Alternatif Konaklama Sektöründe Sürdürülebilirlik

Alternatif Konaklama Sektöründe Sürdürülebilirlik

İklim krizinin etkilerinin her geçen gün daha da fazla hissedilmesiyle çevre duyarlılığı ve buna bağlı olarak bilinçli tüketim alışkanlıkları artış gösterdi. 2021’de yapılan bir araştırmaya göre dünya çapında seyahat edenlerin %83’ü sürdürülebilir turizmin önemli olduğu kanısını paylaşıyor. Buna dayalı olarak ekoturizme yönelim artarken bu fenomenin yansımalarını alternatif konaklama sektöründe de görmeye başladık. 

Bugün sürdürülebilir turizm trendini yakalamak için gayrimenkul yönetimi alanında benimsenebilecek pek çok çevre dostu çözüm bulunuyor. Bu sürdürülebilirlik çözümleri alternatif konaklama sektörünün tabiatına yeni bir yön verecek ve yakın gelecekte standart uygulamalar olarak yerlerini alacak gibi görünüyor.

Alternatif Konaklama Sektöründe Yararlanılabilecek Sürdürülebilirlik Çözümleri

alternatif konaklama sektöründe sürdürülebilirlikTasarrufa odaklanın.

Alternatif konaklama amacıyla kullanılan gayrimenkulde çok fazla enerji israfı olabiliyor. Misafirin çıkış yaparken klimayı kapatmamasından televizyonun fişini prizde unutmasına kadar pek çok sebeple gereksiz enerji harcamasıyla karşılaşabiliyoruz. Bu tür problemler modern çözümler gerektiriyor. Örneğin akıllı termostat ve priz gibi çok kolay bir şekilde temin edilebilecek cihazlarla evdeki enerji israfının önüne rahatlıkla geçilebilir. 

Ayrıca duş başlığı ve musluklar için su tasarrufu aparatı, akıllı sifon, sensörlü musluk sistemleri gibi pratik çözümlerle de evin kullanımı sırasında harcanan kaynaklar en aza indirilebilir. Bunlarla birlikte bizim Missafir Konsept evlerimizde kullandığımız gibi LED ampuller ve A serisi beyaz eşyalarla da enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. 

Plastik ürünlerden vazgeçin.

Covid-19 pandemisinin de etkisiyle tek kullanımlık ürünlere talep daha da arttı. Plastiğin tek kullanımlık ürünlerde en çok tercih edilen materyal olması da doğaya zararlı bu maddenin hayatımızdaki alanını genişletti. 

Bir taraftan misafirlere hijyen açısından içlerinin tamamen rahat edeceği bir yaşam alanı sağlamak bir taraftan da tek kullanımlık ürünlerden %100 kaçınmak ne yazık ki mümkün değil. Bu sebeple misafirlere sunduğunuz tek kullanımlık ürünlerde geri dönüştürülmüş ve doğada çözünür seçeneklere yönelmekte fayda var. Bunun için bambu ve pamuk gibi klasik ve zamansız materyallerden geri dönüştürülmüş zeytin çekirdeği ya da muz kabuğundan biyoplastik gibi yenilikçi ürünlere kadar birçok alternatif mevcut.

Pratik çözümler geliştirin.

Pandemi döneminde alternatif konaklama alanında geliştirilen çözümlerden biri olan anahtar kasalı girişler, karşılama amaçlı gerçekleştirilen seyahatleri ortadan kaldıracaktır. Bu da karbon ayak izinin azalmasını sağlayacaktır. 

Örneğin Missafir’in portföyünde yer alan birçok ev için anahtar kasası ile giriş seçeneği kullanılabiliyor. Böylece hem yabancılarla temas en aza indiğinden dolayı salgın döneminde misafirlerin içi rahat ediyor hem de karşılama amaçlı yolculukların sebep olduğu karbon ayak izi önlenmiş oluyor. 

Ayrıca evin durumunu uzaktan kontrol etmenize olanak tanıyacak akıllı ev teknolojileri de eve fiziksel bir ziyaret gerçekleştirmeden ihtiyaçlardan haberdar olmanıza yardımcı olacaktır.

Bunların dışında havuzlu ya da bahçeli evler için yağmur suyunu arındırıp tekrar kullanıma sokan tanklardan da yararlanabilirsiniz. 

Doğa dostu ürünlere yönelin. 

Kişisel bakımda ve ev temizliğinde kullandığımız pek çok ürün, deniz canlı yaşamına ciddi zararlar veren ağır kimyasallar barındırıyor. Bunun önüne geçmemize ve bu derece sık kullanılan ürünler üzerinden doğadaki olumsuz etkimizi en aza indirmemize yardımcı olacak alternatif ürünlere ulaşım her geçen gün kolaylaşıyor. 

Bugün piyasada ekolojik temizlik ve hijyen ürünlerinin artmasıyla misafire sunulan buklette yer alan sabun ve şampuandan evin temizliği için seçilen yüzey temizleyiciye kadar pek çok noktada ekolojik seçimlere rahatlıkla yönelebiliyoruz.

Geri dönüştürün.

Yönettiğiniz evlerde konuklara atıklarını ayrıştırma şansı sunabileceğiniz geri dönüşüm kutularını tercih edebilirsiniz. Cam, kağıt, plastik, metal, atık yağ, pil ve organik ev atığı gibi farklı pek çok atık türü için çeşitli geri dönüşüm kutularının olması konukların da işini kolaylaştıracak ve içlerini rahatlatacaktır. 

Ev atıklarının büyük bir bölümünü yemek artıklarının oluşturduğunu düşünecek olursak, özellikle bahçeli evlerde, bu atıkları gübreye dönüştürecek kompost makineleri de çevre dostu politikanızı hayata geçirmenize katkı sağlayacaktır. 

Diğer Sürdürülebilirlik Çözümleri

Devamını Oku

Alternatif Konaklama Sektöründe Sürdürülebilirlik Neden Önemli?

alternatif konaklamada sürdürülebilirlikDevamını Oku

Missafir için Alternatif Konaklama Sektöründe Sürdürülebilirlik Uygulamaları

Devamını Oku

 

 

Missafir olarak kısa ve orta vadeli kiralamalarda ev sahiplerimize uçtan uca yönetim desteği sunuyoruz. Ev sahiplerimiz hiçbir problemle uğraşmadan kolay, güvenilir ve stressiz bir kiralama deneyimi yaşayabiliyor; evlerinden daha fazla kira geliri elde edebiliyor. Bu süreçte misafirlerimiz de zengin ürün yelpazemiz içerisinden beklentilerine ve zevklerine uygun olan evlerimizde 5 yıldızlı otel kalitesi ve ev konforunda konaklama fırsatını yakalıyor. Hakkımızda daha fazla bilgi edinmek için internet sitemizi inceleyebilirsiniz.   

img

Halide Dönmez

Benzer Haberler

Emlak Vergisi Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Emlak vergisi taşınmaz mülke sahip olanların (konut, arsa, işyeri, arazi, vb) yıllık olarak...

Okumaya Devam..
- Lina Hourieh

Tapu Sorunu Hakkında Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Tapu sürecinde gayrimenkul sahiplerinin karşılaşabileceği pek çok sorun bulunuyor. Biz de...

Okumaya Devam..
- Halide Dönmez

Tatil Evi Kiralama Sektörünün Yükselişinde Etkili 5 Trend

Tatil anlayışımız ve seyahat alışkanlıklarımız son yıllarda büyük bir değişim...

Okumaya Devam..
- Halide Dönmez

Yazıya yorum yapın