Alternatif Tatil Yerleri ile Sıra Dışı Bir Deneyime Hazır mısınız?

alternatif tatil yerleri

Son zamanlarda tatil anlayışımız kayda değer bir değişime uğradı ve bu değişim her geçen gün devam ediyor. Eskiden kalabalık ve popüler bölgelere talep yoğunluğu oluyorken şimdiyse sessiz sakin, kalabalıktan uzak destinasyonlar daha fazla tercih ediliyor. Bu nedenle de seyahat planı yaparken seçtiğimiz yerin özgün nitelikler bulundurmasına önem veriyoruz. Eğer siz de bir süredir alternatif tatil yerleri arayışındaysanız gelin, Türkiye’nin gizli kalmış noktalarını birlikte keşfedelim.

Neden Alternatif Tatil Seçenekleri Tercih Ediliyor?

Smartvel yazısında değinildiği üzere seyahat edenlerin çoğu sakin bir tatil hayali kurarken yerel deneyimler kazanmayı da hedefliyor. Bunun yanı sıra seyahat etmeyi planladıkları bölgede Covid-19 vakalarının az olmasına da oldukça dikkat ediyor. Tüm bunların etkisiyle kalabalık şehir hayatının koşturmacasından kaçmaya, doğaya ve kendi içimize dönmeye yöneldik. Ayrıca yeni trendlere uyum sağlama isteğimiz de alışılagelen tatil anlayışımızı değiştirerek alternatif tatil yerleri arayışına girmemize sebep oldu. Örneğin doğa yürüyüşü, sörf, dalış ve yamaç paraşütü gibi birbirinden heyecan verici aktiviteleri deneyimlemek ya da spiritüel mekanlarda içsel bir serüvene çıkmak gibi amaçlar; destinasyon planlamalarına daha çok şekil vermeye başladı.

Doğanın Kollarında Alternatif Tatil Yerleri

alternatif tatil yerleri
Erdek, Balıkesir

Stresten uzaklaşmak ve doğayla buluşmak için gidebileceğiniz birçok destinasyon mevcut. Örneğin, Balıkesir’in Erdek ilçesi aradığınız tüm dinginliği bulabileceğiniz saklı kalmış masmavi koylara, sakin plajlara ve manzara eşliğinde uzun araba yolculuklarıyla ulaşabileceğiniz köy ve beldelere ev sahipliği yapıyor. Burada otantik yapısını korumuş köylerde yerlilerin hikayelerini dinlerken yaklaşık 5.000 yıllık tarihe de tanıklık edebilirsiniz. Ayrıca Erdek’i sakin olduğu sonbahar döneminde görmenizi tavsiye ederiz.

Isparta’nın gül bahçelerinin dillerden düşmediği yadsınamaz bir gerçek. Ancak burası öyle bir hazine saklıyor ki henüz hak ettiği ilgiyi göremedi. Morun en güzel tonlarıyla süslenmiş, sakinleştirici eşsiz kokusuyla büyüleyen lavanta tarlalarından bahsediyoruz. Böyle bir deneyim için Kuyucak köyü en ideal adresiniz. Köyün lavanta tarlaları, harika fotoğraflar için mükemmel bir sahne sunuyor.

Karadeniz havası alacağınız keyifli bir alternatif tatil yeri arıyorsanız Gideros Koyu tam size göre. Amazonlara ev sahipliği yaptığına inanılan bu özel koy Kastamonu’nun Cide ilçesinde bulunuyor. Karadeniz Bölgesi’nin sahip olduğu iklimsel özelliklerden dolayı hırçın bir denizi olsa da Gideros Koyu bu hırçınlıklar arasında kendine sakin bir yer bulabilmiş tek koydur. O nedenle burası yaz aylarında denizde huzurla yüzme imkanı da sunuyor.

Otantik Deneyimler Arayanlara Alternatif Tatil Yerleri

alternatif tatil yerleri
Kaleköy, Antalya

İzmir Şirince’de Ege lezzetlerini keşfetmek, yerel şarapları tatmak ve mahzenleri görmek hiç de fena bir fikir değil. Zeytin ve mandalina ağaçlarıyla dolu uzun yollardan geçerek ulaşacağınız köy merkezinde tarihi Rum evleri sizi alıp eski zamanlara götürecek. Bunun yanında bölgenin dillere destan mutfağı da seyahatinize lezzet katacak. Şirince’de geçireceğiniz zamanda adeta bir gastronomi uzmanı gibi hissetmeye hazır olun.

Rum kültürünün izlerine sahip olan Bursa’nın Trilye köyü, İstanbul’a ve çevredeki diğer illere yakınlığıyla sakin bir hafta sonu kaçamağı için mükemmel bir seçenek. Köyün sokaklarını taçlandıran farklı mimari yapıdaki binalar sizi geçmişe doğru bir zaman yolculuğuna çıkaracak. Gün geçtikçe daha çok rağbet görme potansiyeli olan bu tarihi köyü hala sakinken ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Otantik alternatif tatil yerleri önerilerimizin biri de Antalya’nın Demre ilçesinde bulunan Kaleköy. Bu gizli kalmış antik Likya kentinde gezerken Roma ve Bizans İmparatorluğu’nun izlerine de rastlayacaksınız. Buraya dilerseniz tekne turlarıyla dilerseniz de marinadan özel bir tekne kiralayarak ulaşabilirsiniz. Kaleköy’e ulaşımın kısıtlı olması bu cennet parçasını daha da özel kılıyor. Ayrıca yerleşime izin verilmemesi, köyün doğal yapısının korunmasını sağlıyor.

