Airbnb Türkiye: Girişi, Yapısı ve İşleyişi

Airbnb Türkiye: Girişi, Yapısı ve İşleyişi

Airbnb Türkiye yaklaşık 8 yıl önce başlamış ve giriş tarihinden bu yana çok hızlı bir şekilde büyümüştür. Bu yazımızda size Airbnb’nin Türkiye’deki faaliyetleri ile ilgili bilgi vereceğiz.

Türkiye Airbnb için önemli ülkeler arasındadır. Yaz ve kış ayları boyunca turizmin aktif olduğu İstanbul, yaz aylarında ise akdeniz ve ege kıyılarında yoğunluk olması nedeniyle, Airbnb artık ülkemizde de yaygın kullanılır hale gelmiştir.

Airbnb Türkiye Girişi

Airbnb Türkiye 2010 yılında faaliyetlerine başlamıştır. İstanbul’da 76 ev ile başlayan kiralama yolculuğu bugün 40375 eve yükselmiştir. İstanbul’da şu anda toplam 8899 Airbnb giriş yapmış ev sahibi bulunmaktadır. 2014 yılında ivme kazanan büyüme, bugün en hızlı hale gelmiştir.  Airbnb’nin Türkiye girmesinden bu yana yıllık ortalama büyümesi %23’tür.   Şu an sadece İstanbul’da 14073 ev ilanı bulunmaktadır. İlerleyen zamanlarda Türkiye’den çok daha fazla kullanıcının Airbnb’yi kullanarak evini kısa süreli kiraya vermesi öngörülmektedir, zira ülkemize gelen birçok yabancı turistin yanı sıra, yerli turistler ve iş için seyahat eden birçok insan da artık konaklama için Airbnb’yi tercih etmektedir.

airbnb turkiye giris missafir

Airbnb Türkiye Yapısı

Airbnb yasak olduğu söylense de, aslında Airbnb Türkiye’de tamamiyle yasal olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Airbnb vergi ile ilgili sorumluluklarınızı yerine getirdiğiniz sürece yasal olarak evinizi Airbnb ile kiralamanızda hiçbir sakınca yoktur. Airbnb ile evinizi listelerken size tüm yasal yükümlülükler ve sorumlulukların hatırlatmaktadır ve bunları yerine getirmek sizin sorumluluğunuzdadır.

Airbnb’nin merkes ofisi San Francisco’da bulunmaktadır. Türkiye’de de hızla büyüyen Airbnb’nin henüz Türkiye’de ofisi bulunmamaktadır. Türkiye’ye en yakın Airbnb ofisi ise, İtalya’dadır. Gelecekte İstanbul’da da bir ofis açılması beklenmektedir.

İstanbul’un bolca turist çekmesi ve yaz aylarında özellikle ege kıyılarında bulunan illerimizde turizm yoğunluğu olması, Türkiye’yi Airbnb için önemli ülkeler arasında sokmaktadır.

Airbnb Türkiye İşleyişi

Airbnb 2012 yılında Türkiye’de web sitesini Türkçe olarak kullanıcılara açmıştır. www.airbnb.com.tr adresi üzerinden hizmet vermektedir. Ev sahibi olarak ya da misafir olarak hesap açmanız mümkündür. Şu anda Ankara, Antalya, İzmir, Bursa gibi Türkiye’nin yoğun nüfuslu illerinde Airbnb yoğunlukla kullanılmaktadır. Bunların yanında, Airbnb kullanarak Türkiye’nin hemen hemen her ilinde konaklama bulabilmek ve ev kiralayabilmek mümkündür.

Airbnb Türkiye ile evinizin tamamını ya da belli bir bölümü kiraya verebilirsiniz. Bu yıl İstanbulda Airbnb Ev Sahibi, %44’ü evinin tamamını %52’si evindeki bir odayı kiraya vermiştir. %3’ü ise evindeki bir odayı misafirleri ile paylaşmıştır. Evinizi Airbnb giriş yaparken sizin de evinizi ne şekilde kiraya vermek istediğinizi belirtmeniz gerekir.

airbnb türkiye giriş missafir

Airbnb İstanbul için Kasım ayı ortalama günlük ev kirası fiyatları 260 TL civarındadır. Yaz aylarında ziyaretçi yoğunluğu ile bu fiyatlar yükselebilmektedir. Evinizin Airbnb giriş işlemlerini yaparken, iliniz için ortalama fiyatlara bakmanız, iyi bir fiyatlama yapmanızı ve bol misafir ağırlamanızı sağlayabilir. Airbnb İstanbul’da doluluk oranları Ekim-Mart arasın %30’larda seyrederken bu rakamlar Nisan-Eylül arasında %80’lere kadar çıkabilmektedir.

Genel olarak bakıldığında, Airbnb’nin Türkiye’deki varlığı hem turistler hem de ev sahipleri açısından oldukça verimlidir. Birçok yerli ve yabancı misafir, misafirperver ev sahipleri sayesinde çok iyi deneyimler yaşamakta bu da ülke turizmine ve ekonomisine katkı sağlamaktadır. Airbnb Türkiye faaliyetleri sayesinde yeni bir ticari alan açılmış ve bu alan sayesinde birçok insanın seyahat deneyimi artık Airbnb platformuna taşınmıştır.

Şimdi sizde Airbnb ile evimi kiraya vermek istiyorum diyorsanız kiraya vermek  ve bundan yüksek kazanç elde etmek istiyorsanız hemen ‘Teklif Al’ sayfamızdaki formu doldurarak, evinizin size ne kadar kazanç sağlayacağını görün!

img

Mehmet Yüksel

  Benzer Haberler

  Evimi Nasıl Kiraya Verebilirim ?

  Düzenli bir gelir kaynağının olmasını isteyen insanların ilk başvurdukları yöntem ev...

  Okumaya Devam..
  - Miraç Alagaş

  Airbnb İstanbul Evlerine Farklı Bir Bakış Açısı Getirdi

  Airbnb İstanbul evlerinde konaklamak sıra dışı bir deneyim olmakla beraber mükemmel hizmet ve...

  Okumaya Devam..
  - Miraç Alagaş

  Misafir Olmak: Uzun Yaşamanın Formülü

  Dünyanın neresine giderseniz gidin misafir ağırlamanın farklı da olsa  gelenekselleşmiş...

  Okumaya Devam..
  - Miraç Alagaş

  0 thoughts on “Airbnb Türkiye: Girişi, Yapısı ve İşleyişi”

  • Airbnb Vergi Türkiye Düzenlemeleri – Missafir [Güncel 2018]

   Ocak 11, 2019, 10:10 am

   […] vergiler konusunda ise Airbnb Türkiye  sorumluluğunu kullanıcılara bırakır. Airbnb ev sahipleri eğer yerel vergiler ödemeleri […]

   Cevapla
  • Airbnb Güvenli Mi? Nasıl Önlemler Alıyoruz? – Missafir [Güncel 2019]

   Ocak 17, 2019, 9:55 am

   […] platformdur. Evinizde kalmak isteyen kişiler, rezervasyon yapmadan önce bu sisteme kimlikleriyle Airbnb giriş ile kayıt olur ve profil bilgilerini sisteme yüklerler. Missafir  ekibi olarak, bu kişilerin […]

   Cevapla

  Yazıya yorum yapın