Ekoturizm ve Sürdürülebilir Seyahat Nedir?

ekoturizm

Özellikle son yıllarda doğaya ve ekosisteme dair bilinç ve duyarlılığımız artmış durumda. İklim kriziyle mücadele ve daha yaşanabilir bir dünya amacıyla hayatımızın her alanında sürdürülebilir ve ekolojik seçimlere yönelmeye başladık. Artık seyahat de bu bilinci uyguladığımız alanlardan biri. Bu sebeple ekoturizm ve sürdürülebilir seyahat yükselen bir trend haline geldi. Peki ekoturizm ve sürdürülebilir seyahat nedir?

Turizmin Geleceği için Tek Çare: Sürdürülebilir Turizm 

sürdürülebilir seyahat 2Sürdürülebilir turizm seyahat uygulamalarında doğanın, biyoçeşitliliğin, kültürel bütünlüğün ve ekosistemin korunduğu bir yaklaşım biçimi. Teoride sürdürülebilir seyahat (adından da anlaşılabileceği gibi) turizmin can damarı olan doğal, tarihi ve kültürel kaynakların bizden sonraki nesillere de aktarılabilecek şekilde kullanılmasını savunur. Sürdürülebilir turizm toplumlar olarak sadece doğaya karşı sorumluluğumuza değil aynı zamanda insanlar arasında da sosyal adalet sağlamak, kültürel ve tarihi mirası yaşatmak, yerel dokuyu muhafaza etmek ve ekonomik kalkınmayı devamlı hale getirmek gibi hedefler için farklı yöntemlerin geliştirilmesine de odaklanır.

Belli başlı bir turizm biçimi olmayan sürdürülebilir seyahat daha ziyade çevresel, kültürel, sosyal ve hatta ekonomik olarak kalkınma odaklı farklı turizm yöntemlerinin çatısı olarak işlev görüyor. 

Ekoturizm de bu çatı altında doğmuş ve günümüzde büyük bir gelişme kat eden yöntemlerin başında geliyor. 

Doğaya Dönüş: Ekoturizm 

sürdürülebilir seyahat1992 Rio Çevre Zirvesi ile adını ilk kez duyuran ekoturizm, yeni olmasına rağmen etkisi hızla dünyaya yayılan bir kavram. Ekoturizm hem devletlerin turizm çerçevesinde alabileceği ekolojik önlemleri hem de bireylerin seyahatlerinde yönelebileceği çevre dostu alternstifleri kapsıyor. 

Ekoturizmi Benimseyen Ülkelerden Beklenenler

Dünyadaki kaynakları korumak ve devamlılığını sağlamak için devletlere pek çok görev düşüyor. Bu alanda ülkelerde yetkililerce alınması gereken kararlar şu şekilde:

  • Ekoturizm politikaları ve planları geliştirilmeli. Ülkenin sahip olduğu mirasları ve doğal, kültürel çeşitliliği daha iyi korumanın yolları aranmalı.
  • Ekoturizm uygulamaları konusunda kurallar belirlenmeli. Var olan kurallar ekoturizm kapsamında geliştirilmeli. Kurallara hem kurumların hem de bireylerin uyduğundan emin olunmalı. Kurallara uyulmaması durumunda caydırıcı cezalar uygulanmalı.
  • Ekoturizm alanında halkı bilgilendirecek pazarlama ve tanıtım çalışmaları yürütülmeli. Bilinci ülkenin geneline aşılayacak kampanyalara imza atılmalı. Ekoturizm ve sürdürülebilir turizm faaliyetlerinden insanların haberdar olması sağlanmalı. Ayrıca ekoturizm uygulamalarına kolay erişim imkanları yaratılmalı. 

Doğal, tarihi ve kültürel zenginlikler bakımından oldukça şanslı bir ülke olan Türkiye’de ekoturizm ve sürdürülebilir turizm çalışmalarına ağırlık verilmesi büyük önem taşıyor. Bizi çevreleyen bu harikaları koruyarak gelecek nesillere aktarma sorumluluğu kapsamında ülkemizde özellikle dikkate alınması gereken noktalar var.

ekoturizm kültürÖrneğin Karadeniz’de büyüleyici güzellikleri ve eşsiz huzurlu atmosferi sebebiyle her yıl binlerce turist çeken yayla ve ormanlara yol yapılması, Ege sahillerindeki doğal alanların imara açılarak betonlaştırılması, Doğu Anadolu’da bölgenin mimari ve tarihi dokusuyla uyumsuz yeni yapıların artması gibi konularda acil önlem alınması gerekiyor.

Ekoturizm Kapsamında Bireysel Olarak Atabileceğimiz Adımlar 

Ekoturizm faaliyetleri insanların doğayla yeniden bağ kurmasına, seyahat edilen destinasyonun kültürel yapısını daha yoğun ve özgün bir biçimde özümsemesine de olanak tanıyor. Böylece hem gezilen yerin mirası korunmuş oluyor hem de turist daha zengin ve doyurucu bir seyahat deneyimi yaşayabiliyor. Peki siz ekoturizm akımının bir parçası olmak için neler yapabilirsiniz?

Ekoturizm Odaklı Alışveriş

ekoturizm yerel işletmeÖrneğin uluslararası restoran, market vs. zincirlerinden değil yerel ve butik işletmelerden alışveriş yapmayı deneyin. Böylece hem bölgenin ekonomisinin kalkınmasına hem de kendine has dokusunun korunmasına katkı sağlayacaksınız. Ayrıca alışverişinizin karbon ayak izi de daha az olacak. 

Doğaya Saygı

ekoturizm doğal alanGeziniz sırasında doğal ve tarihi noktalara hiçbir şekilde zarar vermeyin. Doğa koruma alanları, milli parklar gibi özel olarak korumaya alınmış yerlerde belirlenen kurallara harfi harfine uymaya özen gösterin. Örneğin piknik yapmanın ve ateş yakmanın yasak olduğu yerlerde bu kurallara saygı gösterin. Bunlarla birlikte bölgenin bitki örtüsünü ve canlı çeşitliliğini riske atacak avcılık vb. her türlü faaliyetten kaçının.

ekoturizm canlıİztuzu ve Çalış Plajı, Kelebekler Vadisi gibi nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin bulunduğu bölgelerde çok daha dikkatli ve özenli davranın. Canlıları yaşam alanlarından uzaklaştıracak, gürültü ve görüntü kirliliği yaratarak onları rahatsız edecek eylemlerde bulunmayın. 

Yerel Dokuya Odaklanma

ekoturizm kültürZiyaret ettiğiniz bölgenin geleneklerini ve kültürünü tanıyın. Bölgede gerçekleştirilen yerel etkinliklere mümkün olduğunca katılmaya çalışın. Bu hem sizin seyahat deneyiminize tat katacak hem de o yerin kültürünün yaşatılmasına katkı sağlayacak. 

Gideceğiniz yerde konaklamak için büyük oteller yerine ev tercih edin. Çevre dostu olsa bile büyük oteller gerek ekolojik sisteme gerekse bölgenin otantik dokusuna büyük zararlar verebiliyor. Bu sebeple ekoturizm temelli bir seyahat için ev kiralama seçeneğine yönelin. Missafir olarak size sunduğumuz kiralık villa ve daire seçenekleri sayesinde ekoturizm trendinin gönül rahatlığıyla bir parçası olabilirsiniz. Size en uygun evle bir an önce tanışmak için Missafir Homes sitemizi inceleyebilirsiniz. 

Ayrıca Missafir olarak benimsediğimiz sürdürülebilirlik vizyona yön veren noktaları ele aldığımız “Alternatif Konaklama Sektöründe Sürdürülebilirlik” isimli blog içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Bizden sonraki nesillerin de dünyanın doğal güzelliklerinin tadını çıkarabilmesi için bugün bizim üzerimize büyük bir görev düşüyor. Turizm sektörünün bir tüketicisi olarak seyahat tercihlerimizde ekoturizm ve sürdürülebilir turizmi benimseyerek kararlar almamız her zamankinden daha da önemli. 

 

Missafir olarak kısa ve orta vadeli kiralamalarda ev sahiplerimize uçtan uca yönetim desteği sunuyoruz. Ev sahiplerimiz hiçbir problemle uğraşmadan kolay, güvenilir ve stressiz bir kiralama deneyimi yaşayabiliyor; evlerinden daha fazla kira geliri elde edebiliyor. Bu süreçte misafirlerimiz de zengin ürün yelpazemiz içerisinden beklentilerine ve zevklerine uygun olan evlerimizde 5 yıldızlı otel kalitesi ve ev konforunda konaklama fırsatını yakalıyor. Hakkımızda daha fazla bilgi edinmek için internet sitemizi inceleyebilirsiniz.   

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top