Dekoratif Ev Aksesuarları 2023 Trendleri

ev aksesuarları - Missafir

Ev dekorasyonu, hangi mobilyaların her odada nasıl düzenlendiğinden duvar ve döşeme seçimlerinize kadar birçok tasarım unsurunu kapsar. Zevkleriniz ne olursa olsun evinizi konforlu ve işlevsel bir hale getirebilmeniz için farklı renk, yapı ve mobilya kombinasyonlarını kullanabilirsiniz. Fakat mobilyalarınız sizi tasarım sürecinizde ancak bir yere kadar götürebilir. Ev aksesuarları ise evinizin dekorasyonunu bir üst aşamaya taşır.

Sanat koleksiyonlarından tutun yer ışıklandırmalarına kadar seçtiğiniz ev aksesuarları evinize kişisel dokunuşlar eklemenizi sağlar. İster aile büyüklerinizin porselenlerini yemek odanızda sergileyin ister bir aile fotoğrafınızı koridor duvarınıza asın. Dilerseniz taze çiçekleri sadece salon dekorasyonunuza değil banyo dekorasyonunuza da dahil edin veya büyük bir vazoyu masa üzerine değil yerde konumlayın. Bu ev aksesuarları seçimleriniz evinize karakter katar. Tercih ettiğiniz ev aksesuarları evinizi sadelikten arındırır ve gerçekten yuvanızdaymışsınız gibi hissetmenizi sağlar.

Peki seveceğiniz ev tasarımını tamamlayacak dekoratif ev aksesuarları evinize nasıl dahil edilebilir? Bu sorunuzu cevaplandırmak amacıyla ev aksesuarları trendlerinden bazılarını sizin için derledik.

Uygun Ölçülerde Aksesuarlar Seçin

Oldukça büyük bir oda için bezelye tanesi büyüklüğünde bir kilimle dekore edildiği evlere denk gelmiş olabilirsiniz. Veya çok büyük bir tablonun çok küçük bir alana sıkıştırıldığı durumları görmüş olabilirsiniz. Aksesuarlarınızı almadan veya yerleştirmeden önce ölçülü ve orantılı olarak yaşam alanınıza en iyi nelerin uyacağını incelemek için zaman ayırın. Ölçü ve orantı, konforlu ve işlevsel bir ev yaratmanız için size yardımcı olacak tasarım aşamaları.

Miktar Yerine Kaliteye Odaklanın

Seri üretim ev aksesuarları özel tasarım ev aksesuarlarına göre daha kolay erişilebilir olabilir. Ancak evinizi seri üretim dekoratif ev aksesuarlarıyla doldurmak aradığınız o kişisel dokunuşu bulmanızı sağlamayacağı gibi yaşam alanınızı kalabalıklaştıracaktır da. Bu sebeple oda aksesuarları söz konusu olduğunda daha azı genellikle daha çoktur diyebiliriz. Eşsiz ve sizi yansıtan bir parça, yaşam alanınızı pek bir değeri olmayan bir sürü küçük biblodan daha iyi tamamlayabilir.

Dokuları ve Renkleri Birleştirin

Nötr renkler büyük mobilyalarda harika bir seçenek ama çeşitli ev aksesuarları renk patlamalarıyla dekorasyon seçimlerinizi vurgulamak için çözüm olur. Dekoratif ev aksesuarları bir odaya odak noktası veya kontrast katmak için kullanılabilir. Ayrıca ev aksesuarları değişen ruh hallerine, modaya veya mevsimlere uydurularak kolayca ve ucuz bir şekilde değiştirilebilir.

Asimetrik Aranjmanları Hesaba Katın

Örneğin şömineler genellikle ortada bir ayna ya da sanat eseri, iki yanında birer mum ya da vazoyla dekore edilir ancak bu tür simetrik bir düzenleme farklılık arayışınızı tatmin etmeyebilir. Aksesuarlarınızı düzenlerken simetri yerine doğal bir denge ve akış kurmaya çalışın ve küçük eşyaları üçlü veya beşli gibi tek sayılarda gruplayın.

Katmanlarla Ev Aksesuarları Ekleyin

Ev aksesuarlarınızı düzenlerken bu süreci bir binayı inşa edermiş gibi kurgulayın. Büyük aksesuarları önce kontrollü bir şekilde yaşam alanınıza yerleştirmelisiniz. Böylece orta ve küçük boyutlu aksesuarlarınız gereken yerlerde denge sağlayabilirler. Birkaç küçük ev aksesuarı gruplandığında büyük bir öğeymiş hissi verebilir. Ancak bu gruplandırma sırasında biraz alan bırakmayı unutmayın. Çünkü bir odadaki her köşe ve bucağın dekorla doldurulması gerekmez.

