Yeni Nesil Konaklama Sektöründe Markalaşmanın Anahtarları

yeni nesil konaklama

Yeni nesil konaklama pazarın geçici bir fenomeni olma noktasını çoktan geçti. Sektör büyüyüp geliştikçe hem rekabet hem de beklenen kalite standardı aynı oranda artış gösterdi. Potansiyel müşterilere ulaştığınız ilk andan konuğun ayrıldığı son ana kadar sunduğunuz deneyim, her zamankinden daha büyük önem taşıyor. 

Sürekli büyüyen ve gelişen ekosistemde ayakta kalmanın ve müşteri sadakati kazanmanın yolu da markalaşmadan, hatta “doğru” markalaşmadan geçiyor. Peki yeni nesil konaklama girişimlerinin markalaşma yolculuğu hangi duraklardan geçiyor?

Markalaşma Sürecinin Olmazsa Olmazları

Marka gurusu Marty Neumeier’a göre marka bir kişinin bir ürün, hizmet, deneyim veya şirkete dair içinden gelen sestir. Yani markanız logonuzdan, ürününüzden ve hatta kimliğinizden bile fazlasıdır. Bireylere sunduğunuz/sunmayı vaat ettiğiniz deneyim etrafında şekillenen algı, sizin markanızdır. 

Dahil olduğunuz sektör ve hizmet verdiğiniz alan ne olursa olsun markanızı oluşturan bileşenler değişmez.

yeni nesil konaklamaMissafir için markalaşma sürecinde bu bileşenlerin her biri üzerinde özenle durulduğunu söyleyebiliriz. 

Sunulan deneyimin markanın ana bileşeni olmasından hareketle marka sloganını bu deneyim üzerinden üretmek en doğru hareket. Örneğin yeni nesil konaklama hizmeti veren firmaların bir kısmı otel kalitesinde ev konforu sunma noktasından ilerleyerek slogan yaratıyor. Bunların örnekleri arasında “Home Meets Hotel” diyen Oasis Collection ve “Comfort of a home. Confidence of a hotel.” diyen Domino yer alıyor. 

Mevcut ya da potansiyel müşterilerinizin hakkınızda düşündüklerini kontrol edemezsiniz ancak size dair algılarına yön verebilir, onların hayatına değer katan bir noktada kendinizi konumlandırabilirsiniz. Söz konusu yeni nesil konaklama olduğunda da durum bundan farklı değil. 

Yeni Nesil Konaklama Özelinde Markalaşırken Üzerinde Durulması Gereken Noktalar

Harvard Üniversitesi’nde görevli Profesör Gerald Zaltman’ın yaptığı araştırmaya göre satın alma işlemlerinin %95’i duygusal ve bilinçaltından hareketle gerçekleşiyor. Bunda marka algısının rolü ise kanıksanamaz. 

Markalaşma sürecini birbirini takip eden adımlardan ya da bağımsız noktalardan oluşan bir yığın olarak göremeyiz. Çünkü bir firmanın “marka” olmasında payı olan tüm bu noktalar aslında bir bütünün birbiriyle devamlı etkileşim halinde olan parçaları. 

Deneyim

Yeni nesil konaklama sektörüne yönelimin artmasında Covid-19 pandemisiyle değişen tüketim alışkanlıklarımızın etkisi göz ardı edilemez.

[read more]

Ancak alternatif konaklama trendinin yükselişi aslında pandemiden çok daha öncesine dayanıyor. Bu trendin oluşması ve hayatta kalması da pek çok sebebe bağlı. Bunların en önemlisi de son yıllarda tüketim odağının “ürün”den ayrılıp “deneyim”e kayması. Örneğin evrensel ihtiyaçlar doğrultusunda dizayn edilen oteller size yüksek konfor sağlayabilir. Fakat bir kültürü oranın yerlisi gibi keşfetmenize yardımcı olamaz. Dünyanın küçülmesiyle birlikte seyahat kavramı da “bir noktadan diğerine yolculuk etmek” kalıbının dışına çıktı ve başlı başına bir deneyim etrafında şekillendi. Bu deneyimi de bireyler yeni nesil konaklamada buldular.

Missafir portföyünde konukların ziyaret ettikleri semtin kültürünü keşfetmesine yardım eden lokasyonlarda bulunan pek çok ev mevcut. Örneğin Balat semtinde yer alan bir Missafir evi, yarımadanın tarihi dokusunu bir turistten ziyade oranın yerlisi gibi tecrübe etme olanağı tanıyor. 

Artık yeni nesil konaklama sektöründe firmalar deneyim üzerine yoğunlaşmanın gerektiğinin farkında. Bu deneyimi yaratırken alınan kararlar da aslında markayı şekillendiriyor. Örneğin kiraya verdiğiniz evde kullandığınız çarşaf kalitesinden anlaşmalı olduğunuz tesisat ustalarına kadar her alanda yaptığınız seçimlerin tamamı bu deneyimi, dolayısıyla markanızın çekirdek bileşenini oluşturuyor.

[/read]

Güven

Dr. Banu Yıldız’ın “Turistlerin Marka Algılarının Konaklama Tercihleri Üzerindeki Etkisi” isimli anket çalışmasına göre katılımcıların %59,8’i için marka algısının karşılığı güven demek.

[read more]

Bu güveni karşı tarafa aktarmak için de ne yaptığınızı iyi bildiğinizi hissettirmelisiniz. Fakat bunu yaparken hedef kitlenizin sürekli değişen ihtiyaçları doğrultusunda gelişmenize olanak tanıyan esneklikten de ödün vermemek gerek. 

Güven oluşturmanın en etkili yollarından biri de elbette kullanıcı yorumları. Müşteri memnuniyeti konusunda olumlu örnekleri görebilen potansiyel tüketiciler için satın alma kararı vermek çok daha kolay bir süreç haline geliyor. 

Ayrıca sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmanın faydalarını da göreceksiniz. Bireylerle sürekli etkileşim halinde ve şeffaf bir iletişime açık olmak, güven ortamı oluşturmada çok değerli yöntemler. Örneğin Missafir için 7 gün 24 saat her mecradan ulaşılabilir olmak, sadece müşteri ilişkileri yönetim sürecinde değil aynı zamanda markalaşma stratejisi bazında da kritik bir nitelik olarak benimseniyor. 

[/read]

Hikaye

İnsanların sunduğunuz ürünle ve dolayısıyla şirketinizle bağ kurmasını sağlamanın en etkili yolu, marka hikayenizi anlatmaktır.

[read more]

Tüketici sizin nereden geldiğinizi, bu yolda hangi zorluklarla karşılaştığınızı ve hangi faktörlerin sizi bugüne getirdiğini bildiği sürece size güvenir. Bu sebeple kuruluşunuzdan başlayarak bulunduğunuz noktaya kadar olan yolculuğunuzu anlatmanız, hatta geleceğe dair vizyonunuzu da bu geçmişte edindiğiniz dersler ve değerler üzerine kurduğunuzu göstermeniz önemli. 

Örneğin Missafir fikrinin doğuş hikayesi, internet sitesinde “Biz Kimiz” sayfasında yer alıyor. Kurucu Mehmet Yüksel’in öğrencilik zamanlarında Erasmus deneyimi sırasında edindiği ev paylaşımı tecrübesine kadar uzanan bu hikaye, markanın “insani” bir kimlik kazanmasında etkili oluyor. 

