Biz Kimiz?

İstanbul'un en inovatif takımı ile tanışın

Missafir'in Kuruluş Hikayesi

Missafir fikri nasıl doğdu?

Türk kültüründe yetişen insanlar her zaman “Misafirperver” olarak bilinir. İnsanlarımız, evlerini diğer insanlara açmak konusunda oldukça açık fikirlidir. Missafir ise, Türklerin misafirperverliğini kazanca dönüştürüyor. Evin pazarlanmasından temizliğine kadar bütün süreci ev sahiplerinin yerine yöneterek, benzersiz bir kazanç imkânı sunuyor. 

Mehmet Yüksel, 2010 yılında Polonya’da öğrenci değişimi programı Erasmus tecrübesinde seyahat etmenin ve farklı insanlarla aynı ortamı paylaşmanın büyüsünü keşfetti! İstanbul’a döndüğünde bu deneyimi sürdürmek istedi ve kendi evini Avrupa’nın farklı ülkelerinden gelen “Missafirlere” açtı. Ancak her güzel şeyde olduğu gibi bu sistemde de sorunlar vardı. Yüksel, eğitim hayatına İngiltere’de devam ederken Aleksandra ile birlikte evlerini uluslararası ev paylaşım platformu Airbnb’de paylaşarak, yüksek kazanç elde ettiler. Airbnb ile konuk ağırlamanın birçok zorluğu olsa da artık bu işte uzmanlaştılar ve üst üste 10 kez “Airbnb SuperHost” ödülünü kazandılar.

Sisteminin getirdiği bazı sorunlar vardı. Anahtar teslimi, giriş-çıkış zamanları, evin temizliği, nevresimlerin yıkanması ve ütülenmesi, pazarda değişen günlük fiyatlar ve konuklarla sürekli iletişim kurulması gerekliliği gibi zorluklar, Yüksel’i özellikle ev sahipleri için bu işleri kolaylaştıracak yeni fikirler aramaya itti. Evlerini Missafirlere açmak ve bundan yüksek gelir elde etmek isteyen ev sahipleri için tüm süreci sorunsuz hale getirmek ve yönetmenin profesyonel bir takımla yapabileceğini düşündü.

Düşüncesini İstanbul’da hayata geçirmek için Türkiye’ye döndü, Aleksandra ile birlikte Cem’i de yanına alarak Missafir’in kurulması için gerekli ilk adımını atmış oldu!

Biz Kimiz? İstanbul’un En Yenilikçi Takımı ile Tanışın!

Mehmet Yüksel, Founder

Endüstri Mühendisliği ve Makine Mühendisliği bölümlerinden mezun olan Yüksel, eğitim hayatının bir yılını geçirdiği Polonya’da alanında aldığı eğitime ek olarak tamamen farklı bir dünyanın kapılarını aradı. İlk Missafir’lik deneyimlerini burada yaşayan Yüksel, ilerleyen dönemlerde Marmara Üniversitesi Mühendislik Yönetimi Yüksek Lisansı yaparken deneyimlerini İstanbul’a taşıdı ve bu dönemde konaklama ile ilgili ilk profesyonel tecrübesini yaşadı. Öğrenmeye olan sevdası devam eden Yüksel, Galatasaray Üniversitesinde Üretim Yönetimi ve Pazarlama Yüksek Lisansı ile marka yönetimi konusunda uzmanlaştı. Daha sonra ‘Jean Monnet’ bursuyla İngiltere’de Warwick Üniversitesinde Uluslarası Teknoloji Yönetimi alanında Master’ını üstün başarıyla tamamladıktan sonra 2017 yılında Financial Times tarafından Avrupa’nın en hızlı büyüyen teknoloji start-up’ı olan HelloFresh’de Planlama Müdürü olarak görev aldı. Daha sonra hayallerinin peşinden gitmeye karar vererek, hem seyahat ve konaklama hem de profesyonel tecrübelerini Missafir’e uyarlamak için yola çıktı. Uzun yıllar evini Missafirlerle paylaşarak kazandığı deneyimi, yeni fikrini uygulamaya geçirmek için kullanmayı planlıyor.

Aleksandra Glinka, Co-founder

Polonya’da doğan Aleksandra Glinka’nın hayatı Yüksel ile tanıştıktan sonra tamamen farklı bir yöne doğru ilerledi. Poznan Ekonomi ve İşletme Üniversitesi’nde Uluslararası İşletme alanında eğitim alan Aleksandra, New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde staj yaptı. Son olarak İngiltere’de Warwick Üniversitesi’nde Rekabet ve Proje Koordinatörü olarak çalışan Aleksandra, İngiltere’den Amerika’ya kadar farklı coğrafyalarda çalışma imkânı buldu. İlk olarak 2013 yılında kısa dönemli kiralama yapan Aleksandra, Yüksel ile birlikte İngiltere’deki evlerini Airbnb ile kiralamaya devam ediyor. Farklı ülkelerden misafir ağırlama deneyimiyle Missafir’de ev sahiplerinin ve konukların yaşadığı sorunlara çözüm bulmayı planlıyor.

Ali Cem Oktay, Co-founder

Kocaeli Üniversitesi İktisat Mezunu olan Ali Cem Oktay, 2017 yılında MBA derecesini kazandı. 2008 yılından beri aktif olarak özel sektörde çalışan Oktay’ın ilk iş deneyimi turizm rehberliği… Seyahat etme ve farklı insanlarla tanışmaya olan tutkusu, farklı deneyimlere kazanmasına yol açtı. Antalya’da ve Uludağ’daki bazı otellerde işletme müdürü pozisyonunda görev yaptı. Sanayi kuruluşlarında da üst düzey yöneticilik tecrübesi olan Oktay, özellikle turizm ve konaklama alanında deneyime sahip. Missafir’i kurarken, turizm ve konaklama alanındaki deneyimlerini yansıtmayı planlıyor.

Bizim Takım!

 

 

 

 

Khaled Ibrahim

Operations Lead

 

 

 

 

Özge Ozdemir

Sales Lead

 

 

 

 

Emre Göler

Marketing Lead

 

 

 

 

Yunus Emre Yüksel

SEO

 

 

 

 

Berkay Hopalı

Back-End Developer Intern

 

 

Shakhnoza Kabilova

Front-End Developer Intern

 

 

 

 

Uğur Gündüz

Interior Designer

 

 

 

 

Kaan Erdem Yurdakul

Operations Intern

ŞEHİRLER

Missafir, şu an sadece İstanbul’da olsa da yakın zamanda diğer şehirlerde de ev sahipleri ve misafirleri buluşturmaya devam edecek. Antalya, Muğla, İzmir ve çok daha fazlası…

İSTANBUL

istanbul

SİZİN ŞEHRİNİZ

yakında