Günlük Kiralık Ev Ruhsatı Nasıl Alınır ve Süreç Nasıl İşler?

günlük kiralık ev ruhsatı

Özellikle büyük şehirlerde ve çevresinde iş ya da tatil gereği günübirlik seyahat edenleri ağırlamak adına ev sahipleri sıklıkla evlerini günlük kiraya veriyor. Ancak İçişleri Bakanlığı tarafından hem gayriresmi otelcilik pratiğinin önüne geçmek hem vergi düzenlemesi sağlamak hem de günübirlik ev kiralama sürecinde yaşanabilecek olumsuz veya yasadışı olayları engellemek adına sürece yasal düzenleme getirildi. Peki günlük kiralık ev ruhsatı nasıl alınır ve prosedür nedir? Bu yazımızda konuyla ilgili sorularınızı detaylıca cevaplıyoruz. 

Günlük Kiralık Ev Ruhsatı ve Amacı

Günlük ev kiralama konusuyla ilgili Bakanlık tarafından yapılan yasal düzenleme gereğince günlük kiralanan evler pansiyon statüsüne dahil ediliyor. Vergi kaybını önleme amacıyla hayata geçirilen düzenleme çerçevesinde günlük kiralanan evler pansiyon kapsamında ruhsatlanıyor ve bu evlerde konaklayacak olanların kimlik bilgileri emniyete bildiriliyor. Böylece hem usulsüz işlemlerin önüne geçilmiş oluyor hem de aranan kişilerin ve kanun kaçaklarının kolayca bulunabilmeleri sağlanıyor. 

Günlük Kiralık Ev Ruhsatı Nasıl Alınır ve Gerekli Belgeler Nelerdir?

günlük kiralık ev ruhsatıGünlük kiralık ev ruhsatı alabilmek için ev sahiplerinin tamamlaması gereken bazı evraklar bulunuyor. Peki günlük kiralık ev ruhsatı için gerekli belgeler nelerdir ve nereden alınır?

 1. Ruhsat başvuru formu
 2. Tapu fotokopisi (Son 3 aylık, değişiklik olmadığına dair tasdikli)
 3. Adres belgesi (Tapu fotokopisiyle birlikte bağlı bulunan belediyenin İmar İşleri Müdürlüğü’nden alınabilir.)
 4. İskan belgesi (Binanın yapı kullanma izin belgesi. Temin etmek için belediye veznesine imar suret harcı yatırılır, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü İskan Servisi’nden onaylatılır.)
 5. Kira sözleşmesi (Kiralanan daireler için noterde mal sahibiyle imzalanan sözleşme)
 6. CE belgeli yangın tüpü alım faturası 
 7. Yangın raporu belgesi (Belediye veznesine yangın raporu harcı yatırılır. Halkla İlişkiler Masası’na dilekçeyle başvurulur. Sonrasında itfaiyeden alınır.)
 8. Ticari işletmeler için oda kayıt belgesi
 9. Ticari işletmeler için ticaret sicil tasdiknamesi
 10. İkametgah belgesi (e-Devlet’ten alınabilir.)
 11. Çalışma sağlık karnesi ve fotokopisi (Aile Sağlık Merkezi’nden alınır.)
 12. Adli sicil kaydı (e-Devlet’ten alınabilir.)
 13. Şirketler için imza sirküsü, ticaret sicil gazetesi, şirket ana sözleşmesi ve bu belgelerin fotokopileri
 14. 3 adet kimlik fotokopisi
 15. 3 adet biyometrik fotoğraf

Ayrıca şu belgeler de gerekli:

 1. Çalışan kişilerin kimlik bilgileri
 2. Maliye yoklama fişi
 3. Öğrenci yurdu olarak hizmet verecek olan yerler için MEB izin belgesi
 4. Otel olarak hizmet verecek yerler için Atık Bitkisel Yağların Kontrolü Yönetmeliği
 5. Yerleşim planı
 6. Apartman için muvafakatname (Kat maliklerinden alınacak.)

Önemli hatırlatma: Günlük kiralanacak olan evde gerekli malzemelerle dolu olacak şekilde bir ecza dolabı bulunmalıdır. 

Peki kiralık daireniz için bu ruhsatı almadığınız takdirde ne olur?

Günlük Kiralık Ev Ruhsatı Almama Cezası

Ev sahiplerinin günlük kiralık ev ruhsatı almadan evlerini kiraya vermeleri, yasalara göre suç olarak kabul ediliyor. Ruhsatsız günlük kiralık daire cezası 2022 yılı itibariyle 18.000 TL’ye ulaşıyor. Ayrıca ruhsatsız günlük ev kiralama eylemi karşılığında eviniz geçici olarak mühürlenebilir. 

Günlük Ev Kiralama Sürecinde Dikkat Edilecek Hususlar

günlük kiralık ev ruhsatıGünübirlik kiralık ev ruhsatı için bu belgelerin tamamı toplanmalı ve şartların hepsi yerine getirilmelidir. Bu ruhsat çıkarıldıktan sonra evde konaklayacak olan müşterilerle günlük ev kiralama sözleşmesi imzalanmalıdır. Sözleşme gereğince kalacak kişilerin kimlik bilgileri Emniyet Müdürlüğüne bildirilir. Bu işlem internet üzerinden online olarak da gerçekleştirilebiliyor. 

Günübirlik kiralanan yerlerle ilgili İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye göre kullanılan daire, apart, rezidans gibi yerler 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu’na tabidir ve bu Kanun’a aykırı hareket edenlere idari para cezası uygulanır. 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu’na muhalefet edilmesi durumunda mülki amir tarafından sorumlu şahıslara 2022 yılı itibariyle 1.171 TL para cezası kesilmektedir. 


Missafir olarak kısa ve orta vadeli kiralamalarda ev sahiplerimize uçtan uca yönetim desteği sunuyoruz. Ev sahiplerimiz hiçbir problemle uğraşmadan kolay, güvenilir ve stressiz bir kiralama deneyimi yaşayabiliyor; evlerinden daha fazla kira geliri elde edebiliyor. Bu süreçte misafirlerimiz de zengin ürün yelpazemiz içerisinden beklentilerine ve zevklerine uygun olan evlerimizde 5 yıldızlı otel kalitesi ve ev konforunda konaklama fırsatını yakalıyor. Hakkımızda daha fazla bilgi edinmek için internet sitemizi inceleyebilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak