Parsel Sorgulama Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Gayrimenkul alanıyla ilgileniyorsanız tapu ve kadastro işlemlerine dair hakim olmamız gereken birçok önemli konu var. Parsel sorgulama süreci de bunlardan biri. Bu yazımızda bu işlemi nasıl yapabileceğinizden ve farklı parsel türlerinden bahsedeceğiz.

Sınırları belirlenmiş ve ayrılmış toprak parçalarına parsel deniyor. Arazi, bina, apartman, dükkan, konut, tarla, bahçe, fabrika vs. parsel statüsünde sayılabilecek taşınmazların üzerinde bir veya birden fazla hak sahibi olabiliyor. Böyle durumlarda hak sahiplerinin bu taşınmaz üzerinde hangi bölgeye sahip olduğu her zaman net olarak ayrılmış olmayabiliyor. 

Eğer parsel üzerinde hak sahibi olan herkesin bölge içerisindeki sınırları resmi olarak belirli şekilde çizilmişse bu araziye “müstakil parsel” adı veriliyor. Bir parselin müstakil olmaması durumunda hissedarlardan biri hissesini başka birine satarsa satın alan kişi taşınmazın hangi bölgesine sahip olduğunu öğrenemiyor, sadece hisse yüzdesine sahip olmuş oluyor. Bu tarz bilgilere ulaşmak için de parsel sorgulama sürecine başvurabiliyorsunuz. 

Kadastro Parseli ve İmar Parseli

Parsel türleri kadastro ve imar parseli olarak ikiye ayrılıyor. Kime ait olduğu belirlenmiş ve tescillenmiş arsa ve arazi türündeki parseller kadastro parseli sayılıyor. Bu bölgeler henüz imara açılmamışsa gerekli incelemeler sonucunda şartlar sağlanıyor ve imara açılmaya hazır hale geldiklerinde imar parseli statüsüne geçmiş oluyorlar.

Burada unutulmaması gereken bir nokta daha var – parsel teriminin ada terimiyle karıştırılmaması gerekiyor. Adaların dört tarafı cadde, akarsu, meydan gibi alanlarla çevriliyken parsel adaların imar planı üzerinde birleştirilmemiş hali olarak tanımlanıyor. Kadastro parselleri kadastro adaları sınırları içerisinde bulunuyor. Parsel sorgulama ve ada sorgulama işlemleri ayrı olarak yapılıyor. 

Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Parsel sorgulama herhangi bir devlet dairesine gitmenize gerek kalmadan hızlı, güvenli ve çevrimiçi olarak iki farklı şekilde yapılabiliyor. E-Devlet veya TAKBİS (Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi) üzerinden yapılan sorgu işlemleri aynı şekilde işlemiyor. 

E-Devlet üzerinden parsel sorgularken öncelikle kimliğinizi doğrulamanız gerekiyor. T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra Tapu Bilgileri Sorgulama sayfasında sizin üzerinize kayıtlı olan tüm parsel bilgilerine ulaşabiliyorsunuz. Sayfadaki Taşınmaz Listesi tablosunda sizin kimlik numaranızla eşleşen parselin il, ilçe, mahalle, taşınmaz tipi, haritada uydu görüntüsü ve diğer detayları görüntülenebiliyor. Eğer taşınmazın parsel numarasını bilmiyorsanız bunu da e-Devlet üzerinden öğrenebiliyorsunuz.

Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi üzerinden sorgulama işlemi için herhangi bir kimlik bilgisi girilmesi gerekmiyor. Sisteme giriş yapan herkes istediği herhangi bir parselin ve çevresindeki komşu parsellerin detaylı görüntülerine erişim sağlayabiliyor.

Parsel sorgulama hakkında bilmeniz gerekenler şimdilik bu kadar. Gayrimenkul alım ve satımıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için Ev Kredisi Nasıl Alınır? Ev Alıp Kiraya Vermek Mantıklı mı? veya DASK Nedir? DASK Sigortası Zorunlu Mu? adlı blog yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.


Missafir olarak kısa ve orta vadeli kiralamalarda ev sahiplerimize uçtan uca yönetim desteği sunuyoruz. Ev sahiplerimiz hiçbir problemle uğraşmadan kolay, güvenilir ve stressiz bir kiralama deneyimi yaşayabiliyor; evlerinden daha fazla kira geliri elde edebiliyor. Bu süreçte misafirlerimiz de zengin ürün yelpazemiz içerisinden beklentilerine ve zevklerine uygun olan evlerimizde 5 yıldızlı otel kalitesi ve ev konforunda konaklama fırsatını yakalıyor. Hakkımızda daha fazla bilgi edinmek için internet sitemizi inceleyebilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak