Web Tapu Nedir? Nasıl Kullanılır? Web Tapu Randevusu Nasıl Alınır?

web tapu nedir

E-Devlet projeleri arasında yer alan Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS), sunduğu birçok dijital hizmet dışında web tapu hizmetini de sağlıyor. Fakat pek çok kişinin aklında bu hizmetin ne olduğuna ve ne işe yaradığına dair sorular bulunuyor. Bu soruları cevaplandırmak için Missafir olarak web tapu sistemi içeriğine dair bilgileri sizin için derledik.

Web Tapu Nedir?

Web tapu, en basit haliyle, tüm vatandaşların ve ticaret sicilinde kayıtlı olan şirketlerin taşınmazlarını internet üzerinden takip edebilmelerini ve yönetebilmelerini elverişli hale getiren bir bilgi sistemi.

Normalde sabah erken saatlerde başvuru talebinizi oluşturmanızla başlayan süreç evrakları Tapu Müdürlüğü’ne teslim etmenizle devam etmekteydi. Evraklarınızın incelenmesinden ve işleminizin onaylanmasından sonra da tapu işlemleriniz randevunun verildiği günlere sarkmaktaydı. Fakat TAKBİS kapsamında yer alan web tapu hizmeti sayesinde başvuruyu internet üzerinden hemen gerçekleştirebiliyorsunuz. Böylece belgelerin incelenmesinden sonra eğer onay gelirse size iletilecek olan mesajda yazacak olan bilgiler doğrultusunda evrak asıllarıyla randevu gününde imzaya gidebiliyorsunuz.

Sistem üzerinden satış, ipotek, mirasın intikali ve buna benzer pek çok tapu işlem başvurusunu yapabileceğiniz gibi aynı zamanda gerekli belgeleri de ilgili tapu müdürlüğüne iletmeniz mümkün. Web tapu sistemi sayesinde fiziken tapu müdürlüklerine gitmeden taşınmazlarınız hakkında işlem yapılmaması yönünde beyanda bulunabilir ya da daha önce bulunulan böyle bir beyan varsa bunu kaldırabilirsiniz.

Web Tapu Nasıl Kullanılır?

web tapu

İnternet üzerinden tapu işlemlerinizi evinizin konforunda yapmanızı sağlayan web tapu sistemi kullanım açısından oldukça elverişli. Sizin için işinizi daha da kolaylaştırmak adına aşağıda web tapu sürecinde neler yapmanız gerektiğini listeledik:

 1. Öncelikle webtapu.tkgm.gov.tr adresinden sisteme ulaşabilirsiniz.
 2. Bireysel girişi veya kurumsal girişi, yani şirket girişi butonlarından sizin durumunuza uygun olanı seçebilirsiniz.
 3. Web tapu sistemini kullanabilmeniz için sahip olduğunuz e-Devlet şifresini sisteme girmeniz gerekiyor.
 4. Sisteme ilk girişinizde olası bir durumda size ulaşabilmeleri için telefon numaranızı ve e-posta adresinizi girmeniz gerekiyor.
 5. “Taşınmaz İşlemleri” sayfasından üzerinize kayıtlı tüm gayrimenkulleri listeleyebilirsiniz. Ayrıca gayrimenkulleriniz için harita detayları ve konum bilgileri, yüzölçümü, tapu kaydı gibi ayrıntılara da buradan ulaşabilirsiniz. Tapularınızın dijital kaydı tüm detaylarıyla bu sayfada yer alıyor.
 6. “Başvuru İşlemleri” sayfasındansa diğer işlemlerinizi halledebilirsiniz. Web tapu randevu sorgulama işlemi de bu sayfadan gerçekleştirilebiliyor.
 7. Web tapu işlemlerinizi yetki vermiş olduğunuz vekil sıfatına sahip bir kişi varsa o da gerçekleştirebilir. Sisteme ilk giriş sağladığınızda sol tarafta kalan “Yetki İşlemleri” butonunun sizi yönlendireceği sayfadan “Yetki Ver” sekmesini işaretleyebilirsiniz. Bu sekmeye taşınmazlarınızın devrini yapmak üzere ilgili avukatın TC kimlik numarasını girerek gerekli yetkiyi verebilirsiniz. 

Web Tapu Sisteminde Tapu Randevusu Nasıl Alınır?

