Yeni Nesil Konaklama Sektöründe Markalaşmanın Anahtarları

Yeni Nesil Konaklama Sektöründe Markalaşmanın Anahtarları

Yeni nesil konaklama pazarın geçici bir fenomeni olma noktasını çoktan geçti. Sektör büyüyüp geliştikçe hem rekabet hem de beklenen kalite standardı aynı oranda artış gösterdi. Potansiyel müşterilere ulaştığınız ilk andan konuğun ayrıldığı son ana kadar sunduğunuz deneyim, her zamankinden daha büyük önem taşıyor.

Sürekli büyüyen ve gelişen ekosistemde ayakta kalmanın ve müşteri sadakati kazanmanın yolu da markalaşmadan, hatta “doğru” markalaşmadan geçiyor. Peki yeni nesil konaklama girişimlerinin markalaşma yolculuğu hangi duraklardan geçiyor?

Markalaşma Sürecinin Olmazsa Olmazları

Marka gurusu Marty Neumeier’a göre marka bir kişinin bir ürün, hizmet, deneyim veya şirkete dair içinden gelen sestir. Yani marka logonuzdan, ürününüzden ve hatta kimliğinizden bile fazlasıdır. Bireylere sunduğunuz/sunmayı vaat ettiğiniz deneyim etrafında şekillenen algınız sizin markanızdır.

Dahil olduğunuz sektör, hizmet verdiğiniz alan ne olursa olsun markanızı oluşturan bileşenler değişmez.

yeni nesil konaklamaMissafir için markalaşma sürecinde bu bileşenlerin her biri üzerinde özenle durulduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca sunulan deneyimin markanın ana bileşeni olmasından hareketle marka sloganını bu deneyim üzerinden üretmek en doğru hareket. Örneğin yeni nesil konaklama hizmeti veren firmaların bir kısmı otel kalitesinde ev konforu sunma noktasından ilerleyerek slogan yaratıyor. Bunların örnekleri arasında “Home Meets Hotel” diyen Oasis Collection ve “Comfort of a home. Confidence of a hotel.” diyen Domino yer alıyor.

Mevcut ya da potansiyel müşterilerinizin sizin hakkınızda düşündüklerini kontrol edemezsiniz ancak size dair algılarına yön verebilir, onların hayatına değer katan bir noktada kendinizi konumlandırabilirsiniz. Söz konusu yeni nesil konaklama olduğunda da durum bundan farklı değil.

Yeni Nesil Konaklama Özelinde Markalaşırken Üzerinde Durulması Gereken Noktalar

Harvard Üniversitesi’nde görevli Profesör Gerald Zaltman’ın yaptığı araştırmaya göre satın alma işlemlerinin %95’i duygusal ve bilinçaltından hareketle gerçekleşiyor. Bunda marka algısının rolü ise kanıksanamaz.

Markalaşma sürecini birbirini takip eden adımlardan ya da bağımsız noktalardan oluşan bir yığın olarak göremeyiz. Çünkü bir firmanın “marka” olmasında payı olan tüm bu noktalar aslında bir bütünün birbiriyle etkileşim halinde olan parçaları.

Deneyim

Yeni nesil konaklama sektörüne yönelimin artmasında Covid-19 pandemisiyle değişen tüketim alışkanlıklarımızın etkisi göz ardı edilemez.

Devamını Oku

Güven

Dr. Banu Yıldız’ın “Turistlerin Marka Algılarının Konaklama Tercihleri Üzerindeki Etkisi” isimli anket çalışmasına göre katılımcıların %59,8’i için marka algısının karşılığı güven demek.

Devamını Oku

Hikaye

İnsanların sunduğunuz ürünle ve dolayısıyla şirketinizle bağ kurmasını sağlamanın en etkili yolu, marka hikayenizi anlatmaktır.

Devamını Oku

Yetenek Yönetimi

Şirket kültürünüzün yapı taşlarıyla uyumlu ve sizinle aynı hedef doğrultusunda ilerlemeye hevesli takım arkadaşlarıyla kendinizi çevrelemeniz, markalaşma serüveninizde yol arkadaşlarınızı bulduğunuz anlamına gelir.

Devamını Oku

Özgünlük

Sizi rakiplerinizden ayıran özelliğiniz ne?

Devamını Oku

Yeni nesil konaklama sektöründe markalaşma yolculuğunda faydalanılabilecek çağın inovasyonlarını ele aldığımız “Gayrimenkul Teknolojileri” yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

img

Halide Dönmez

  Benzer Haberler

  2021-2022 Sonbahar ve Kış Tatili için İstanbul’a Yakın Rotalar

  Hızla akıp giden yaz mevsiminin tadı hepimizin damağında kaldı. Kış ise kendine özgü...

  Okumaya Devam..
  - Halide Dönmez

  Gayrimenkul Yönetimi için Etkili Sosyal Medya Pazarlaması Yöntemleri

  Toplu taşımada seyahat ederken, bir şeyler atıştırırken, uyumadan önce, uyanır uyanmaz,...

  Okumaya Devam..
  - Halide Dönmez

  2022 Seyahat Trendleri – Sektör Öngörüleri

  Covid-19’un gidişatının tahmin edilemez olması sebebiyle turizm sektörünün hangi...

  Okumaya Devam..
  - Halide Dönmez

  Yazıya yorum yapın