Emlak Vergisi Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Emlak Vergisi Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Emlak vergisi taşınmaz mülke sahip olanların (konut, arsa, işyeri, arazi, vb) yıllık olarak devlete ödemekle yükümlü olduğu bir vergi türüdür. 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununca söz konusu taşınmazlara sahip olanların her yıl düzenli olarak bu vergiyi ödemesi gerekiyor. 

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu hükümlerince ülkemiz sınırlarında bulunan yapıların hepsi bina vergisine, arsalarsa arsa vergisine tabii.

Bina vergisi ve arazi vergisi şeklinde iki alt kategoriye ayrılan bu vergi türüne dair bilinmesi gereken pek çok detay bulunuyor. Servet vergisi olarak da isimlendirilen emlak vergisi hakkında merak edilen tüm soruları blog yazımızda kısa ve net şekilde yanıtladık. 

Kimler emlak vergisi ödemekle yükümlüdür?

Taşınmaz mülk sahipleri ya da mülk sahibi sıfatı taşıyan şahıslar her yıl mayıs ve kasım aylarında bu vergiyi ödemekle mükellef.  Söz konusu tapusuz bir gayrimenkulse noterde düzenlenmiş bir sözleşme veya senedin imzalanmasıyla birlikte emlak vergisini ödeme yükümlülüğü başlıyor.

Emlak vergisi nasıl hesaplanır?

Emlak vergisinin ödemeleri için mükellefler farklı oranlarda ücret ödüyor. Mülkün cinsi ve büyükşehirde olup olmadığı gibi kriterlere göre farklı oranlar kullanılarak bu verginin miktarı hesaplanıyor.

Bu vergi, gayrimenkulün rayiç bedeli üzerinden hesaplanıyor. Bu vergi ücreti her yıl değişmekle beraber resmi gazetede yayınlanan zam oranları üzerinden belirleniyor.

Kanun’a göre vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2, büyükşehir olmayan belediyelerdeyse binde 1 üzerinden hesaplanıyor. İşyeri ve dükkânlar için vergi oranı büyükşehirde binde 4, diğer belediyelerdeyse binde 2 olarak uygulanıyor. Büyükşehirde bulunan bir arazinin vergi oranı binde 2, diğer belediyelerde bir arazinin vergi oranı binde 1, büyükşehirde bulunan bir arsanın vergi oranı binde 6, diğer belediyelerde bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı üzerinden hesaplanıyor.

Emlak vergisi sorgulama nasıl yapılır?

Ödemeniz gereken vergi borcunuzu ve detayları e-Devlet üzerinden öğrenebilir veya 2022 yılı emlak vergisi hesaplama işlemini bu kaynaktan gerçekleştirebilirsiniz. 

Emlak vergisi nasıl ödenir?

Emlak verginizi mülkün bulunduğu belediyeye müracaat ederek, belediyenin hesabı olan bankaların şubelerine giderek, vergi mükellef numarası ile PTT üzerinden ya da söz konusu banka hesabına havale veya EFT yaparak ödeyebilirsiniz. Yine söz konusu mülkün bulunduğu belediyenin e-belediye sistemine giriş yaparak online ödeme yöntemleriyle vergi ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesi üzerinden de online ödeme yöntemleriyle emlak verginizi ödemeniz mümkün. 

Emlak vergisi ne zaman ödenir?

Emlak vergisinin ilk taksiti mart, nisan, mayıs aylarında; ikinci taksiti ise kasım ayında ödeniyor. Peşin ödeme yapmak isteyen mülk sahipleriyse iki taksiti bir arada ödeyebiliyor.

Mirasçılar emlak vergisi ödemekle yükümlü müdür?

Miras yoluyla sahip olunan herhangi bir taşınmaz için de vergi yükümlülüğü bulunuyor. Bir vasiyetname üzerinde ismi yazılı olan şahıslar, mülk sahibinin hayatını kaybetmesiyle vergi yükümlülüğü altına giriyor. 

Eğer söz konusu taşınmaz birden fazla şahıs üzerine miras kaldıysa bu vergi, mirasçılar arasında eşit pay edilerek ödeniyor. Söz konusu mülk, hisseli taşınmaz statüsündeyse her hissedar, kendi hissesi oranında bu vergiyi ödemekle yükümlü.

Hangi gayrimenkuller için emlak vergisi ödenmez?

