Airbnb SEO Rehberi: İlanınızı Ön Sıralara Taşıyacak 5 İpucu

airbnb seo

Bugün Airbnb’de dünya çapında toplam 8 milyona yakın kayıt bulunuyor. Bu rekabette ön plana çıkmak, daha çok görünürlük ve beraberinde daha fazla rezervasyon elde etmek için Airbnb SEO taktiklerini uygulamak gerekiyor.

Airbnb’de listelenen ev mükemmel bir konumda yer alabilir, konforlu ve şık olabilir, piyasa şartlarına göre gayet uygun fiyatlı da olabilir. Fakat ilan potansiyel misafirlere ulaşamadığı sürece evin tüm bu özellikleri de görünür olmayacaktır. 

Arama sonuçlarında ilanın görünürlüğünün artması ve hatta ilk sırada yer alması zor gibi görünse de imkansız değil. Bunun için rakipler arasından sıyrılmaya ve arama sonuçlarında ilk sıralarda yer almaya yardımcı olacak SEO taktiklerinden yararlanmak gerek. 

Airbnb SEO Taktikleri

airbnb seoAirbnb’nin algoritması konukları hayallerindeki evle hızlı bir şekilde buluşturmak üzere dizayn edildi. Bu algoritma evin sıralamasını oluştururken 100’den fazla faktöre bağlı bir şekilde hareket ediyor. Bu ivmeyle evleri en doğru misafirlerin karşısına kolaylıkla çıkarabiliyoruz. Bu amaç doğrultusunda izlenmesi gereken yol haritasını sizin için hazırladık. 

Doğru Fiyatlama

Ev için değerinden fazla fiyatlama misafirler tarafından tercih edilme oranını, değerinden az fiyatlamaysa kazancı düşürürecektir. Bu sebeple evin fiziksel özellikleri, konumu, piyasa durumu, sunulan deneyim, rakiplerin fiyatlandırmaları gibi etmenleri göz önünde bulundurmak gerek. Bunun dışında kısa dönem kiralamalarda dinamik fiyatlandırma taktiği, evin belirli bir zaman içinde getirebileceği optimum kazancı sağlayacağından dolayı en etkili araçlardan biri. 

Müşteri Yanıt Oranı ve Süresi

Herkes için olduğu gibi konuklar için de hayat hızlı akıyor ve bu tempoda geç kalanlar rekabetin gerisine düşüyor. Herhangi bir sebepten dolayı eve gelen sorgulara cevap verilmeyen süre içerisinde müşteriler kendileri için yeni bir ev arayışına girmiş oluyor. Bundan dolayı da Airbnb, müşterileriyle iletişimde hız faktörünü gözeten ilanları ön plana çıkarıyor. Airbnb’de ilk sıralara oynamak için sorgudan sonraki 1 saat içinde cevap vermek gerekiyor. 

Müşteri Memnuniyeti Yorumları

İlan ne kadar olumlu yorum alırsa arama sonuçlarında da o kadar iyi konumda yer alıyor. Konuklardan 5 yıldızlı yorum almanın yolu da mükemmel bir konaklama deneyimi ile müşteri memnuniyeti oluşturmak. Bunun için konukların karşılanmasından kusursuz bir temizliğe, her ihtiyacı karşılayacak donanımdan herhangi bir sorunda hızlı çözüm sunacak bir iletişim sürecine kadar üzerinde özenle durulması gereken pek çok nokta bulunuyor. 

İptal Oranı

Diyelim ki rezervasyon sorgusu gelen bir evde, konuğun talep ettiği tarih aralığında yeterince iyi hizmet veremeyeceğinizi düşünüyorsunuz. Bu sebeple de talebi iptal etmek zorunda kaldınız. Az sayıda iptal Airbnb listeleme algoritmasına göre büyük bir sorun olmayacaktır ancak bir süre sonra iptal edilen taleplerin sayısı onaylanan rezervasyonları geçerse bu sizi sıralamada bir hayli geriye götürecektir. Bu sebeple, gerçekten çok önemli bir durum olmadığı takdirde, rezervasyon taleplerini mümkün olduğunca kabul etmeye özen göstermek gerekiyor. 

Güncel Takvim

Airbnb takvimini düzenli olarak, tercihen her gün güncellemek algoritma tarafından aktif, işinin başında ve güvenilir bir ev sahibi olduğunuz şeklinde algılanıyor. Bu da evin ilanının sıralamada yükselmesinde oldukça önemli bir etken. Başarılı bir Airbnb SEO politikası için evin uygunluk durumunu sürekli güncel tutmak, hesabınızın aktif olduğunu Airbnb’ye her fırsatta hatırlatmak önemli. 

