Ev Kiraya Verilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenler

Ev kiraya verilirken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Evinizi kiraya vermek, ek gelir elde etmek için harika bir yoldur. Evinizi kiraya vermeden önce, doğru adımları atmak önemlidir. Kiracı araştırması yapmak, kira sözleşmesi hazırlamak ve ödeme koşullarını belirlemek gibi faktörlere dikkat etmek, uzun vadeli ve sorunsuz bir kiralama süreci için çok önemlidir. 

Olası bir sorunda yasal yollarla hak aranabilmesi için tüm işlemlerin belgelenebilir olması gerekmektedir. Dikkat etmeniz gereken konular aşağıdaki gibidir:

Profesyonel Ev Tanıtımı

Ev kiraya verme işlemi, mülk sahipleri için oldukça stresli ve zaman alıcı bir süreç olabilir. Ancak doğru bir ev tanıtımı ile, evinizi kiralamak için uygun kiracılar bulmak daha kolay hale gelebilmektedir. Bu nedenle, profesyonel bir ev tanıtımı yapmanız gerekmektedir. Bu yazıda, ev kiraya verirken dikkat edilmesi gereken konulardan biri olan profesyonel ev tanıtımı hakkında bazı ipuçları aşağıdaki gibidir:

missafir teklif al

Fotoğrafların Önemi

Evinizin fotoğrafları, potansiyel kiracıların evinizi incelemelerine ve değerlendirmelerine yardımcı olur. Bu nedenle, evinizi en iyi şekilde yansıtan, net ve yüksek kaliteli fotoğraflar çekmeye özen gösterin. Evin tüm odalarını, bahçesini, balkonunu ve diğer tüm özelliklerini fotoğraflayın.

Açıklayıcı Bir Başlık

Evinizin açıklayıcı bir başlıkla tanıtılması, daha fazla potansiyel kiracının ilgisini çekmenize yardımcı olabilir. Başlık, evinizi en iyi şekilde özetleyen birkaç kelime olmalıdır. Örneğin, “Merkezi Konumlu 3+1 Daire”, “Bahçeli Kiralık Villa” gibi açıklayıcı başlıklar kullanabilirsiniz.

Ev Hakkında Detaylı Bilgi

Eviniz hakkında detaylı bilgi vermek, potansiyel kiracıların evinizi daha iyi anlamasına yardımcı olur. Evin bulunduğu semt, ulaşım seçenekleri, oda sayısı, eşya durumu, evin özellikleri gibi detayları paylaşmanız önemlidir. Bu bilgileri ilanınızın içinde belirtin.

Kiralama Şartları

Evinizi kiralamak isteyenlerin öğrenmek istediği bir diğer konu da kiralamaya dair şartlar. Kiralama süresi, kira bedeli, depozito tutarı gibi bilgileri açıklayarak, kiracıların karar vermesinde yardımcı olabilirsiniz. Kiralama şartlarınızı ilanınızın altında belirtmeyi unutmayın.

ev kiraya vermek

Kiracıyı Tanımanın Önemi

Ev sahibi evini kiraya verirken anlaşma süresi boyunca kiminle ve nasıl biriyle iletişime geçeceğini de seçmiş oluyor. Anlaşma yapılacak kişi konusunda seçici davranılmalıdır. 

Kiracının aylık gelirini belgelendirmesi talep edilebilmektedir. Çünkü her ay kira ödemesi alınması gerekmektedir. 

Kiracının kirayı geciktirme durumunda ev sahibinin herhangi bir ceza uygulaması söz konusu değildir. Bu durumda mülk sahibi hakkını yasal yollardan arayarak tahliye davası açabilmektedir. Fakat bu süreç uzun sürmektedir.

Konutta kaç kişinin yaşayacağı net olmalıdır. Bu doğrultuda kiracının evli ve çocuklu olup olmadığı konusuna dikkat edilmelidir.

Kira Bedelinin Doğru Belirlenmesi

Mülk sahipleri için evi kiralamadan önce kira bedelini doğru seçmek çok önemlidir çünkü doğru fiyatlandırma, hem ev sahibinin hem de kiracının faydasına olacaktır. Kiracılar doğru fiyatlandırma ile bütçelerine uygun bir kira ödemesi yapabilirler ve ev sahipleri de evlerinin piyasa değerine uygun bir kira bedeli ile yatırım getirisi elde edebilirler. Ayrıca, doğru fiyatlandırma, ev sahiplerinin evlerini daha hızlı kiraya vermesini sağlar. Kira artışının da doğru ve makul oranda olması göz önünde bulundurulmalıdır.

Depozito Bedelinin Doğru Belirlenmesi

Depozito bedeli, ev sahibinin evinin korunmasını sağlar ve kiracının evi terk ederken temiz ve hasarsız bir şekilde bırakmasını teşvik eder. Doğru bir depozito bedeli, ev sahibinin potansiyel hasarları karşılamasına ve kiracının ayrılırken depozitosunu geri almasına yardımcı olur.

