Destinasyon Pazarlaması ve Kısa Dönem Ev Kiralama Sektörü

destinasyon pazarlaması

Son yıllarda kayda değer bir şekilde yüksek ilgi gören destinasyon pazarlaması, belirli bölgelerin sahip olduğu özellikleri ön plana çıkararak turizmi canlandırmaya yönelik bir faaliyet. Destinasyonun tarihi, kültürel ve doğal dokusu, ev sahipliği yaptığı etkinlikler, lezzetler ve diğer zenginliklerini tanıtan destinasyon pazarlaması; deneyim odaklı seyahatin yükselen değerinden ivme kazanıyor ve turizme yön veriyor. Promodo’nun sunduğu verilere göre tarihte ilk destinasyon pazarlaması örneği, 1895’te Detroit’in kongre şehri olarak tanıtılması.

Özetle, şehrin imkanlarının her biri turizm pazarlaması için büyük değere sahip bir araç olarak kullanılabilir. Doğru uygulandığında destinasyon pazarlaması, bölgenin daha çok ziyaretçi ağırlamasına ve ekonomisinin kalkınmasına katkı sağlıyor. Peki destinasyon pazarlaması ile kısa dönem ev kiralama sektörü arasında nasıl bir ilişki var? 

Kısa Dönem Ev Kiralama Sektörü ve Destinasyon Pazarlaması Arasındaki Etkileşim

Pandemi sonrası yeni dinamiklerle şekillenen seyahat sektöründe yerel deneyimlerin önemi bir hayli büyük. Seçilen destinasyonun kültürel dokusunu, tarihi mirasını ya da doğal güzelliklerini keşfetme fırsatlarının yanı sıra bölgeye özgü diğer yerel deneyimler de seyahat planlarını şekillendirebiliyor. Alışveriş gezileri, dini inanç merkezi turizmi veya gastronomi turları bunun örneklerinden bazıları. Destinasyonun sunduğu zenginlikler doğru hedef kitleye göre kurgulanan stratejilerle pazarlandığında ortaya çok verimli sonuçlar çıkıyor. Bu pazarlama birçok farklı yoldan ve farklı yöntemlerle hayata geçirilebiliyor. Tabii ki bu yöntemlerin başında sosyal medya ve içerik pazarlaması geliyor. Seyahat planı yapanlar çeşitli kanallar aracılığıyla destinasyon pazarlaması sayesinde bir bölgeye ve sunduğu deneyime dair izlenim kazanıyor. Seçilen destinasyonu bir yerlisi gibi keşfetme amacıyla yola çıkanlar da hayal ettikleri deneyimi en otantik ve konforlu şekilde yaşamanın anahtarını kısa dönem kiralık ev ve dairelerde buluyor. 

Yerli dokunun ayrılmaz bir parçası olan evler, bölgenin gündelik akışını yerinden takip edebilme olanağı sunması bakımından deneyim odaklı seyahat edenler tarafından daha çok tercih ediliyor. Evlerin konumları sebebiyle şehir yaşamını daha rahat keşfetme olanağı sunması, bunun da ötesinde bölgenin kendine has yapısının ev yaşamına tesir etmesi bu fenomende büyük pay sahibi. Örneğin sokaktan geçen bir bozacının sesi ya da yakınlarda konumlanan bir mağazanın satışa sunduğu yöresel lezzetler, destinasyon pazarlamasının hitap etmeyi hedeflediği kitleyi cezbedecek unsurlardan bazıları. Aynı şekilde destinasyon pazarlama ile yaşatılmak istenen yöresel zenginlikler de, bölgenin karakteristiğini keşfetmeyi amaçlayarak kısa dönem ev kiralama yöntemini tercih eden misafirlerin seyahat hayallerini süslüyor. 

Ayrıca seyahat edenler, destinasyonun keşfedilmeye değer özellikleri ve konakladığı evin sağladığı imkanlar sayesinde yaşadıkları deneyimden memnun kaldıklarında ağızdan ağıza pazarlama (word-of-mouth) ile daha fazla kitleye pozitif ilham kaynağı oluyor. Bu şekilde hem destinasyona hem de eve olan talep sürdürülebilir bir şekilde artmış oluyor. Tüm bunlar da destinasyon pazarlama ile kısa dönem ev kiralama sektörü arasında birbirini besleyen ve birbirine değer katan bir ilişki biçimi olduğunu gösteriyor. 

Bunlarla birlikte kısa dönem kiralamaların yaygınlaşması ülke ekonomisine de büyük bir katkı sağlıyor. Misafirler sayesinde küçük yerel işletmeler canlanırken bölgeye ilgi de artıyor. Yerel deneyimi elde etmek için yapılan her türlü alışveriş, hem yöre halkının kalkınmasına hem de ekonomik sürdürülebilirliğe giden yolda önemli bir adım. 

Missafir’in Destinasyon Pazarlaması Stratejileri

Seyahat planlarken seçilen destinasyonda görülmesi gereken yerler ve tadılması gereken lezzetler, araştırılan ilk konular arasında yer alıyor. Hatta bu noktalar başlı başına seyahat kararını bile etkiliyor. 

Biz de Missafir olarak konuklarımızın gerçek bir yerel deneyim yaşamasına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Bunun için attığımız ilk adımsa evlerimizin tanıtımı için 15’ten fazla platformda yayınladığımız ilanlarımızda bölgede keşfedilebilecek noktalara değinmek oluyor. Evin yakınlarında görülmesi gereken tarihi ve doğal simgeler, ilan içeriğimizin en değerli yapı taşları arasında. Ayrıca merkezi evlerimizin konumları ve sundukları ulaşım kolaylığı sayesinde bölgeyi rahatça keşfetmeye elverişli olması da konuklarımızın memnuniyetini artırıyor. Bununla birlikte misafirlerimizin kusursuz bir konaklama deneyimi yaşaması için ihtiyaç duyulabilecek her türlü bilgiyi derlediğimiz ev rehberlerinde çevredeki şehir simgelerine dair bilgiler ve ulaşım yönlendirmeleri de mevcut. Bunun yanında o bölgenin öne çıkan lezzeti ve mutlaka kazanılması gereken deneyimine de ev rehberimizde yer veriyoruz. 

Ayrıca konuklarımız dilerlerse önerdiğimiz rehberli turlara katılabiliyor, bu turlar sayesinde şehrin simgeleriyle bilgilendirici ve keyifli bir şekilde tanışarak renkli anılar kazanabiliyor. Missafir tavsiyeleriyle konuklarımızı nasıl bir keşif serüveninin beklediğini daha detaylı incelemek isterseniz “Turlar” sayfasına göz atabilirsiniz.

Missafir’in Destinasyon Pazarlaması Planları

Destinasyonun hazinelerini ve kendine has dokusunu koruyup kalkındırmaya yönelik projelerimiz arasında bir yandan portföyümüzdeki evlerde konaklayan misafirlerimizin özel ayrıcalıklardan faydalanmasını sağlayacak öte yandan yerli ekonomiyi canlandıracak çeşitli işbirlikleri yer alıyor. Bu iş birlikleri sayesinde misafirlerimiz bölgeye özgü tat ve dokuları kolaylıkla keşfedebilirken yerel işletmeler de artan taleple daha çok kazanç elde edebilecek. Böylece hem turizmin canlanmasına hem de ekonomik sürdürülebilirliğe daha fazla katkı sağlama hedefimize bir adım daha yaklaşmış olacağız.

Günümüzde “influencer marketing”, yani çok sayıda takipçisi olan kullanıcıların yaptığı paylaşımlar, destinasyon pazarlama alanında önemli bir yer sahibi. Value Penguin verilerine göre Instagram gibi sosyal mecralardan yapılan paylaşımlar kullanıcıların konaklayacakları yerleri, edinecekleri deneyimleri ve görülecek noktaları belirleme sürecini doğrudan etkiliyor. Social Toaster’ın verilerine göreyse Y kuşağı kullanıcıların %84’ü seyahatlerini başka bir sosyal medya kullanıcısından ilham alarak planlıyor. Biz de Missafir olarak sosyal medyanın etkili bir pazarlama aracı olarak kullanılması gerektiğine inanıyor, markazıma hitap eden sosyal medya kullanıcılarıyla iş birliği yapmayı hedefliyoruz. Bunun yanı sıra sosyal medya stratejimizi dayandırdığımız noktaları görmek isterseniz “Gayrimenkul Yönetimi için Sosyal Medya Pazarlaması Yöntemleri” başlıklı blog içeriğimizi inceleyebilirsiniz. 

Ayrıca bu amacımız doğrultusunda genel olarak içerik pazarlamasının gücünden faydalanabileceğimiz çeşitli projeler geliştiriyoruz. Bu projelerle faydalı içerikleri doğru hedef kitleyle buluşturarak hem destinasyonun hem de portföyümüzdeki evlerin sunduğu deneyimin en iyi şekilde aktarılmasını sağlamak önceliğimiz.

Missafir olarak kısa ve orta vadeli kiralamalarda ev sahiplerimize uçtan uca yönetim desteği sunuyoruz. Ev sahiplerimiz hiçbir problemle uğraşmadan kolay, güvenilir ve stressiz bir kiralama deneyimi yaşayabiliyor; evlerinden daha fazla kira geliri elde edebiliyor. Bu süreçte misafirlerimiz de zengin ürün yelpazemiz içerisinden beklentilerine ve zevklerine uygun olan evlerimizde 5 yıldızlı otel kalitesi ve ev konforunda konaklama fırsatını yakalıyor. Hakkımızda daha fazla bilgi edinmek için internet sitemizi inceleyebilirsiniz.   

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak