Alternatif Konaklama Sektöründe Sürdürülebilirlik

Alternatif Konaklama Sektöründe Sürdürülebilirlik

İklim krizinin etkilerinin her geçen gün daha da hissedilmesiyle çevre duyarlılığı ve buna bağlı olarak bilinçli tüketim alışkanlıkları artış gösterdi. 2021’de yapılan bir araştırmaya göre dünya çapında seyahat edenlerin %83’ü sürdürülebilir turizmin önemli olduğu kanısını paylaşıyor. Buna dayalı olarak ekoturizme yönelim de artarken bunun yansımalarını alternatif konaklama sektöründe de görmeye başladık. 

Bugün sürdürülebilir turizm trendini yakalamak için gayrimenkul yönetimi alanında benimsenebilecek pek çok çevre dostu çözüm bulunuyor. Bu sürdürülebilirlik çözümleri alternatif konaklama sektörünün tabiatına yeni bir yön verecek ve yakın gelecekte standart uygulamalar olarak yerlerini alacak gibi görünüyor.

Alternatif Konaklama Sektöründe Yararlanılabilecek Sürdürülebilirlik Çözümleri

alternatif konaklama sektöründe sürdürülebilirlikTasarrufa odaklanın.

Alternatif konaklama amacıyla kullanılan gayrimenkullerde çok fazla enerji israfı olabiliyor. Misafirin çıkış yaparken kapatmayı unuttuğu klimadan fişini prizde bıraktığı televizyona kadar pek çok gereksiz enerji harcamasıyla karşılaşabiliyoruz. Bu tür problemler modern çözümler gerektiriyor. Örneğin akıllı termostat ve akıllı priz gibi çok kolay bir şekilde temin edilebilecek aletlerle evin enerji israfının önüne rahatlıkla geçilebilir. 

Ayrıca enerji tasarruflu akıllı ampuller, duş başlığı ve musluklar için su tasarrufu aparatı, akıllı sifon, sensörlü musluk sistemleri gibi pratik çözümlerle de evin kullanımı sırasında harcanan kaynaklar en aza indirilebilir. 

Plastik ürünlerden vazgeçin.

Covid-19 pandemisinin de etkisiyle tek kullanımlık ürünlere talep daha da arttı. Plastiğin tek kullanımlık ürünlerde en çok tercih edilen materyal olması da doğaya zararlı bu maddenin hayatımızdaki alanını genişletti. 

Bir taraftan misafirlere hijyen açısından içlerinin tamamen rahat edeceği bir yaşam alanı sağlamak bir taraftan da tek kullanımlık ürünlerden %100 kaçınmak ne yazık ki mümkün değil. Bu sebeple misafirlere sunduğunuz tek kullanımlık ürünlerde geri dönüştürülmüş ve doğada çözünür seçeneklere yönelmekte fayda var. 

Pratik çözümler geliştirin.

Pandemi döneminde alternatif konaklama alanında geliştirilen çözümlerden biri olan anahtar kasalı girişler, karşılama amaçlı gerçekleştirilen seyahatleri ortadan kaldıracaktır. Bu da karbon ayak izinin azalmasını sağlayacaktır. 

Örneğin Missafir’in portföyünde yer alan birçok ev için anahtar kasası ile giriş seçeneği kullanılabiliyor. Böylece hem yabancılarla temas en aza indiğinden dolayı salgın döneminde misafirlerin içi rahat ediyor hem de karşılama sebebiyle yapılan yolculukların sebep olduğu karbon ayak izi önlenmiş oluyor. 

Ayrıca evin durumunu uzaktan kontrol etmenize olanak tanıyacak akıllı ev teknolojileri de eve fiziksel bir ziyaret gerçekleştirmeden ihtiyaçlardan haberdar olmanıza yardımcı olacaktır.

Bunların dışında havuzlu evler için yağmur suyunu arındırıp havuzda kullanıma sokan teknolojilerden de yararlanabilirsiniz. 

Doğa dostu ürünlere yönelin. 

Kişisel temizlik ve ev temizliğinde kullandığımız pek çok ürün, deniz canlı yaşamına ciddi zararlar veren ağır kimyasallar barındırıyor. Bunun önüne geçmemize ve bu derece sık kullanılan ürünler üzerinden doğadaki olumsuz etkimizi en aza indirmemize yardımcı olacak alternatif ürünlere ulaşım her geçen gün kolaylaşıyor. 

Bugün ekolojik temizlik ve hijyen ürünlerinin artmasıyla misafire sunulan buklette yer alan sabun ve şampuandan evin temizliği için seçilen yüzey temizleyiciye kadar pek çok noktada ekolojik seçimlere yönelebiliyoruz.

Geri dönüştürün.

Yönettiğiniz evlerde konuklara atıklarını ayrıştırma şansı sunabileceğiniz geri dönüşüm kutularını tercih edebilirsiniz. Cam, kağıt, plastik, metal, atık yağ, pil ve organik ev atığı gibi farklı pek çok atık türü için çeşitli geri dönüşüm kutularının olması konukların da işini kolaylaştıracak ve içlerini rahatlatacaktır. 

Ev atıklarının büyük bir bölümünü yemek artıklarının oluşturduğunu düşünecek olursak, özellikle bahçeli evlerde bu atıkları gübreye dönüştürecek kompost makineleri de çevre dostu politikanızı hayata geçirmenize katkı sağlayacaktır. 

Diğer Sürdürülebilirlik Çözümleri

Devamını Oku

Alternatif Konaklama Sektöründe Sürdürülebilirlik Neden Önemli?

alternatif konaklamada sürdürülebilirlikDevamını Oku

Missafir için Alternatif Konaklama Sektöründe Sürdürülebilirlik Uygulamaları

Devamını Oku

img

Halide Dönmez

  Benzer Haberler

  2021-2022 Sonbahar ve Kış Tatili için İstanbul’a Yakın Rotalar

  Hızla akıp giden yaz mevsiminin tadı hepimizin damağında kaldı. Kış ise kendine özgü...

  Okumaya Devam..
  - Halide Dönmez

  Gayrimenkul Yönetimi için Etkili Sosyal Medya Pazarlaması Yöntemleri

  Toplu taşımada seyahat ederken, bir şeyler atıştırırken, uyumadan önce, uyanır uyanmaz,...

  Okumaya Devam..
  - Halide Dönmez

  2022 Seyahat Trendleri – Sektör Öngörüleri

  Covid-19’un gidişatının tahmin edilemez olması sebebiyle turizm sektörünün hangi...

  Okumaya Devam..
  - Halide Dönmez

  Yazıya yorum yapın