Konutların Turizm Amaçlı Kiralanması Hakkında Yasa: 30 Madde [Özet]

Konutların Turizm Amaçlı Kiralanması Yasası

Ülkemizde turizmin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırlanan ve konutların turizm amaçlı kiralanmasına dair düzenlemeleri içeren yeni kanun teklifinin detayları belli oldu.

“Yürürlük” ve “Yürütme” başlıklarını da içeren bu teklif, toplam 30 maddeden oluşuyor. Teklifte; konutların turizm amaçlı kiralanmasından, farklı kanunlara eklemeler yapılmasına kadar çeşitli konular ele alınıyor. 

Bu kapsamda, 2252 sayılı Kültür Bakanlığı Döner Sermaye Kanunu, 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu, 7174 sayılı Kapadokya Alanı Hakkında Kanun ve 7173 sayılı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun’a ilişkin maddeler de teklifte yer buldu. Maddelerin ayrıntılı olarak neyi düzenlediğini ise maddeler şeklinde size aktaracağız. 

Turizm Amaçlı Kullanılacak Konutlar Hakkında Kanun Kaç Madde İçeriyor?

İlgili kanun toplamda 30 madde içeriyor. 

 • Konutların turizm amaçlı kiralanmasına ilişkin 8 madde
 • 2252 sayılı Kültür Bakanlığı Döner Sermaye Kanununa ilişkin 4 madde
 • 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanununa ilişkin 6 madde
 • 7174 sayılı Kapadokya Alanı Hakkında Kanuna ilişkin madde 4 madde
 • 7173 sayılı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanuna ilişkin 6 madde
konutların turizm amaçlı kullanılması

TÜRSAB A Grubu Turizm Belgeli Missafir ile Stressizce Kiralayın 

Türkiye’nin ilk ve en büyük mülk yönetimi markası Missafir ile orta/kısa dönem ev kiralamak çok kolay. TÜRSAB A grubu turizm şirketi Missafir, 100 gün ve daha az kısa az kiralamalarınız için size sertifikalı ve yasal olarak mülk yönetimi sağlar.

 • 50+ global ilan platformunda (Airbnb, Booking, VRBO…) ilan yayın ve yönetim
 • Yapay zeka ve uzman destekli tanıtım içerikleriyle evinizi rakiplerin önünde listeleme
 • 7/24 müşteri iletişimi desteği
 • Profesyonel fotoğraflama, iç dekorasyon
 • Düzenli temizlik, bakım ve tamirat

Missafir ile Evinizi Kiralamak İçin Formu Doldurun

Konutların Turizm Amaçlı Kiralanması Nedir?

Resmi gazetede yayınlanan yasaya göre, yüz gün ve altı konut kiralamaları konutların turizm amaçlı kiralanması olarak tanımlandı. Bu şekilde kiralama yapmak isteyen mülk sahiplerinin turizm konutu izin belgesi almaları zorunludur.

Turizm konutu izin belgesi yazımıza göz atın.

İlgili resmi gazete yazısına buradan göz atabilirsiniz.

Konutların Turizm Amaçlı Kısa Süreli Kiralanmasına Dair Kanun (Açıklamalı Video)

Turizm Konutu İzin Başvuruları Ne Zaman?

Kanun’un Geçici 1. maddesine göre;

 • 01.01.2024 tarihinden itibaren bir ay içinde, turizm amaçlı kiralama faaliyetinde bulunan mülk sahipleri tarafından, izin belgesi almak üzere Bakanlığa başvurulması zorunludur.
 • Bu yükümlülüğe uymayanlar hakkında, Kanun’un 4. maddesi hükümlerine göre belirlenen idari para cezaları uygulanacaktır.
 • İzin belgesi düzenlenmesi işlemleri, başvuru tarihinden itibaren 3 ay içinde sonuçlandırılacaktır.
 • Başvurusu kabul edilmeyenler faaliyette bulunamayacak, ancak bu konutların kiracılarının (kullanıcılarının) hakları sözleşme süresi sonuna kadar devam edecektir.

Turizm İzin Belgesi için Nereye Başvurulur?

Turizm konutu belgesi için gerekli evraklarla birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı‘na veya ilgili valiliklere başvuru yapılması gerekmektedir.

👇Konutların Turizm Amaçlı Kiralanması Yasası Pdf İndir👇

Günlük Kiralama Yapmak İsteyen Ev Sahiplerini Hangi Maddeler İlgilendiriyor?

Evinizi Airbnb vb. uygulamalar üzerinden 100 gün ve altı kiralama yapacaksınız, aşağıdaki maddeleri dikkatlice incelemenizi tavsiye ederiz.

 • İlk 7 madde
 • Madde 18
 • Madde 25

Profesyonel mülk yönetimi hizmetleri için her zaman Missafir’e başvurabilirsiniz.

Konutların turizm amaçlı kullanılması

Madde 1 ve 2: Günlük Kiralama Turizm Konutu Olarak Yasallaşıyor

Bu yeni kanun, evlerin tatil veya gezi gibi turizm amaçlarıyla kiralanması ile ilgili nasıl bir yol izleneceğini belirlemek için tasarlandı. Genel olarak, evlerin turizm amaçlı nasıl kiralanacağı, bu konuda kimlere izin verileceği, bu tür kiralamalarda hangi kurallara uyulması gerektiği ve hangi yasal düzenlemelere tabi olunacağı gibi konuları kapsıyor. 

Bu kapsamda 100 gün veya daha az süreli kiralanacak evler turizm konutu statüsüne alınıyor. Kontrol ve izin belgesi prosedürü Kültür Bakanlığı tarafından yönetilecek. Ancak, tek seferde 100 günden daha uzun süreli kiralamalar bu kanuna dahil değil.

Önemli Tanımlar:

 • İzin Belgesi: Ev sahiplerinin evlerini 100 gün ve altı süreyle turizm amacıyla kiralamaları için alması gereken belgeyi belirtir.
 • İzin Belgesi Sahibi: Bu belgeye sahip olan ve evini turizm amaçlı kiraya veren kişiyi ifade eder.
 • Konut: Tapu sicilinde konut amacıyla kayıtlı olan veya üzerinde konut amaçlı kat irtifakı ya da kat mülkiyeti bulunan her türlü bağımsız bölüm
 • Kiraya Veren: Konutun sahibi ya da konut üzerinde belirli bir hakkı olan kişiyi belirtir.
 • Kullanıcı: Ev sahibiyle turizm amaçlı kiralama anlaşması yapan kişileri ifade eder.
 • Turizm Amaçlı Kiralama: Evlerin tatil, gezi veya diğer turizm amaçları için en fazla 100 gün süreyle kiralanmasını kasteder.
turizm konutu nedir

Madde 3: Turizm Konutu İzin Belgesi Almak Zorunlu

Bu maddeyle, evlerin turizm amacıyla nasıl kiralanabileceği anlatılıyor. İzin belgesinin nasıl alınacağı, hangi kurallara uyulması gerektiği ve kiralama sürecindeki sorumlulukların kimde olacağı gibi detaylar geçiyor. 

İzin Belgesi Zorunluluğu: 

Eğer bir evi turizm amacıyla kiralamak isterseniz, bu kiralama işlemine başlamadan önce bir izin belgesi almanız gerekmektedir.

Kimden İzin Alınır?

İzin belgesini Kültür ve Turizm Bakanlığı verir. Ancak bu yetki, valiliklere de devredilebilir.

Kat Maliklerinin Oyu

Eğer bir apartman veya site içinde turizm amaçlı kiralama yapmak isteniyorsa, bu karar tüm kat maliklerinin oy birliği ile alınmalıdır.

Üst Limitler

Üçten fazla daire bulunan binalarda; daire sayısının azami yüzde yirmi beşi kadar, aynı kiraya vere adına izin belgesi düzenlenebileceği belirtilmiştir. Yani örneğin; 40 daireli bir apartmanda; bir
kişinin 10 dairesi olsa dahi, yalnızca 10 tanesi için kendi adına izin belgesi düzenlenmesi mümkün.

Ayrıca, bir kiraya veren, bir bina içinde bulunan dairelerden 5 veya daha fazlası için İzin Belgesi
başvurusu yapmak ister ise; başvuruda işyeri açma ve çalışma ruhsatı sunulması da gerekir. Bununla birlikte; başvuruya konu bina bir site içerisinde yer alıyorsa, bu kez sitede bulunan tüm
kat maliklerinin onayı gerekecektir.

Resepsiyon, güvenlik ve günlük temizlik servisi mekânlarının bulunduğu, sağlık hizmetleri, kuru temizleme, çamaşırhane, taşıma, yemek ve alışveriş servisi hizmetleri ile spor salonu ve yüzme havuzu gibi hizmetlerin verilebildiği birden fazla bağımsız bölümü ihtiva eden yüksek nitelikli konutlar için, yeni rezidanslar için ise; ayrı bir düzenleme öngörülmüştür. Şöyle ki; bir rezidansın yönetim planında “kısa süreli kiralama faaliyetine izin verildiğine” dair bir hüküm bulunuyor ise; bu rezidanslar için herhangi bir sınırlama getirilmeksizin izin belgesi düzenlenebileceği belirtilmiştir.

Tani; yönetim planı ile kısa süreli kiralama yapılabileceği belirtilen rezidans dairelerinin, yüz
günden kısa süreli kiralamalarında;

 1. Kat maliklerinin tümünün onayı aranmayacak;
 2. Daire sayısının maksimum %25’i kadarı için kiralama yapılabileceği hükmü uygulanmayacak,
  yani sınırsız daire için yüz günden kısa süreli kiralama yapılabilecek;
 3. 5 daireden fazla daire için işyeri açma ve çalışma ruhsatı & site maliklerinin tümünün onayı
  aranmayacaktır.

Rezidanstaki dairelerin kiralama faaliyetlerinin “konut işletmesi” tarafından da yapılabileceği düzenlenmiş, bu durumda izin belgesinin, konut işletmesini yapan şirket adına düzenleneceği belirtilmiştir. Ancak, “konut işletmesi” tanımı yapılmamıştır. Ayrıca, bu doğrultudaki rezidans dairelerinin kiralamaları için, yukarıdaki şartların sağlanması halinde, alt kiralama yasağının da uygulanmayacağı düzenlenmiştir.

Kimlik Bildirme Kanunu

Turizm amaçlı kiralanan evler için Kimlik Bildirme Kanunu’na göre bildirim yapılmalıdır ve izin belgesi sahibi bu konuda sorumlu tutulur. Yani ev sahiplerinin turizm konutunda kalacak kişileri KBS sistemine kaydetmeleri yasal olarak zorunludur.

Sözleşme Süresi

İzin belgesi sahibi ile kiracı arasındaki sözleşme, belirtilen süre sonunda otomatik olarak sona erer.

Madde 4: İzinsiz Kiralama ve İlgili Cezalar

Bu madde, evlerin turizm amaçlı kiralanmasında izinsiz faaliyet gösterenlere uygulanacak olan idari yaptırımları belirliyor.

İzin Belgesi Olmadan Kiralama

İzinsiz kiralama yapılması durumunda, kiralanan her bir konut için ilk olarak 100.000 TL ceza kesilir. 15 gün içinde izin belgesi alınmazsa, bu ceza 500.000 TL’ye yükseltilir.

Üçüncü Kişilere Kiralama:

İzin belgesi sahibinden kiraladığı turizm amaçlı konutu kendi nam ve hesabına üçüncü
kişilere kiraya verenler hakkında her bir sözleşme için 100.000 Türk lirası idari para cezası
uygulanır.

Aracılık Edenler

İzin belgesi olmadan kiralanan evlerde aracılık eden kişilere, her bir sözleşme için 100.000 TL ceza kesilir.

Elektronik Ticaret

Elektronik ortamlarda izinsiz kiralama yapılıyorsa, bu platformlara 100.000 TL ceza uygulanır ve içeriklerine erişim engellenir.

Diğer İhlaller

Bakanlığın istediği bilgi/belgelerin zamanında verilmemesi, kiralanan evin sözleşmeye uygun olarak teslim edilmemesi veya Bakanlık tarafından verilen plaketin konut girişine asılmaması gibi ihlaller için de cezalar mevcuttur.

Kısacası, evlerin turizm amaçlı kiralanmasında izin belgesinin önemli olduğunu ve izinsiz faaliyetlerin ciddi yaptırımları olduğunu unutmamak gerekir.

Madde 5: Konut Turizm İzin Belgesinin İptali

Konutun turizm amaçlı kiralanabilmesi için gereken “izin belgesi”nin, belirli durumlarda iptal edilmesi hakkında bilgi içeriyor. 

 • İzin belgesi, sahibinin iptalini talep etmesi durumunda iptal edilebilir.
 • Eğer bir konutun turizm amaçlı kiralama faaliyetine son verildiği anlaşılırsa, bu konut için alınan izin belgesi iptal edilir. Birinci maddeye göre, izin belgesinin yeni sahibi tarafından otuz gün içinde başvuru yapılmazsa ya da izin belgesi sahibi değişikliği kabul edilip yükümlülükler yerine getirilmezse izin belgesi iptal olur.
 • Konutun kamu düzenine, kamu güvenliğine veya genel ahlaka aykırı bir şekilde kullanıldığı, yetkili kamu kurumları tarafından rapor edilirse, bu konut için alınan izin belgesi iptal edilir. Birinci maddeye bağlı olarak, belirlenen sağlık ve hijyen kurallarına uyulmadığını belirten bir idari para cezası uygulandıysa ve verilen süre zarfında bu kurallara uyulmadığı tespit edilirse, izin belgesi iptal edilir.
 • İptal edilen izin belgesine sahip konutların kiracıları ya da kullanıcıları, var olan sözleşme süresi sonuna kadar haklarına devam edebilir.

Bu madde, turizm amaçlı kiralık konutlarda hangi durumlarda izin belgesinin iptal edileceğini açık ve anlaşılır bir şekilde ortaya koymaktadır. Konut sahiplerinin bu kurallara uymaları, hem kendileri hem de kiracıları için önemlidir.

Madde 6: Konut Turizm İzin Belgesi Denetim ve Düzenleme Yetkisi 

Konut Turizm izin belgesinin denetim ve düzenleme yetkisini açıklıyor. 

 • Bakanlık, turizm amaçlı kiralamaları denetleme yetkisine sahiptir ve gerektiğinde bu yetkiyi valilikler aracılığıyla kullanabilir. 
 • Bakanlık, Kanunun uygulanmasındaki belirsizlikleri giderme ve uygulama birliğini sağlama yetkisine de sahiptir. 

Daha Önce Yapılan Turizm Amaçlı Kiralamalar 

Mevcut turizm amaçlı kiralama faaliyetleri için belirtilen süre içinde izin belgesi alınması gerekmektedir. Belirtilen süre, kanunun yürürlüğe girmesinin ardından 1 aydır. Uymayanlar 4. Madde uyarınca cezaya tabidir. 

Konutların Turizm Amaçlı Kullanılması Madde 7: Tanımsal Düzenleme

Bu maddede ilgili kanunda bir yasal tanım düzenlendi. 

11/7/2019 tarihli ve 7183 sayılı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanunun 3 üncü maddesinde yapılan değişikliğe paralellik sağlanması amacıyla uyum düzenlemesi gerçekleştirildi. 

Konutların Turizm Amaçlı Kullanılması Madde 8: Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermayesi Artışı

Bu maddeyle, Kültür ve Turizm Bakanlığı döner sermayesi 300 milyon TL’den 1.5 milyar TL’ye yükseltiliyor. Ayrıca, Cumhurbaşkanı’nın bu miktarı 700 milyon TL’den 2 milyar TL’ye kadar artırma yetkisi veriliyor. Önceden bu yetki Bakanlar Kuruluna aitti, ancak maddeye yapılan düzenleme ile Cumhurbaşkanına devredildi.

Konutların Turizm Amaçlı Kullanılması Madde 9: Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermayesi Kullanım Alanı Değişikliği 

Bu maddeyle, Kültür ve Turizm Bakanlığı döner sermayesinin kullanımına ek yapılıyor. 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu kapsamındaki atık su arıtma ve katı atık bertaraf tesisleri yapma veya yaptırma yetkisi ekleniyor.

Konutların Turizm Amaçlı Kullanılması Madde 10 : Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermayesinin Gelir Kaynaklarına Eklemeler

Bu maddeyle, Bakanlığın döner sermayesinin gelir kaynaklarına yenilikler getiriliyor. Gelir kaynakları arasına kart, belge, plaket, kokart ve benzeri gelirler, altyapı tesisleri gibi atık su arıtma ve katı atık bertaraf tesislerinden elde edilen ücretler ve gelirler ekleniyor.

Madde 11: Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesinin Yetkilerine Eklemeler

Bu maddeyle, Döner Sermaye İşletmesi Merkezi Müdürlüğü’nün yetkileri genişletiliyor. 2634 sayılı Kanun kapsamında atık su arıtma ve katı atık bertaraf tesislerini işletme veya işlettirme yetkisi bu işletmeye tanınıyor.

Madde 12: Kültür ve Turizm Bakanlığının Tahsis Yetkisinin Genişletilmesi

Bu maddeyle, personel lojmanı alanlarının tanımı ve tahsis edilme koşulları yeniden düzenleniyor. Artık, personel lojmanı alanı için taşınmazın Kültür ve Turizm Bakanlığından direkt tahsisli olması gerekmiyor. 

Turizm belgeli konaklama tesisi olan özel mülkiyetlere de personel lojmanı alanı tahsis edilebilecek.

Konutların Turizm Amaçlı Madde 13: Konaklama Tesislerinin İşletme Belgesi ve Ruhsat Koşulları Değişikliği

Konaklama tesislerinin işyeri açma ve çalışma ruhsatı alındıktan sonraki turizm işletmesi belgesi alma süresi 1 yıldan 6 aya indiriliyor. Eğer bir işletmenin işyeri açma ve çalışma ruhsatı iptal edilirse, bu işletmenin yeni bir ruhsat alabilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığından bir “uygun görüş yazısı” alması ve bu yazıyı yetkili idareye sunması gerekiyor.

Konutların Turizm Amaçlı Madde 14: Milli Parklar İçerisindeki Turizm Tesisi Tahsisi ve Çadır Karavan Alanları

Milli Parklar Kanunu kapsamında belirlenen alanlarda sadece çadır ve karavan için kamp alanı dışında konaklama tesisleri tahsis yetkisini Kültür ve Turizm Bakanlığına veriyor. Tahsis edilen yerlerden sağlanan gelirler ilgili kuruma aktarılacak. 

Bakanlıkça belgeli tesisler için personel lojmanı tahsis süresi ve şartları belirlendi. Belgeli tesislerin tahsis süresi maksimum 49 yıl olarak sınırlandırılıyor.

Konutların Turizm Amaçlı Madde 15: Ormanlık Alanlardaki Kamp Alanı Kiralamaları

Bu maddeyle, ormanlık alanlarda yalnızca çadır ve karavan için kamp alanları kurulabileceği belirtildi. Diğer konaklama amaçlı tesislerin tahsisinde Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilidir. Elde edilen gelirler ilgili kuruma aktarılacaktır. Bu alanlarda sadece kamp amacı dışında kullanım yapılamayacak. 

Konutların Turizm Amaçlı Madde 16: Yatırımcı Sözleşmelerinin Uyarlanma Süresinin Uzatılması 

Bu maddeyle, konaklama ve kış turizmi için yapılan kiralama sözleşmelerinin 8. maddeye göre uyarlanması için başvuru süresi uzatıldı. Bu, başvuruda bulunamayan yatırımcılara yeni bir başvuru fırsatı sunuyor. 

Sözleşme uyarlamalarından elde edilen gelirler ilgili kurumlarca tahsil edilir. Mevzuat çakışmalarından kaynaklı sorunların giderilmesi ve uyumun sağlanması amacıyla ilave düzenlemeler getirilmiştir.

Konutların Turizm Amaçlı Madde 17: Ruhsatlı Ama Belgesiz Konaklama Tesisleri İçin Yeni Süreç

Bu maddeyle, işyeri açma ruhsatı almış fakat turizm işletmesi belgesi bulunmayan tesislere başvuru imkanı veriliyor. 

 • Tesisler 3 ay içinde Bakanlığa başvurup, 6 ay içerisinde turizm işletmesi belgesi alabilir. 
 • Bu sürelere uymayan tesislerin faaliyetlerinin durdurulacak. 

Madde 18: Turizm Amaçlı Kiralama Yapılan Konutların Ruhsat Muafiyeti

İzin belgesi alınmış turizm amaçlı kiralanan konutlar için, bazı istisnalar dışında işyeri açma ve çalışma ruhsatı alma zorunluluğu kaldırılmıştır. Bu değişiklik, 3572 sayılı Kanuna eklenmiştir.

Konutların Turizm Amaçlı Kullanılması Madde 19, 20, 21 ve 22: Kapadokya Alan İdaresi 

Kapadokya Alan İdaresinin gelir kaynakları belirlendi. Bu gelirler şu şekilde sıralanıyor: 

 • Hazine yardımları
 • Kiralama gelirleri
 • Marka ve patent gelirleri
 • Hizmet ücretleri
 • İşletme gelirleri
 • Tanıtım ve yayın gelirleri
 • Bağışlar ve sponsorluklar
 • Gelirlerin değerlendirilmesinden elde edilen gelirler
 • Diğer gelirler 

Kapadokya Alan Başkanlığının belirli gelirleri dışında, diğer görevlerinden elde edilen gelirler için iktisadi işletme statüsü oluşmayacak. 

Kapadokya Alanı’nın tarihi, kültürel, jeolojik ve doğal değerlerinin korunması amacıyla belirlenen tedbirlere aykırı eylemler ve davranışlar için idari para cezaları detaylı bir şekilde belirlendi. 

Bu eylemler:

 • İzinsiz yeni yapı yapılması
 • İzinsiz kaya oyma mekan yapılması
 • Mevcut yapılarda izinsiz ruhsata tabi değişiklikler
 • Strüktürel değişiklikler yapılması
 • Planda belirlenen mimari elemanlarda izinsiz değişiklikler yapılması
 • Dış cephede malzeme değişiklikleri
 • İzinsiz yapısal müdahalelerde bulunma
 • İzinsiz altyapı uygulamaları
 • Kamusal alanların plan dışı kullanılması
 • Yapının izinsiz yıkılması
 • Tarım ve ormancılık faaliyetleri için izinsiz müdahaleler
 • İzinsiz çevre ve peyzaj düzenlemeleri
 • Diğer izinsiz uygulamalar

Bu eylemlere karşılık olarak belirlenen ceza miktarları, yapılan eylemin gerçekleştiği bölgeye (sit alanı, tescilli parsel vs.) ve eylemin niteliğine göre değişiklik gösteriyor.

Ek olarak, idari para cezalarının uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar İdarece belirlenecek yönetmelikle netleştirilmiştir. Kapadokya Alanı içinde belirtilen yasaklara uyulmaması ve bu durumda uygulanacak idari para cezalarının tespit ve uygulanmasında İdare yetkilendirilmiştir.

Madde 23: Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Yönetim Kurulu 

Bu madde ajansın yönetim şemasını tanımlıyor. Anayasa Mahkemesi kararıyla bu madde üzerinde yapılan değişikliklerle bu organların çalışma usulleri ve görevleri belirlendi. 

 • Yönetim kurulu
 • İcra kurulu
 • Danışma kurulu
 • Genel müdür

Görev tanımları için ilgili mevzuatı inceleyebilirsiniz. 

Konutların Turizm Amaçlı Madde 24: Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Yönetim Kurulunun Bazı İşletmelere Destek Sağlayabilmesi

7183 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi bazı değişikliklere uğradı. Daha önce bu bentte “yapabilir, destek ve kaynak sağlayabilir.” ibaresi yer alıyordu. Yeni düzenleme:

 • Bu ibare “yapabilir.” şeklinde sadeleştirilmiştir.
 • Aynı fıkraya (d) bendinden sonra bir (e) bendi eklenmiştir. Bu yeni bend, Yönetim Kurulu’na bazı kriterler dahilinde destek sağlama yetkisi vermektedir.
 • Yönetim Kurulu, eşitlik ve rekabet ilkeleri ile işletmelerin turizm potansiyeline ve ülke imajına katabileceği değeri gözeterek ortak projelerde destek sağlama yetkisine sahiptir.

Madde 25: Turizm Amaçlı Kiralama Yapılan Yerlerden Turizm Payı Alınması

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının geliştirme amacıyla turizm payı eklendi. Turizm amaçlı kiralama izin belgesi düzenlenen yerlerden binde yedi buçuk oranında turizm payı  alınacak. 

Madde 26: Sayıştay’ın Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansını Denetim Usulünün Belirlenmesi

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın finansal raporlarını ve kontrol sistemlerini Sayıştay inceleyebilir. Daha önce sadece bağımsız denetim raporları üzerinden denetim yapılıyordu. Ama yeni düzenlemeyle Sayıştay’ın kapsamlı bir denetim yetkisi getirildi. 

Madde 27: Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansına Verilen Muafiyet ve İstisnalar ile Ajansta Personel İstihdamına İlişkin Usullerin belirlenmesi

 • Ajans, Kamu İhale Kanunu’na tabi olmaksızın mal ve hizmet alabilir. Bu alımlar için usul ve esaslar Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca belirlenecek. 
 • Ajans, kamu personel istihdam kurallarına bağlı kalmadan, 4857 sayılı İş Kanunu’na göre personel alabilir. Bu personel sayısı 200 ile sınırlıdır, fakat Cumhurbaşkanı bu sayıyı dört katına kadar artırabilir.
 • Personelin maaşı ve diğer hakları, onların unvan, eğitim, tecrübe gibi özelliklerine göre belirlenir.
 • jans’ın yıllık personel gideri, son bütçe gelirlerinin yüzde 10’unu geçemez.
 • Pozisyonlara atama için sınav şartı getirilmiştir.

Madde 28: Üyelerin Görev Süresi

Mevcutta Ajansın Yönetim Kurulunda seyahat acentası belgesi sahipleri arasından seçilmiş olan üyenin görev süresi, yeni düzenlemeye göre yapılacak seçim gerçekleşinceye kadar devam edecek. 

Madde 29 ve 30: Yürürlük ve Yürütme Maddeleri 

Bu maddeler yürürlük ve yürütme ilgili detayları açıklıyor. 

Konutların Turizm Amaçlı Kiralanması Resmi Gazete Yayını

7464 KONUTLARIN TURİZM AMAÇLI KİRALANMASINA VE BAZI KANUNLARDADEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN 
Kanun No. 7464
Kabul Tarihi: 25/10/2023  
BİRİNCİ BÖLÜM
Amaç, Kapsam ve Tanımlar
Amaç ve kapsam MADDE 1- (1) Bu Kanunun amacı; konutların gerçek ve tüzel kişilere, turizm amaçlı kiralanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemektir.
(2) Bu Kanun; konutların turizm amaçlı kiralanmasına ilişkin genel esaslara, izin belgesi düzenlenmesine, idari yaptırımlara ve turizm amaçlı kiralanan konutların tabi olacağı mevzuata ilişkin hükümleri kapsar.
(3) Tek seferde yüz günden fazla süreli yapılan kiralamalar bu Kanunun kapsamı dışındadır.
Tanımlar MADDE 2- (1) Bu Kanunda geçen;
a) Bakan: Kültür ve Turizm Bakanını,
b) Bakanlık: Kültür ve Turizm Bakanlığını,
c) İzin belgesi: Kiraya verenin konutunu gerçek veya tüzel kişilere en fazla yüz gün süreyle kiralamasına izin verilmesi amacıyla düzenlenen turizm amaçlı kiralama izin belgesini,
ç) İzin belgesi sahibi: Adına izin belgesi düzenlenerek konutu kiraya veren kişiyi,
d) Kiraya veren: Konutun mülkiyetine sahip olan veya konutu intifa hakkı ya da üst hakkı tesis edilmek suretiyle tasarrufunda bulunduran gerçek veya tüzel kişiyi,
e) Konut: Tapu sicilinde konut amaçlı kayıtlı olan veya üzerinde konut amaçlı kat irtifakı ya da kat mülkiyeti bulunan her türlü bağımsız bölümü,
f) Kullanıcı: Kiraya verenle turizm amaçlı kiralama sözleşmesi yapan gerçek veya tüzel kişileri,
g) Turizm amaçlı kiralama: Konutların kullanıcılara en fazla yüz gün süreyle her türlü amaçla kiralanmasını,ğ) Valilik: Turizm amaçlı kiralanan konutun bulunduğu ilin valiliğini,
ifade eder.

