Kısa Dönem Kiralık Ev İlanlarında Profesyonel Fotoğraf Kullanımı

kısa dönem kiralık ev

Alternatif konaklama sektörünün her geçen gün büyümesiyle birlikte rekabet de bir o kadar artıyor. 2022 verilerine göre sadece Airbnb’de 7 milyondan fazla ilan bulunuyor. Potansiyel konukların beğenisine sunulan evler ne kadar özel, ne kadar kullanışlı olurlarsa olsun diğer ilanlar arasında dikkat çekemedikleri takdirde yeterince rezervasyonu alamıyor, dolayısıyla ev sahibine iyi bir kazanç sağlayamıyorlar. Kısa dönem kiralık ev ilanlarının doğru kişilerin önüne çıkması, ilgi çekici olması ve kısa sürede rezervasyona yönlendirebilmesi için üzerinde durulması gereken bazı önemli noktalar var. Bunlardan biri de, evi en iyi şekilde yansıtacak profesyonel ilan fotoğrafları.

Estetiğin ve görselliğin insan psikolojisi ve tabii ki tüketim tercihlerinde ektisi sır değil. Özellikle yeni nesil konaklama sektöründe tercih sürecinin tamamı internet üzerinden gerçekleşiyor. Bu sebeple ev ilanlarının fotoğraf kalitesi ve içeriği, rezervasyon kararlarında büyük ölçüde etkili oluyor. Konaklayacağı yeri belirlemeye çalışan potansiyel misafir, kendisini nasıl bir deneyimin beklediğini gözünde canlandırabilmek istiyor. Kaliteli fotoğraflar da bu deneyime dair ipuçlarını içeriyor. Örneğin açık mutfak ve salonun aynı karede yer aldığı bir fotoğraf, evdeki kullanışlı alanı ilanda kolaylıkla yansıtma anlamında oldukça başarılı bir yöntem. 

Missafir olarak portföyümüzdeki evleri ilan sıralamalarında ve arama sonuçlarında ön plana çıkarmak için profesyonel fotoğraf çekimi ve kullanımı sürecinde gözettiğimiz önemli noktaları bu rehberde listeledik. 

Kısa Dönem Kiralık Ev ve Daire İlanlarında Fotoğraf Neden Önemli?

 • İyi fotoğraf, evi daha ilgi çekici hale getiriyor.
 • Fotoğraflar ilana daha fazla görünürlük kazandırıyor.
 • Fotoğraflar evin sunduğu konaklama deneyimini resmediyor.

Airdna’in 2019 verilerine göre profesyonel fotoğrafların kullanıldığı ilanlardan %40 daha fazla gelir elde ediliyor. Hazırladığımız 2021 Missafir raporunu incelediğimizdeyse en çok rezervasyon alan ilk 20 evimizin tamamında profesyonel fotoğraf çekimi hizmetinin kullanıldığını görüyoruz. 

Kısa Dönem Kiralık Ev İlanları için Fotoğraf Çekerken Nelere Dikkat Etmeli?

kısa dönem kiralık evKısa dönem kiralık ev ve daireyi ilanda en etkileyici, bundan da önemlisi en doğru şekilde sunmak için aslında çok basit fakat bazen unutulup göz ardı edilebilecek bazı noktaların üzerinde özellikle durmak gerekiyor. Bunların başında elbette, evin misafir ağırlamaya hazır şekilde resmedilmesi geliyor. Bunun için fotoğraf çekimi öncesi evin temiz ve derli toplu olması öncelikli. Örneğin mutfak tezgahında unutulmuş kirli bir bardak ya da düzeltilmemiş bir yatak örtüsü gibi küçük hatalar, evin sunumunu profesyonellikten uzaklaştırıyor. 

Çok aydınlık ya da çok karanlık fotoğraflar hem estetikten yoksun hem de evin hakkını verme konusunda yetersiz kalıyor. Ayrıca fotoğraflardaki ışık farkı da kontrastın artmasına sebep olduğu için evin görünümünü gerçekçi ve çekici olmayan bir hale getiriyor. Bu sebeple fotoğrafların aydınlık, ışık dengeli ve net olmasına özen gösterilmeli. 

Tüm bunların yanında evin içinde ön plana çıkarılması gereken bir özellik odak noktası olarak belirlenmeli ve açıda altın oranın gözetildiği bir fotoğraf çekimi gerçekleştirilmeli. Altın oran için de fotoğraf karesini dikey ve yatay olarak 3’er, toplamda 9 eşit parçaya böldüğünüzü hayal ederek odak noktasını bu parçaların kesiştiği noktalarda konumlandırmak gerekiyor. Örneğin oturma odasının köşesindeki şömine karenin en sol tarafında kaldığında odak noktasında yer almadığı için dikkatleri üzerine toplayamıyor. Oysa altın orana göre açılandırarak yapılan çekimler sayesinde ilanı inceleyen potansiyel misafirin tüm ilgisi şömineye odaklanıyor. Böylece kendisini bu şöminenin yanı başında kitap okurken veya çayını yudumlarken hayal etmesi kolaylaşıyor. 

Son dokunuş olarak fotoğrafları kısa dönem kiralık ev ilanına yüklemeden önce düzenleme ve rötuşlandırma, fotoğrafın etkisinin daha da artmasını sağlıyor. 

Önemli not: Kısa dönem kiralık ev ilanında fotoğraf sıralaması da en az fotoğraf kalitesi kadar etkili. Bu sıralamada belirli bir kurgunun ve akışın olması hem potansiyel misafirin evi daha iyi tanımasına hem de yaşayabileceği deneyimi baştan sona eksiksiz bir hikaye olarak algılayabilmesine yardımcı oluyor. 

Kısa Dönem Kiralık Ev ve Daire İlan Fotoğrafları Neleri İçermeli?

Ev içinde potansiyel misafirlerin ilgisini çekebilmek ve bu ilgiyi rezervasyona dönüştürebilmek için mutlaka net ve aydınlık bir şekilde fotoğraf çekiminin gerçekleştirilmesi gereken alan ve ögeler listesi:

 • Oturma alanı
 • Mutfak ve ekipmanları
 • Yemek alanı
 • Yatak odası
 • Banyo ve tuvaletler
 • Dış mekan alanları
 • Ortak alan
 • Çalışma alanı
 • Genel dış cephe
 • Öne çıkan özellikler
 • Manzara

Bunların dışında çok yakın yürüme mesafesinde bulunan simgesel yapıların fotoğraflarına da kısa dönem kiralık ev ve daire ilanlarında yer verilmesi faydalı oluyor.

Ayrıca çelik kasa, ücretsiz otopark, güvenlik vb özellikleri de ön plana çıkarabilecek fotoğraflar da kullanılabilir. 

Önemli not: Kısa dönem kiralık daire ve ev ilanlarında bu fotoğrafların yanı sıra kat planı görseli ve konumun yer aldığı bir harita da potansiyel misafirlerin karar sürecinde etkili oluyor. 

Kısa Dönem Kiralık Ev ve Daire İlanları için Fotoğraf Ekipmanı

Profesyonel fotoğraf makinesinin ışık ve pozlama ayarları, yüksek kalite ve diğer özellikleri sebebiyle olmazsa olmaz olduğunu söylemeye gerek yok. Fakat günümüzde profesyonel kameraları aratmayacak özelliklere sahip akıllı telefonların var olduğu da bir gerçek. Üstelik akıllı telefonlarla yapılan çekimler, sosyal medyada kolay paylaşım olanağı sunması bakımından da değerli. Bunların yanında, temel çekim aleti tercihi ne olursa olsun, evin özelliklerini ve güzelliğini layıkıyla yansıtabilmeye yardımcı olacak diğer ekipmanlardan da bahsetmek gerek. 

Su terazisi

Fotoğrafların ufuk çizgisini hatasız bir şekilde belirleyebilmek ve eğime olanak vermemek için su terazisi kullanılabilir. 

Işık

Özellikle doğal ışık almayan alanları aydınlatarak daha iyi resmedebilmek ya da ışık rengini daha cazip hale getirebilmek için yardımcı ışıklandırma ekipmanlarından faydalanılabilir. 

Tripod

Elde yapılan çekimlerde en ufak bir el ve vücut hareketiyle bile fotoğraflarda bulanıklaşma sorunu yaşanabilir. Bunun önüne geçmek içinse tripoddan yardım alınabilir.

Ambiyans malzemeleri

Fotoğrafın teknik açıdan kaliteli olmasının ötesinde aynı zamanda duygu aşılayabilmesi de gerekiyor. Bunun için de kısa dönem kiralık ev ve dairede halihazırda var olan özelliklere artı değer katan belirli bir ambiyans yaratılmalı, kompozisyon oluşturulmalı. Şık yemek takımları, örtüler ve aksesuarlarla hazırlanmış bir yemek masası ya da ofis malzemeleriyle donatılmış bir çalışma masası çekimi, bunun en güzel örneklerinden bazıları. Bu tarz dokunuşlar evin sadece bir gayrimenkul olarak değil, bir yaşam alanı olarak da ön plana çıkarılmasını sağlıyor. 

Aynı şekilde sezonsallık da fotoğraf kompozisyonunda gözden kaçırılmaması gereken bir tema olarak görülmeli. Örneğin kış sezonu çekimlerinde battaniye ve koltuk örtülerini kompozisyona dahil etmek mükemmel bir kış rüyası yaratılmasına yardımcı olurken yılbaşı döneminde süslenmiş çam ağacı kullanmak sıcak bir atmosfer yansıtmada birebir. Biz de Missafir olarak evlerimizde bu malzemelerle gerçekleştirdiğimiz konsept çekimleri yardımıyla ev yaşamına dair ipuçlarını potansiyel konuklarımıza en iyi şekilde resmetmeyi amaçlıyoruz. 

İlanlar için Profesyonel Fotoğraf Tüyoları

Kısa dönem kiralık ev veya dairenin tanıtımını yaparken bir hikaye anlatmak, daha fazla konuk ve dolayısıyla daha fazla gelir elde edebilmek için en doğru yöntem. Bunun için başvurulabilecek, kendisi küçük etkisi büyük birkaç taktik var.

Örneğin şömineli bir dağ evi ya da jakuzili bir kabin gibi kış turizminde daha çok rezervasyon alabilecek özelliklere sahip gayrimenkullerin ilanlarında sıcak tonların hakim olduğu fotoğraflar daha uygun ve ilgi çekici olacaktır. Fakat kış sezonundaki hava koşulları fotoğraf çekimi için zorlayıcı olabiliyor. Özellikle karanlık fotoğraflardan kaçınmak için çekimi havanın çok bulutlu ve karanlık olmadığı günlerde gerçekleştirmek gerekiyor. Aynı şekilde yaz seyahatleri için daha uygun olan havuzlu villa veya bahçeli yazlık gibi evlerin ilanları için soğuk tonlarda fotoğrafların tercih edilmesi, iç açıcı ve ferah bir etki yaratarak talebi artırıyor. 

Evin manzarası kule ya da gökdelen gibi dikey simgesel yapıları içeriyorsa zemine yakın bir yerden çekilen fotoğraflar, bu yapının daha büyük ve heybetli bir şekilde resmedilmesini sağlayarak evi daha cazip hale getiriyor. Benzer biçimde evin özellikleri arasında panoramik şehir, deniz ya da doğa manzarası bulunuyorsa bunu yine panoramik çekimle sunmak en ideal seçim. Ayrıca şehir manzarasına sahip ya da etkileyici ışıklandırmaların olduğu evlerde gece çekimi gerçekleştirilmesi de ilana eşsiz bir değer katıyor. Biz de Missafir olarak böyle özelliklere sahip evlerimizin ilanları için gece çekimlerinden yardım alıyor, böylece evin günün her saati sergilediği güzelliği en iyi şekilde aktarmaya çalışıyoruz. 

Önemli not: Bazı potansiyel misafirler için insanların bulunduğu fotoğraf kareleri daha sıcak bir algı oluşturabilir. Ancak ilan fotoğraflarındaki temel amaç evi ön plana çıkarırken misafirlere sunulan yaşam alanını dikkat dağıtıcı unsurlar olmadan aktarabilmek. Bu nedenle fotoğraf karesinde, ayna yansımaları dahil, herhangi bir şekilde insan görüntüsü geçirmemeye önem verilmeli.

Missafir için Profesyonel Fotoğrafların Önemi

Missafir olarak ev sahiplerimize daha çok kira geliri kazandırmak ve konuklarımıza hayallerindeki deneyimi sunmak önceliğimiz. Bunun için profesyonel fotoğraf çekiminin evlerimizin profil yönetimindeki verimli etkisinden faydalanıyoruz. İlanların görünürlüğünü artırmak ve portföyümüzdeki evlerin tanıtımını en iyi şekilde gerçekleştirmek için başvurduğumuz diğer yöntemleri de incelemek isterseniz Airbnb SEO rehberimize göz atabilirsiniz. 

Missafir olarak kısa ve orta vadeli kiralamalarda ev sahiplerimize uçtan uca yönetim desteği sunuyoruz. Ev sahiplerimiz hiçbir problemle uğraşmadan kolay, güvenilir ve stressiz bir kiralama deneyimi yaşayabiliyor; evlerinden daha fazla kira geliri elde edebiliyor. Bu süreçte misafirlerimiz de zengin ürün yelpazemiz içerisinden beklentilerine ve zevklerine uygun olan evlerimizde 5 yıldızlı otel kalitesi ve ev konforunda konaklama fırsatını yakalıyor. Hakkımızda daha fazla bilgi edinmek için internet sitemizi inceleyebilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak