Rayiç Bedeli Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

rayiç bedeli - Missafir

Gayrimenkul sektörüne ilgiliyseniz aşina olmanız gereken pek çok terim var. Rayiç bedeli de bunlardan biri. Alınacak, satılacak, sigortalanacak veya vergileri ödenecek bir taşınmazın güncel bedeli olan değeri ifade eden kavrama rayiç bedeli deniyor. Bu bedel valiliklerin kararlaştırdığı komisyonlarla belirlenerek o malın piyasada sahip olabileceği en düşük değeri gösteriyor ve malın pazar değerinin altında satılmasını önlemiş oluyor. Bu bedeli oldukça etkileyen birçok kritik faktör de var tabii ki. Bu yazımızda özellikle tapu ve konutların rayiç bedeliyle ilgili önemli bilgilere değineceğiz.

Arsa Rayiç Bedeli

Satılacak herhangi bir arsanın da yıllık bazda değişen bir rayiç bedeli bulunabiliyor. Arsanın rayiç bedelini etkileyen faktörlerse şunlar:

 • Arsanın bulunduğu bölgenin nasıl bir yer olduğu
 • Arsanın ve bölgenin genişliği
 • Arsanın tarım arazisi olup olmaması
 • Maliye ve Gümrük Bakanlığı tarafından belirlenen rayiç bedeli değerleri
 • Arsanın yatırım değeri
 • Arsanın yakınındaki binalar, sosyal alanlar vb. kurumlar

Tüm bu faktörler göz önüne alınarak bir arsanın o yıl için rayiç bedeli hesaplanıyor. Yazımızın ilerleyen kısımlarında nasıl hesaplanması gerektiğinden de bahsedeceğiz.

Konut Rayiç Bedeli

Bir binanın veya apartmanın rayiç bedelini de arsa rayiç bedelinde olduğu gibi benzer faktörler belirliyor:

 • Konutun bulunduğu şehir
 • Konutun ilçesinin/mahallesinin arz-talep durumu, merkezi olup olmaması
 • Konutun hastane, market, okul, toplu taşıma, sinema, alışveriş merkezi vb. yerlere uzaklığı
 • Konutun cephesi ve manzarasının durumu
 • Bina yaşı
 • Konut genişliği
 • Konutun site içerisinde olup olmadığı ve site içindeyse sitede sunulan olanaklar

Bunların yanı sıra konutun binasının “yıpranma payı” da rayiç bedelini oldukça etkileyebiliyor. Eğer binanın inşaatının bitmesi ve konutun satışının yapılması arasında 1 yıldan daha fazla süre varsa rayiç bedelinden %2 değerinde bir yıpranma payı düşülüyor.

Konut ve Arsa Rayiç Bedeli Nereden Öğrenilir? Nasıl Hesaplanır?

Konut ve arsaların rayiç bedelini hesaplamak hem birbirine çok benziyor hem de oldukça kolay. Bunu da adım adım özetleyebiliriz:

 • Öncelikle aynı muhitte birbirine benzer üç ayrı konut veya arsa belirleniyor. Bu üç gayrimenkulun metrekarelerinin ve rayiç bedellerinin bilinmesi gerekiyor.
 • Sonrasında bu gayrimenkullerin metrekareleri toplanıyor ve üçünün toplam rayiç bedeli, toplam metrekareye bölünüyor.
 • Bu sonuçsa rayiç bedelini belirlemek istediğiniz gayrimenkulün metrekaresiyle çarpılıyor.

Maalesef bu işlem sonucunda çıkan değer, belediyelerin belirlediği rayiç bedelinden daha farklı çıkabiliyor, bu sebeple bu yöntem daha sıklıkla tahmini bir değere ulaşmak için kullanılabiliyor. Rayiç bedelini en doğru şekilde öğrenmek için arsa veya konutun bağlı olduğu ilçedeki Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne başvurmak gerekebiliyor. Veya e-Devlet üzerinden gayrimenkulün bağlı olduğu belediye seçilerek sorgulanabiliyor.

Rayiç Bedeli Cezası

Gayrimenkul alım-satımı veya bununla ilgili kredi çekimi süreçlerinde kesinlikle rayiç bedelinin belirtilmesi gerekiyor. Bu süreçte yanlış veya eksik rayiç bedeli belirtmek kanun karşısında suç sayılıyor. Çünkü yanlış bedel belirten kişiler satış veya kredi çekme işlemi üzerinden haksız kazanç elde etmiş oluyorlar. Bu durumun tespit edilmesi halinde faizli şekilde ceza ödenmesi gerekiyor. Bu kişilerden hem belirttikleri rakamla gerçeği arasındaki fark tahsil ediliyor hem de bu rayiç bedeliyle ilgili ödemeleri gereken asıl harç bedelinden %25 oranda daha fazla ödemek zorunda kalıyorlar.

Artık gayrimenkul rayiç bedeliyle ilgili bilinmesi gereken tüm noktalara hakimsiniz. Gayrimenkul alım-satımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için Sorunsuz Şekilde Konut Sahibi Olun: Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler adlı blog yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz. Eğer evinizi olabilecek en kazançlı şekilde değerlendirmek isterseniz de sizi potansiyel kısa dönem kiralama gelirlerinizi öğrenebilmek için missafir.com sayfamıza bekliyoruz!


Missafir olarak kısa ve orta vadeli kiralamalarda ev sahiplerimize uçtan uca yönetim desteği sunuyoruz. Ev sahiplerimiz hiçbir problemle uğraşmadan kolay, güvenilir ve stressiz bir kiralama deneyimi yaşayabiliyor; evlerinden daha fazla kira geliri elde edebiliyor. Bu süreçte misafirlerimiz de zengin ürün yelpazemiz içerisinden beklentilerine ve zevklerine uygun olan evlerimizde 5 yıldızlı otel kalitesi ve ev konforunda konaklama fırsatını yakalıyor. Hakkımızda daha fazla bilgi edinmek için internet sitemizi inceleyebilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak