Ekoturizm ve Sürdürülebilir Seyahat Nedir?

Ekoturizm ve Sürdürülebilir Seyahat Nedir?

Özellikle son yıllarda doğaya ve ekosisteme karşı bilinç ve duyarlılık artmış durumda. İklim kriziyle mücadele ve daha yaşanabilir bir dünya amacıyla hayatımızın her alanında sürdürülebilir ve ekolojik seçimlere yönelmeye başladık. Artık seyahat de bu bilinci uyguladığımız alanlardan biri. Bu sebeple ekoturizm ve sürdürülebilir seyahat yükselen bir trend haline geldi. Peki ekoturizm ve sürdürülebilir seyahat hakkında ne biliyoruz?

Turizmin Geleceği için Tek Çare: Sürdürülebilir Turizm 

sürdürülebilir seyahat 2Sürdürülebilir turizm, seyahat uygulamalarında doğanın, biyoçeşitliliğin, kültürel bütünlüğün ve ekosistemin korunduğu bir yaklaşım biçimi. Sürdürülebilir seyahat teoride, adından da anlaşılabileceği gibi, turizmin can damarı olan doğal, tarihi ve kültürel kaynakların bizden sonraki nesillere de aktarılabilecek şekilde kullanılmasını savunur. Sürdürülebilir turizm toplumlar olarak sadece doğaya karşı sorumluluğumuza değil aynı zamanda insanlar arasında da sosyal adalet sağlamak, kültürel ve tarihi mirası yaşatmak, yerel dokuyu muhafaza etmek ve ekonomik kalkınmayı devamlı hale getirmek gibi hedefler için farklı yöntemlerin de geliştirilmesine odaklanır.

Sürdürülebilir turizm, belli başlı bir turizm biçimi olmaktan ziyade çevresel, kültürel, sosyal ve hatta ekonomik olarak kalkınma odaklı farklı turizm yöntemlerinin çatısı olarak işlev görüyor.

Ekoturizm de bu çatı altında doğmuş ve günümüzde büyük bir gelişme kat eden yöntemlerin başında geliyor.

Doğaya Dönüş: Ekoturizm 

sürdürülebilir seyahat1992 Rio Çevre Zirvesi ile adını ilk kez duyuran ekoturizm, yeni olmasına rağmen etkisi hızla dünyaya yayılan bir kavram. Ekoturizm hem devletlerin turizm çerçevesinde alabileceği ekolojik önlemleri hem de bireylerin seyahatlerinde yönelebileceği çevre dostu tercihleri kapsıyor.

Ekoturizmi Benimseyen Ülkelerden Beklenenler

Dünyadaki kaynakları korumak ve devamlılığını sağlamak için devletlere pek çok görev düşüyor. Bu alanda ülkelerde yetkililerce alınması gereken kararlar şu şekilde:

Ekoturizm politikaları ve planları geliştirilmeli. Ülkenin sahip olduğu mirasları ve doğal, kültürel çeşitliliği daha iyi korumanın yolları aranmalı.

Ekoturizm uygulamaları konusunda kurallar belirlenmeli. Var olan kurallar ekoturizm kapsamında geliştirilmeli. Kurallara hem kurumların hem de bireylerin uyduğundan emin olunmalı. Kurallara uyulmaması durumunda caydırıcı cezalar uygulanmalı.

Ekoturizm alanında halkı bilgilendirecek pazarlama ve tanıtım çalışmaları yürütülmeli. Bilinci ülkenin geneline aşılayacak kampanyalara imza atılmalı. Ekoturizm ve sürdürülebilir turizm faaliyetlerinden insanların haberdar olması sağlanmalı. Ayrıca ekoturizm uygulamalarına kolay erişim imkanları yaratılmalı.

Doğal, tarihi ve kültürel zenginlikler bakımından oldukça şanslı bir ülke olan Türkiye’de ekoturizm ve sürdürülebilir turizm çalışmalarına ağırlık verilmesi büyük önem taşıyor. Bizi çevreleyen bu harikaları koruyarak gelecek nesillere aktarma sorumluluğu kapsamında ülkemizde özellikle dikkate alınması gereken noktalar var.

ekoturizm kültürÖrneğin Karadeniz’de büyüleyici güzellikleri ve eşsiz huzuru sebebiyle her yıl binlerce turist çeken yayla ve ormanlara yol yapılması, Ege sahillerindeki doğal alanların imara açılarak betonlaştırılması, Doğu Anadolu’da bölgenin mimari ve tarihi dokusuyla uyumsuz yeni yapıların artması gibi konularda acil önlem alınması gerekiyor.

Ekoturizm Kapsamında Bireysel Olarak Atabileceğimiz Adımlar 

Ekoturizm faaliyetleri insanların doğayla yeniden bağ kurmasına, seyahat edilen destinasyonun kültürel yapısını daha yoğun ve özgün bir biçimde özümsemesine de olanak tanıyor. Böylece hem gezilen yerin mirası korunmuş oluyor hem de turist daha zengin ve doyurucu bir seyahat deneyimi yaşayabiliyor. Peki siz ekoturizm akımının bir parçası olmak için neler yapabilirsiniz?

ekoturizm yerel işletmeÖrneğin seçtiğiniz destinasyonda uluslararası restoran, market vs zincirlerinden değil yerel ve butik işletmelerden alışveriş yapmayı deneyin. Böylece hem bölgenin ekonomisinin kalkınmasına hem de kendine has dokusunun korunmasına katkı sağlayacaksınız. Ayrıca alışverişinizin karbon ayak izi de daha az olacak.

ekoturizm doğal alanGeziniz sırasında doğal ve tarihi noktalara hiçbir şekilde zarar vermeyin. Doğa koruma alanları, milli parklar gibi özel olarak korumaya alınmış yerlerde belirlenen kurallara harfi harfine uymaya özen gösterin. Örneğin piknik yapmanın, ateş yakmanın yasak olduğu yerlerde bu kurallara saygı gösterin. Ayrıca bölgenin bitki örtüsünü ve canlı çeşitliliğini riske atacak avcılık vb her türlü faaliyetten kaçının.

ekoturizm canlıİztuzu ve Çalış Plajı, Kelebekler Vadisi gibi nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin bulunduğu bölgelerde çok daha fazla dikkatli ve özenli olun. Canlıları yaşam alanlarından uzaklaştıracak, gürültü ve görüntü kirliliği yaratarak onları rahatsız edecek eylemlerde bulunmayın.

ekoturizm kültürZiyaret ettiğiniz bölgenin geleneklerini ve kültürünü tanıyın. Bölgede gerçekleştirilen yerel etkinliklere mümkün olduğunca katılmaya çalışın. Bu hem sizin seyahat deneyiminize tat katacak hem de o yerin kültürünün yaşatılmasına katkı sağlayacak.

Gideceğiniz yerde konaklamak için büyük oteller yerine ev tercih edin. Çevre dostu olsa bile büyük oteller gerek ekolojik sisteme gerekse bölgenin otantik dokusuna büyük zararlar verebiliyor. Bu sebeple ekoturizm temelli bir seyahat için ev kiralama seçeneğine yönelin. Missafir olarak size sunduğumuz kiralık villa ve daire seçenekleri sayesinde ekoturizm trendinin gönül rahatlığıyla bir parçası olabilirsiniz. Size en uygun evle bir an önce tanışmak için Missafir Homes sitemizi inceleyebilirsiniz.

Bizden sonraki nesillerin de seyahatlerinde dünyanın doğal güzelliklerinin tadını çıkarabilmesi için bugün bizim üzerimize büyük bir görev düşüyor. Turizm sektörünün bir tüketicisi olarak seyahat tercihlerimizde ekoturizm ve sürdürülebilir turizmi benimseyerek kararlar almamız her zamankinden daha da önemli.

img

Halide Dönmez

  Benzer Haberler

  2021-2022 Sonbahar ve Kış Tatili için İstanbul’a Yakın Rotalar

  Hızla akıp giden yaz mevsiminin tadı hepimizin damağında kaldı. Kış ise kendine özgü...

  Okumaya Devam..
  - Halide Dönmez

  2022 Seyahat Trendleri – Sektör Öngörüleri

  Covid-19’un gidişatının tahmin edilemez olması sebebiyle turizm sektörünün hangi...

  Okumaya Devam..
  - Halide Dönmez

  Vizesiz Ülkeler 2021: Hangi Ülkelere Vizesiz Seyahat Edebilirsiniz?

  Farklı bir ülkeye gidip yeni insanlarla tanışmak, kültürel çeşitliliği keşfetmek ve...

  Okumaya Devam..
  - Halide Dönmez

  Yazıya yorum yapın