Tapudan randevu almanız için izleyebileceğiniz iki farklı yol var: randevu.tkgm.gov.tr adresinden e-randevu oluşturabilir veya Alo181 çağrı merkezini arayarak telefonla randevu alabilirsiniz.

Sistem üzerinden web tapu randevusu almak için yapmanız gerekenlerse şu şekilde:

 1. Sisteme daha önce giriş yapmadıysanız öncelikle www.tkgm.gov.tr adresine e-Devlet şifrenizle giriş yapın.
 2. Giriş sağlandıktan sonra “Randevu Al” butonuna tıklayın.
 3. Çıkacak olan sayfadan kimlik doğrulamanızı gerçekleştirin.
 4. İletişim bilgilerinizi (güncel telefon numarası, e-posta adresi) ekleyin.
 5. Tapu Müdürlüğü’nü seçin.
 6. Tapuda yapacağınız işlemi seçin.
 7. Randevu tarihi seçin.
 8. Web tapu randevu onayı verin.
 9. Gerekli harç miktarı size bildirilecektir.
 10. Harçların ödenmesi durumunda ve işlem onay aldığında girmiş olduğunuz iletişim bilgilerinize uygun kanallarla size bir mesaj gönderilecek.

Tapu Müdürlüğü’ne gitmeden, akıllı telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan birkaç dakika içerisinde gerçekleştirebileceğiniz bu randevu sistemi oldukça büyük bir kolaylık sağlıyor.

Bu Sistemde Nasıl Tapu Başvurusu Yapılır?

Bu sistemden tapu başvurunuzu iki farklı platform üzerinden gerçekleştirebilirsiniz: Sisteme webtapu.tkgm.gov.tr adresinden veya e-Devlet üzerinden giriş sağlayabilirsiniz. İlk kayıt işleminizde e-Devlet doğrulaması yapmanız gerekecektir. Sonrasındaysa neler yapacağınızı şöyle sıralayabiliriz:

 1. Web tapu randevusu için www.tkgm.gov.tr sitesine giriş sağlamanızdan sonra üst menülerdeki “E-Randevu” sekmesine tıklayın.
 2. İlgili alanlara bilgilerinizi girin. Bu bilgiler arasında alıcı adı ve soyadı, TC kimlik numarası, cep telefonu numarası, belediyenin rayiç bedeli, satış bedeli gibi bilgiler bulunuyor.
 3. DASK poliçe numarasını ve belediye rayiç bedel yazısını ilgili alanlarına girin.
 4. Tapu başvurunuz için gerekli belgeleri internet üzerinden sisteme girin.

Yukarıda sıralamış olduğumuz işlemler sonrasında etapu randevunuz gerçekleşmiş oluyor. Başvurusu sonrasındaki sürecinizse şu şekilde ilerliyor:

 1. Belgeleri yüklemenizden sonra belgelerinizi ve bilgilerinizi bir tapu yetkilisi inceler.
 2. Başvurunuzda herhangi bir sorun veya eksik bulunmuyorsa size mesajla randevu saatiniz ve gününüz iletilir.
 3. Gerekli harç ödemeleri ve alıcı ve satıcı evraklarının aslı ile randevu tarihinde tapuya bizzat gitmeniz sonucu taraflar imza atar ve bunun sonucunda tapu devriniz ya da gayrimenkul satışınız gerçekleşmiş olur.

Tapu sorunu hakkında aklınıza takılan sorunların cevaplarını bulmak için “Tapu Sorunu Hakkında Sık Sorulan Sorular ve Cevapları” isimli blog yazımıza da göz atabilirsiniz.


Missafir olarak kısa ve orta vadeli kiralamalarda ev sahiplerimize uçtan uca yönetim desteği sunuyoruz. Ev sahiplerimiz hiçbir problemle uğraşmadan kolay, güvenilir ve stressiz bir kiralama deneyimi yaşayabiliyor; evlerinden daha fazla kira geliri elde edebiliyor. Bu süreçte misafirlerimiz de zengin ürün yelpazemiz içerisinden beklentilerine ve zevklerine uygun olan evlerimizde 5 yıldızlı otel kalitesi ve ev konforunda konaklama fırsatını yakalıyor. Hakkımızda daha fazla bilgi edinmek için internet sitemizi inceleyebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top