Airbnb Ev Sahibi – 11 Adımda Mükemmel Yorum Almak

airbnb ev sahibi olmak

Airbnb Ev Sahibi : Harika Değerlendirmeler İçin 11 Adım

Airbnb ev sahipliği günümüzde oldukça popülerliğini arttırdı. Artan popülerliğiyle beraber ev sahiplerinin de ilgisini çekmeye başladı. Bu yazımızda sizlere, evinizi kısa süreli kiralayan misafirlerinizi mutlu etmenin yollarından söz edeceğiz. Hakkınızda iyi yorumlar yapılması tercih edilen bir ev sahibi olmanızın ön koşullarından biridir. İyi yorumlar alıp airbnb ev sahipliği için ilerlerken, aynı zamanda misafir sayınızı arttırarak airbnb gelirlerinizi maksimize edersiniz.

Airbnb ev sahipliği ile misafir memnuniyetinizi arttırmak için yapmanız gerekenleri, evinizi kiraya vermeden önce, evinizin Airbnb giriş işlemlerini yaparken ve misafirleriniz gelmek üzereyken yapmanız gerekenler olarak ayırabiliriz.

Airbnb Ev Sahibi Olarak Listeleme Yapmadan Önce

airbnb ev sahibi missafir
Missafir, Airbnb, Booking, Homeaway, Tripadvisor, Agoda gibi platformlar aracılığı ile evinizi tüm dünyada konuklara açar ve gelecek konukları özenle seçerek güvenli konuk ağırlamayı sağlar.

1. Ev Sahibinin İznini Alın

Eğer ev sahibi değilseniz, ev sahibinizi konu hakkında bilgilendirmeniz gerekebilir. Airbnb yasal olarak bunu sizin yapmanızı bekler. Bunu yapmadığınız durumda, airbnb misafirleriniz sizin evinizde kalırken istenmeyen sürprizlerle karşılaşabilirsiniz, bu da sizin ev sahibi puanınızı olumsuz etkiler.

2. Eviniz İçin Doğru Konuk Kitlesine Karar Verin

Airbnb ev sahibi olarak siteye giriş yapmadan önce, eviniz için doğru müşteri kitlesinin kimler olacağına karar verin. Örneğin;evinizin lokasyonu şehrin merkezinde hareketli bir yerde ise ve eviniz lüks ve konfordan çok kolay ulaşımı ile ön plana çıkıyorsa, genç kiracıları hedef kitleniz olarak belirleyebilirsiniz. Çok sakin bir muhitte konforlu bir kiralık daire sahibiyseniz, bunun için daha çok ailecek seyahat eden misafirleri hedefleyebilirsiniz.

3. Evinizi Misafirleriniz İçin Çekici Hale Getirin

Müşteri kitlenizi iyi belirledikten sonra evinizi bu müşteri kitlesi için çekici hale getirin. Bunun için belirlediğiniz kitlenin nelere ihtiyacı olabileceğini listeleyin. Bu ihtiyaçların evinizde bulunduğundan emin olun. Ayrıca dekoratif unsurları kullanarak da, evinizin diğer Airbnb Türkiye evleri arasından sıyrılmasını sağlayabilirsiniz. Bunlardan en önemli olan Airbnb profesyonel fotoğraf  blogumuzu incelemenizi öneriyoruz. Airbnb giriş işlemlerinden önce, Airbnb’nin kurallarını okumanız faydalı olacaktır. Airbnb giriş yapamıyorum diyorsanız, sıkça sorulan sorular bölümünü kontrol edebilir ya da kurallara uygun olmayan bir durum olup olmadığına bakabilirsiniz. Airbnb Ev Sahibi olmak başlığı altındaki önerileri okuduğunuza ve giriş yaparken aşağıdaki başlıklarda iyi düşündüğünüze ve planlama yaptığınıza emin olun.

missafir airbnb ev sahibi giris

4. Açık, Net ve Basit Kurallar Belirleyin

Airbnb ev sahibi, evi ile ilgili yalnızca gerekli olan kuralları koymalıdır. Örnek vermek gerekirse, evinizde sigara içilmemesini istemeniz anlayışla karşılanacak bir kuraldır. Fakat bu kuralı koyarken, eğer evinizde balkon gibi sigara içilebilecek mekanlar varsa bunları da belirtmeniz iyi olur. Kurallar misafirlerinizi zor duruma sokacak kurallar olmamalıdır. Eğer evinizde evcil hayvan bulunması komşularınız açısından sorun olmuyorsa, evcil hayvan kabul etmeniz evinizi civardaki diğer evlerden farklılaştırarak ön plana çıkaracaktır.

5. Evinizi Civardaki Diğer Evlerden Ayıran Özellikleri Belirtin

Airbnb Ev Sahibi olarak, evinizi en iyi siz tanıyorsunuz. Ne gibi avantajları ve dezavantajları olduğunu baştan belirtmeniz misafirlerinizin beklentilerini gerçekçi kılacaktır. Evinizi etrafınızdaki diğer evlerden ayıran özellikler varsa bunları mutlaka belirtin.