2023 Yılı için Ev Aksesuarları Fikirleri

Evinizi süslemek ve geliştirmek için seçebileceğiniz ev aksesuarları için birkaç örnek listeledik:

Mumlar ve şamdanlıklar. Klasik renk ve şekillerdeki mumlar evinizi aydınlatmak için güvenli çözümlerden evet fakat tek opsiyonunuz bunlar değil elbette. Örneğin bir süredir popülerleşmekte olan çeşitli kalıplardaki mumları aynı anda süs işlevi de görür. Renkli şamdanlıklarsa mumlarınız bitse bile kullanmaya devam edebileceğiniz küçük detaylar olarak evinizi süsleyecek.

Aynalar. Aynalar gerek küçük yaşam alanlarını daha geniş göstermek gerek farklı bir perspektiften hayata bakmanızı sağlamak için kullanılır. Peki, ayna kullanımınızı nasıl çeşitlendirebilirsiniz? Örneğin büyük bir boy aynasını odaya dahil edebilirsiniz veya benzer stillerdeki birkaç küçük aynayı duvarlarınıza asabilirsiniz.

Bitkiler. Evinizi biraz daha canlandırmak için canlı bitkilerden daha iyi bir çözüm olamaz. Bitkileri ister salon dekorasyonunuzun bir parçası haline getirin ister banyonuzu tazelemek için kullanın. Salon bitkileri hakkında daha çok bitki sahibi olmak isterseniz Evinize En Çok Yakışacak Salon Bitkileri Çeşitleri yazımıza mutlaka göz atmalısınız. Bitkilerinizi sadece bir zemin üzerinde konumlandırmak zorunda olmadığınızı da hatırlatmak isteriz. Tavandan sarkıttığınız bitkilerinizle evinizi bir bahçe haline getirebileceksiniz. 

Biblolar ve heykelcikler. En sevdiğiniz koleksiyonlarınız, çok beğendiğiniz heykelcikler, evinize renk katacak biblolar ev aksesuarları dendiğinde akla ilk gelen örnekler. Bütün bu unsurlar yaşam alanınıza keyifli birer dokunuş olacak. Dönemsel olarak da değiştirebileceğiniz bu unsurlar, her mevsimde odanızın dekorasyonunu tamamlayacak. 

Vazolar. Asimetrik kesimli, absürt renk kombinasyonlarına sahip, sizin el emeğiniz ya da en sevdiğiniz mağazada denk gelip bayıldığınız vazolar evinizin her odasına dahil edebileceğiniz ev aksesuarları. Sade bir vazo seçeneğinden de ilerleseniz stratejik yerleştirilmiş bir vazonun odanızın dekorasyonunu tamamladığını göreceksiniz. 

Tablolar ve fotoğraflar. Evinizin duvarlarını kişisel galeriniz haline getirmek muhteşem bir dekorasyon yöntemi. Bu galeriyi dilerseniz kendinizin ve sevdiklerinizin fotoğraflarıyla kurabilir dilerseniz çok sevdiğiniz sanat eserlerini evinizde sergilemek için yaratabilirsiniz.

Lambalar. Evinizi ışıklandırmak için sadece tavan avizelerinden faydalanmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine lambaları duvarlarınıza, zemine, masaya yerleştirip hem bir ışık kaynağı elde edebilir hem de bir dekorasyon parçası haline getirebilirsiniz. Yeterince cesur hissediyorsanız neon lambalarla duvarlarınızı süsleyip evinize gelen herkesin fotoğraflamak isteyeceği bir alan da yaratabilirsiniz. 

Kitaplar ve dergiler. Okumadığınız veya okuyup bitirdiğiniz kitaplarınızı ve dergilerinizi kütüphanenize hapsetmeyin. Aksine onları dekorasyon sürecine dahil edip ev aksesuarları olarak kullanmayı düşünün. Örneğin, kahve sehpasının demirbaşı olacak birkaç ilginç dergiyi üst üste dizebilir ve modern bir tasarım sergileyebilirsiniz. 

Dekoratif ev aksesuarları ipuçları hakkında bu yazımızı beğendiyseniz ve bunları uygulamalı olarak görmeyi dilerseniz iç tasarım uzmanlarımızın dekore ettiği Dalmatian isimli evimizi inceleyebilirsiniz.

Ev dekorasyonu hakkında daha kapsamlı bir okuma içinse sizi Evimi Nasıl Dekore Edebilirim Diye Soranlar İçin Bütçe Dostu Tüyolar isimli yazımızı incelemeye davet ediyoruz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top