Kiracı Hakları Neler? Borçlar Kanununa Göre Kiracı Hakları

Kiracı Hakları Neler? Borçlar Kanununa Göre Kiracı Hakları

Bir ev kiralamayı düşünenler ya da kiralık evde oturanlar için en önemli konuların başında kiracı hakları geliyor. 2011 yılında yürürlüğe giren 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu, kiracı için çeşitli korumalar sağlıyor. Peki bu kanunlara göre kiracı hakları neler?

Kiracıların en çok merak ettiği soruların Borçlar Kanununa göre cevapları şu şekilde:

Ev sahibi kiracıyı dilediği zaman evden çıkarabilir mi?

Kanuna göre belirli süreli kira sözleşmeleri, kira yılı dolmadan feshedilemez. Belirsiz süreli kira sözleşmeleri ise en az 6 aylık bildirim süresi sonunda feshedilebilir. Ancak ev sahibi, haklı bir gerekçesi varsa erken fesih talebiyle dava açabilir. 

Ev sahibinin haklı gerekçeleri nelerdir?

Haklı gerekçeler Kanun kapsamında belirlenmiştir. Buna göre ev sahibinin kendisi, eşi, bakmakla yükümlü olduğu kişi, altsoyu ya da üstsoyu için söz konusu evin kullanımı gerekliyse evden çıkarma hakkı tanınır. 

Aynı şekilde ev sahibinin kendisi kirada oturuyorsa ancak kira geliri yeterli gelmediği için kendi kirasını ödemekte zorlanıyorsa bu da ev sahibinin kiracıyı evden çıkarması için haklı bir gerekçe sayılır. 

Kira bedelinin ödenmemesi de tahliye talebi için yeterli ve geçerli bir sebeptir.

Ayrıca ev sahibi evini satarsa kiracıyı tahliye etme hakkına sahiptir. 

Ev sahibi haklı gerekçeyle tahliye isterse kiracı hakları neler?

Kanunlar ev sahibinin beklenmedik tahliye talebine karşı kiracıyı da korumakta. Örneğin evin satılması durumunda, satışın gerçekleştiği tarihten itibaren 1 ay içerisinde ev sahibi kiracıya bunu bildirmekle yükümlü. Kiracı, satışı takip eden 6 ay boyunca evde kalmaya devam edebilir. 6 ayın sonunda ise ev sahibi tahliye davası açabilir. Ancak kira sözleşmesini kiracı tapuya şerh olarak işlerse satış işleminden sonra kiracının tahliyesi istenemez. 

Farklı geçerli sebeplerden ev sahibinin kiracıyı evden çıkarmak istemesi durumunda belirli süreli sözleşmeler sürenin sonunda sonlandırılabilir. Belirsiz süreli sözleşmeler ise fesih dönemi ve bildirimde bulunma süresinden itibaren 1 ay içerisinde dava açılmasıyla sona erdirilebilir. 

Not: Ev sahibi yukarıdaki gereksinimlerden dolayı kiracıyı evden çıkardıktan sonra 3 yıl içinde başkasına kiralayamaz. Kiraladığı tespit edildiği takdirde ev sahibi eski kiracısına, son  kira yılı üzerinden hesap edilen 1 yıllık kira bedelinden az olmamak koşuluyla tazminat ödemek zorundadır. 

Borçlar Kanununa Göre Diğer Kiracı Hakları

kiracı hakları

 • Ev sahibi, kira sözleşmesinin geçerliliği süresince evi kiraya verdiği şekilde korumakla yükümlüdür. Bu demektir ki evin içinde yapılacak tadilat masrafları ve demirbaşlara dair masraflar ev sahibi tarafından karşılanmalıdır. Ev sahibi ve kiracının karşılıklı anlaşması durumunda faturalandırma ve tutarı kira bedelinden düşmek koşuluyla masrafları kiracı karşılayabilir. Ancak kiracı istemezse böyle bir zorunluluğu bulunmamakta. 
 • Evde sonradan herhangi bir kusurun çıkması durumunda (rutubet, küf vb) kiracı ev sahibinden bu kusurların giderilmesini talep edebilir. Kusurlar giderilmezse kiracı kira bedelinde indirim isteme hakkına sahiptir. 
 • Eve dair sigorta ve vergi gibi ödemeler, sözleşmede aksi belirtilmemişse ev sahibine aittir, kiracıdan talep edilemez. 
 • Belirli süreli kira sözleşmeleri, taraflardan itiraz gelmediği sürece süre bitiminden itibaren aynı süreyi kapsayacak şekilde yenilenmiş kabul edilir. 
 • Kiracılar da apartman kurulu toplantılarına katılabilir ve apartman yöneticisi olabilir. 
 • Kiracı ev sahibinden yazılı izin aldığı takdirde kiraladığı ev için başkasına alt kiralama yapabilir. 
 • Geç ödenen kira bedelleri için ev sahibi hiçbir şekilde cezai kira ödemesi, ekstra ücret vs talep edemez. 
 • Zamanın yıpratıcılığı sebebiyle zarar gören demirbaşların tamiri ya da yenilenmesi masrafı ev sahibine aittir. 
 • Kiracı evden çıkarken evi bulduğu şekilde teslim ediyorsa ev sahibi depozitoyu tam olarak geri ödemelidir. Depozito bedeli ev sahibiyle kiracının anlaşması durumunda son ayın kira bedelinden düşülebilir. 
 • Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak olan evde oturan kiracı devletten 2 aylık kira bedeli kadar yardım alabilir.
 • Evin kiralanması sırasında içerisindeki eşyalar için değer biçilmişse ve zaman içinde kiracı bu eşyalar için masraf yapmışsa fesih sonrasında tazminat talep edebilir.

Tüm bu kiracı hakları Kanun tarafından güvence altına alınmıştır ve kira sözleşmesi olmasa bile geçerlidir.

Kiracı Hakları İhlalinde Ne Yapılabilir?

Ev sahibinin haklarını ihlal ettiğini düşünen ve konuyla ilgili sorun yaşayan kiracılar Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak işlem başlatabilirler. 

Size en uygun evle tanışmak için yardıma ihtiyacınız varsa kiralık daire bulmanın püf noktaları yazımızı inceleyebilirsiniz. 

 

 

Missafir olarak kısa ve orta vadeli kiralamalarda ev sahiplerimize uçtan uca yönetim desteği sunuyoruz. Ev sahiplerimiz hiçbir problemle uğraşmadan kolay, güvenilir ve stressiz bir kiralama deneyimi yaşayabiliyor; evlerinden daha fazla kira geliri elde edebiliyor. Bu süreçte misafirlerimiz de zengin ürün yelpazemiz içerisinden beklentilerine ve zevklerine uygun olan evlerimizde 5 yıldızlı otel kalitesi ve ev konforunda konaklama fırsatını yakalıyor. Hakkımızda daha fazla bilgi edinmek için internet sitemizi inceleyebilirsiniz.   

img

Halide Dönmez

Benzer Haberler

Mükemmel Bir Aile Tatili için Kısa Dönem Kiralık Evlerin Vazgeçilmezleri

Ailece yapılan seyahatlerin önemi pandemiyle birlikte daha net anlaşılır oldu. Turizme...

Okumaya Devam..
- Missafir

Alternatif Tatil Yerleri ile Sıra Dışı Bir Deneyime Hazır mısınız?

Son zamanlarda tatil anlayışımız kayda değer bir değişime uğradı ve bu değişim her...

Okumaya Devam..
- Missafir

Rakamlarla Missafir’in 2021 Yılı!

Dünya genelinde zorlu geçen 2020 yılının ardından 2021’i yaralarımızı sararak, umudumuzu...

Okumaya Devam..
- Halide Dönmez

Yazıya yorum yapın