6. Airbnb Ev Sahipliği Listeleme Konusunda Destek Alın

Evinizi Airbnb giriş işlemleri için hazırlayan firmalardan profesyonel hizmet alarak, Airbnb listelemelerinizden maksimum kazanç elde edebilirsiniz. Bu firmalar, evlerinizi Airbnb süper ev sahibi olarak platformlardan yayınlamaktan tutun dekorasyondan fotoğraf çekimlerine, temizlikten fiyatlandırmaya kadar bir çok hizmet sunmaktadır. Missafir, bunu Türkiye’de yapan ilk ve tek platformdur.

missafir airbnb evsahibi giris

 7. Airbnb Ev Sahipliği İçin Evinizin Temiz Olduğundan Emin Olun

Evinizi her zaman temiz tutmalısınız. Misafirleriniz evinize ulaşmadan önce evinizin temiz ve düzenli olduğundan emin olmalısınız. Çarşaflar ve havlular mutlaka temizlenmelidir. Yeni misafirleriniz sanki evinizde ilk defa onlar kalıyormuş gibi hissetmelidirler.

8. Misafirlerinize Bilgi Sağlayın

Airbnb Türkiye misafirlerine, evinizin bulunduğu bölge, toplu ulaşım, turistik mekanlar, geç saatte açık olan marketler gibi birçok konuda bilgi sağlamanız, süper airbnb host olmanız için önemlidir. Misafirlerinizin hayatını kolaylaştıracak bilgileri yazılı olarak hazırlayıp, görebilecekleri bir yerde bırakabilirsiniz. Sorumluluk sahibi bir ev sahibi olarak acil durumlar için gerekli telefon numalaralarını da misafirlerinizin konuştuğu dilde yazarak, görünür bir yere bırakmanız faydalı olacaktır.

9. Misafirlerinize Küçük Sürprizler Yapın

Misafirlerinize küçük sürprizler hazırlayabilirsiniz. Türkiye’ye özgü tatlılardan bir tabak hazırlamanız, buzdolabında yine evinizin bulunduğu yöreye özgü yiyecekler bırakmanız misafirlerinizi mutlu edecek ve bu da yorumlarınıza yansıyacaktır.

10. Airbnb Ev Sahibi Olarak Ulaşılır Olun

Misafirleriniz evinizdeyken, 24 saat ulaşılabilir olmanız önemlidir. Evde bir şeyler yolunda gitmeyebilir. Su borularının patlaması gibi beklenmedik olaylardan, yangın çıkması gibi oldukça acil müdahale edilmesi gereken olaylar yaşanabilir. Bunun için ulaşılır olduğunuzdan emin olun ve misafirlerinize size her zaman ulaşabilecekleri bilgisini verin.

11. Bir Şeyler Yanlış Giderse, Sakin ve Çözüm Odaklı Olun

Airbnb ev sahibi olarak bilmeniz gerekir ki, her sorunu önceden kestirmeniz mümkün değildir. Sorun yaşamamak kadar, sorun yaşandığında, nasıl davrandığınız da süper airbnb host sahibi olma yolunda önemlidir. Herhangi beklenmedik bir sorun yaşandığında, sakin kalın. Bu sorunu misafirlerinizin en az zarar göreceği şekilde çözün ve misafirlerinizi sürekli bilgilendirin. Böylece misafirlerinize güvende oldukları hissini verirsiniz. Hem kötü yorumlar almazsınız hem de çözüm odaklı yapınız sizin çok daha iyi yorumlar almanızı sağlar.

Airbnb super host olmak emek ve zaman ister, fakat alacağınız mükemmel yorumlar sizi çok daha iyi hizmet sunabilmeniz için motive edecektir.

Şimdi sizde Airbnb ile evimi kısa süreli kiraya vermek istiyorum diyorsanız kiraya vermek  ve bundan yüksek kazanç elde etmek istiyorsanız hemen ‘Teklif Al’ sayfamızdaki formu doldurarak, evinizin size ne kadar kazanç sağlayacağını görün!

Airbnb Ev Sahipliği Listeleme Konusunda Destek Almak İşe Yarar Mı?

Evinizi Airbnb giriş işlemleri için hazırlayan Missafir’den profesyonel hizmet alarak, Airbnb listelemelerinizden maksimum kazanç elde edebilirsiniz.

Missafir Listeleme Konusunda Bana Nasıl Destek Verir?

Evlerinizi Airbnb süper ev sahibi olarak platformlardan yayınlamaktan tutun dekorasyondan fotoğraf çekimlerine, temizlikten fiyatlandırmaya kadar birçok hizmet sunmaktadır. Missafir, bunu Türkiye’de yapan ilk ve tek platformdur.

Bir Şeyler Yanlış Giderse Nasıl Bir Tepki Vermeliyim?

Herhangi beklenmedik bir sorun yaşandığında, sakin kalın. Bu sorunu misafirlerinizin en az zarar göreceği şekilde çözün ve misafirlerinizi sürekli bilgilendirin. Böylece misafirlerinize güvende oldukları hissini verirsiniz. Hem kötü yorumlar almazsınız hem de çözüm odaklı yapınız sizin çok daha iyi yorumlar almanızı sağlar.

2 thoughts on “Airbnb Ev Sahibi – 11 Adımda Mükemmel Yorum Almak”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top