Pazarlama Alanında Yardımı Dokunacak Airbnb SEO Taktikleri

Çarpıcı Bir Başlık

İlanın Airbnb SEO kurallarına ve formatına uygun bir başlığının olması hem sıralamasını olumlu yönde etkiliyor hem de konukların ev hakkında en iyi izlenime kolayca ulaşmasını sağlıyor. Bunun için evin konumunu, öne çıkan özelliklerini ve civarındaki cazibe merkezlerini başlıkta geçirmeye özen göstermeli. Başlığı hazırlarken misafirlerin ne görmek isteyeceğini, o evi ve sunulan deneyimi neden tercih etmeleri gerektiğini göz önünde bulundurmak, bu yolda yardımcı oluyor. 

Etkileyici Bir İçerik

Kısa dönem kiraladığımız ev misafirlere ne vadediyor? Hangi özellikleri nasıl bir eşsiz deneyim sunuyor? İlanı hazırlarken tüm bu noktaları düşünerek ilgi çekici bir içerik oluşturmakta fayda var. Airbnb’nin farklı içerik kısımları evin farklı açılardan özelliklerini ön plana çıkarabilmeye olanak tanıyor. Burada da altın kural, evin özelliklerini soğuk bir tonla listelemekten ziyade hikaye anlatımıyla misafirlerin kendilerini o evde resmedebilmesini, yaşayabilecekleri deneyimleri gözlerinde canlandırabilmesini sağlamak. Unutmayın, içerik kraldır.

Kaliteli Fotoğraflar

Fotoğraflar, evde sunulan deneyimin ön gösterimi niteliğinde. Bu sebeple evin farklı yerlerinin birden fazla açıdan çekilmiş kaliteli ve profesyonel fotoğrafları olması önemli. Bu fotoğraflar potansiyel konukları ilana çekecek, böylece ziyaret ve belki de rezervasyon oranlarını artıracak. Fotoğrafların yanıltıcı olmadığından, konukları aydınlatacak açıklamalar barındırdığından ve karışıklık yaratmayacak biçimde belirli bir akış içinde sıralandığından emin olmak gerek.

Dönemsel Fırsatlar

Airbnb arama sonuçlarında ilk sıralara çıkmak, sürecin sadece ilk adımı. Bunun sonrasındaysa konumunuzu güvence altına almanız gerekecek. Misafirler için haftalık ya da aylık indirimler sunarak hem ilanın ziyaret oranını hem de eviin rezervasyon oranını artırmak mümkün. Böylece başarılı Airbnb SEO politikasının da devamlılığını sağlayarak arama sonuçlarındaki yerinizi korumuş olursunuz.

Sosyal Medya Tanıtımı

İlanın trafiğini artırmanın en etkili yollarından biri de sosyal medya tanıtımı. Sosyal medyanın pazarlama gücünü Airbnb SEO stratejisinin ayrılmaz bir parçası olarak kullanmak gerek. Böylece ilan, kalacak bir yer arayan ama sizin evinizi aradığını henüz fark etmemiş olan misafirlerin de önüne kolayca düşebilir. Ayrıca potansiyel misafirlerle diyalog kurmak ve etkileşim oluşturmak da sürece katkı sağlar. Ev sahibi olarak oluşturulan bu “ulaşılabilir” kimliği de güvenilirlik olarak geri döner. 

Airbnb SEO Taktikleri Neden Önemli?

Statista’nın verilerine göre 2021 Haziran ayında Airbnb internet sitesi 97,7 milyon tekil ziyaretçi aldı. Bu yüksek hacimli trafikten kendi ilanınıza düşen payı artırmak sizin elinizde. 

Tüm bu Airbnb SEO taktiklerini yerine getirmek ciddi bir operasyonel süreç yönetimi, profesyonel yaklaşım ve sektörel içgörü gerektiriyor. İlanınızı sürekli güncel tutmak, konuklarla iletişim ve ağırlama aşamasında her daim görev başında ve hazır olmak, titizlikle oluşturulmuş pazarlama stratejisiyle ilanı ön plana çıkarıp tanıtımını yapmak gibi Airbnb sıralamasında öne çıkmak için gerekli çeşitli adımlar yoğun emek gerektiyor. Missafir profesyonel fotoğraf çekimi, profil yönetimi, dinamik fiyatlandırma ve misafir ilişkileri gibi uçtan uca sunduğu operasyonel destekle sürece dair tüm sorumlulukları üstlenerek ev sahiplerine stressiz bir deneyim sunuyor. Missafir’in tüm hizmetlerini daha detaylı öğrenmek için missafir.com internet sitemizi inceleyebilirsiniz.

 

 

Missafir olarak kısa ve orta vadeli kiralamalarda ev sahiplerimize uçtan uca yönetim desteği sunuyoruz. Ev sahiplerimiz hiçbir problemle uğraşmadan kolay, güvenilir ve stressiz bir kiralama deneyimi yaşayabiliyor; evlerinden daha fazla kira geliri elde edebiliyor. Bu süreçte misafirlerimiz de zengin ürün yelpazemiz içerisinden beklentilerine ve zevklerine uygun olan evlerimizde 5 yıldızlı otel kalitesi ve ev konforunda konaklama fırsatını yakalıyor. Hakkımızda daha fazla bilgi edinmek için internet sitemizi inceleyebilirsiniz.   

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top