralamalar anlık yapılmaktadır. İkili rezervasyonlardan nasıl kaçınılacağı ve anında rezervasyonunuzu nasıl yapacağınızla ilgili ayrıntılar için aşağıda devam etmektedir.

Booking Misafirlerden Komisyon Almaz

Booking com konuklarınızı ücretlendirmez. Doğrudan konuklarınızdan ödeme almanız gerekir. Ön ödeme almak istediğinizi varsayalım veya bir misafirin ödeme yöntemini görüntülemek istiyorsunuz. Misafirin kredi kartı ayrıntılarına erişmeniz veya bir para transferi yapabiliyor olmanız gerekecektir. Bunu yapmak için birkaç şey ayarlamanız gerekir:

Yalnızca kredi kartı bilgilerini sağlayan misafirlerin rezervasyonlarını kabul etmelisiniz.

Nasıl Sadece Kredi Kartı Bilgileri Onaylı Misafirlerden Yapılan Rezervasyonları Kabul Ederim?

Booking com sizin adınıza konuğunuzun kredi kartı bilgilerini almasını sağlamak için, aşağıdaki ayarları uygulayın. (Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi).

Bu ayarları aşağıdaki adreste bulabilirsiniz.

Booking ödeme seçenekleri
Tesis> Koşullar> Konuk Ödeme Seçenekleri

Misafirlerin, kredi kartı bilgileri olmadan rezervasyon yapmasına izin verilmediğine emin olun. Bunun aksine misafirleriniz nakit ödeme yapmayı seçtikten sonra rezervasyonlarını iptal ederse, bunun için booking com üzerinden herhangi bir işlem talep edemezsiniz.

Temizlik Ücretleri ve Hasar Depozitoları

Booking temizlik ücretleri ve hasar depozitosu bu sekmeden ayarlanmalıdır:

Tesis> Koşullar> İlave Ücret ve Ödemeler

İyi haber, eklediğiniz ek ücretler ve masraflar konusunda Booking daha fazla esnekliğe sahiptir.

Booking ilave ücretler

Booking Her Rezervasyon İçin Otomatik Olarak Komisyon Almaz

Booking misafirlerini ücretlendirmediği için, kendi komisyonlarını kesmenin hiçbir yolu yoktur. Booking com sizi aylık olarak borçlu olduğunuz komisyon tutarı kadar faturalandırmaktadır. Bu, otomatik ödeme yoluyla hesabınızdan alınmaktadır.

Booking’e yalnızca 30 gün veya daha az bir süre kullandıysanız veya son 12 ay içinde beşten az rezervasyon aldıysanız, site sizden herhangi bir komisyon talep etmez.

Not: Hangi nedenle olursa olsun, hesabınıza komisyonu ödeyecek kadar paranız yoksa, girişiniz siteye engellenir.

Konuk Adresleri ve Telefon Numaraları Otomatik Olarak Sağlanmaz

Bunlardan birkaçı misafir adresi ve telefon numarası. Konuk adresi, kredi kartından ücret kesilirken ve irtibat için kullanışlıdır. Konuk Bilgileri ayarları resimde gösteriliyor.

Tesis> Koşullar> Konuk bilgileri altında, ayarları istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

Yaygın Endişeler Nelerdir ve Bunlardan Nasıl Kaçınılabilirsiniz?

Booking ikili rezervasyon

İkili Rezervasyonlardan Nasıl Kaçınılır?

Yukarıda belirtildiği gibi, bütün Booking rezervasyonları anında onaylanır. Sorgulama olmaz ve misafir rezervasyon yaptıktan sonra iptal edemezsiniz. Bu yüzden hesabınızda doğru fiyatlandırma ve uygunluk tarihi ayarlamasını çok iyi yapmalısınız.

Doğru fiyatlandırma yapmadıysanız veya uygunluk tarihini iyi ayarlayamadıysanız, çift rezervasyon sahibi olabilirsiniz, bu durumda konuklara ek bir konaklama ücreti ve alternatif konaklama imkanı sağlamaktan sorumlu tutulursunuz. Misafirinizi aynı fiyata(veya daha yüksek) Booking üzerinde kalacağı bir yere yerleştirmeniz gerekir. Ayrıca, eski eviniz ile yenisi arasında ulaşım ile oluşan fiyat farkını da karşılamanız gerekir.

Booking.com’da doğru fiyatlandırma ve uygunlukları sağlamanın en iyi yolu, Missafir gibi bir profesyonel gayrimenkul yönetiminden profesyonel hizmet almaktır. Missafir, veriye dayalı dinamik fiyatlandırma ile ev sahiplerine kısa/orta vadeli kiralamalarda yüksek kazanc sağlamayı amaçlayan bir hizmet platformudur.

Booking Daha Yüksek Komisyon Alıyor, Bu Yüzden Daha Az Kazanıyorum Yanılgısı

Booking komisyonu ile ilgili yaygın yanılgı, bir ev sahibi olarak eşit konuk sayısına sahip bir rezervasyondan daha az kazanacağınız yönündedir. Durum böyle değil ve her platformda farklı komisyon yapılarından kaynaklanıyor.

Booking.com, belirlediğiniz fiyatlandırma üzerinden bir komisyon (~% 15) talep ederken, Airbnb komisyonunu ev sahibi (~% 3) ve konuktan (% 6–12) arasında almaktadır.

Airbnb ve Booking.com komisyon yapısı

Nerede rezervasyon yapılırsa yapılsın her zaman aynı miktarı kazanacağınızı nasıl garanti ederiz.

booking komisyon

Birkaç basit hesaplama ile, rezervasyonunuz hangi sitede olursa olsun, daima aynı tutarı kazanacağınızı garanti edebiliriz.

 1. Kazanmak istediğiniz tutarı belirleyin – buna ‘Take home’ ismini verelim. (ör. Gecelik 150 $)
 2. Her rezervasyon sitesinde belirlenecek ücreti belirlemek için komisyonu değerlendirin. İşte bunu hesaplamak için hesaplama:

Rezervasyon Alanında Belirlenecek Ücret = Home Rate ÷ (1 – Ondalık Komisyon Ücreti)

booking ücret

Kazanmak istediğiniz oran (Take Home) 150 ABD Doları olarak ayarlanır.

Açıkçası bu, özellikle birden fazla eviniz olduğunda, son derece zaman alabilir. Neyse ki Misafir gibi bir gayrimenkul yönetim sistemi sizin için tüm yükü profesyonelce yönetmektedir.

Yenileme’in Akıllı Ücretler özelliği, size bir ev sahibi olarak tahsil edilen komisyonu otomatik olarak hesaba katar; Uplisting’e girdiğiniz oranlar, kazandığınız oranlardır (vergiler hariç).

En iyi ipucu: Bazı ev sahipleri, Booking için ev alma oranını hesaplarken kredi kartı işlem ücretini de dikkate almak ister. Bu ücreti, yukarıda belirtilen Ek Ücret ve Ücretler ayarlarına ekleyebilirsiniz.

En iyi ipucu: Bazı ev sahipleri için fiyatlandırma oluştururken kredi kartı işlem ücretini de hesaba katmak ister. Bu ücreti, yukarıda bahsettiğimiz “Ek Ücretler” bölümünü optimize ederken ekleyebilirsiniz.

Önceden Bildirimde Bulunmadan Ücretsiz İptal Edilen Rezervasyonlar

Konaklama yeri ararken, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi ÜCRETSİZ iptal Ön ödemeye gerek yok bilgisi ile işlemi yapabileceğinizden emin olabilirsiniz.

booking rezervasyon iptali

Booking Kullanırken Airbnb İptal Politikalarını Nasıl Taklit Edersiniz

Booking iptal politikaları öncesinde Airbnb iptal politikalarını hatırlatalım;

Esnek, Orta ve Sıkı. Bunları referans olarak kullanabiliriz (bir misafir perspektifinden).

Esnek

 • Giriş saatinden en az 24 saat önce iptal edilirse tam para iadesi.
 • Otele giriş saatinden 24 saatten az bir süre önce iptal edilirse ilk geceden az para iadesi.
 • Konaklama sırasında iptal edilirse, daha önce kullanılan herhangi bir gece olsa bile tam para iadesi.

Orta

 • Giriş saatinden 5 gün önce iptal edilirse tam para iadesi.
 • Check-in işleminden 24 saat öncesine kadar yapılan iptallerde ilk gecede% 50 iade.
 • Konaklama süresince iptal edilmişse, geceleri% 50 daha az iade yapılır.

Sıkı

 • Check-in işleminden 7 gün önce iptal edilirse% 50 para iadesi.
 • Otele giriş tarihinden 7 günden az bir süre önce iptal edilirse iade yapılmaz.
 • Konaklama süresince iptal edilirse geri ödeme yapılmaz.

Booking İptal Politikası Oluşturma

Airbnb ayar politikası seçeneklerinden farklı olarak, Booking’de kendi iptal politikalarınızı yaratmanız gerekir. Bu politikaları Airbnb seçenekleriyle tamamen aynı olacak şekilde ayarlayabilirsiniz (veya hatta daha katı olabilir).

Aşağıdaki resimde Booking.com’daki Airbnb Sıkı iptal politikasını taklit ettik.