Kira Sözleşmesi 

Ev kiraya verilirken mülk sahipleri için kira sözleşmesi, kiracı ile aralarında yapılan bir anlaşmadır ve her iki taraf için de çok önemlidir. Kira sözleşmesi, mülk sahibinin evini güvende tutmak için belirli şartlar ve kurallar içerir. Kiracının, evi nasıl kullanabileceği, kira ödemelerinin ne zaman ve nasıl yapılacağı, evin bakım ve onarımının kim tarafından yapılacağı gibi detaylar kira sözleşmesinde yer alır. Ayrıca, kira sözleşmesi, kiracı ve ev sahibi arasında bir anlaşmazlık olduğunda belirli hukuki süreçlerin takip edilebilmesini sağlar.

Kira Sigortası

Ev sahipleri için kira sigortası, kiracının kira ödeme yükümlülüğünü yerine getirmemesi veya evi hasara uğratması durumunda koruma sağlayan bir sigorta türüdür. Bu sigorta, ev sahibinin evde meydana gelen hasar veya zararlar nedeniyle kayıplarını karşılamasına yardımcı olur. Kiracının kira ödemelerinde aksama yaşanması durumunda, kira sigortası, ev sahibinin kira gelirlerinin korunmasına yardımcı olur ve maddi kayıpları en aza indirir.

missafir homes indirim banner

Kira Vergisi Beyannamesi 

Ev kiralarken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu kira vergisi beyannamesidir. Ev sahipleri için kira vergisi beyannamesi, ev sahibinin kira gelirlerini beyan etmesi ve vergi yükümlülüklerini yerine getirmesi için önemli noktalardan biridir. Kira geliri, vergilendirilebilir bir gelir türüdür ve ev sahipleri, kira gelirlerinden elde ettikleri kazancı vergilendirmekle yükümlüdürler. Kira vergisi beyannamesi, ev sahibinin vergi yasalarına uygun şekilde hareket etmesini ve gerektiği şekilde vergi ödemesini yapmasını sağlar.

Ev Kiralarken Hangi Belgeler Gereklidir?

Ev Sahibinin Temin Etmesi Gereken Belgeler : 

  • Kimlik
  • İkametgah adresi
  • Adres mülkü
  • Mülkün demirbaş listesi
  • Dask belgesi
  • Banka hesap numarası

Kiracının Temin Etmesi Gereken Belgeler:

  • Kimlik
  • Maaş bordrosu, varsa kefil bilgileri
  • Tahliye taahhütnamesi
ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenler

Ev Kiralamada Stopajı Kim Öder?

Ev kiralamada stopaj, kira ödemelerinin vergi dairesi tarafından doğrudan kesilmesi anlamına gelir. Stopaj, Türkiye’de kira gelirlerinin beyan edilmesi ve vergilendirilmesi için zorunlu bir uygulamadır. Stopajı hangi tarafın ödeyeceği, şartlara ve yapılan anlaşmalara göre değişir.

Genellikle, kira kontratında stopajın kiracı tarafından ödeneceği yazar. Bu durumda, kiracı, kira bedelini ev sahibine ödedikten sonra, vergi dairesi tarafından kesilen stopaj tutarını da vergi dairesine öder. Kiracı, stopaj tutarını ödedikten sonra, kalan kira bedelini ev sahibine öder.

Bazı durumlarda ev sahibi stopaj tutarını ödemeyi seçer. Kira kontratında stopajın ev sahibi tarafından ödeneceği yazar. Ev sahibi, kira bedelini aldıktan sonra stopaj tutarını da vergi dairesine öder.

Ev Odalarını Kiraya Vermek Yasal Mı?

Evet yasaldır. Bağımsız bölüm malikinin odasını konut olarak başka birine kiraya vermesi engellenemez. Aksi fikir, mülkiyet hakkına müdahale olacaktır ki kimsenin böyle bir hak ve yetkisi yoktur.

Kiracılar Kendi Kiraladıkları Dairenin Odasını Günlük Kiraya Verebilirler Mi? 

Kiracılar, kendi kira sözleşmelerinde böyle bir yetkileri varsa kiracı oldukları yeri bir başkasına kiralayabilir. Fakat kiracının alt kira yetkisi yoksa veremez. Bu durum mülk sahibi ile kiracı arasındaki bir anlaşmadır. Mülk sahibi, sözleşmeye uyulmamasından dolayı tahliye davası açma yetkisine sahiptir. Yöneticinin bu konuda kiracıya veya alt kiracıya müdahale etme yetkisi yoktur.

Kiracınız ile sorun yaşıyorsanız Ev Sahibi ve Kiracı Anlaşmazlıkları Çözüm Önerileri yazımıza göz atabilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak