Airbnb SEO Rehberi: İlanınızı Ön Sıralara Taşıyacak 5 İpucu

Airbnb SEO Rehberi: İlanınızı Ön Sıralara Taşıyacak 5 İpucu

Bugün Airbnb’de dünya çapında toplam 8 milyona yakın kayıt bulunuyor. Bu rekabette ön plana çıkmak, daha çok görünürlük ve beraberinde daha fazla rezervasyon elde etmek için Airbnb SEO taktiklerini uygulamak gerekiyor.

Airbnb’de listelediğiniz eviniz mükemmel bir konumda yer alabilir, konforlu ve şık olabilir, fiyatı piyasa şartlarına göre gayet uygun da olabilir. Fakat ilanınız potansiyel misafirlere ulaşamadığı sürece evinizin tüm bu özellikleri de görünür olmayacaktır.

Arama sonuçlarında kaydınızın görünürlüğünün artması ve hatta ilk sırada yer alması imkansız değil. Rakipleriniz arasından sıyrılmanıza ve arama sonuçlarında ilk sıralarda yer almanıza yardımcı olacak SEO taktiklerinden yararlanmanızda fayda var.

Airbnb SEO Taktikleri

airbnb seoAirbnb’nin algoritması konukları hayallerindeki ev ile hızlı bir şekilde buluşturmak üzere dizayn edildi. Bu algoritma evinizin sıralamasını oluştururken 100’den fazla faktörden hareket ediyor. Siz de bundan hareketle eviniz için en doğru misafirlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken yol haritasını sizin için hazırladık.

Doğru Fiyatlama

Eviniz için ederinden fazla fiyatlama misafirler tarafından tercih edilme oranınızı, ederinden az fiyatlamaysa kazancınızı düşürürecektir. Bu sebeple evin fiziksel özellikleri, konumu, piyasa durumu, sunulan deneyim, rakiplerin fiyatlandırmaları gibi etmenleri göz önünde bulundurmanız gerek. Bunun dışında kısa dönem kiralamalarda dinamik fiyatlandırma taktiği, evin belirli bir zaman içinde getirebileceği optimum kazancı sağlayacağından dolayı en etkili araçlardan biri.

Müşteri Yanıt Oranı ve Süresi

Herkes için olduğu gibi konuklar için de hayat hızlı akıyor ve bu tempoda geç kalanlar rekabetin gerisine düşüyor. Herhangi bir sebepten dolayı evinize gelen sorgulara cevap vermediğiniz süre içerisinde müşteriler kendileri için yeni bir ev arayışına girmiş oluyor. Bundan dolayı da Airbnb, müşterileriyle iletişimde hız faktörünü gözeten ilanları ön plana çıkarıyor. Airbnb’de ilk sıralara oynamak için sorgudan sonraki 1 saat içinde cevap vermek gerekiyor.

Müşteri Memnuniyeti Yorumları

İlanınız ne kadar olumlu yorum alırsa arama sonuçlarında da o kadar iyi konumda olacaktır. Konuklardan 5 yıldızlı yorum almanın yolu da mükemmel bir konaklama deneyimi ile müşteri memnuniyeti oluşturmak. Bunun için konukların karşılanmasından kusursuz bir temizliğe, her ihtiyacı karşılayacak donanımdan herhangi bir sorunda hızlı çözüm sunacak bir iletişim sürecine kadar üzerinde özenle durulması gereken pek çok nokta bulunuyor.

İptal Oranı

Diyelim ki rezervasyon sorgusu gelen bir evde, konuğun talep ettiği tarihte yeterince iyi hizmet veremeyeceğiniz için talebi iptal etmek zorunda kaldınız. Birkaç iptal Airbnb listeleme algoritmasına göre büyük bir sorun olmayacaktır ancak bir süre sonra iptal edilen taleplerin sayısı onaylanan rezervasyonları geçerse bu sizi sıralamada bir hayli geriye götürecektir. Bu sebeple, gerçekten çok önemli bir durum olmadığı takdirde rezervasyon taleplerini mümkün olduğunca kabul etmeye özen göstermelisiniz.

Güncel Takvim

Airbnb takviminizi düzenli olarak, tercihen her gün güncellemeniz algoritma tarafından aktif, işinin başında ve güvenilir bir ev sahibi olduğunuz şeklinde algılanacak. Bu da evin ilanının sıralamada yükselmesinde oldukça önemli bir etken. Başarılı bir Airbnb SEO politikası için evin uygunluk durumunu sürekli güncel tutmalı, hesabınızın aktif olduğunu Airbnb’ye her fırsatta hatırlatmalısınız.

Pazarlama Alanında Yardımı Dokunacak Airbnb SEO Taktikleri

Çarpıcı Bir Başlık

Kaydınızın Airbnb SEO kurallarına ve formatına uygun bir başlığının olması hem sıralamasını olumlu yönde etkileyecek hem de konukların eviniz hakkında en iyi izlenime kolayca ulaşmasını sağlayacak. Bunun için evinizin konumunu, öne çıkan özelliklerini ve civarındaki cazibe merkezlerini başlıkta geçirmeye özen gösterin. Başlığı hazırlarken misafirlerin ne görmek isteyeceğini, sizi neden tercih etmeleri gerektiğini göz önünde bulundurmanız, bu yolda yardımcı olacak.

Etkileyici Bir İçerik

Eviniz misafirlere ne vadediyor? Hangi özellikleri nasıl bir eşsiz deneyim sunuyor? İlanınızı hazırlarken tüm bu noktaları düşünerek ilgi çekici bir içerik oluşturmanızda fayda var. Airbnb’nin farklı içerik kısımları evin farklı açılardan özelliklerini ön plana çıkarabilmenize olanak tanıyor. Burada da altın kural, evin özelliklerini soğuk bir tonda listelemekten ziyade hikaye anlatımıyla misafirlerin kendilerini o evde resmedebilmesini, yaşayabilecekleri deneyimleri gözlerinde canlandırabilmesini sağlamak. Unutmayın, içerik kraldır.

Kaliteli Fotoğraflar

Fotoğraflar, evinizde sunduğunuz deneyimin ön gösterimidir. Bu sebeple evin farklı yerlerinin birden fazla açıdan çekilmiş kaliteli, profesyonel fotoğrafları olması önemli. Bu fotoğraflar potansiyel konukları ilanınıza çekecek, böylece ziyaret ve belki de rezervasyon oranlarını artıracak. Fotoğrafların yanıltıcı olmadığından, konukları aydınlatacak açıklamalar barındırdığından ve karışıklık yaratmayacak biçimde belirli bir akış içinde sıralandığından emin olun.

Dönemsel Fırsatlar

Airbnb arama sonuçlarında ilk sıralara çıkmak, sürecin sadece ilk adımı. Bunun sonrasınraysa yerinizi güvence altına almanız gerekecek. Misafirler için haftalık ya da aylık indirimler sunarak hem ilanınızın ziyaret oranını hem de evinizin rezervasyon oranınızı artırabilirsiniz. Böylece başarılı Airbnb SEO politikanızın da devamlılığını sağlayarak arama sonuçlarındaki yerinizi korumuş olacaksınız.

Sosyal Medya Tanıtımı

İlanınızın trafiğini artırmanın en etkili yollarından biri de sosyal medya tanıtımı. Sosyal medyanın pazarlama gücünü Airbnb SEO stratejinizin ayrılmaz bir parçası olarak kendi yararınıza kullanmalısınız. Böylece ilanınız, evinizi aradığını henüz fark etmemiş olan misafirlerin de önüne kolayca düşebilecek. Ayrıca potansiyel misafirlerle diyalog kurmanın ve etkileşim oluşturmanın farklı bir yolundan faydalanabileceksiniz. Ev sahibi olarak oluşturduğunuz bu “ulaşılabilir” kimliğiniz de size güvenilirlik olarak geri dönecek.

Airbnb SEO Taktikleri Neden Önemli?

Statista’nın verilerine göre 2021 Haziran ayında Airbnb internet sitesi 97,7 milyon tekil ziyaretçi aldı. Bu yüksek hacimli trafikten kendi ilanınıza düşen payı artırmak sizin elinizde.

Tüm bu Airbnb SEO taktiklerini yerine getirmek ciddi bir operasyonel süreç yönetimi, profesyonel yaklaşım ve sektörel içgörü gerektiriyor. İlanınızı sürekli güncel tutmak, konuklarla iletişim ve ağırlama aşamasında her daim görev başında ve hazır olmak, titizlikle oluşturulmuş pazarlama stratejisiyle ilanı ön plana çıkarıp tanıtımını yapmak gibi Airbnb sıralamasında öne çıkmak için gerekli çeşitli adımlar yoğun emek gerektiyor. Missafir profesyonel fotoğraf çekimi, profil yönetimi, dinamik fiyatlandırma ve misafir ilişkileri gibi uçtan uca sunduğu operasyonel destekle sürece dair tüm sorumlulukları üstlenerek ev sahiplerine stressiz bir deneyim sunuyor. Missafir’in tüm hizmetlerini daha detaylı öğrenmek için missafir.com internet sitemizi inceleyebilirsiniz.

img

Halide Dönmez

  Benzer Haberler

  Gayrimenkul Teknolojileri – PropTech Dünyasına Yön Veren Yenilikler

  Bugün hayatımızın her alanında farkında olmadan yararlandığımız teknolojiler, daha çok...

  Okumaya Devam..
  - Halide Dönmez

  Airbnb : Yeni Nesil Ev Otelciliği – Airbnb Hakkında Her Şey

  Airbnb ile Ev Otelciliği A'dan Z'ye Her şey Airbnb hakkında bir şeyler duyduysanız, ancak...

  Okumaya Devam..
  - Yunus Emre Yüksel

  Airbnb Süper Ev Sahibi: Nedir? Nasıl Olunur?

  Airbnb Süper Ev Sahibi Olmak İçin Yapmanız Gerekenler Kısa dönemli ev kiralama sitesine her...

  Okumaya Devam..
  - Yunus Emre Yüksel

  Yazıya yorum yapın