Evimi Kiraya Vermek İstiyorum: Airbnb Yasal mı?

Evimi Kiraya Vermek İstiyorum: Airbnb Yasal mı?

Evinizi geçici süreli kiralamak istiyor fakat Airbnb yasal mı değil mi diye düşünüyor, kararsız kalıyorsanız bu yazımız tam size göre.

Son yıllarda ortaya çıkan ve çoğunluğu ABD merkezli olan yeni web tabanlı uygulamalar ile ilgili bu tarz soruların aklınızı meşgul etmesi oldukça normal. Zira geçmişte farklı alanlardaki bazı uygulamaların Türkiye’de yasaklanması birçok insan için aynı soruları beraberinde getirdi.  Airbnb yasal mı diye düşünüyorsanız, gönlünüz rahat olsun. Belli yasal gereklilikleri yerine getirdiğiniz sürece Airbnb ile evinizi kısa süreli kiralamak yasaldır. Bu yazımızda sizlere Airbnb Türkiye ile ilgili yasal düzenlemeler hakkında genel bilgi vereceğiz.

Türkiye’de bir ev kiraladığınızda, ev sahibinin ve kiracının belli yasal yükümlülükleri olur. Kiracı adres değişikliğini bildirmekle yükümlüdür, ev sahibi ise aldığı kira üzerinden devlete belli oranda vergi öder. Adres bildirme zorunluluğu geçici olarak yer değiştirildiğinde de geçerlidir. Bir otelde kaldığınızda, kimlik bilgileriniz alınır ve sisteme işlenir. Bu yasal bir zorunluluktur.

Airbnb yasal mı sorusunu cevaplayabilmek için şimdi bu süreçlerin nasıl işlediğine bir göz atalım.

airbnb yasal mi missafir airbnb yasak

Airbnb Türkiye Yasal Süreçleri Nasıl İşliyor?

Öncelikle Airbnb’ nin Türkiye’deki faaliyetleri hakkında Airbnb Türkiye: Girişi, Yapısı, İşleyişi yazımıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Airbnb kendi adınıza bir hesap oluşturduğunuz bir dijital platformdur. Her platformda olduğu gibi Airbnb’ ye giriş yaparken bazı unsurlara dikkat ederek hesap açmanız gerekmektedir.

Airbnb ile evinizde misafir ağırlamak istediğinizde, bir oteldeki gibi misafirinizin kimliğini alıp kayıt yapmazsınız. Peki bu Airbnb’nin yasal olmadığını mı gösterir? Kesinlikle hayır. Evinizde kalan misafirler, kayıtlarını Airbnb üzerinden yaparlar ve kimliklerini sistem üzerinden platforma yüklerler. Airbnb Türkiye ise gerekli yasal bildirimleri bu kayıtlar üzerinden gerçekleştirir.

Airbnb’nin yasal olup olmaması ya da güvenilir olup olmamasıyla ilgili ister istemez herkesin kafasında bir soru işareti vardır. Airbnb güvenli mi sorusunun cevabı : Gerekli prosedürleri yerine getirdiğinizde ve önlemleri aldığınızda Airbnb tamamen güvenlidir. Airbnb vergilendirme ile ilgili düzenlemeler söz konusu olduğunda, Airbnb sizin ülkenizdeki düzenlemeleri de göz önünde bulundurularak yasal yükümlülükleri karşılandığınızı varsayar. Yani platform üzerinden elde ettiğiniz gelirin Airbnb vergi sorumluluğu sizdedir ve bu sorumluluğu yerine getirdiğiniz sürece Airbnb kullanmak tamamen yasaldır.

Türkiye’deki vergi düzenlemesinde evi kısa süreli kiraya verdiğinizde, elde ettiğiniz gelir belli bir miktara kadar vergilendirilmez. Belli bir miktarı geçiyorsa, yasal olarak bildirmeniz ve vergi ödemeniz gerekir. Yasal düzenlemeler sık sık değişikliğe uğradığı için, en son düzenlemeleri internet üzerinden takip edebilirsiniz. Bunun için en güvenilir kaynak, resmî gazetedir.

airbnb yasal mi missafir airbnb turkiye

Ayrıca Airbnb ile geçici olarak kiraya verdiğiniz evinizi siz de başka bir ev sahibinden kiralamış olabilirsiniz. Böyle bir durum varsa, kira sözleşmenizde Airbnb ile evinizi kiralamanızı engelleyen bir madde bulunmadığından emin olmanız gerekir. Eğer böyle bir madde varsa, kiralama yapmadan önce ev sahibiniz ile görüşmeniz, önünüze çıkabilecek yasal sorunları önlemenizi sağlayacaktır.

Airbnb ile Gönül Rahatlığıyla Kiralama Yapabilirsiniz

Özetlemek gerekirse, Airbnb Türkiye üzerinden yaptığınız kısa süreli kiralamalarda, tıpkı normal ev kiralama sürecindeki gibi bazı yasal yükümlülükler mevcuttur. Airbnb bu yükümlülüklerin sizin tarafınızdan karşılanmasını bekler ve işlem yaptığınızda bu sorumlulukları karşıladığınızı varsayarak hareket eder. Bu yükümlülükleri yerine getirdiğiniz sürece Airbnb yasal mı diye düşünmenize gerek kalmadan Airbnb ev sahibi olabilirsiniz.

Şimdi sizde Airbnb ile evimi kiraya vermek istiyorum diyorsanız kiraya vermek  ve bundan yüksek kazanç elde etmek istiyorsanız hemen ‘Teklif Al’ sayfamızdaki formu doldurarak, evinizin size ne kadar kazanç sağlayacağını görün!

img

Mehmet Yüksel

  Benzer Haberler

  Villa Kiralama: Airbnb’nin Yeni Lüks Evler

  Airbnb ile Villa Kiralama Fırsatlarını Yakalayın Son zamanlarda Airbnb ile villa kiralama...

  Okumaya Devam..
  Miraç Alagaş
  - Miraç Alagaş

  Airbnb Süper Ev Sahibi: Nedir? Nasıl Olunur?

  Airbnb Süper Ev Sahibi Olmak İçin Yapmanız Gerekenler Kısa dönemli ev kiralama sitesine her...

  Okumaya Devam..
  Yunus Emre Yuksel
  - Yunus Emre Yuksel

  0 thoughts on “Evimi Kiraya Vermek İstiyorum: Airbnb Yasal mı?”

  • Bünyamin

   Aralık 20, 2018, 10:35 am

   Gayet bilgilendirici olmuş güzel yazınız için teşekkürler 👍

   Cevapla
  • hilal

   Aralık 21, 2018, 8:49 pm

   Aradığım cevapları sayenizde bulmuş oldum, yazı çok bilgilendirici olmuş teşekkürler…

   Cevapla
  • Emre

   Ağustos 7, 2019, 8:54 pm

   Merhabalar blog yazınız çok güzel olmuş tebrikler okurken hiç sıkılmadım 🙂

   Cevapla
  • Hasan

   Ağustos 8, 2019, 6:58 am

   Airbnb türkiye’ nin yasal olup olmadığı hakkında blog yazısı bekliyoruz.

   Cevapla
  • Jale

   Ağustos 8, 2019, 7:02 am

   Harikasınız kesintisiz blog yazınızı bitirdim.

   Cevapla
  • Ali

   Ağustos 8, 2019, 8:02 am

   Greetings from Canada!

   Cevapla
  • Kasım

   Ağustos 8, 2019, 8:17 am

   Tebrikler missafir.com

   Cevapla
  • Pelin

   Ağustos 8, 2019, 1:39 pm

   Gayet bilgilendirici bir yazı olmuş,çok teşekkürler bilgiler için

   Cevapla
  • Filiz

   Ağustos 10, 2019, 10:06 am

   Çok yararlı bir yazı olmuş,teşekkürler

   Cevapla
  • İrem

   Eylül 15, 2019, 7:02 pm

   Tesekkürler!

   Cevapla

  Yazıya yorum yapın