Maceraperestler İçin İdeal Tatil Önerileri

Likya Yolu

Eğer Akdeniz’in yanı başında heyecan verici bir yolculuk düşlüyorsanız yönünüzü Likya Yolu’na çevirmelisiniz. Bu antik yol size yaşadığınızı yeniden hissettirecek bir macera sunuyor. Akdeniz kıyı şeridinin birçok bölümünü kapsayan Likya Yolu’nda ilk adımınızı atmaya Fethiye’den başlayabilirsiniz. Burada doğanın kalbinde geçmişin günümüze bıraktığı mirasa tanıklık edeceksiniz.

Yükseklerden süzülürken Akdeniz’in eşsiz manzarasına tanık olacağınız ve kuşlar gibi özgür hissedeceğiniz yamaç paraşütü sporunu deneyimledikten sonra huzurlu bir konaklama deneyimi için adresiniz Patara. Bu yerleşim yerinin size sunduğu diğer keyifli aktiviteler saymakla bitmez. Patara’da ayrıca dört bir yanınızı tarihin saracağı antik kentin içinden geçerek Türkiye’nin en uzun ve en geniş kumsalına ulaşabilirsiniz. Kaş’a ve Fethiye’ye çok yakın bir konumda olan Patara, bölgenin diğer zenginliklerini keşfetme olanağı da sunuyor.

Akdeniz Bölgesi’nde deneyimleyebileceğiniz aktivitelerden biri de mağara dalışı. Karadaki veya sudaki mağaralarda gerçekleştirebileceğiniz bu özgün sporun yeri Antalya Kalkan’da saklı. Akdeniz’in sualtı güzelliklerini derinlemesine keşfedeceğiniz bu macerada doğanın yarattığı harika oluşumları yakından görebilme fırsatınız olacak. Ancak bu maceraya atılmak için mutlaka eğitim almanız ve yanınızda sizi yönlendirecek profesyonel bir ekip eşliğinde uygun ekipmanlarla dalış yapmanız gerektiğini belirtmek isteriz. 

Mistik ve İçsel Bir Yolculuk için Mükemmel Öneriler

Hatay Arkeoloji Müzesi

Spiritüel bir yolculuğa çıkmak için ideal alternatif tatil seçenekleri arasında en başta Antakya bulunuyor. Burada ne zaman inşa edildiği bilinmese de Hristiyanlık tarihinin başladığı yer olarak kabul edilen Saint Pierre Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca şehirdeki Aziz Simeon Manastırı, Beşikli Mağara ve Türkiye’nin en büyük mozaik müzesi olarak kabul edilen Hatay Arkeoloji Müzesi de sizi adeta rüyadaymış gibi hissettirecek. Antakya’nın sunduğu lezzetleri ve tarihini en iyi şekilde keşfedebilmek için seyahatinize uzun bir zaman ayırmanızı da tavsiye ediyoruz. Bu muhteşem şehri bahar aylarında ziyaret etmeniz, sizi kavurucu sıcaktan da koruyacak. 

Ihlara Vadisi’ni hala keşfetmediyseniz yola çıkmanın tam zamanı. Sizi mistik bir serüvene davet eden bu vadi Aksaray’da yer alıyor. Ihlara Köyü’nden başlayan vadi 15 km boyunca devam ederek Selime’de son buluyor. Bu önemli doğal oluşumda en büyüleyici özellik, kayalardan oyularak inşa edilen ve geçmişten günümüze taşıdığı izleriyle merak uyandıran kiliseler.

Yine Aksaray’a bağlı olan Güzelyurt’ta İsa’nın göğe çıkışıyla ilgili tasvirleri taşıyan ve bölgenin en önemli unsurlarından biri olan Kale Manastırı Kilisesi’ni de anılarınıza katabilirsiniz. Ayrıca hala tamamına ulaşılamayan ve gizemini korumaya devam eden yeraltı şehirlerinin de ziyarete açılan kısımlarını gezebilirsiniz. Bu esrarengiz yolculuk tarihe bakış açınızı tamamıyla değiştirecek.

Missafir’in Alternatif Tatil Seçenekleri ile Dolu Seçkin Portföyü

Türkiye’de birbirinden benzersiz deneyimler sunan, farklı arayış ve amaçlarla yoluna düşülebilecek pek çok yer var. Seyahat edenlerin hayalini kurduğu deneyimi yaşayabileceği alternatif tatil seçenekleri de önümüzdeki dönemlerde artacak. Bu doğrultuda Missafir olarak 2022 yılında Türkiye’nin saklı cennetlerine doğru portföyümüzü genişletmeye devam edeceğiz. Şu an Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hangi muhteşem destinasyonlarında 5 yıldızlı otel kalitesi ve ev konforunda konaklayabileceğinizi merak ediyorsanız Missafir Homes sitemizi de ziyaret edebilirsiniz.

Geleceğin değişen tatil alışkanlıklarıyla dolu olacağını tahmin edebiliyoruz. Gün geçtikçe değer kazanan ekoturizm ve deneyim odaklı destinasyon planlamaları gibi konulara değindiğimiz 2022 seyahat trendleri yazımıza da göz gezdirmek isterseniz ilgili blog içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Missafir olarak kısa ve orta vadeli kiralamalarda ev sahiplerimize uçtan uca yönetim desteği sunuyoruz. Ev sahiplerimiz hiçbir problemle uğraşmadan kolay, güvenilir ve stressiz bir kiralama deneyimi yaşayabiliyor; evlerinden daha fazla kira geliri elde edebiliyor. Bu süreçte misafirlerimiz de zengin ürün yelpazemiz içerisinden beklentilerine ve zevklerine uygun olan evlerimizde 5 yıldızlı otel kalitesi ve ev konforunda konaklama fırsatını yakalıyor. Hakkımızda daha fazla bilgi edinmek için internet sitemizi inceleyebilirsiniz.  

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak