Alternatif Konaklama Sektöründe Sürdürülebilirlik

alternatif konaklama

İklim krizinin etkilerinin her geçen gün daha da fazla hissedilmesiyle çevre duyarlılığı ve buna bağlı olarak bilinçli tüketim alışkanlıkları artış gösterdi. 2021’de yapılan bir araştırmaya göre dünya çapında seyahat edenlerin %83’ü sürdürülebilir turizmin önemli olduğu kanısını paylaşıyor. Buna bağlı olarak ekoturizme yönelim artarken bu fenomenin yansımalarını alternatif konaklama sektöründe de görmeye başladık. 

Bugün sürdürülebilir turizm trendini yakalamak için gayrimenkul yönetimi alanında benimsenebilecek birçok çevre dostu çözüm bulunuyor. Bu sürdürülebilirlik çözümleri alternatif konaklama sektörünün tabiatına yeni bir yön verecek ve yakın gelecekte standart uygulamalar olarak yerlerini alacak gibi görünüyor.

Alternatif Konaklama Sektöründe Yararlanılabilecek Sürdürülebilirlik Çözümleri

alternatif konaklama sektöründe sürdürülebilirlikTasarrufa odaklanın.

Alternatif konaklama amacıyla kullanılan gayrimenkulde çok fazla enerji israfı olabiliyor. Misafirlerin çıkış yaparken klimayı kapatmamasından televizyonun fişini prizde unutmasına kadar pek çok sebepten gereksiz enerji harcanması durumuyla karşılaşabiliyoruz. Bu tür problemler modern çözümler gerektiriyor. Örneğin akıllı termostat ve priz gibi çok kolay bir şekilde temin edilebilecek cihazlarla evdeki enerji israfının önüne rahatlıkla geçilebilir. 

Ayrıca duş başlığı ve musluklar için su tasarrufu aparatı, akıllı sifon, sensörlü musluk sistemleri gibi pratik çözümlerle de evin kullanımı sırasında harcanan kaynaklar en aza indirilebilir. Bunlarla birlikte bizim Missafir Konsept evlerimizde kullandığımız gibi LED ampuller ve A serisi beyaz eşyalarla da enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. 

Plastik ürünlerden vazgeçin.

Covid-19 pandemisinin de etkisiyle tek kullanımlık ürünlere talep daha da arttı. Plastiğin tek kullanımlık ürünlerde en çok tercih edilen materyal olması da doğaya zararlı bu maddenin hayatımızdaki alanını genişletti. 

Bir taraftan misafirlere hijyen açısından içlerinin tamamen rahat edeceği bir yaşam alanı sağlamak bir taraftan da tek kullanımlık ürünlerden %100 kaçınmak ne yazık ki mümkün değil. Bu sebeple misafirlere sunduğunuz tek kullanımlık ürünlerde geri dönüştürülmüş ve doğada çözünür seçeneklere yönelmekte fayda var. Bunun için bambu ve pamuk gibi klasik ve zamansız materyallerden geri dönüştürülmüş zeytin çekirdeği ya da muz kabuğundan biyoplastik gibi yenilikçi ürünlere kadar birçok alternatif mevcut.

Pratik çözümler geliştirin.

Pandemi döneminde alternatif konaklama alanında geliştirilen çözümlerden biri olan anahtar kasalı girişler, karşılama amaçlı gerçekleştirilen seyahatleri ortadan kaldıracaktır. Bu da karbon ayak izinin azalmasını sağlayacaktır. 

Örneğin Missafir’in portföyünde yer alan birçok ev için anahtar kasası ile giriş seçeneği kullanılabiliyor. Böylece hem yabancılarla temas en aza indiğinden dolayı salgın döneminde misafirlerin içi rahat ediyor hem de karşılama amaçlı yolculukların sebep olduğu karbon ayak izi önlenmiş oluyor. 

