Ev Sahibi Kiraya Ne Kadar Zam Yapabilir?

ev sahibi kiraya ne kadar zam yapabilir

Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin pek çok şehrinde konut kiralarında rekor artış gözlemleniyor. Hem kiralık evde konaklayanların hem de mülkünü kiralamayı düşünen ev sahiplerinin akıllarını kurcalayan soruların başında “Ev sahibi kiraya ne kadar zam yapabilir?” sorusu geliyor. Gelin, ev sahibi veya kiracı olarak haklarınız ve yeni gelen düzenlemeler sonrası bu sorunuzun cevabına dair bilmeniz gerekenlere birlikte bakalım.

ev sahibi kiraya ne kadar zam yapabilir

Kira Zamlarına Gelen Yeni Düzenlemede Ev Sahibi Kiraya Ne Kadar Zam Yapabilir?

8 Haziran 2022 tarihli TBBM genel kurulunda kabul edilen geçici kanunla, kira sözleşmelerinde kira bedelinin artışına ilişkin anlaşmalara yüzde 25 oranında bir üst sınır getirildi. Buna göre 1 Temmuz 2023 tarihine kadar kira artış oranı %25’i geçemeyecek.

Kira zam oranı kararını Resmi Gazete’den detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Yasanın Meclis’ten geçmesinden önce yapılmış kira sözleşmelerindeyse durum farklı. 10 Haziran’dan önce biten ve 11 Haziran’dan önce yenilenen ve imzalanan sözleşmeler açıklanan son TÜFE 12 ay ortalaması olan yüzde 39,9 oranında zam yapmak zorunda. Geriye dönük bir uygulama bulunmuyor.

Peki 2 Temmuz’dan sonra ne olacak? 2 Temmuz 2023 sonrası yapılacak kira sözleşmelerinde kira artışı 12 aylık ortalama enflasyon üzerinden yapılacak. 

Kiraya Farklı Oranlarda Zam Yapılabilir mi?

Normal şartlarda kira zammına üst sınır 12 aylık ortalama enflasyon üzerinden yapılır. Fakat bu geçici düzenleme kapsamında bu kira zam oranı yüzde 25’te sabitlendi. Bu oranı geçecek şekilde yapılan yeni sözleşmeler geçersiz sayılacak.

5 Yıllık Kira Sözleşmelerinde Ev Sahibi Kiraya Ne Kadar Zam Yapabilir ve Farklı Oranlarda Zam Yapılabilir mi?

Sözleşmeleri süresince kira bedelinin ortalamanın altında kaldığını düşünen ev sahiplerinin kira tespit davası açma gibi bir hakları bulunuyor. Kiracının da zam oranını ortalamanın üstünde bulması durumunda kira tespit davası açma ve kiranın incelenmesini talep etme hakkı var. Fakat kira tespit davası sadece kira sözleşmesinin üstünden 5 yıl geçmesi durumunda açılabiliyor. Sözleşme 5. yılını doldurmamışsa kira tespit davası açılması mümkün değil.

kira zam oranı

Satılan Evdeki Kiracı Çıkartılabilir mi?

İçinde kiracı bulunan evin satılması durumunda sürecin nasıl işlemesi gerektiğiyle ilgili hem kiracı hem de yeni ev sahibi için bazı sorunlar yaşanabiliyor. Evde kiracı bulunurken ev sahibi evini satarsa ne olur? Satılan evdeki kiracı çıkartılabilir mi? Yeni ev sahibi kiraya zam yapabilir mi? Satılan ev ne kadar sürede boşaltılmalı? Kiracı ve ev sahibi olarak haklarınız hakkındaki bu soruların cevaplarını sizin için araştırdık.

Ev Sahibi Evde Kiracı Varken Evi Satarsa Kiracının Hakları

Kiracısı olduğum ev satıldı, ne yapmalıyım diye sorgulayan kiracıların haklarının korunduklarını bilmeleri gerekir. Kira hukukunda bu durumda kiracının mağdur edilmemesi esas alınmıştır. Ev satılmadan önce eski ev sahibiyle imzalamış olunan sözleşme ve sözleşmenin şartları aynı şekilde devam eder. Yeni ev sahibiyle tekrar kontrat yapılmasına gerek yoktur. Yeni ev sahibinin onaylı yeni hesap numarasıyla tapunun onda olduğuna dair belgeyi bildirmesi yeterli.

Kısacası, kira hukukuna göre yasal olarak mülk sahibinin kiracılı evi satması durumunda kiracının evi hemen boşaltma zorunluluğu bulunmaz.

Kiracılı Ev Satın Alındığında Ev Sahibinin Hakları

İlk olarak eski ev sahibinin haklarına bakacak olursak kiracılı evimi satabilir miyim? sorusunun cevabı evet olur. Tapuda şerh yoksa mülkün satılmasında bir sorun olmaz. 

Peki tapuda şerh ne demektir? Şerh, bir mülkün hak sahipliği konusunda kısıtlamalar getirmek anlamına gelir. Yani taşınmaz malı satın almak isteyenler mal üzerinde kısıtlı haklara sahip olur.

Tapuda şerh yoksa yeni ev sahibinin bazı şartlarda kiracının evden çıkmasını isteme hakları bulunuyor:

  • Kanuna göre tapu devrinden bir ay kadar sonra kiracıdan evi boşaltmasını isteyebilir. Konuya dair iletilen ihtarnamenin gönderilmesinden sonra eğer kira sözleşmesi 6 aydan uzun bir süre sonra sonlanacaksa kiracının 6 ay içerisinde evi boşaltması gerekiyor. Kiracı belirtilen tarihe kadar evden çıkmazsa dava yoluyla kiracı evden çıkartılabilir.
  • Yeni mülk sahibinin konaklayabileceği başka bir yer bulunmuyorsa kiracıdan evi boşaltmasını talep edebilir. Yani, ev sahibi kendi evine taşınmak için kiracıyı çıkarabilir mi? sorusunun cevabı bu durumda evet olur. Bunun gibi durumlarda en az bir ay önceden tebligat göndermesi gerekiyor. Eğer ki kiracının evden çıkması için tanınan süre bir aydan kısaysa kiracının önceden imzalamış olduğu kira sözleşmesi geçerliliğini koruyor.
  • Kiracının kaldığı mülkte yeniden inşa ya da imar gerçekleştirilecekse ve bu süreç içerisinde mülkte konaklanamayacaksa kira sözleşmesi tek taraflı olarak feshedilebiliyor.

Borçlar Kanunu tarafından güvenceye alınan ev sahibi hakları hakkındaki yazımızı inceleyip konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz “Ev Sahibi Hakları” isimli yazımıza göz atabilirsiniz. Kiracı hakları hakkında yazmış olduğumuz yazıyaysa buradan ulaşabilirsiniz.


Missafir olarak kısa ve orta vadeli kiralamalarda ev sahiplerimize uçtan uca yönetim desteği sunuyoruz. Ev sahiplerimiz hiçbir problemle uğraşmadan kolay, güvenilir ve stressiz bir kiralama deneyimi yaşayabiliyor; evlerinden daha fazla kira geliri elde edebiliyor. Bu süreçte misafirlerimiz de zengin ürün yelpazemiz içerisinden beklentilerine ve zevklerine uygun olan evlerimizde 5 yıldızlı otel kalitesi ve ev konforunda konaklama fırsatını yakalıyor. Hakkımızda daha fazla bilgi edinmek için internet sitemizi inceleyebilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak