Küçük Mutfak Tasarımı için İlham Veren İpuçları

küçük mutfak tasarımı

Evleri sımsıcak, samimi ve göz alıcı yaşam alanlarına dönüştüren tasarımsal dokunuşlar düşünüldüğünde mutfak sıklıkla göz ardı edilebiliyor. Oysa evin kalbinin attığı, sadece bedenimizi değil ruhumuzu da besleyen bir sürecin hayat bulduğu mutfaklar tasarım sürecinde spot ışıklarının altında olmayı fazlasıyla hak ediyor. Fakat özellikle büyük şehirlerdeki ev yapıları küçük mutfakları da beraberinde getirdiği için mutfak tasarımı zorlayıcı gibi görünebilir. Biz de sizin için bu yazımızda küçük mutfak tasarımı için yolunuzu aydınlatabilecek ipuçlarını listeledik. Gelin, eşsiz küçük mutfak tasarımı örneği oluşturmanıza yardımcı olacak stil tüyolarını birlikte inceleyelim. 

Saklama Alanı Harikaları

küçük mutfak tasarımı

Yemek hazırlama süreci kimileri için keyifli bir aktivite kimileri içinse fazlasıyla ciddiye alınması gereken sihirli bir ritüel. Bu süreçte de en doğru tat kombinasyonlarını ortaya çıkarmak ve her malzemenin hakkını verecek doğru müdahaleleri yapmak gerekiyor. Bu durum da mutfakta pek çok alete ve gerece ihtiyaç doğuruyor. Haliyle mutfaklar dağınık görünebilen ve göz yoran bir alana dönüşmeye bir hayli meyilli. 

Küçük mutfak tasarımı dendiğinde akla ilk gelen saklama alanı çözümleri de bu anlamda gerçek birer kurtarıcı rolünü üstleniyor. Mutfağınızın mimarisinin el verdiği ölçüde ve biçimde raf sistemiyle küçük mutfaklarınızda hem alandan tasarruf sağlayabilir hem de şık bir ambiyans oluşturabilirsiniz. Mutfağınıza hakim olan tasarım stilini gözeterek raf seçiminde yönelebileceğiniz sayısız malzeme ve renk alternatifini keşfetmekten çekinmeyin. 

Raf haricinde yine küçük mutfağınızı verimli bir şekilde kullanmanıza yardım edecek çözümlerden biri de çok amaçlı dolaplar. Birbirinden farklı tarz, materyal ve renkte karşımıza çıkabilecek çok amaçlı dolaplarla alandan verimli bir şekilde yararlanırken göz okşayan bir atmosfer de yaratabilirsiniz. 

Küçük Mutfak Tasarımı Kahramanı – Yemek Köşesi

küçük mutfak tasarımı - yemek köşesi

Eğer metrekare ve oda sayısı bakımından ferah ve elverişli bir evde yaşamıyorsanız mutfağınız, hazırladığınız yemeklerin keyfine de vardığınız bir yer olmak zorunda kalıyor. Dolayısıyla mutfağın büyük bir kısmını hareket alanını kısıtlayan yemek masaları kaplıyor. Küçük mutfağınızda kullanışlı bir yemek alanı oluşturmak için yemek köşelerine güvenebilirsiniz. Ölü köşeleri değerlendirmenize olanak tanırken şıklık ve kullanışlılık sağlayan yemek köşeleri için de yine küçük mutfağınıza uyguladığınız tasarım stilinden hareketle seçim yapabilirsiniz.

Bank, koltuk ve sandalye gibi birbirinden farklı oturma çözümleriyle karşımıza çıkabilecek yemek köşeleri için masa seçerken de ahşap, metal ya da cam gibi alternatifler sizi bekliyor. 

Küçük Mutfak Tasarımı Sürecine Sanatsal Dokunuşlar

Küçük mutfaklarınızın tasarımını elden geçirirken alan tasarrufu çözümlerine ağırlık vermeniz olası. Ancak aksesuarlar da mutfak dizaynının vazgeçilmez unsurlarından biri olmayı hak ediyor. Mutfağınızda dağınıklık etkisi yaratmayacak şekilde aksesuar seçmekse özenli ve titiz bir eleme sürecini gerektiriyor. 

Bunun için bizim önerimizse sukulent gibi küçük ev bitkileri, başka amaçlara da hizmet eden çok fonksiyonlu dekoratif gereçler ve duvar süslemeleri. Mutfak duvarlarınızı hareketlendirmek için daha fazla öneriye ve ilhama ihtiyaç duyuyorsanız “Etkileyici Duvar Dekorasyon Modelleri ile Tanışın” başlıklı blog içeriğimizi de incelemenizi tavsiye ederiz. 

Renk ve Işık Oyunları

Küçük mutfağınızın tasarımında başvurabileceğiniz çözümlerden biri de daha iç açıcı bir alan izlenimi uyandıracak renk ya da aydınlatmalardan faydalanmak. 

Açık Renk Tonlarıyla Harmoniyi Yakalayın!

Küçük mutfağınızın duvarlarında açık renk boya ya da duvar kağıdı uygulamasıyla alanı olduğundan daha büyük ve geniş göstermeniz mümkün. Mutfaklarda sıklıkla şampanya rengi ya da krem tonları tercih edilse de siz eğer biraz daha cesur ve iddialı bir stil yansıtmak istiyorsanız mint, lila veya açık tonlarda şeftali rengine de yönelebilirsiniz. 

Renk konusunda mutfağınızda kendinizi duvarlarla sınırlandırmak zorunda da değilsiniz. Eğer koyu renk tonlarında mutfak dolaplarına sahipseniz bunun için de yardımıza açık renklerde dolap boyaları ve kaplama kağıtları koşacak. 

Aydınlatmanın Gücüne İnanın!

Ev dekorasyonunda aydınlatma çözümleri düşünüldüğünde mutfaklar ilk uygulama alanları arasında yer almıyor. Çoğunlukla tavan aydınlatmasıyla ışıklandırılan küçük mutfaklarsa karanlık ve basık bir görünüme mahkum kalıyor. Oysa doğru aydınlatmayla küçük mutfağınızı ferah bir alana çevirebilirsiniz. 

Mutfaklarda sıkça karşılaştığımız dolap altı LED şerit aydınlatma size hayalini kurduğunuz mutfağı tasarlamanız konusunda imkan sunan uygulamaların başında geliyor. Ayrıca tezgah üstüne ya da başka alanlara monte edebileceğiniz aplikler ve yine LED şerit aydınlatmalarla yapılan duvar süslemeleri de küçük mutfak tasarımına değer, yaşam alanınıza ışıltı katacak seçenekler arasında. 

Küçük mutfak dekorasyonu konusunda yolunuzu aydınlatacak bir örneğe ihtiyacınız varsa Glavani Queen evimizi incelemenizi öneririz.


Missafir olarak kısa ve orta vadeli kiralamalarda ev sahiplerimize uçtan uca yönetim desteği sunuyoruz. Ev sahiplerimiz hiçbir problemle uğraşmadan kolay, güvenilir ve stressiz bir kiralama deneyimi yaşayabiliyor; evlerinden daha fazla kira geliri elde edebiliyor. Bu süreçte misafirlerimiz de zengin ürün yelpazemiz içerisinden beklentilerine ve zevklerine uygun olan evlerimizde 5 yıldızlı otel kalitesi ve ev konforunda konaklama fırsatını yakalıyor. Hakkımızda daha fazla bilgi edinmek için internet sitemizi inceleyebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top