İKİNCİ BÖLÜM
İzin Belgesinin Niteliği ve Uygulanacak İdari Yaptırımlar

İzin belgesinin niteliği MADDE 3- (1) Konutların turizm amaçlı kiralanabilmesi için, turizm amaçlı kiralama sözleşmesi yapılmadan önce izin belgesi alınması zorunludur. Ayrıca, Bakanlıkça nitelikleri belirlenen plaket, turizm amaçlı kiralama yapılan konutun girişine asılır.
(2) İzin belgesi vermeye Bakanlık yetkilidir. Bakanlık bu yetkisini valilik vasıtasıyla da kullanabilir. İzin belgesi ve plaket ücretleri Bakanlıkça belirlenir.
(3) İzin belgesi başvurularında, turizm amaçlı kiralama faaliyeti yürütülmesinin uygun görüldüğüne ilişkin izin belgesine konu bağımsız bölümün bulunduğu binanın tüm kat malikleri tarafından oy birliği ile alınan kararın ibrazı zorunludur. Birden fazla bağımsız bölüm içeren binalardan oluşan konut sitelerinde sadece turizm amaçlı kiralama yapılan konutun bulunduğu bina için bu fıkra hükümleri aranır, izin belgesi örneği site yönetimine iletilir.
(4) Üçten fazla bağımsız bölümden oluşan binalarda en fazla yüzde yirmi beşi için aynı kiraya veren adına izin belgesi düzenlenebilir. Aynı kiraya veren adına aynı binada izin belgesi düzenlemesine konu bağımsız bölüm sayısının beşi geçmesi durumunda, başvuruda;
a) İşyeri açma ve çalışma ruhsatının,
b) Başvuruya konu binanın, birden fazla bağımsız bölüm içeren binalardan oluşan konut sitelerinde yer alması durumunda, üçüncü fıkradaki hükme ilave olarak, tüm kat malikleri tarafından oy birliği ile alınan kararın,ibrazı zorunludur.
(5) İzin belgesini alma yükümlülüğü kiraya verene aittir. Kiraya veren haricinde turizm amaçlı kiralama faaliyetinin yürütülmesi halinde bu kiralamalar, münhasıran 14/9/1972 tarihli ve 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu uyarınca belgelendirilmiş (A) grubu seyahat acentaları aracılığıyla yapılabilir.
(6) İzin belgesi sahibi, gerçek kişi ise ölüm tarihinden itibaren üç ay içerisinde mirasçılar tarafından başvuruda bulunulmaması veya tüzel kişi ise tüzel kişiliğinin sona ermesi durumunda izin belgesi geçersiz hale gelir. Ancak kullanıcıların hakları sözleşme süresi sonuna kadar devam eder.
(7) İzin belgesi sahibinden kiralanan konutun kullanıcılar tarafından kendi nam ve hesabına üçüncü kişilere kiralanması veya kendi adına mesken olarak kullanılmak amacıyla kiralanan konutun kiracısı tarafından kendi nam ve hesabına turizm amaçlı olarak üçüncü kişilere kiralanması yasaktır. Ancak kullanıcı tüzel kişilerin turizm amaçlı kiraladıkları konutu, kendi personeline kullandırması bu fıkra kapsamı dışındadır.
(8) Turizm amaçlı kiralama izin belgesi verilen konutlar hakkında 26/6/1973 tarihli ve 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu hükümleri uygulanır. 1774 sayılı Kanun kapsamında bildirim yükümlülüğü konusunda izin belgesi sahibi sorumlu kişi kabul edilir.
(9) İzin belgesi sahibi ile kullanıcı arasında yapılan sözleşme, sözleşmede belirtilen sürenin sonunda sona erer.(10) 23/6/1965 tarihli ve 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununun 28 inci maddesi uyarınca düzenlenen yönetim planında kısa süreli kiralama faaliyetine izin verildiğine dair hüküm bulunan; resepsiyon, güvenlik ve günlük temizlik servisi mekânlarının bulunduğu; sağlık hizmetleri, kuru temizleme, çamaşırhane, taşıma, yemek ve alışveriş servisi hizmetleri ile spor salonu ve yüzme havuzu gibi hizmetlerin verilebildiği birden fazla bağımsız bölümü ihtiva eden yüksek nitelikli konutlara, üçüncü ve dördüncü fıkralardaki şartlar aranmaksızın izin belgesi düzenlenebilir. Yüksek nitelikli konutların kiralama faaliyetleri konut işletmesi eliyle de yapılabilir. Bu durumda izin belgesi konut işletmesini yapan şirket adına düzenlenir. Bu şekilde yapılan kiralama faaliyeti, yedinci fıkranın kapsamı dışındadır.
Uygulanacak idari yaptırımlar MADDE 4-  (1) İzinsiz kiralama faaliyetinin tespit edilmesi halinde uygulanacak idari yaptırımlar aşağıda belirlenmiştir:
a) İzin belgesi bulunmaksızın turizm amaçlı kiralanan konutları kiraya verenlere, kiralama yapılan her bir konut için yüz bin Türk lirası idari para cezası uygulanır ve izin belgesi alarak faaliyette bulunabilmesi için on beş gün süre verilir.
b) Verilen on beş günlük süre sonunda izin belgesi alınmaksızın turizm amaçlı kiralama faaliyetine devam edenlere beş yüz bin Türk lirası idari para cezası uygulanır ve izin belgesi alarak faaliyette bulunabilmesi için bir kez daha on beş gün süre verilir.
c) İzin belgesi sahibinden kiraladığı turizm amaçlı konutu kendi nam ve hesabına üçüncü kişilere kiraya verenler hakkında her bir sözleşme için yüz bin Türk lirası idari para cezası uygulanır.
ç) Kendi adına mesken olarak kullanmak amacıyla kiraladığı konutu kendi nam ve hesabına turizm amaçlı kiraya verenler hakkında, her bir sözleşme için yüz bin Türk lirası idari para cezası uygulanır.
d) İzin belgesi olmayan konutların turizm amaçlı kiralanmasına aracılık edenler hakkında, her bir sözleşme için yüz bin Türk lirası idari para cezası uygulanır.
e) Bu fıkra kapsamına giren faaliyetlerin elektronik ticaretine ve tanıtımına imkân sağlayan ve Bakanlık tarafından yapılan uyarıya rağmen yirmi dört saat içinde içeriği çıkarmayan, 23/10/2014 tarihli ve 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda tanımlanan aracı hizmet sağlayıcıları hakkında, her bir konut için yüz bin Türk lirası idari para cezası uygulanır. İhlalin gerçekleştiği yayın, kısım, bölüm ile ilgili olarak içeriğin çıkarılmasına ve/veya erişimin engellenmesine karar verilir ve bu karar uygulanmak üzere Erişim Sağlayıcıları Birliğine gönderilir. Ayrıca, bu karara uyulmaması halinde aracı hizmet sağlayıcılar hakkında her bir konut için yüz bin Türk lirası idari para cezası uygulanır. İçeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi kararına karşı sulh ceza hâkimliğine başvurulabilir. Sulh ceza hâkimliğince verilen karara karşı 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu hükümlerine göre itiraz edilebilir.
f) (a) ve (b) bentleri hükümlerinin uygulanmasına rağmen, izin belgesi bulunmaksızın turizm amaçlı kiralama faaliyetlerine devam edenler hakkında, bir milyon Türk lirası idari para cezası uygulanır.
g) Her defasında yüz günden fazla süreli kira sözleşmesi yapmasına rağmen, ilk sözleşme tarihinden itibaren bir yıl içerisinde aynı konutu dört defadan fazla kiraya verenler hakkında, bir milyon Türk lirası idari para cezası uygulanır.
(2) İzin belgesi sahiplerine uygulanacak idari yaptırımlar aşağıda belirlenmiştir:
a) Bakanlıkça istenilen bilgi ve belgelerin otuz gün içerisinde gönderilmemesi, eksik gönderilmesi, yanıltıcı bilgi veya belge verilmesi durumunda elli bin Türk lirası idari para cezası uygulanır.
b) Kiraya verenin miras dışında bir hukuki işlemle değişmesi ve bu değişikliğin tapu siciline tescil tarihinden itibaren otuz gün içerisinde bildirilmemesi durumunda elli bin Türk lirası idari para cezası uygulanır.
c) 11/7/2019 tarihli ve 7183 sayılı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun kapsamında turizm payının ödenmesine ilişkin belgenin Bakanlıkça belirlenen süre içerisinde ibraz edilmemesi veya yapılacak denetimlerde bu belgenin sunulmaması halinde elli bin Türk lirası idari para cezası uygulanır.
ç) Turizm amaçlı kiralama yapılan konutun konum, nitelik ve fiziksel özelliklerine ilişkin yazı, reklam, afiş, broşür, sosyal medya, web sayfası ve benzeri araçlarla kullanıcıya yanıltıcı şekilde tanıtılması veya taahhüt edilen koşulların sağlanmaması veya turizm amaçlı kiralama yapılan konutun sözleşmede belirtilen süreden daha kısa süreyle kullanıcıya tahsis edilmesi hallerinde yüz bin Türk lirası idari para cezası uygulanır.
d) Turizm amaçlı kiralama yapılan konutun, sözleşmeye uygun olarak kullanıcıya teslim edilmemesi halinde yüz bin Türk lirası idari para cezası uygulanır.
e) (d) bendinin uygulanmasını takiben verilen on beş günlük süre içinde alınan ödemenin iadesinin yapılmaması durumunda iki yüz bin Türk lirası idari para cezası uygulanır.
f) Bakanlıkça düzenlenen plaketin turizm amaçlı kiralama yapılan konutların girişine asılmaması halinde yüz bin Türk lirası idari para cezası uygulanır ve asılması için on beş gün süre tanınır.
g) (f) bendinin uygulanmasına rağmen plaketin on beş gün içerisinde turizm amaçlı kiralama yapılan konutun girişine asılmaması durumunda, beş yüz bin Türk lirası idari para cezası uygulanır.
ğ) Yapılan denetimde, konutun izin belgesi verilmesine esas nitelikleri taşımadığının tespit edilmesi durumunda yüz bin Türk lirası idari para cezası uygulanır ve aykırılıkların giderilmesi için on beş gün süre verilir.
(3) (e) bendi hariç olmak üzere birinci fıkrada belirtilen idari yaptırımlar konutun bulunduğu mahallin en büyük mülki idare amiri, birinci fıkranın (e) bendi ve ikinci fıkrada belirtilen idari yaptırımlar ise Bakanlık tarafından tayin edilir ve uygulanır.
İzin belgesinin iptali MADDE 5- (1) İzin belgesi, aşağıdaki durumlarda iptal edilir:
a) İzin belgesi sahibinin izin belgesinin iptalini talep etmesi.
b) Turizm amaçlı kiralama faaliyetine son verildiğinin tespit edilmesi.
c) 4 üncü maddenin ikinci fıkrasının (b) bendinin uygulanmasını takiben verilecek otuz günlük sürede izin belgesinin devri için turizm amaçlı kiralama yapılan konutun yeni kiraya vereni tarafından başvuru yapılmaması veya izin belgesi sahibi değişikliğinin uygun görülmesine rağmen yükümlülüklerin yerine getirilmemesi.
ç) Turizm amaçlı kiralama yapılan konutun, kamu düzeni, kamu güvenliği ve genel ahlaka aykırı olarak kullanıldığının yetkili kamu kurum ve kuruluşları tarafından bildirilmesi.
d) 4 üncü maddenin ikinci fıkrasının (ğ) bendinin uygulanmasına rağmen aykırılıkların giderilmediğinin tespit edilmesi.
(2) İzin belgesi iptal edilen konutların kullanıcılarının hakları sözleşme süresi sonuna kadar devam eder.
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Çeşitli HükümlerDenetim ve düzenleme yetkisi MADDE 6- (1) Bakanlık turizm amaçlı kiralamalarda denetim yapma yetkisini haiz olup, gerek görülmesi durumunda, denetim yetkisini valilik vasıtasıyla da kullanabilir.
(2) Bu Kanunun uygulanması sırasında doğacak tereddütleri ve uygulamaya ilişkin aksaklıkları gidermeye, uygulama birliğini sağlayacak gerekli düzenlemeleri yapmaya, bu Kanunun uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye Bakanlık yetkilidir.Daha önce yapılan turizm amaçlı kiralamalar
GEÇİCİ MADDE 1- (1) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte turizm amaçlı kiralama faaliyetinde bulunanlar tarafından, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içinde izin belgesi almak üzere Bakanlığa başvurulması zorunludur. Bu yükümlülüğe uymayanlar hakkında, 4 üncü madde hükümleri uygulanır. İzin belgesi düzenlenmesi işlemleri, başvuru tarihinden itibaren üç ay içinde sonuçlandırılır. Başvurusu kabul edilmeyenler faaliyette bulunamaz, ancak bu konutların kullanıcılarının hakları sözleşme süresi sonuna kadar devam eder.
DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Düzenlemeler MADDE 7- 14/9/1972 tarihli ve 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanununun 34 üncü maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin üçüncü paragrafının (e) alt bendinde yer alan “üyeleri ile 11/7/2019 tarihli ve 7183 sayılı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun ile kurulan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Yönetim Kurulunun asıl ve yedek” ibaresi madde metninden çıkarılmıştır.
MADDE 8- 19/6/1979 tarihli ve 2252 sayılı Kültür Bakanlığı Döner Sermaye Kanununun 1 inci maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “üçyüz trilyon lira” ibaresi “bir milyar beş yüz milyon Türk lirası” şeklinde, ikinci cümlesinde yer alan “Bakanlar Kurulu” ibaresi “Cumhurbaşkanı” şeklinde ve “yediyüz trilyon liraya” ibaresi “iki milyar Türk lirasına” şeklinde değiştirilmiştir.
MADDE 9- 2252 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin ikinci fıkrasına “ortaklık kurmak,” ibaresinden sonra gelmek üzere “12/3/1982 tarihli ve 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu kapsamında Bakanlığın görev alanına giren atık su arıtma tesisi, katı atık bertaraf tesisi gibi altyapı tesislerini yapmak veya yaptırmak,” ibaresi eklenmiştir.
MADDE 10- 2252 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasına (e) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki (f) bendi eklenmiş ve mevcut (f) bendi (g) bendi olarak teselsül ettirilmiştir.“f) Kart, belge ve plaket, kokart gelirleri ve benzeri her çeşit gelirler ile atık su arıtma tesisi, katı atık bertaraf tesisi gibi altyapı tesislerinde elde edilen her türlü ücret ve bu tesislerin işletme ve kira gelirleri ile döner sermaye faaliyetleri kapsamında Bakanlığın görev alanına giren tesislerden elde edilen ücret ve gelirler,”
MADDE 11- 2252 sayılı Kanunun 6 ncı maddesinin üçüncü fıkrasının birinci cümlesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümle eklenmiştir.“Döner Sermaye İşletmesi 2634 sayılı Kanun kapsamında Bakanlığın görev alanına giren atık su arıtma tesisi, katı atık bertaraf tesisleri işletebilir, işlettirebilir.”
MADDE 12- 12/3/1982 tarihli ve 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanununun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (m) bendinde yer alan “Bakanlık tarafından turizm tesisi yapılmak amacıyla yatırımcılara tahsis edilen taşınmazların üzerinde yer alan” ibaresi “Bakanlıktan turizm işletmesi veya turizm yatırımı belgeli” şeklinde, “turizm tesisi için tahsis edilen” ibaresi “turizm tesisi için belirlenen” şeklinde ve “ayrılan turizm tesis hizmet alanlarını” ibaresi “ayrılan yerleri” şeklinde değiştirilmiştir.
MADDE 13- 2634 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin üçüncü ve dördüncü fıkralarında yer alan “bir yıl” ibareleri “altı ay” şeklinde değiştirilmiş ve yedinci fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir.“Bu fıkra kapsamında işyeri açma ve çalışma ruhsatı iptal edilen işletmelere yetkili idarece yeniden işyeri açma ve çalışma ruhsatı düzenlenmesi için tesisin belge alma koşullarını sağladığına dair Bakanlıktan alınan uygun görüş yazısının yetkili idareye ibrazı zorunludur.”
MADDE 14- 2634 sayılı Kanunun 8 inci maddesinin (A) fıkrasının (4) numaralı bendi ile (M) fıkrasının birinci cümlesi aşağıdaki şekilde, aynı fıkranın ikinci cümlesinde yer alan “ana tahsisten” ibaresi “tesisten” şeklinde ve son cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.“(4) 9/8/1983 tarihli ve 2873 sayılı Millî Parklar Kanunu gereğince tespit ve ilân edilen yerlerde, ilgili Bakanlıkça belirlenen ve üzerinde turizm maksatlı konaklama tesisi bulunan veya konaklama tesisi yapılması uygun görülen alanları, uzun devreli gelişme planları ve gelişme planlarına uygun olarak, gelirleri Tarım ve Orman Bakanlığı döner sermayesine ait olmak üzere yatırımcılara tahsis etmeye sadece Bakanlık yetkilidir. Bu fıkrada belirtilen yerlerde sadece çadır ve karavan içeren kamp alanları yapılması ve işletilmesi amacıyla ilgili mevzuatı uyarınca ilgili kurum tarafından kiralama yapılabilir, bu şekilde kiralanan taşınmazların tahsis amacı ve kullanım şekli değiştirilemez.”“Personel lojman alanları; tahsise ilişkin diğer hususların sağlanması şartı ile Bakanlık tarafından aynı bölgede adına turizm işletmesi belgesi veya turizm yatırımı belgesi düzenlenen yatırımcılara, ilgili Bakanlıklardan tahsisli tesisler için ana tahsisin süresiyle eş süreli olacak şekilde, diğer tesisler için ise kırk dokuz yıla kadar süreyle ilanlı olarak sosyal ve teknik altyapı hizmetlerine katılım payı alınması şartıyla tahsis edilebilir.”“Herhangi bir sebeple tahsisi sona eren personel lojman alanları üzerindeki irtifak hakkı Bakanlığın talebi üzerine re’sen tapudan terkin edilir.”
MADDE 15- 2634 sayılı Kanunun ek 5 inci maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “fıkrası uyarınca” ibaresinden sonra gelmek üzere “turizm maksatlı izin verilen alanlarda” ibaresi eklenmiş, “olanlar ile kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgeleri ile turizm merkezleri içinde ve bu bölge ile merkezlerin dışında olmakla birlikte denize kıyısı olan ilçelerde, içerisinde” ibaresi “olan yerler ile” şeklinde, “konaklama tesisi bulunan” ibaresi “konaklama tesisi içeren” şeklinde değiştirilmiş, cümleye “ait olmak üzere” ibaresinden sonra gelmek üzere “sadece” ibaresi eklenmiş, fıkraya birinci cümlesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümle eklenmiş ve fıkranın son cümlesi yürürlükten kaldırılmıştır.“Orman sayılan alanlarda sadece çadır ve karavan içeren kamp alanları yapılması ve işletilmesi amacıyla ilgili mevzuatı uyarınca Orman Genel Müdürlüğü tarafından kiralama yapılabilir, bu şekilde kiralanan taşınmazların tahsis amacı ve kullanım şekli değiştirilemez.”MADDE 16- 2634 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.“GEÇİCİ MADDE 18- Bu Kanunun geçici 12 nci maddesinin birinci fıkrası kapsamındaki başvurular için 30/4/2024 tarihine kadar ek süre verilmiştir. Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce 8 inci maddenin (A) fıkrasının (4) numaralı bendi ve ek 5 inci madde kapsamında düzenlenen sözleşmeler de aynı tarihe kadar Bakanlığa başvurulması halinde, geçici 12 nci maddede belirlenen koşullarla, bu Kanunun 8 inci maddesine uyarlanır. Bu şekilde uyarlanan sözleşmeler kapsamında tespit edilen yeni bedeller ilgili idareler tarafından tahsil edilmeye devam edilir.8 inci maddenin (A) fıkrasının (4) numaralı bendi kapsamında bulunan yerlerden bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce Tarım ve Orman Bakanlığınca, üzerinde konaklama tesisi yapılması amacıyla ihalesi yapılmış veya sözleşmeye bağlanmış yerler hakkında, sözleşme süresi boyunca ilgili mevzuat hükümleri uygulanır. Bu kapsamda verilen izinler ve yapılan kiralamalar uyarınca Tarım ve Orman Bakanlığı döner sermayesine gelir kaydedilen bedellerin tahsiline döner sermaye tarafından devam edilir. Gelirleri Tarım ve Orman Bakanlığı döner sermayesine kaydedilen bu yerlerin sözleşme süresi sonunda Bakanlıkça yeniden tahsis edilmesi durumunda da bedeller Tarım ve Orman Bakanlığı döner sermayesi tarafından tahsil edilir.”
MADDE 17- 2634 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.“
GEÇİCİ MADDE 19- Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce işyeri açma ve çalışma ruhsatı düzenlenmiş olan ve turizm işletmesi belgesi bulunmayan ancak, ruhsat tarihinden itibaren henüz bir yıllık turizm işletmesi belgesi alınması süresi dolmamış olan konaklama işletmelerinin, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içerisinde Bakanlığa başvurmaları, altı ay içerisinde de turizm işletmesi belgesi alması zorunludur. Üç ay içerisinde başvuruda bulunmayan veya altı ay içinde turizm işletmesi belgesi alamayan konaklama işletmeleri faaliyette bulunamaz. Bu işletmelerin işyeri açma ve çalışma ruhsatı Bakanlıkça yapılan bildirim üzerine yetkili idare tarafından bir ay içinde iptal edilir ve faaliyetlerine son verilir.”
MADDE 18- 14/6/1989 tarihli ve 3572 sayılı İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulüne Dair Kanunun 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.“c) Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında işyeri açma ve çalışma ruhsatı alma yükümlülüğü getirilenler hariç olmak üzere, turizm amaçlı kiralama izin belgesi verilen konutlara,”
MADDE 19- 18/5/2004 tarihli ve 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanununun 78 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “Genel Kurul kararıyla,” ibaresi madde metninden çıkarılmış, bentte yer alan “yüzde bir” ibaresi “yüzde üç” şeklinde değiştirilmiş ve fıkraya aşağıdaki cümle eklenmiştir. “Türkiye Odalar, Borsalar ve Birlik Personeli Sigorta ve Emekli Sandığı Vakfına ayrılacak payı yüzde altı oranına kadar artırmaya Birlik Genel Kurulu yetkilidir.”
MADDE 20- 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.“GEÇİCİ MADDE 98- Kurumca bu Kanun ve ilgili mevzuat uyarınca 2023 yılı Ekim ödeme döneminde gelir veya aylık ödemesi yapılanlara dosya bazında 5.000 TL tutarında bir defaya mahsus olmak üzere ödeme yapılır.Birinci fıkrada belirtilen ödemenin yapılmasında;a) İş kazaları ve meslek hastalıkları sigortasından sürekli iş göremezlik geliri almakta olanlara, gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi oranı,b) Hak sahiplerinin hisseleri oranı,c) İş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünü %50 oranının altında kaybetmesi nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri bağlanmış iken ölenlerden, ölümü iş kazası veya meslek hastalığına bağlı olmayanların hak sahiplerine, sigortalıya gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi üzerinden hak sahiplerinin hisseleri oranı,ç) Yabancı ülkelerle akdedilen sosyal güvenlik sözleşmeleri uyarınca kısmi gelir veya aylık alanlara, ülkemiz mevzuatına tabi olarak geçen prim ödeme gün sayılarının, sosyal güvenlik sözleşmesine göre nazara alınan toplam prim ödeme gün sayısına olan oranı,esas alınır.Birden fazla dosyadan gelir ve aylık alanlara en fazla ödemeye imkân veren bir dosya üzerinden ödeme yapılır.Gelir veya aylık almakta iken 2023 yılı Ekim ayı içinde bu Kanun veya 506 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesi kapsamında sigortalı olarak çalışanlar ve bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamına girecek şekilde faaliyette bulunanlar ile sigortalı olup olmadıklarına bakılmaksızın 5335 sayılı Kanunun 30 uncu maddesinin ikinci fıkrasında sayılan işyerlerinde aylıkları kesilmeksizin çalışanlara bu madde uyarınca ödeme yapılmaz. Ancak, ölüm geliri ve aylığı almakta olanlar hakkında bu fıkra hükümleri uygulanmaz.Bu madde kapsamında yapılan ödemelerden kesinti yapılamaz ve bu ödemeler haczedilemez.Yersiz yapıldığı anlaşılan ödemeler, ilgilinin varsa almakta olduğu gelir veya aylıklarından %25 oranında kesilmek suretiyle, yoksa genel hükümlere göre geri alınır.Bu madde kapsamında yapılacak ödemeleri karşılamak amacıyla gerekli olan tutar, yazılı talebe istinaden ayrıca fatura aranmaksızın Hazine tarafından Kuruma ödenir. Yapılacak ödemeler kapsamında ortaya çıkan ödenek ihtiyacını karşılamak amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinin ilgili tertibine 2023 yılında ödenek eklemeye Cumhurbaşkanı yetkilidir.Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar ile ödeme tarihini belirlemeye Kurum yetkilidir.”MADDE 21- 23/5/2019 tarihli ve 7174 sayılı Kapadokya Alanı Hakkında Kanunun 6 ncı maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bentler eklenmiştir.“ç) Genel bütçeden yapılacak hazine yardımlarıd) İdareye kiralanan taşınmazlar ile İdarenin mülkiyetindeki taşınmazların kiralanmasından, işletilmesinden ve işlettirilmesinden elde edilen gelirlere) Marka ve patent gelirlerif) Kapadokya Alanında İdareye yapılacak başvurular ve İdarece sunulacak hizmetler karşılığı alınacak ücretlerg) Kapadokya Alanındaki işletme ve faaliyet gelirleriğ) Her türlü tanıtım, basım ve yayın gelirleri, fikrî mülkiyet haklarından kaynaklı gelirlerh) Yurt içinden ve yurt dışından sağlanacak yardım, bağışlar ile sponsorluk gelirleriı) İdare gelirlerinin değerlendirilmesinden elde edilen gelirleri) Diğer gelirler”
MADDE 22- 7174 sayılı Kanunun 7 nci maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.“(3) Bu Kanunun 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (d), (e), (g) ve (ğ) bentleri hariç İdarenin bu Kanunda ve ilgili mevzuatında sayılan görevleriyle ilgili faaliyetlerinden elde ettiği gelirleri dolayısıyla iktisadi işletme oluşmuş sayılmaz.”
MADDE 23- 7174 sayılı Kanunun 8 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “elli bin Türk lirasından iki yüz bin Türk lirasına kadar idari para cezası” ibaresi “aşağıda belirtilen idari para cezaları” şeklinde değiştirilmiş, fıkraya aşağıdaki bentler eklenmiş, ikinci fıkrasında yer alan “ve” ibaresi “veya” şeklinde, “beş yüz Türk lirasından beş bin Türk lirasına kadar idari para cezası” ibaresi “aşağıda belirtilen idari para cezaları” şeklinde değiştirilmiş, fıkraya aşağıdaki bentler, dördüncü fıkrasına “9/8/1983 tarihli ve 2872 sayılı Çevre Kanunu,” ibaresinden sonra gelmek üzere “4/6/1985 tarihli ve 3213 sayılı Maden Kanunu,” ibaresi ve maddeye aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.“
a) Fiziki ve inşai uygulamalarda yapısal uygulamalar yönünden;
1) Kapadokya Alanında izinsiz yeni yapı yapılması durumunda; 2863 sayılı Kanun kapsamı dışında kalan alanlarda üç yüz dört bin Türk lirası, 2863 sayılı Kanun kapsamındaki sit alanları ve koruma alanlarında beş yüz otuz iki bin Türk lirası, tescilli parsellerde altı yüz sekiz bin Türk lirası,
2) İzinsiz kaya oyma mekan yapılması durumunda; 2863 sayılı Kanun kapsamı dışında kalan alanlarda altı yüz sekiz bin Türk lirası, 2863 sayılı Kanun kapsamındaki sit alanları ve koruma alanlarında altı yüz sekiz bin Türk lirası, tescilli parsellerde altı yüz sekiz bin Türk lirası,
b) Mevcut yapılarda izinsiz ruhsata tabi uygulamalar yönünden; yapıda kütle, gabari özelliklerini değiştiren kat ilavesi, kat yüksekliği değişikliği, mekan ilavesi, teras kapatılması uygulamalarının yapılması durumunda; 2863 sayılı Kanun kapsamı dışında kalan alanlarda üç yüz dört bin Türk lirası, 2863 sayılı Kanun kapsamındaki sit alanları ve koruma alanlarında beş yüz otuz iki bin Türk lirası, tescilli parsellerde altı yüz sekiz bin Türk lirası,
c) Strüktürel özelliklerini değiştiren taşıyıcı öğelerin eklenip kaldırılması, çatı biçimi ve taşıyıcı sistemin değişikliği uygulamalarının yapılması durumunda; 2863 sayılı Kanun kapsamı dışında kalan alanlarda üç yüz dört bin Türk lirası, 2863 sayılı Kanun kapsamındaki sit alanları ve koruma alanlarında beş yüz otuz iki bin Türk lirası, tescilli parsellerde altı yüz sekiz bin Türk lirası,
ç) Planda mimari elemanların biçim, boyut ve malzeme özelliklerinde duvar ekleme, duvar çıkarma, plan şemasının değişimi, döşeme ve tavan malzemelerinin değişimi, mevcut kaya oyma mekanlarda her türlü fiziki ve inşai uygulamalar yapılması durumunda; 2863 sayılı Kanun kapsamı dışında kalan alanlarda iki yüz yirmi sekiz bin Türk lirası, 2863 sayılı Kanun kapsamındaki sit alanları ve koruma alanlarında dört yüz elli altı bin Türk lirası, tescilli parsellerde altı yüz sekiz bin Türk lirası,
d) Dış cephe malzeme özelliklerinde, kapı ve pencerede boyut ve/veya malzeme değişikliği, dış cephe kaplaması değişimi, sıva raspası, yeni sıva, sıva niteliği değiştirilmesi uygulamaları yapılması durumunda; 2863 sayılı Kanun kapsamı dışında kalan alanlarda üç yüz dört bin Türk lirası, 2863 sayılı Kanun kapsamındaki sit alanları ve koruma alanlarında beş yüz otuz iki bin Türk lirası, tescilli parsellerde altı yüz sekiz bin Türk lirası,
e) Yapı sahibinin komisyon kararında belirtilen süre içerisinde yapısını ruhsata uygun hale getirmemesi durumunda; 2863 sayılı Kanun kapsamı dışında kalan alanlarda üç yüz seksen bin Türk lirası, 2863 sayılı Kanun kapsamındaki sit alanları ve koruma alanlarında beş yüz otuz iki bin Türk lirası, tescilli parsellerde altı yüz sekiz bin Türk lirası,
f) Peri bacalarına ve doğal peyzaj değeri olan jeolojik ve jeomorfolojik oluşumlara yapısal ve fiziksel nitelikte izinsiz müdahaleler yapılması durumunda; 2863 sayılı Kanun kapsamı dışında kalan alanlarda altı yüz sekiz bin Türk lirası, 2863 sayılı Kanun kapsamındaki sit alanları ve koruma alanlarında altı yüz sekiz bin Türk lirası, tescilli parsellerde altı yüz sekiz bin Türk lirası,
g) Doğal dokuyu bozacak şekilde 2872 sayılı Kanunun 20 nci maddesinin birinci fıkrasının
(1) bendi kapsamı dışında kalan alanlardan izinsiz taş, toprak, kum alınması durumunda; 2863 sayılı Kanun kapsamı dışında kalan alanlarda yüz elli iki bin Türk lirası, 2863 sayılı Kanun kapsamındaki sit alanları ve koruma alanlarında altı yüz sekiz bin Türk lirası, tescilli parsellerde altı yüz sekiz bin Türk lirası,
ğ) İzinsiz dolgu, kazı, arazi tesviyesi uygulamaları yapılması durumunda; 2863 sayılı Kanun kapsamı dışında kalan alanlarda dört yüz elli altı bin Türk lirası, 2863 sayılı Kanun kapsamındaki sit alanları ve koruma alanlarında altı yüz sekiz bin Türk lirası, tescilli parsellerde altı yüz sekiz bin Türk lirası,
h) İzinsiz çevre ve peyzaj düzenlemeleri kapsamında kent mobilyaları, heykel, ikon, maket konulması, bitkilendirme, döşeme yapılması, bahçe duvarı veya çit yapılması durumunda; 2863 sayılı Kanun kapsamı dışında kalan alanlarda yüz elli iki bin Türk lirası, 2863 sayılı Kanun kapsamındaki sit alanları ve koruma alanlarında yüz seksen üç bin Türk lirası, tescilli parsellerde iki yüz on üç bin Türk lirası,
ı) Yapının izinsiz yıkılması durumunda; 2863 sayılı Kanun kapsamı dışında kalan alanlarda yüz elli iki bin Türk lirası, 2863 sayılı Kanun kapsamındaki sit alanları ve koruma alanlarında altı yüz sekiz bin Türk lirası, tescilli parsellerde altı yüz sekiz bin Türk lirası,
i) Tarım ve ormancılık faaliyetleri yönünden; 1. ve 2. derece arkeolojik ve doğal sit alanlarında izinsiz yeni tarımsal alanların açılması durumunda üç yüz dört bin Türk lirası; 1. ve 2. derece arkeolojik sit alanlarında ve höyük ve tümülüslerde izinsiz ağaç dikilmesi durumunda üç yüz dört bin Türk lirası,
j) Altyapı uygulamaları yönünden; her türlü altyapı uygulamalarının izinsiz yapılması durumunda elektronik haberleşme altyapıları bakımından 5/11/2008 tarihli ve 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu hükümleri saklı olmak üzere; 2863 sayılı Kanun kapsamı dışında kalan alanlarda yüz elli iki bin Türk lirası, 2863 sayılı Kanun kapsamındaki sit alanları ve koruma alanlarında iki yüz yirmi sekiz bin Türk lirası, tescilli parsellerde üç yüz dört bin Türk lirası; su kuyusu, foseptik, su deposu, LPG deposu, enerji sistemleri uygulamalarının izinsiz yapılması durumunda; 2863 sayılı Kanun kapsamı dışında kalan alanlarda yüz elli iki bin Türk lirası, 2863 sayılı Kanun kapsamındaki sit alanları ve koruma alanlarında iki yüz yirmi sekiz bin Türk lirası, tescilli parsellerde üç yüz dört bin Türk lirası,
k) Kamusal alanların plan koşulları ve amacı dışında kullanılması durumunda; 2863 sayılı Kanun kapsamı dışında kalan alanlarda yüz elli iki bin Türk lirası, 2863 sayılı Kanun kapsamındaki sit alanları ve koruma alanlarında iki yüz yirmi sekiz bin Türk lirası, tescilli parsellerde üç yüz dört bin Türk lirası,idari para cezası verilir.”
“a) Fiziki ve inşai uygulamalar yönünden; mevcut yapılarda ruhsata tabi olmayan basit onarım kapsamında ahşap, madeni, pişmiş toprak, taş gibi çürüyen ya da bozularak eksilen mimari öğelerinin, özgün biçimlerine uygun olmayan malzeme ile değiştirilmesi, bozulan iç ve dış sıvaların, kaplamaların, renk ve malzeme uyumu sağlanmaksızın, özgün biçimlerine uygun olmadan yenilenmesi durumunda; 2863 sayılı Kanun kapsamı dışında kalan alanlarda bin altı yüz Türk lirası, 2863 sayılı Kanun kapsamındaki sit alanları ve koruma alanlarında on bir bin Türk lirası, tescilli parsellerde on altı bin Türk lirası,
b) Mevcut yapılarda ruhsata tabi uygulamalar yönünden; yapının kütle, gabari ve strüktürel özelliklerini değiştiren kat ilavesi, mekan ilavesi, teras kapatılması, taşıyıcı öğelerin eklenip kaldırılması, çatı biçimi ve taşıyıcı sisteminin değişikliği ile mevcut kaya oyma mekanlarda her türlü fiziki ve inşai uygulamalar veya planda mimari elemanların biçim, boyut ve malzeme özelliklerindeki yapılan uygulamalar ile dış cephe malzeme özelliklerini değiştiren duvar ekleme, duvar çıkarma, duvar malzeme değişikliği, plan şemasının değişimi, döşeme ve tavan malzemelerinin değişimi, kapı ve pencerede boyut ve/veya malzeme değişikliği, dış cephe kaplaması değişimi, sıva raspası, yeni sıva, sıva niteliği değiştirilmesi uygulamaları yapılması durumunda on altı bin Türk lirası,
c) Dış cephede tabela, klima motoru, tente, sundurma, reklam, ilan ve tanıtıma yönelik uygulamalar ve görüntü kirliliğine yol açan uygulamalar yapılması durumunda; 2863 sayılı Kanun kapsamı dışında kalan alanlarda bin altı yüz Türk lirası, 2863 sayılı Kanun kapsamındaki sit alanları ve koruma alanlarında on bir bin Türk lirası, tescilli parsellerde on altı bin Türk lirası,
ç) Bina içinde veya dışında izinsiz tesisat uygulamaları yapılması durumunda; 2863 sayılı Kanun kapsamı dışında kalan alanlarda bin altı yüz Türk lirası, 2863 sayılı Kanun kapsamındaki sit alanları ve koruma alanlarında bin altı yüz Türk lirası, tescilli parsellerde on altı bin Türk lirası,
d) Doğal dokuyu bozmayacak şekilde; müştemilat, kömürlük, kümes, garaj, depo, konteyner, vinç, karavan, çadır, bahçe duvarı veya çit yapılması, izinsiz bağımsız birim uygulamaları yapılması durumunda on altı bin Türk lirası,
e) Doğal dokuyu bozmayacak şekilde; 2872 sayılı Kanunun 20 nci maddesinin birinci fıkrasının (1) bendi kapsamı dışında kalan alanlardan taş, toprak, kum alınması durumunda; 2863 sayılı Kanun kapsamı dışında kalan alanlarda on bir bin Türk lirası, 2863 sayılı Kanun kapsamındaki sit alanları ve koruma alanlarında on altı bin Türk lirası, tescilli parsellerde on altı bin Türk lirası,
f) İzinsiz kadastral uygulamalar yapılması durumunda on altı bin Türk lirası,
g) Diğer izinsiz uygulamalar yönünden; film, dizi, belgesel, aktüel, reklam, drone çekimleri, haber reklamları, fotoğraf, video çekimleri ve gelir karşılığı yapılan izinsiz çekimler veya izinsiz materyal ile yapılan çekimlerde on altı bin Türk lirası; izinsiz etkinlik, festival, organizasyon faaliyetleri yapılması durumunda on altı bin Türk lirası; kamusal alanda izinsiz tabela, levhalar, çeşitli tür ve büyüklükte reklamlar, ilanlar ve görüntü kirliliğine sebep olan uygulamalar yapılması durumunda; 2863 sayılı Kanun kapsamı dışında kalan alanlarda beş bin Türk lirası, 2863 sayılı Kanun kapsamındaki sit alanları ve koruma alanlarında on altı bin Türk lirası, tescilli parsellerde on altı bin Türk lirası,
ğ) Yapının yapı kullanma belgesi ve işletme ruhsat ve izninde belirtilen fonksiyona aykırı kullanımı durumunda; 2863 sayılı Kanun kapsamı dışında kalan alanlarda yedi bin Türk lirası, 2863 sayılı Kanun kapsamındaki sit alanları ve koruma alanlarında on altı bin Türk lirası, tescilli parsellerde on altı bin Türk lirası,idari para cezası verilir.”
“(6) Birinci, ikinci ve dördüncü fıkralar uyarınca idari para cezalarının uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar İdarece çıkarılan yönetmelik ile belirlenir.
(7) Komisyon, bu madde uyarınca aykırılık bulunduğu kararını vermesi halinde idari para cezası uygulanacak hükümleri belirler. İdare, bu madde çerçevesinde, Kapadokya Alanı içinde yasaklanan fiillerin ve bunlara verilecek idari para cezalarının tespitini yapmak ve uygulanmasına yönelik iş ve işlemleri yürütmekte yetkilidir.
(8) Başkan, turizm amaçlı sportif faaliyetlere aykırılık durumunda, 2634 sayılı Kanunun 33 üncü maddesinde belirlenen tutar kadar idari para cezası vermeye yetkilidir.
”MADDE 24- 7174 sayılı Kanunun 9 uncu maddesine aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.“
(7) İdare, Kapadokya Alanındaki korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ile sit alanlarının tespitini yapar.
(8) İdare, Kapadokya Alanında ihtiyaç duyulması halinde kamulaştırma işlemlerini yapmakta yetkilidir.”
MADDE 25- 11/7/2019 tarihli ve 7183 sayılı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanunun 3 üncü maddesinin üçüncü fıkrasının ikinci cümlesinde yer alan “ilgili mevzuatı uyarınca kendi aralarında yapacakları” ibaresi “temsilini sağlamak üzere ülke çapında yapılacak” şeklinde değiştirilmiş, fıkranın son cümlesi yürürlükten kaldırılmış, fıkraya aşağıdaki cümleler eklenmiş, maddeye üçüncü fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki dördüncü ve beşinci fıkralar eklenmiş, mevcut dördüncü fıkra altıncı fıkra olarak teselsül ettirilmiş, maddeye altıncı fıkra olarak teselsül ettirilen mevcut dördüncü fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki yedinci ve sekizinci fıkralar eklenmiş, mevcut beşinci fıkrasının ikinci cümlesine “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı” ibaresinden önce gelmek üzere “Bakan,” ibaresi eklenmiş, aynı fıkrada yer alan “doğal” ibaresi madde metninden çıkarılmış, mevcut beşinci fıkra dokuzuncu fıkra olarak teselsül ettirilmiş, mevcut altıncı fıkra onuncu fıkra olarak teselsül ettirilip aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, mevcut yedinci fıkra onbirinci fıkra olarak teselsül ettirilmiş ve maddeye onbirinci fıkra olarak teselsül ettirilen mevcut yedinci fıkradan sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.“Seçimlerin yapılmasına ilişkin iş ve işlemler Ajans tarafından yürütülür. Buna ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenir.”
“(4) Yönetim Kurulu, Bakanlıkça belirlenen turizm strateji ve politikaları doğrultusunda aşağıdaki görevleri yerine getirir:
a) Kanunun 4 üncü maddesinde sayılan Ajansın faaliyet alanları kapsamında tüm iş ve işlemlere yönelik kararlar almak.
b) Ajansın tüm gelir ve giderlerini gayrisafi olarak bütçede göstererek bütçeyi yıllık olarak, plan ve programlarının gerekleri ile fayda ve maliyet unsurlarını göz önünde tutarak verimlilik, tutumluluk ilkelerine ve hesap dönemine göre onaylamak.
c) Ajansın yıllık programına, yıllara sari harcama yapılacak proje ve diğer işlemler ile yapılacak mal ve hizmet alımlarında teminat alınıp alınmayacağına karar vermek, zorunlu durumlarda yüzde elliye kadar ön ödeme yapılmasına ilişkin proje ve işlemleri karara bağlamak, Ajans bütçesini Bakan onayına sunmak.
ç) Ajansın sorumlu olduğu hizmetlerin yürütülmesi ve bu hizmetlerle ilgili görevleri yerine getirmek üzere hizmet birimlerinin oluşturulmasında etkili bir idare, iş bölümü ve koordinasyonun sağlanması amacıyla Genel Müdüre bağlı Genel Müdür Yardımcılığı ile hizmetlerin gereklerine uygun diğer Genel Müdür Yardımcılıkları ve alt hizmet ve destek birimlerine ilişkin teşkilat yapısının kurulmasına, birleştirilmesine veya kaldırılmasına karar vermek.
d) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup, Ajansın faaliyet konularına ilişkin alanlarda görev yapmış, bu konularda bilgi sahibi olan ve üst düzey yöneticilik tecrübesi olup, en az on yıl tecrübe sahibi olan, kırk yaşını doldurmuş, yükseköğrenim mezunu, kamu haklarından yasaklı olmayan ve Ajans tarafından yürütülecek işlere ilişkin aranan diğer şartları taşıyanlar arasından Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcılarını seçmek, atamak ve personel istihdamına ilişkin hususlar ile personelde aranacak şartlara ilişkin karar almak.
e) Genel Müdürün görev ve yetkileri ile harcama limitlerini belirlemek.
f) Ajansın faaliyetlerine ilişkin olarak hazırlanan altı aylık ara rapor ile yıllık faaliyet raporunu onaylamak ve bir örneğini Bakanlığa göndermek.
(5) Yönetim Kurulu, Başkanın çağrısı üzerine, en az üç ayda bir kez olmak üzere ve en az on bir üyenin katılımıyla toplanır ve kararlarını katılanların salt çoğunluğuyla alır. Yönetim Kurulu, Bakan Yardımcısının başkanlığında toplanır. Bakan Yardımcısının katılamadığı toplantılara Tanıtma Genel Müdürü başkanlık eder. Toplantı gündemi, yeri ve zamanı Başkan tarafından belirlenir ve toplantı tarihinden en az on beş gün öncesinde tüm üyelere bildirilir. En az beş üyenin teklifi ile toplantıya gündem maddesi ilave edilebilir. Oylamalarda çekimser kalınamaz. Oyların eşitliği halinde Başkanın bulunduğu taraf üstün sayılır. Muhalif kalan üye, karşı oy gerekçesini kararın altına yazarak imzalamak zorundadır.”
“(7) İcra Kurulu aşağıda belirtilen iş ve işlemleri yürütmekle görevlidir:
a) Yönetim Kurulunca alınan kararların uygulanmasına yönelik tüm iş ve işlemleri yürütmek.
b) Ajans faaliyetlerine ilişkin olarak Bakanlık ile Ajans arasında gerekli koordinasyonu sağlamak.
c) Ajansın bütçesi ile yıllık programını hazırlamak, yıllara sari harcama yapılacak proje ve diğer işlemleri belirlemek, bunları Yönetim Kurulunun onayına sunmak ve gerçekleşmelerini takip etmek.
ç) Ajansın denetimini Kanunun 7 nci maddesinin birinci fıkrası uyarınca bağımsız denetim kuruluşuna yaptırmak.
(8) İcra Kurulu, Başkanın çağrısı üzerine, en az üç üyenin katılımıyla toplanır ve kararlarını katılanların salt çoğunluğu ile alır. İcra Kurulu, Bakan Yardımcısının başkanlığında toplanır. Bakan Yardımcısının katılamadığı toplantılara Tanıtma Genel Müdürü başkanlık eder. Toplantı gündemi, yeri ve zamanı Bakan Yardımcısı tarafından belirlenir ve toplantı tarihinden en az beş gün öncesinde tüm üyelere bildirilir. En az iki üyenin teklifi ile toplantıya gündem maddesi ilave edilebilir. Oylamalarda çekimser kalınamaz. Oyların eşitliği halinde Başkanın bulunduğu taraf üstün sayılır. Muhalif kalan üye, karşı oy gerekçesini kararın altına yazarak imzalamak zorundadır.”
“(10) Danışma Kurulunun Başkanı Bakandır. Danışma Kurulu, yılda en az dört kez olmak üzere gerekli görülen hallerde Kurul Başkanının çağrısı ile toplanır. Toplantı gündemi, yeri ve zamanı Kurul Başkanı tarafından belirlenir ve toplantı tarihinden en az on gün öncesinde tüm üyelere bildirilir. En az iki üyenin teklifi ile toplantıya gündem maddesi ilave edilebilir. Danışma Kurulunca bilgi, tecrübe ve uzmanlığından yararlanılabileceği düşünülen kişi veya kurum ve kuruluşların temsilcileri toplantıya çağırılabilir veya görüşleri alınabilir. Bu şekilde toplantıya davet edilen temsilciler tavsiye kararlarına imza atamazlar. Danışma Kurulu, en az beş üyenin katılımı ile toplanır ve tavsiye kararlarını çoğunlukla alır. Kararlar gerekçeli olarak yazılır. Danışma Kurulu, kendisine verilen görevleri kendi sorumluluğu altında tarafsız ve bağımsız olarak yerine getirir. Ajansın faaliyetleri kapsamında Danışma Kuruluna veya üyelerine icrai veya idari nitelikte bir görev verilemez. Ajansın diğer organlarına verilen görev ve yetkiler, herhangi bir kapsam veya surette Danışma Kuruluna devredilemez. Danışma Kurulu üyeliği ile Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu üyeliği birleşemez.”
“(12) Yönetim Kurulu, İcra Kurulu ve Danışma Kurulu üyelerinin bu Kanunda tanımlanan görev ve yetkiler çerçevesinde alacakları kararları; eşitlik, şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkeleri ile maliyet-fayda unsurları ve etik kurallara uygun olarak alması esastır.
(13) Yönetim Kurulu tarafından yetkileri kullanmak üzere bir Genel Müdür ve dört Genel Müdür Yardımcısı istihdam edilir.
(14) Genel Müdürün görevleri şunlardır:
a) Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu tarafından alınan kararların uygulanmasını sağlamak üzere gerekli iş ve işlemleri yapmak, takip etmek ve İcra Kuruluna rapor sunmak.
b) Hizmet birimleri ve Ajans faaliyetlerine ilişkin olarak ilgili kurum ve kuruluşlar ile koordinasyonu sağlamak.
c) Ajansın, turizm sektörü başta olmak üzere reklam, tanıtım ve halkla ilişkilerle ilgili sivil toplum kuruluşları ile ilişkilerini yönetmek.
ç) Ajansın yürüttüğü tanıtım faaliyetlerinin etkinliğini ölçmek, planlanan tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine yön vermek amacıyla Bakanlıkla iş birliği halinde ilgili kurum ve kuruluşlardan gerekli verileri sağlamak, bu verileri raporlamak ve başta Bakanlık olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlara iletmek.
d) Ajansın idari iş ve işlemlerini yürütmek.
e) Yönetim Kurulu tarafından kendisine verilen yetkiler çerçevesinde diğer iş ve işlemleri yürütmek.
(15) Yönetim Kurulu kararı ile Genel Müdür Yardımcısı altında gerekli görülen unvanlarda personel istihdam edilebilir.
”MADDE 26- 7183 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinde yer alan “yapabilir, destek ve kaynak sağlayabilir.” ibaresi “yapabilir.” şeklinde değiştirilmiş ve fıkraya aşağıdaki bent eklenmiştir.“
e) Yönetim Kurulu; eşitlik ve rekabet ilkeleri, işletmelerin taşıdığı turizm potansiyeli ile ülke imajı ve tanıtımına sağlayacağı katkıyı etkinlik ve verimlilik bakımından dikkate alıp, ortak projeler gerçekleştirerek destek sağlayabilir.”
MADDE 27- 7183 sayılı Kanunun 6 ncı maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “ile konaklama tesislerinden” ibaresi “, konaklama tesisleri ile turizm amaçlı kiralama izin belgesi düzenlenen yerlerden” şeklinde değiştirilmiştir.
MADDE 28- 7183 sayılı Kanunun 7 nci maddesinin ikinci fıkrasına ikinci cümlesinde yer alan “Sayıştay,” ibaresinden sonra gelmek üzere “bağımsız denetim raporunu, Ajansın mali rapor ve tablolarının güvenilirliği ve doğruluğu bakımından ve Ajansın kontrol sistemleri, yöntem ve süreçleri ile birlikte inceleyip” ibaresi eklenmiştir.
MADDE 29- 7183 sayılı Kanunun 8 inci maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde yeniden düzenlenmiş ve dördüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.“(3) Ajansın bu Kanunda belirtilen görevlerine ilişkin mal ve hizmet alımları 4/1/2002 tarihli ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanununa tabi değildir. Bu istisna, ceza ve ihalelere katılmaktan yasaklama hükümleri ile Ajansın bu Kanunda belirtilen faaliyetleri içinde olmayan, idari ihtiyaçları ile ilgili mal ve hizmet alımlarını kapsamaz. Ajansın bu fıkra kapsamında gerçekleştireceği mal ve hizmet alımları; saydamlık, rekabet, eşit muamele, güvenirlilik, gizlilik, fırsat eşitliği, kamuoyu denetimi, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanması ve kaynakların verimli kullanılması ilkelerine uyularak gerçekleştirilir. Bu fıkraya ilişkin usul ve esaslar Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşü alınarak Bakanlık tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.”“(4) Ajansta, kamu kurum ve kuruluşlarına personel istihdam edilmesine dair mevzuat hükümlerine tabi olunmaksızın bu maddede belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununa tabi personel istihdam edilir. Çalıştırılacak personel sayısı 200 kişidir, Cumhurbaşkanı bu sayıyı dört katına kadar arttırmaya yetkilidir. Ajansta istihdam edilecek personele ödenecek ücret ve varsa diğer mali hakları; görev yapılan unvan, eğitim, tecrübe, dil bilgisi, alanında uzmanlığı esas alınarak Yönetim Kurulu tarafından belirlenir. Ajansın yıllık personel giderleri toplamı, gerçekleşen en son yıl bütçe gelirlerinin yüzde onunu aşamaz. Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcılığına yapılacak atamalar haricinde Ajansta boş bulunan pozisyonlara atanabilmek için Ajans tarafından yapılacak ya da yükseköğretim kurumlarına yaptırılacak yazılı ve/veya sözlü sınavda başarılı olmak şarttır. Sınav, Ajansın görev alanına ilişkin konular ile alım yapılacak pozisyonun gerektirdiği niteliklere ilişkin olarak belirlenen konulardan yapılır. Personelin işe alınmaları, sınavları, görev, yetki ve yükümlülükleri ile istihdamlarına dair diğer hususlar Bakanlık tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.
”MADDE 30- 7183 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.“Seçilmiş olan üyelerin görevlerinin devamı
GEÇİCİ MADDE 3- (1) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce, Ajansın Yönetim Kurulunda görev alması amacıyla seyahat acentası işletme belgesi sahiplerinin kendi aralarından ilgili mevzuatı uyarınca seçimle belirledikleri üyenin görevi, bu maddeyi ihdas eden Kanunla 3 üncü maddenin üçüncü fıkrası uyarınca seçim yapılıncaya kadar devam eder.
”MADDE 31- 22/4/2022 tarihli ve 7405 sayılı Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
“GEÇİCİ MADDE 4- (1) Spor kulüpleri ve üst kuruluşlar, 26/10/2024 tarihine kadar tüzükleri ile idari ve mali yapılarını bu Kanun hükümlerine uygun hale getirmekle yükümlüdür. Belirtilen süre içerisinde tüzükleri ile idari ve mali yapılarını Kanuna uygun hale getirmeyen spor kulüpleri ve üst kuruluşların Bakanlık nezdindeki tescilleri iptal edilir.(2) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce kurulan ve spor alanında faaliyet gösteren anonim şirketler, 26/10/2024 tarihine kadar bu Kanunda öngörülen yükümlülükleri yerine getirerek spor anonim şirketi haline gelmekle yükümlüdür. Belirtilen süre içerisinde yükümlülüklerini yerine getirmeyen anonim şirketler spor faaliyetlerine katılamaz.(3) Kamu kurum ve kuruluşları bünyesinde kurulan ve spor faaliyetinde bulunan ancak tüzel kişiliği bulunmayan müessese kulüpleri, 26/10/2024 tarihine kadar bu Kanunda öngörülen şartları yerine getirerek tescillerini yaptırır. Belirtilen süre içerisinde uygunluğunu sağlayamayanların Bakanlık nezdindeki tescilleri iptal edilir.”MADDE 32- 21/5/1986 tarihli ve 3289 sayılı Gençlik ve Spor Hizmetleri Kanununun 16 ncı maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.“Müsabaka, yarışma ve gösteri hasılat payı
MADDE 16- Gençlik ve Spor Bakanlığı veya spor federasyonları tarafından düzenlenen ya da izin verilen her türlü spor müsabaka ve yarışmaları ile gösterilerinde, spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri tarafından her türlü bilet satışından elde edilen net hasılatın yüzde yedisi müsabaka, yarışma ve gösteri hasılat payı olarak gençlik ve spor il müdürlüklerinin hesabına yatırılır.Spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri tarafından gençlik ve spor il müdürlüklerinin hesabına yatırılan müsabaka, yarışma ve gösteri hasılat payı tutarları, ek 14 üncü maddeye göre ilgili yıl genel bütçesinin (B) işaretli cetveline özel gelir kaydedilmek üzere Gençlik ve Spor Bakanlığı merkez muhasebe birimi nezdindeki özel hesaba aktarılır. Özel gelir kaydedilen bu tutarlar, amatör spor faaliyetlerinin desteklenmesi amacıyla kullanılır ve bu maksatla gençlik ve spor il müdürlükleri hesabına aktarılabilir.Spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri tarafından elde edilen net hasılatın hesabında, her türlü bilet satışının toplamını ifade eden brüt hasılattan;
a) İlgili spor federasyonlarınca belirlenen usul ve esaslar dahilinde tespit edilen hakem, temsilci ve gözlemci ücretleri,
b) Kapı, gişe, kontrol ve özel güvenlik görevlilerine ödenecek günlük ücretler,
c) Bilet baskı ve elektronik bilet giderleri,düşülür. Düşülen bu giderler sonrasında elde edilen tutar net hasılat olarak tespit edilir. Net hasılat tutarına ilişkin ihtiyaç duyulan bilgi ve belgeler, ilgili müsabaka, yarışma ve gösteri tarihinden itibaren bir hafta içinde ilgili spor kulübü veya spor anonim şirketi tarafından gençlik ve spor il müdürlüğüne verilir. Net hasılat tutarına ilişkin ihtiyaç duyulan bilgi ve belgelerin talep edilmesi halinde, Türkiye Futbol Federasyonu dahil ilgili spor federasyonları ile spor federasyonlarınca bilet organizasyonu ile biletlerin basım, satış ve dağıtımına ilişkin olarak yetkilendirilen kurum ve kuruluşlar tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığına verilmesi zorunludur.Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.
”Yürürlük MADDE 33- (1) Bu Kanunun;a) 1 ilâ 6 ncı maddeleri ve 18 inci, 27 nci ve geçici 1 inci maddeleri 1/1/2024 tarihinde,b) 31 inci ve 32 nci maddeleri 26/10/2023 tarihinden itibaren uygulanmak üzere yayımı tarihinde,c) Diğer maddeleri yayımı tarihinde,yürürlüğe girer.
Yürütme MADDE 34- (1) Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.
1/11/2023

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak