Çevre Temizlik Vergisi Hakkında Her Şey

çevre temizlik vergisi, hesap makinesi

Çevre temizlik vergisi nedir, nereye ödenir? Bugün bu soruları derinlemesine inceliyoruz.

Ev sahibi olmak birçok sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Bu sorumlulukların başında da elbette vergi ödemeleri geliyor.

Ev sahiplerini ilgilendiren vergileri ele aldığımız serimizin konularından biri de çevre ve temizlik vergisi. Çöp vergisi olarak da bilinen çevre temizlik vergisi hakkında en sık sorulan soruları ve cevaplarını sizin için bu yazımızda derledik.

Gelin, ev sahiplerinin bu vergiye dair merak ettiklerini detaylı bir şekilde birlikte inceleyelim. 

çevre temizlik vergisi ne kadar? soru işareti

2024 Çevre Temizlik Vergisi Ne Kadar?

Belediye Gelirleri Kanunu’na göre 2024 yılından itibaren konutlar için su tüketim miktarı esas alınarak metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 2,30 TL, diğer belediyelerdeyse 1,70 TL tutarında çevre temizlik vergisi ödenecek.

Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi

Emlak ve çevre temizlik vergisi, tüm yurttaşların ödeme yükümlülüğünde olduğu önemli vergilerdendir. Öncelikle emlak vergisi, taşınmaz maliklerinin, yani ev, arsa, iş yeri sahiplerinin belediyelere ödemekle yükümlü olduğu bir vergi türüdür.

Çevre temizlik vergisi ise, belediyelerin sağladığı temizlik hizmetlerinin karşılığı olarak gayrimenkul sahiplerinden alınır. Bu vergilerin tutarı her yıl belediyelerce kamuya aktarılıyor. Ayrıca verginin ödenebileceği son tarihleri de bu şekilde öğrenebilirsiniz. Bu nedenle düzenli olarak belediye veya ilgili devlet sitelerini kontrol etmek önemlidir.

Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi Ödemesi Yapılmazsa?

Bu vergilerin düzenli olarak ödenmemesi halinde yasal yaptırımlar uygulanabilir. Ayrıca, bu vergilerin düzgün bir şekilde hesaplanabilmesi için gayrimenkulün değeri, büyüklüğü, konumu ve diğer etmenler dikkate alınır.

missafir teklif al

Missafirli Olun, Kiralık Eviniz Daha Çok Kazansın

Missafir’in kısa dönem ev kiralama konusundaki teknolojik çözümlerini keşfedin. Missafir’e bugün başvurun, evinize değer katın. Detaylı bilgi için formu doldurmayı unutmayın!

Çevre Temizlik Vergisi Nedir?

Belediye sınırlarıyla mücavir alanlar (belediye sınırları dışında olmasına rağmen belediyelerin kontrolünde ve sorumluğunda olan alanlar) içinde olan konut, işyeri ve diğer şekillerde kullanılan binalar için ödenmesi gereken bir vergi türü çevre vergisi.

Vergi ödemeleri belediyelere bağlı bulunan konut ve diğer şekillerde kullanılan binalarda, apartmanlarda ikamet edenler ve iş yerlerini kullananlar tarafından yılda iki kez gerçekleştiriliyor. Belediye Gelirleri Kanunu’na göre tahsil edilen bu vergi, Belediye Gelirleri Kanunu Genel Tebliği’nce taşınmazın bağlı bulunduğu belediyeler tarafından tahsil ediliyor. 

Kimler Çevre Vergisi Ödemekle Yükümlüdür?

Bina ve apartmanlarda ikamet edenlerle iş yeri kullananlar çevre ve temizlik vergisini ödemekle yükümlü tutuluyor. Boş binalar için de bina malikleri veya malik gibi tasarruf edenler tarafından çevre ve temizlik vergisinin ödenmesi gerekiyor.

çevre temizlik vergisi sorgu ekranı e-devlet gelir idaresi başkanlığı

Çevre Temizlik Vergisi Nasıl Ödenir?

Yılda iki kez yapılan çevre temizlik vergisi ödemeleri konutlar ve iş yerleri için farklı şekillerde gerçekleşiyor. Konutlar için vergi tutarı su faturasına yansıtılırken iş yerleri çevre temizlik vergilerini bağlı bulundukları belediyeye ödüyor.

Bu verginin ödenebilmesi için bir defaya mahsus olmak üzere ilgili belediyeye vergi bildirim formunun doldurularak teslim edilmesi gerekiyor. Sonrasında atanan vergi mükellef sicil numarası üzerinden işlemler ve değişiklikler takip edilebiliyor.

Ayrıce emlak ve çevre temizlik vergisi gibi ödemeleriniz için e-Devlet vergi borcu sorgulama ekranını kullanabilirsiniz.

Ödeme Kanalları

Bazı belediyelerin online sistemleri üzerinden vergi borcunuzu görüntülemek ve yine bu çevrimiçi sistemler üzerinden vergi borcu ödemesini gerçekleştirmek mümkün.

Çevre Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Söz konusu vergi her yıl iki taksit halinde ödeniyor. Çevre ve temizlik vergisinin ilk taksit ödemesi mayıs ayının sonunda yapılıyor. Ayrıca ikinci taksitiyse kasım ayının sonuna kadar ödeyebilirsiniz. Bununla birlikte resmi bilgileri takip etmeniz de fayda var.

çevre temizlik vergisi ödeme, hesap yapan adam

Çevre Vergisinin Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Maliye Bakanlığı tarafından metreküp başına su tüketim miktarı baz alınarak her yıl yeniden hesaplanır. Metreküp başına düşen ücret her yıl değişiklik gösterir. 

Vergi Tutarı Nasıl Öğrenilir?

Binalar çeşitli özellikleri bakımından gruplara ayrılıyor. Böylece her gruba ayrı bir ücret çıkarılıyor. 2023 yılı itibariyle binanız için ödemeniz gereken vergi tutarını belediyelerden öğrenebilirsiniz. Ayrıca yazımızın ilerisinde de bu bilgiye ulaşabilirsiniz.

Çevre Vergisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çevre vergisi borcunuzu, bağlı olduğunuz belediyenin online hizmetler sayfalarından ya da Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden veya e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Vergi Tutarı Dereceleri

İşyerleri ve diğer amaçlarla kullanılan binalar için vergi tutarı, belediye meclisleri tarafından belirlenen dereceler üzerinden gerçekliştiriliyor.

Çevre Temizlik Vergisi Muafiyeti Kimler için Geçerlidir?

Bazı kurum ve kuruluşlar söz konusu vergiden muaf olarak kabul ediliyor. Çevre ve temizlik vergisinden muaf olanları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İl özel idaresi
 • Genel ve katma bütçeli idareler
 • Kızılay
 • Yardım kuruluşları
 • Üniversiteler
 • Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne ait öğrenci yurtları
 • İbadethaneler
 • Elçilere tahsis edilen konutlar
 • Konsolosluk ve elçilik binaları
 • Köy ve belediyelerin kurduğu birliklere ait binalar

Ayrıca kullanılmayan konut ve işyerleri için de binanın boş durumda olduğuna dair bir dilekçenin belediyeye teslim edilmesi halinde bu vergiden muafiyet elde etmek de mümkün. 

İndirimli Vergi Uygulaması

2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’na göre bazı yerleşim yerlerinde çevre vergisi indirimli ödeyebilirsiniz. Bu Kanun’a göre bu bölgelerde çevre vergisi ödemeleri %50 indirimli şekilde uygulanıyor. İşte o bölgeler:

 • Kalkınmada öncelikli olarak seçili yörelerde yer alan belediyeler
 • Nüfusu 5.000’den daha az olan belediyeler

Çevre Temizlik Vergisi Yapılandırma

Çevre vergisi ve diğer vergi borçlarının yapılandırma işlemlerini aşağıdaki kanallardan yapabilirsiniz.

Ev sahiplerini yakından ilgilendiren vergilerden bir diğeri emlak vergisi hakkında merak ettikleriniz mi var? “Emlak Vergisi Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey” isimli blog yazımızı da inceleyebilirsiniz.

2 thoughts on “Çevre Temizlik Vergisi Hakkında Her Şey”

 1. Organize sanayi bölgemizdeki fabrikalardan Tüketilen su miktarı üzerinden çevre temizlik vergisi ödemekteyiz.
  Belediye ayrıca evsel ve katı atıklar (endüstriyel atıklar hariç) için ayrıca toplama ücreti talep etmektedir. Bunu fabrikaların ödemesi zorunlu mudur.?

  1. Merhaba Hüseyin Bey,

   Öncelikle cevabımız genel bilgilendirme amaçlıdır. Konu hakkında hukuki destek almanızı öneririz. Mevzuatlar değişmiş ya da güncellenmiş olabilir.

   Fabrikaların evsel ve katı atıklar (endüstriyel atıklar hariç) için ayrıca toplama ücreti ödemesi zorunludur.

   2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 11. maddesine göre, “Herkes, çevre kirliliğine yol açacak faaliyetleri yasaklar ve sınırlamalara uymakla yükümlüdür.” Bu maddeye göre, fabrikalar da çevre kirliliğine yol açacak faaliyetleri yasaklara ve sınırlamalara uymakla yükümlüdür.

   2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 24. maddesine göre, “Evsel ve endüstriyel nitelikli katı atıklar, belediyeler ve organize sanayi bölgeleri tarafından ayrı ayrı toplanır ve bertaraf edilir.” Bu maddeye göre, evsel ve katı atıklar, belediyeler ve organize sanayi bölgeleri tarafından ayrı ayrı toplanır ve bertaraf edilir.

   Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu’nun 12. maddesine göre, “Organize sanayi bölgelerinde, çevre kirliliğinin önlenmesi ve giderilmesi için gerekli önlemler alınır. Bu amaçla, organize sanayi bölgelerinde çevre yönetimi planı hazırlanır ve uygulanır.” Bu maddeye göre, organize sanayi bölgelerinde çevre kirliliğinin önlenmesi ve giderilmesi için gerekli önlemler alınır. Bu amaçla, organize sanayi bölgelerinde çevre yönetimi planı hazırlanır ve uygulanır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top