İskandinav Ev Dekorasyonu ile Yaşam Alanınıza Ferahlık Katın!

İskandinav Ev Dekorasyonu Önerileri - Missafir

Evinize yeni bir soluk getirmek istiyor ama hangi tasarım stilini uygulayacağınıza karar veremiyor musunuz? Eğer modern, sade fakat bir o kadar da iddialı bir görünüm elde etmenin hayalini kuruyorsanız İskandinav ev dekorasyonu ile tanışın! İskandinav Yarımadası’nın ev tasarım tercihlerinden ilham alan bu stil sadece bir dekorasyon değil aynı zamanda bir yaşam biçimini de benimsemenizi sağlayacak. İşte evinizde İskandinav tasarım ile kuzey rüzgarları estirmenin 7 yolu!

İskandinav Ev Dekorasyonu Vazgeçilmezi – Kilimler

İskandinav iç tasarım dendiğinde hepimizin gözünde canlanan değişmez parçalar var. Kilimler de bunların başında geliyor. Çizgisel desenlerin hakim olduğu İskandinav kilimlerinde genellikle siyah, beyaz, bej ve vizon tonları görülebiliyor. Özellikle gerçek el dokuması seçenekleriyle otantik bir İskandinav havası oluşturabilirsiniz. 

İskandinav Tasarım Harikası Mobilyalar

İskandinav stil ile dekore edilmiş evlerde en sık karşımıza çıkan tasarım yaklaşımlarından biri de modern, sade ve yumuşak çizgilere sahip mobilyalar. Minimalizm stilindeki eşyalarla pek çok ortak paydaya sahip bu tasarım stilinde açık renk ahşabın ağırlıklı seçim olduğunu söyleyebiliriz. Uzun ayaklı mobilyaların, desensiz kumaşların ve minimal hatların öne çıktığı İskandinav stili mobilyalarla evinizde yalın bir şıklık yaratabilirsiniz. 

Gösterişten Uzak Odak Noktası 

İskandinav ev dekorasyonunun stil yaklaşımlarını benimsiyorsanız yaşam alanınızın odak noktası da olabildiğince sade ve gösterişten uzak olmalı. Bunun için yönelebileceğiniz en doğru çözüm de soyut ve minimal tablolar. Son dönemde oldukça popüler hale gelen tek çizgi resimler, siyah-beyaz fotoğraflar ve -eğer daha da renk katmayı düşünüyorsanız- Kandinski tarzında çalışmalar tam da İskandinav stili tamamlayacak ögeler.

Sımsıcak Kumaşlar

Soğuk, sert ve uzun geçen İskandinav kışları beraberinde kalın kumaşlar getirdi. Dolayısıyla İskandinav stilinde dekore edilmiş evlerin kalbinde sıcacık tutan kumaşların yeri büyük. TV battaniyesi, koltuk örtüsü ve diğer örtü çeşitlerinde kalın kumaşlar tercih ederek bu stili ev tekstili yoluyla yaşam alanınızda hayata geçirebilirsiniz. Bu tarz ürünlerde desen olarak mümkün olduğunca sade seçimler yapmaya özen göstermenizi tavsiye ederiz. 

İskandinav Ev Dekorasyonu Renk Skalası

Gün ışığından fazla yararlanılamayan ülkelerde ev dekorasyonu seçimlerinin de bunu telafi edecek şekilde evrim geçirmesi kaçınılmaz oldu. Haliyle İskandinav stilinde evi mümkün olduğunca aydınlık ve ferah gösterecek açık renklerin ve nötr tonların ağırlıklı kullanıldığını söyleyebiliriz. Beyazın hem sıcak hem de soğuk tonlarını barındırabilen İskandinav evlerde vurgu için lacivert, antrasit, koyu kahverengi ve gri tonlarını da görebiliriz.

İskandinav Ev Dekorasyonu Önceliği: Fonksiyonellik

İskandinav tarzı ev dekorasyonunda gereksiz, kullanışsız ve dağınık bir görünüme sebep olabilecek eşyalara yer yok. Bu sebeple çok amaçlı dolapların, saklama alanı çözümlerinin ve modüler mobilyaların evinize İskandinav stilini getirirken vazgeçilmezleriniz olacağından şüphemiz yok. Kararında aksesuar kullanımı da yine fonksiyonel bir dekorasyon yaratma sürecinin anahtarı. Bizim önerimiz, İskandinav evlerinde sıkça görebileceğimiz salon bitkileriyle yaşam alanınıza sade bir şekilde renk ve canlılık katmak olacak.

Aydınlatmada Avizelerin Gücü

İskandinav evlerinde işlevselliğin büyük rol oynadığından ve az doğal ışığa adapte olmayı sağlayacak tasarım tercihleri yapıldığından bahsetmiştik. Bunun yansımasını görebildiğimiz unsurlardan biri de aydınlatma araçları. İskandinav stili dekore edilmiş evlerde aydınlatma çözümü olarak çoğunlukla uzun sarkaç avizeler karşımıza çıkıyor. Metal ve ahşap da avizelerde en çok yönelilen malzemeler. 

İskandinav stile dair daha fazla ilham almak isterseniz portföyümüzde yer alan Ophelia evimizi Missafir Homes internet sitemiz üzerinden inceleyebilirsiniz. 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top