Yukarıda belirtildiği gibi, geri ödemesiz politika gibi daha katı iptal politikaları bile oluşturabilirsiniz. Konukları iadesiz politika ile rezervasyon yaptırmaya teşvik etmek için fiyatlarınızda indirim (örneğin,% 10) bile sağlayabilirsiniz.

Önemli: İptal politikanızı fiyatlandırma kategorinize bağlayın

Buradaki önemli not, politikanızı fiyatlandırma kategorinize bağlamanız gerektiğidir. Bu optimizasyon Airbnb’de otomatik olarak yapılır.

İptal politikanızı fiyatlandırma kategorinize bağlamak için aşağıdaki resimdeki Booking ayarı kopyalayın.

Fiyatlar ve Uygunluk> Fiyat Planları> Düzenle

Konuklar Sahte Kredi Kartı Kullanırsa Ne Yapmalıyım?

Sahte kredi kartı kullanan konuklarla ilgili sorunlar olduğu için bu büyük bir problem değildir. Bunun kötü niyetli ya da biraz daha masum bir şekilde yapılıp yapılmadığı (misafirin iptal etmesi gerekiyorsa iptal ücretlerinden kaçınmak umuduyla) sorununu çözmeniz gerekir.

1.Çözüm: Ön ödeme / Depozito talep etme

Kendinizi korumanın en iyi yolu, depozito almak veya misafire ön ödeme yaptırmaktır. Bu, herhangi bir sahte rezervasyonu veya sahte misafirleri caydıracaktır.

Konuklardan ön ödeme alacağınızı bildirmek için (aşağıdaki resimde gösterildiği gibi) giriş açıklamanıza “ek bilgi” eklemenizi önerir.

Tesis> Açıklamalarınızı Görüntüleyin> Ek Bilgiler

2.Çözüm: Kredi Kartı Ayrıntılarını Doğrulayın

Misafirden ödeme almamayı tercih ederseniz, kredi kartı ayrıntılarının gerçek olduğunu doğrulamak için, kısa vadeli bir kira ödeme işlemcisi kullanabilirsiniz.

Booking.com’da Sunulan Fiyatlar, Belirlediğim İle Eşleşmiyor

Bu düzenli olarak karşılaştığımız bir şey.

Potansiyel Neden : Çoklu Fiyatlandırma

Booking ile birden fazla fiyat kategorisine sahip olma seçeneğiniz var. Bunlar, hangisinin aktif olduğunu, ne zaman ve hangi şartlar ve politikalar altında olduğunu bilmek kafa karıştırıcı olabilir. Ücret kategorilerinizi ve politikalarınızı tekrardan incelemenizde fayda var.

Booking ayarlarının basit ve anlaşılması kolay olması gerektiğine inanıyoruz. Booking com platformunda fiyatlandırmanızın belirlenmesinde kullandığınız standart bir oran olmalıdır. Daha sonra bu fiyatları katmanlara ayırınız (! Mevcut fiyatlandırma kategorisine dayanarak otomatik olarak artırma veya azaltma). Böylece her evin hangi fiyattan kiralanması gerektiğini bilebilirsiniz.

Booking.com İadesiz Rezervasyon Fiyatlandırması

Standart ücrete göre, misafir geri ödemesiz rezervasyon yaparsa % 5 indirim yapmaktan kaçınmayın. Standart taban fiyatının 100 ABD doları olduğunu varsayalım, 5 ABD doları indirim tanımlarsanız, 95 ABD doları tutarında bir istek almanız sürpriz değildir çünkü insanlar kendilerine yardım eden ev sahiplerine daha yakın olurlar.

Missafir ile Evlerinizin Profesyonel Yönetimi

Tüm bu adımları uygulayacak kadar vaktiniz yok mu? Harika bir haberimiz var! Bu hizmetleri profesyonel bir ekipten almak için doğru adrestesiniz.

Kısa veya orta vadeli ev kiralama ile yüksek kazanç elde etmek isteyen ev sahiplerinin problemleri:

 • İlanlarını zaman/emek sıkıntısından dolayı sadece bir veya birkaç platformda oluşturması
 • Listelemenin ve fotoğraf çekimlerini amatörce yapması
 • Veriler ve pazar analizi olmadan fiyatlandırmayı statik bir şekilde oluşturması
 • Potansiyel misafirlerle sürekli iletişimde kalacak kadar zamanlarının olmaması
 • Misafirin eve giriş zaman isteklerinde her zaman müsait olmaması
 • Konaklamadan sonra temizlik ve nevresim yıkama/değiştirme için zamanlarının olmaması