Ayrıca evin durumunu uzaktan kontrol etmenize olanak tanıyacak akıllı ev teknolojileri de eve fiziksel bir ziyaret gerçekleştirmeden ihtiyaçlardan haberdar olmanıza yardımcı olacaktır.

Bunların dışında havuzlu ya da bahçeli evler için yağmur suyunu arındırıp tekrar kullanıma sokan tanklardan da yararlanabilirsiniz. 

Doğa dostu ürünlere yönelin. 

Kişisel bakımda ve ev temizliğinde kullandığımız pek çok ürün, deniz canlı yaşamına ciddi zararlar veren ağır kimyasallar barındırıyor. Bunun önüne geçmemize ve bu derece sık kullanılan ürünler üzerinden doğadaki olumsuz etkimizi en aza indirmemize yardımcı olacak alternatif ürünlere ulaşım her geçen gün kolaylaşıyor. 

Bugün piyasada ekolojik temizlik ve hijyen ürünlerinin artmasıyla misafire sunulan buklette yer alan sabun ve şampuandan evin temizliği için seçilen yüzey temizleyiciye kadar pek çok noktada ekolojik seçimlere rahatlıkla yönelebiliyoruz.

Geri dönüştürün.

Yönettiğiniz evlerde konuklara atıklarını ayrıştırma şansı sunabileceğiniz geri dönüşüm kutularını tercih edebilirsiniz. Cam, kağıt, plastik, metal, atık yağ, pil ve organik ev atığı gibi farklı pek çok atık türü için çeşitli geri dönüşüm kutularının olması konukların da işini kolaylaştıracak ve içlerini rahatlatacaktır. 

Ev atıklarının büyük bir bölümünü yemek artıklarının oluşturduğunu düşünecek olursak, özellikle bahçeli evlerde, bu atıkları gübreye dönüştürecek kompost makineleri de çevre dostu politikanızı hayata geçirmenize katkı sağlayacaktır. 

Diğer Sürdürülebilirlik Çözümleri

[read more]

Yenilenebilir enerjiye yatırım yapın.

Güneş ışığı ve rüzgar gibi yenilenebilir doğal kaynaklardan bolca yararlanabileceğiniz lokasyonlarda bulunan evler için bu tarz enerji üretim çözümlerine yönelebilirsiniz. 

Çevre dostu gönüllülük projelerinde yer alın. 

Markanızın sosyal sorumluluk bağlamında adını etkili bir şekilde duyuracak çeşitli gönüllülük projelerinde yer alabilirsiniz. Bu proje misafirleriniz adına fidan dikimi de olabilir, evin yakınındaki doğal alanda çöp toplama etkinliği de. 

Misafirlerinizi sürdürülebilirliğe teşvik edin. 

Sürdürülebilirlik alanında sizin attığınız adımlar zaten konuklarınızın ekolojik seçimler yapmalarını teşvik edecektir. Bunların dışında misafirlerinize daha fazla sürdürülebilirlik bilinci aşılayacak çeşitli aktiviteler organize edebilirsiniz.

Doğa dostu partnerlikler edinin. 

Tedarik için ya da başka amaçlı partnerlikler için arayış sürecindeyseniz sürdürülebilirlik alanında bilinçli adımlar atan firmaları tercih edebilirsiniz.

Ekolojik online seyahat acentalarında yer alın. 

Şu an için ekolojik online seyahat acentalarının sayısı çok fazla olmasa da Ecobnb, Fairbnb ve Green Pearls gibi internet sitelerinin öncülüğünde bu alanın daha da genişleyeceğini ve seçeneklerin artarak yaygınlaşacağını söyleyebiliriz. 

[/read]

Alternatif Konaklama Sektöründe Sürdürülebilirlik Neden Önemli?

alternatif konaklamada sürdürülebilirlik[read more]

Booking.com’un önümüzdeki dönem seyahat trendleri öngörülerini oluşturmak için 28 ülkede 20.000’de fazla katılımcıyla gerçekleştirdiği anketin sonuçlarına göre, özellikle Covid-19’un da etkisiyle, katılımcıların 2021 ve sonrasında seyahat ederken göz önünde bulunduracağı noktalardan biri sürdürülebilirlik. Fakat katılımcıların yarısı, sürdürülebilirlik konusunda aradıklarını sunacak kadar seçenek olmadığına inanıyor. %38’i ise sürdürülebilir konaklama seçenekleri bulmak için nereye bakması gerektiğini dahi bilmiyor. Bu ihtiyaca cevap vermek için çeşitli adımlar atan alternatif konaklama platformları, yeni seyahat trendini kâra dönüştürme şansını yakalamış olacak. Ayrıca çevreye duyarlı, ekolojik tercihler yapan yeni bir segmenti de müşteri portföyünüze katmış olacaksınız. 

Bunların yanında ekolojik çözümlerin aynı zamanda ekonomik olduğunu, dolayısıyla gayrimenkul yönetimi giderlerini azaltacağını da söyleyebiliriz. Örneğin enerji ya da su tasarrufu sağlayan çözümler, gayrimenkulün fatura giderlerinin de belirgin oranda azalmasına yol açacaktır. 

Tüm bu faydaların da ötesinde sürdürülebilirliği izlenecek bir yol olarak benimsemek ve bu alandaki yenilikleri kucaklamak iklim kriziyle mücadelede hem bireylerin hem de firmaların üzerine düşen bir görev. Dünyayı herkes için yaşanabilir hale getirmeyi, gezegeni paylaştığımız tüm canlılara borçlu olduğumuzu unutmamak gerek. 

[/read]

Missafir için Alternatif Konaklama Sektöründe Sürdürülebilirlik Uygulamaları

[read more]

Missafir için de sürdürülebilirlik şimdi ve yakın gelecekte öncelikli olarak gündemde yer alan bir konu. Çevresel, ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda sürdürülebilirlik atılımlarını plana alan Missafir için yeni bir dönemin başladığını belirtebiliriz. 

Kültürel sürdürülebilirlik alanında da Missafir özellikle kendine has tarihi, dokusu ve mimarisiyle ön plana çıkan bölgelerde bu kültüre sadece sadık kalmıyor, aynı zamanda kültürü en iyi şekilde yaşatmak için de özen gösteriyor. Örneğin Missafir portföyünde yer alan tarihi Beyoğlu ya da Balat evlerinde yapılan yenileme ve eşyalandırmalar, tamamen kültüre ve bölgenin özüne uyacak şekilde tasarlanıyor. Aynı şekilde konuklar yerel kültürü daha yakından tanımaya ve deneyimleyemeye teşvik ediliyor. 

Ayrıca, evlerde kullanılan çarşaf, havlu ve yastık gibi malzemelerin yerli bir üreticiden tedarik edilmesiyle hem ülke ekonomisine katkı sağlamış hem de ithalatın yol açtığı yoğun karbon emisyonunun önüne geçmiş oluyor. 

Ek olarak Missafir’in çevresel sürdürülebilirlik kapsamında yeni projeleri hayata geçirmeye hazırlandığını söyleyebiliriz. Siz de sürdürülebilirliği seyahat alışkanlıklarınıza nasıl uyarlayabileceğinizi merak ediyorsanız “Ekoturizm ve Sürdürülebilir Seyahat” isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

[/read]

Missafir olarak kısa ve orta vadeli kiralamalarda ev sahiplerimize uçtan uca yönetim desteği sunuyoruz. Ev sahiplerimiz hiçbir problemle uğraşmadan kolay, güvenilir ve stressiz bir kiralama deneyimi yaşayabiliyor; evlerinden daha fazla kira geliri elde edebiliyor. Bu süreçte misafirlerimiz de zengin ürün yelpazemiz içerisinden beklentilerine ve zevklerine uygun olan evlerimizde 5 yıldızlı otel kalitesi ve ev konforunda konaklama fırsatını yakalıyor. Hakkımızda daha fazla bilgi edinmek için internet sitemizi inceleyebilirsiniz.   

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak