Evimi Kiraya Vermek İstiyorum: Airbnb Yasal mı?

Evimi Kiraya Vermek İstiyorum: Airbnb Yasal mı?

Evinizi geçici süreli kiralamak istiyor fakat Airbnb yasal mı değil mi diye düşünüyor, kararsız kalıyorsanız bu yazımız tam size göre.

Son yıllarda ortaya çıkan ve çoğunluğu ABD merkezli olan yeni web tabanlı uygulamalar ile ilgili bu tarz soruların aklınızı meşgul etmesi oldukça normal. Zira geçmişte farklı alanlardaki bazı uygulamaların Türkiye’de yasaklanması birçok insan için aynı soruları beraberinde getirdi.  Airbnb yasal mı diye düşünüyorsanız, gönlünüz rahat olsun. Belli yasal gereklilikleri yerine getirdiğiniz sürece Airbnb ile evinizi kısa süreli kiralamak yasaldır. Bu yazımızda sizlere Airbnb Türkiye ile ilgili yasal düzenlemeler hakkında genel bilgi vereceğiz.

Türkiye’de bir ev kiraladığınızda, ev sahibinin ve kiracının belli yasal yükümlülükleri olur. Kiracı adres değişikliğini bildirmekle yükümlüdür, ev sahibi ise aldığı kira üzerinden devlete belli oranda vergi öder. Adres bildirme zorunluluğu geçici olarak yer değiştirildiğinde de geçerlidir. Bir otelde kaldığınızda, kimlik bilgileriniz alınır ve sisteme işlenir. Bu yasal bir zorunluluktur.

Airbnb yasal mı sorusunu cevaplayabilmek için şimdi bu süreçlerin nasıl işlediğine bir göz atalım.

airbnb yasal mi missafir airbnb yasak

Airbnb Türkiye Yasal Süreçleri Nasıl İşliyor?

Airbnb ile evinizde misafir ağırlamak istediğinizde, bir oteldeki gibi misafirinizin kimliğini alıp kayıt yapmazsınız. Peki bu Airbnb’nin yasal olmadığını mı gösterir? Kesinlikle hayır. Evinizde kalan misafirler, kayıtlarını Airbnb üzerinden yaparlar ve kimliklerini sistem üzerinden platforma yüklerler. Airbnb Türkiye ise gerekli yasal bildirimleri bu kayıtlar üzerinden gerçekleştirir.

Airbnb vergilendirme ile ilgili düzenlemeler söz konusu olduğunda, Airbnb sizin ülkenizdeki düzenlemeleri de göz önünde bulundurularak yasal yükümlülükleri karşılandığınızı varsayar. Yani Airbnb üzerinden elde ettiğiniz gelirin vergisini ödemek sizin sorumluluğunuzdadır ve bu sorumluluğu yerine getirdiğiniz sürece Airbnb kullanmak tamamen yasal ve güvenlidir.

Türkiye’deki vergi düzenlemesinde kısa süreli kiralama yaparak elde ettiğiniz gelir, belli bir miktara kadar vergilendirilmez. Belli bir miktarı geçiyorsa, yasal olarak bildirmeniz ve vergi ödemeniz gerekir. Yasal düzenlemeler sık sık değişikliğe uğradığı için, en son düzenlemeleri internet üzerinden takip edebilirsiniz. Bunun için en güvenilir kaynak, resmî gazetedir.

airbnb yasal mi missafir airbnb turkiye

Ayrıca Airbnb ile geçici olarak kiraya verdiğiniz evinizi siz de başka bir ev sahibinden kiralamış olabilirsiniz. Böyle bir durum varsa, kira sözleşmenizde Airbnb ile evinizi kiralamanızı engelleyen bir madde bulunmadığından emin olmanız gerekir. Eğer böyle bir madde varsa, kiralama yapmadan önce ev sahibiniz ile görüşmeniz, önünüze çıkabilecek yasal sorunları önlemenizi sağlayacaktır.

Airbnb ile Gönül Rahatlığıyla Kiralama Yapabilirsiniz

Özetlemek gerekirse, Airbnb Türkiye üzerinden yaptığınız kısa süreli kiralamalarda, tıpkı normal ev kiralama sürecindeki gibi bazı yasal yükümlülükler mevcuttur. Airbnb bu yükümlülüklerin sizin tarafınızdan karşılanmasını bekler ve işlem yaptığınızda bu sorumlulukları karşıladığınızı varsayarak hareket eder. Bu yükümlülükleri yerine getirdiğiniz sürece Airbnb yasal mı diye düşünmenize gerek kalmaz, Airbnb Ev Sahibi olabilirsiniz.

Şimdi sizde Airbnb ile evimi kiraya vermek istiyorum diyorsanız kiraya vermek  ve bundan yüksek kazanç elde etmek istiyorsanız hemen ‘Teklif Al’ sayfamızdaki formu doldurarak, evinizin size ne kadar kazanç sağlayacağını görün!

img

Mehmet Yüksel

  Benzer Haberler

  Evimi Nasıl Kiraya Verebilirim ?

  Düzenli bir gelir kaynağının olmasını isteyen insanların ilk başvurdukları yöntem ev...

  Okumaya Devam..
  - Miraç Alagaş

  Airbnb İstanbul Evlerine Farklı Bir Bakış Açısı Getirdi

  Airbnb İstanbul evlerinde konaklamak sıra dışı bir deneyim olmakla beraber mükemmel hizmet ve...

  Okumaya Devam..
  - Miraç Alagaş

  Misafir Olmak: Uzun Yaşamanın Formülü

  Dünyanın neresine giderseniz gidin misafir ağırlamanın farklı da olsa  gelenekselleşmiş...

  Okumaya Devam..
  - Miraç Alagaş

  0 thoughts on “Evimi Kiraya Vermek İstiyorum: Airbnb Yasal mı?”

  • Airbnb Ev Sahibi: 11 Adımda Mükemmel Yorumlar – Missafir

   Aralık 19, 2018, 10:32 pm

   […] ev sahibi değilseniz, ev sahibinizi konu hakkında bilgilendirmeniz gerekebilir. Airbnb yasal olarak bunu sizin yapmanızı bekler. Bunu yapmadığınız durumda, airbnb misafirleriniz sizin […]

   Cevapla
  • Bünyamin

   Aralık 20, 2018, 10:35 am

   Gayet bilgilendirici olmuş güzel yazınız için teşekkürler 👍

   Cevapla
  • hilal

   Aralık 21, 2018, 8:49 pm

   Aradığım cevapları sayenizde bulmuş oldum, yazı çok bilgilendirici olmuş teşekkürler…

   Cevapla
  • Airbnb Güvenli mi – Missafir [Güncel 2019]

   Ocak 14, 2019, 10:09 pm

   […] önlemlerine değindiğimiz bu yazımızdan sonra, umarız ki endişelerinizi giderebilmişizdir. Yasal ve güvenli bir platform olan Airbnb aracılığıyla, gittiğiniz yerlerde gönül […]

   Cevapla

  Yazıya yorum yapın