Hikaye ögesinin bir diğer ayağı da “storytelling” olarak da geçen hikaye anlatımı. Yeni nesil konaklama sektörünün ana temellerinden olan deneyimi potansiyel müşterinin gözünde en ince ayrıntısına kadar canlandırmak için alet çantanızda bulundurabileceğiniz en değerli araç hikaye anlatımı olacak. Sunduğunuz ürünün sadece dört duvar bir çatıdan ibaret bir ev değil, civarında sayısız anılar biriktirebilecekleri bir yuva olduğu algısını müşterilerinize aşılamanızın önemli. Bunun için de güçlü bir içerik pazarlama stratejisinden faydalanabilirsiniz. Blog, sosyal medya ve çeşitli basılı materyaller de bu stratejiyi hayata geçirmenizde kullanabileceğiniz en etkili araçlardan bazıları.

[/read]

Yetenek Yönetimi

Şirket kültürünüzün yapı taşlarıyla uyumlu ve sizinle aynı hedef doğrultusunda ilerlemeye hevesli takım arkadaşlarıyla kendinizi çevrelemeniz, markalaşma serüveninizde yol arkadaşlarınızı bulduğunuz anlamına gelir.

[read more]

Bu noktadan sonra dikkate almanız gerekenlerse tüm sektörlerde olduğu gibi yeni nesil konaklama sektöründe de aynıdır. Sürekli geri bildirimle öğrenme ortamı ve marka standartlarını yakalama konusunda devamlı teşvik sağlamanız, takım arkadaşlarınızın işi sahiplenmesini kolaylaştıracaktır. 

Özellikle yeni nesil konaklama sektöründe trafiği, dolayısıyla da stresi en bol alanlardan olan operasyon söz konusu olduğunda süreci herkes için eğlenceli hale getirecek yöntemler geliştirmeniz gerekebilir. Ayrıca emeklerinin karşılığında kazanılan müşteri memnuniyetini ekibinizle kullanıcı yorumları vb aracılığıyla paylaşmanız da motivasyonu yükseltecektir.

Missafir’in şirket kültüründe çalışan bağlılığı ve sadakatine dair uygulamalar büyük bir yere sahip. Çalışma arkadaşlarına sağladığı çeşitli yan haklarla Missafir, “Türkiye’nin En İyi İşverenleri” listesinde gururla yer alıyor.

[/read]

Özgünlük

Sizi rakiplerinizden ayıran özelliğiniz ne?

[read more]

Bu özelliği belirleyip buna odaklandığınızda, müşterilerin başka bir yerde bulamayacağı bir hizmet ya da özellik sunduğunuzda markalaşma yolculuğunda büyük bir adım atmış olacaksınız. Yeni nesil kiralama söz konusu olduğunda bu fark ev temizliği kalitesi de olabilir, portföyünüzün çeşitliliği de. 

Ayrıca sektörel yenilikleri ilk benimseyen olmanız, çevik atılımlarla bu yeniliklere öncülük etmeniz de fark yaratmanızda etkili olacak. Bunun için başvurabileceğiniz en önemli araç da elbette teknoloji. Yeni nesil kiralama sektöründeki teknolojik yenilikleri yakından takip etmeniz ve kendi dokunuşlarınızla bu teknolojileri bir sonraki seviyeye çıkarmanız rakiplerinizle aranızdaki mesafeyi artıracak.

[/read]

Yeni nesil konaklama sektöründe markalaşma yolculuğunda faydalanılabilecek çağın inovasyonlarını ele aldığımız “Gayrimenkul Teknolojileri” yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz. 

 

 

Missafir olarak kısa ve orta vadeli kiralamalarda ev sahiplerimize uçtan uca yönetim desteği sunuyoruz. Ev sahiplerimiz hiçbir problemle uğraşmadan kolay, güvenilir ve stressiz bir kiralama deneyimi yaşayabiliyor; evlerinden daha fazla kira geliri elde edebiliyor. Bu süreçte misafirlerimiz de zengin ürün yelpazemiz içerisinden beklentilerine ve zevklerine uygun olan evlerimizde 5 yıldızlı otel kalitesi ve ev konforunda konaklama fırsatını yakalıyor. Hakkımızda daha fazla bilgi edinmek için internet sitemizi inceleyebilirsiniz.   

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top