Kısa veya orta vadeli ev kiralama ile yüksek kazanç elde etmek isteyen ev sahiplerine Missafir’in sunduğu çözümler

Profil & İlan Yönetimi: En popüler platformlarda (Missafir, Airbnb, Booking, Homeaway, Agoda, Tripadvisor, Expedia gibi 50+ profil ve ilan yönetimi
Profesyonel Fotoğraf: Evinizin profesyonel fotoğraflarını çekiyoruz.
Misafir İlişkileri: Konuklarımızın huzuru ve konforu için 7/24 iletişim desteği sağlıyoruz.
Fiyat Optimizasyonu: Kazancınızı maksimize etmek için uzman ekibimizle piyasa analizleri yapıyoruz.
İç Tasarım: Evinize uzman dekorasyon önerileri veriyoruz.
Temizlik ve Nevresim Değişimi: Evinizi 5 yıldızlı otel konforuna getiriyoruz.
Bakım & Onarım: Problemlerin hızlı bir şekilde çözüyoruz.
24 Saat Giriş: Misafirlerimizin istedikleri günün her saati check-in hizmeti veriyoruz.

Missafir’ in tüm bu hizmetler için tek şartı var: Yılda en az 8 hafta evinizin boş kalması gerekiyor. Daha sonra yıl içinde evinizi siz de kullanabilirsiniz. Tüm süreç, sizin talebinize göre işliyor. Missafir, sadece yönetiyor!

Tüm bu hizmetleri şimdi “Teklif Al” formumuzu doldurarak, evinizden ne kadar kazanç elde edebileceğinizi öğrenebilirsiniz!

Booking.com Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Booking ne demek?

Türkçe karşılığı “rezervasyon” demektir. Buradan da anlaşılacağı üzere Booking.com üzerinden ev, hostel ve otel rezervasyonları yapılmaktadır.

Booking ne işe yarar?

Online bir şekilde çalışan bir otel rezervasyon yapma sitesidir. Sitedeki oteller, hosteller ve pansiyonlardan rezervasyon yapmak için kullanılır.

Booking.com kimindir?

1996 yılında Amsterdam’da kurucu Geert-Jan Bruinsma tarafından kurulmuştur. Otel rezervasyonun online olarak yapılabileceğini fark etmesiyle hizmete geçmiştir.

Booking rezervasyon iptali nasıl yapılır?

Koşullara bağlı olarak misafirler e-postalarındaki bir bağlantıyı kullanarak veya hesaplarından rezervasyonlarını iptal edebilirler. 

Booking yorum nasıl yapılır?

Rezervasyonunuzu tamamladıktan sonra rezervasyon linkinize tıklayın. Ardından aşağıda yer alan değerlendirme seçeneğine basarak işlemi tamamlayınız.

Booking com İstanbul ofisi var mı?

Booking.com’un ofisi Amsterdam’da bulunmaktadır. Diğer ülkelerde destekleyi şirketlerle çalışır. Detaylı bilgi için bu sayfaya göz atabilirsiniz.

Booking com Ankara ofisi var mı?

Şirketin Ankara’da ofisi bulunmuyor. Şirket diğer ülkelerde Missafir gibi destekleyici şirketlerle çalışıyor. Evinizi kiralamak için Missafir’e başvurabilirsiniz.

Booking com İzmir ofisi var mı?

Şirket merkezi Amsterdam’da bulunmaktadır. Diğer ülkelerde destekleyici şirketlerle çalışır.

Booking com müşteri hizmetleri sayfasına nasıl ulaşabilirim? Booking iletişim bilgileri nedir?

Şirketin müşteri hizmerlerine farklı kanallardan erişebilirsiniz. Bunun için Booking.com yardım merkezi sayfasına gidin ve size en uygun iletişim kanalını seçin.

Booking com nedir?

Booking.com, online hizmet sunan ve dünyadaki birçok konaklama seçeneğini kullanıcılanın ekranlarına getiren konaklama servisidir.

Booking güvenilir mi?

Global bir şekilde hizmet veren şirket, güvenilirdir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, şirketin her ülkede ofisi bulunmadığıdır. Özellikle Türkle dilinde yeterince müşteri hizmetleri desteği alamayabilirsiniz. Fakat rezervasyonlar ve Booking ev sahibi uygulamaları açısından şirket oldukça güvenilirdir.

Booking şikayet işlemini nerede gerçekleştirebilirim?

Şirketle alakalı şikayetleriniz için şirketin yardım merkezi sayfasını kullanabilir ya da sosyal medya hesapları üzerinden şirkete ulaşabilirsiniz.

16 thoughts on “Booking – Ev ve Otel Kiralama Hakkında Her Şey”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top