Mutfak Dekorasyon Fikirleri Hakkında Merak Ettikleriniz

mutfak dekorasyon fikirleri

Yemek pişirmeyi, yemek yemeyi ve yaşamı birleştiren bir alan olarak mutfak çoğu evin de kalbini oluşturuyor. Bu noktada evin en canlı ve samimi alanını daha işlevsel bir yere dönüştürmek önem taşıyor. Siz de keyifli bir yaşam alanı yaratmak için mutfak dekorasyon fikirleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. 

Doğru Mutfak Mimarisini Seçmek

Genellikle evin ayrı bir odası olarak konumlandırılan mutfak bugünlerde salonla bütünleşerek çok daha sosyal bir alana dönüştürülüyor. Böylece uzun vakitlerin geçirildiği mutfakta bulunmak daha keyifli bir hal alıyor. Bu yüzden mutfak dekorasyonuna başlamadan önce mutfağınızın mimari yapısını efektif şekilde yeniden düzenlemek atacağınız ilk adım olmalı.

Örneğin yalnız yaşıyor veya mutfakta tek başınıza vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız mutfağınızın ayrı bir alan olarak kalması uygun olur. Bu noktada halihazırda bir açık mutfağınız varsa bu alanı seperatör ile ayırabilirsiniz. Ancak yemek yaparken sosyalleşmek veya salonla bütünleşen bir mutfak tasarlayarak güçlü ve derin bir alan yaratmak istiyorsanız da açık mutfak konseptine yönelebilirsiniz. Böylece iç duvarları kaldırıp daha geniş ve keyifli bir alan elde edebilirsiniz. Mutfağınızda yeterince alan varsa mutfak adası ya da mutfak barı kullanmak çok daha fonksiyonel olacaktır. Adanın üzerine ocak, davlumbaz ve fırın yerleştirip, pişirme bölümünü de mutfağın ortasına konumlandırıp daha fazla verim elde edebilirsiniz.

Ayrıca bar veya ada etrafına bar sandalyeleri yerleştirebilir, pişirme ve yemek bölümünü birleştirip alandan tasarruf edebilirsiniz. Geniş bir mutfağınız varsa tek bir duvarda tezgah ve dolap kullanmak yerine diğer duvarlardan da faydalanarak mutfakta daha keyifli ve pratik vakit geçirebilirsiniz. Bu noktada mutfak tiplerini bilmek ve buna göre ihtiyaçlarınızı belirleyerek size en uygun seçeneği belirleyebilirsiniz. 

Dekorasyon Süreci

Mutfağınızın mimarisine karar verdikten sonra dolaplar, tezgah ve duvar kaplamaları, döşemeler, aydınlatmalar, ev aletleri ve dekoratif parçaların seçilmesinden oluşan dekorasyon süreci sizi bekliyor. Bu aşamada kişisel ihtiyaçlarınıza en uygun parçaları bir araya getirirken mutfağınızın diğer odalarla bütünlüğünü gözetmek de önem taşıyor. Bütünlüğü sağlamak adına mutfağınızda kullanacağınız tarzı doğru belirlemelisiniz. Bu sebeple asıl faktörünüzün totalde evin tamamıyla bütünleşecek bir mutfak dizayn etmek olduğunu unutmamalısınız. Örneğin kır evi esintileri taşıyan “country” tarzını seçebilir veya detaylardan arındırılmış minimal bir temaya yönelebilirsiniz. 

Sonrasında temanız ve zevkleriniz doğrultusunda mutfağınızda kullanacağınız materyal ve renkleri kararlaştırmalısınız. Örneğin gösterişli bir mutfak için siyah ve kırmızıdan ilham alabilir, minimal ve şık bir mutfak içinse metalik tonları kullanabilirsiniz. 

Gelin, bu öğelerin hepsini nasıl bir araya getirebileceğinize dair mutfak dekorasyon fikirleri ve ipuçlarını her birlikte inceleyelim.

Küçük Mutfak Dekorasyonu Fikirleri

Bolca vakit geçirilen ve kolayca dağılabilen mutfaklarda geniş alanlara ve kullanışlı dolaplara sahip olmak büyük önem taşıyor. Ancak küçük bir mutfağa sahipseniz dekorasyon aşamasında alan ve renk kullanımına oldukça özen göstermeniz gerekiyor. Bu noktada şunlara dikkat edebililrsiniz:

 • Renk tercihinizi açık tonlardan yana kullanabilirsiniz.
 • Klasik bir sarkıt lamba yerine bolca spot ışığından yararlanabilirsiniz.
 • Duvarlara bolca raf ve kutu yerleştirebilirsiniz.
 • Ölü alanlara işlevsel dolaplarla değerlendirebilirsiniz.
 • Modüler ve küçük mobilyalar tercih edebilirsiniz.
 • Ahşap yerine açık renk ve düz mermer kullanabilirsiniz.
 • Klasik kapı yerine akordiyon kapı ya da alçı kemer tercih edebilirsiniz.
 • Tavana askı monteleyabilir, kupalar ve cezvelerle süsleyebilirsiniz.
 • İşlevsel ve minimal mobilyalara yönelebilirsiniz.
 • Dolap içlerinde organizatörlerden faydalanabilirsiniz.

Siz de bu fikirlerden hoşlandıysanız ve daha fazla ilhama ihtiyacınız varsa Houzz’un ilgili yazısını inceleyebilirsiniz.

Yaratıcı Mutfak Dekorasyonu Fikirleri – Kendin Yap

Evinizde kendin yap fikirlerini uygulamak hem çok keyifli hem de bütçe dostu çözümler sunuyor. Mutfağınızda kullanıp sıra dışı bir atmosfer yakalayabileceğiniz fikirleri birlikte inceleyelim:

 • Cam kavanozları boyayıp kurdele bağlayabilir ve kaşıklık olarak kullanabilirsiniz.
 • Eski çatal kaşıkları akrep ve yelkovan olarak kullanarak kendi saatinizi tasarlayabilirsiniz.
 • Teneke konserve kutularından saksı yapabilirsiniz.
 • Bir adet düz boru ve 90° eklem kullanarak havlu tutacağı yapabilirsiniz.
 • Mutfak fayansları üzerine yapıştırılan çıkartmalarla yepyeni bir alan yaratabilirsiniz.
 • Yine bu çıkartmalarla eski buzdolabınızı kaplayabilir, “vintage” görünümlü bir hava kazandırabilirsiniz.
 • Bütçeniz kısıtlıysa tuğla ve mermer görünümlü duvar kağıtları kullanabilirsiniz.
 • Sepet veya süzgeç yardımıyla sarkıt lamba hazırlayabilirsiniz.
 • Kullanmadığınız kurulama havlularını dikerek mutfak önlüğü olarak değerlendirebilirsiniz.
 • Su kabağı ile dekoratif objeler yaratabilirsiniz.

Mutfağınızın kısıtlı alanını daha efektif bir şekilde değerlendirmek için “Küçük Mutfak Tasarımı için İlham Veren İpuçları” isimli blog içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Missafir olarak kısa ve orta vadeli kiralamalarda ev sahiplerimize uçtan uca yönetim desteği sunuyoruz. Ev sahiplerimiz hiçbir problemle uğraşmadan kolay, güvenilir ve stressiz bir kiralama deneyimi yaşayabiliyor; evlerinden daha fazla kira geliri elde edebiliyor. Bu süreçte misafirlerimiz de zengin ürün yelpazemiz içerisinden beklentilerine ve zevklerine uygun olan evlerimizde 5 yıldızlı otel kalitesi ve ev konforunda konaklama fırsatını yakalıyor. Hakkımızda daha fazla bilgi edinmek için internet sitemizi inceleyebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top