Devlete ait binalar, tarım işletme binaları, orduevleri, askeri gazinolar, ibadethaneler, yabancı devletlere ait elçilik ve konsolosluk binaları, barajlar, devlete ait araziler, mezarlıklar ve yabancı ülkelere ait arsalar kiraya verilmemek şartıyla emlak vergisine tabii değil.

Kimler emlak vergisinden muaftır?

Emekli aylığı, dul aylığı, yetim aylığı, ölüm aylığı ve maluliyet aylığı dışında hiçbir geliri bulunmayan mülk sahipleri; başka bir gayrimenkule sahip olmadığını, söz konusu gayrimenkulün 200 metrekareden küçük olduğunu ve yazlık statüsünde değil de daimi ikamet amacıyla kullanıldığını kanıtlamak suretiyle  emlak vergisinden muaf tutuluyor. Ayrıca gaziler, şehitlerin dul ve yetim aileleri ve engelli bireyler de vergi muafiyet şartlarını taşıdıklarını kanıtladıklarında bu vergiden muaf sayılıyor.

Emlak vergisi muafiyetinden nasıl faydalanılır?

Vergi muafiyet şartlarını taşıyan mülk sahiplerinin, gayrimenkulün bağlı olduğu belediye üzerinden Belediye Başkanlığı Mali Hizmetler Müdürlüğü’ne bir beyan dilekçesiyle başvurması gerekiyor.

Vergi muafiyet dilekçesinde taşınmazın adres bilgileri, bina vergisi sicil numarası bilgileriyle ada ve parsel numarası da bulunmalı.

Dilekçeye ek olarak Sosyal Güvenlik Kurumundan (SGK) alınan başvuru sahibinin aktif sigortalı olmadığını gösterir belge de başvuru dosyasına konmalı.

Ayrıca muafiyet hakkı bulunurken önceki dönemlerde vergi ödeyen kişiler de taşınmazın bağlı olduğu belediyeye başvurarak 5 yıl geriye dönük olacak şekilde ödedikleri verginin iadesini talep edebiliyor.

Emlak vergisi ödenmezse ne olur?

Emlak vergilerinizi ödeyemediğiniz durumda biriken ödemeleriniz yapılandırarak bir ödeme planı oluşturulabiliyor. Vergi yapılandırma işlemi için de, ödeme işleminde olduğu gibi, mülkün bağlı olduğu belediye üzerinden başvuru yapılabiliyor. Ayrıca e-Devlet sistemi üzerinden online olarak da vergi borcunuzu yapılandırmanız mümkün.

Emlak vergisi yapılandırma işlemiyle borcunuzu 18 aya varan taksitlerle ödeyebilirsiniz. Yapılandırma işlemi için belirlenen son başvuru tarihlerini takip etmeli ve işlemlerinizi bu zaman aralığında gerçekleştirmelisiniz.

Gayrimenkul sahiplerini ilgilendiren diğer konuları ele aldığımız blog içeriklerimizi inceleyerek aklınızdaki tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

 

 

Missafir olarak kısa ve orta vadeli kiralamalarda ev sahiplerimize uçtan uca yönetim desteği sunuyoruz. Ev sahiplerimiz hiçbir problemle uğraşmadan kolay, güvenilir ve stressiz bir kiralama deneyimi yaşayabiliyor; evlerinden daha fazla kira geliri elde edebiliyor. Bu süreçte misafirlerimiz de zengin ürün yelpazemiz içerisinden beklentilerine ve zevklerine uygun olan evlerimizde 5 yıldızlı otel kalitesi ve ev konforunda konaklama fırsatını yakalıyor. Hakkımızda daha fazla bilgi edinmek için internet sitemizi inceleyebilirsiniz.  

img

Lina Hourieh

Benzer Haberler

Tapu Sorunu Hakkında Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Tapu sürecinde gayrimenkul sahiplerinin karşılaşabileceği pek çok sorun bulunuyor. Biz de...

Okumaya Devam..
- Halide Dönmez

Kısa Dönem Kiralık Daire ve Villa Yönetiminin Önemli Noktaları

Kısa dönem ev kiralama sektörü büyük bir hızla büyüyor. Bu süreçte misafirlere...

Okumaya Devam..
- Halide Dönmez

Mükemmel Bir Aile Tatili için Kısa Dönem Kiralık Evlerin Vazgeçilmezleri

Ailece yapılan seyahatlerin önemi pandemiyle birlikte daha net anlaşılır oldu. Turizme...

Okumaya Devam..
- Missafir

Yazıya yorum yapın