Küçük Ev Dekorasyonu için En İdeal Çözümler

Büyük şehirlerde birçoğumuz küçük evlerde yaşamaya alıştık. Ancak yaşam alanımızı olduğundan daha geniş ve daha ferah göstermek elimizde. Bunun için çeşitli küçük ev dekorasyonu tüyolarından faydalanabiliriz. Bu yazımızda size sunacağımız iç tasarım çözümleriyle hem evinize daha iç açıcı bir görünüm kazandırabilir hem de küçük ev dekorasyonunuza yeni bir hava katabilirsiniz.

Küçük Ev Dekorasyonu için Doğru Renk Seçimi

küçük ev dekorasyonu

Renklerin bir mekanın tüm görüntüsü ve atmosferinde ne kadar güçlü bir etkisi olduğunu belirtmemize gerek yok. Her renk, hatta her ton yaşam alanınıza farklı bir tat ve dokunuş katabilme yeteneğine sahip. Biz küçük ev dekorasyonu çözümlerini ele aldığımıza göre elbette burada açık renklerden konuşacağız. Fakat açık renk dendiğinde aklınıza sadece her evde görmüş olduğumuz beyaz ve şampanya rengi gelmesin. Bu alanda da yaratıcılığınızı kullanabilir, özgünlüğünüzü yansıtabilirsiniz. Yaşam alanınızda deneyebileceğiniz farklı açık renk seçenekleriyse şunlar olabilir:

Açık Gri Tonları

Gri, ilk bakışta kasvetli bir renkmiş gibi algılanabilir. Ancak grinin ferah ve keyifli pek çok açık tonu bulunuyor. Buz grisi, gümüş rengi ve inci grisi gibi hem iddialı hem de pek çok farklı renkle kombinlenmeyi kaldırabilen tonları deneyebilirsiniz. Bizim önerimiz mobilyalarda beyaz ve pembe tonlarıyla; diğer detaylarda sarı, siyah ya da koyu gri tonlarıyla kombinlemeyi tercih etmeniz.

Açık Mavi Tonları

Mavinin yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkisini en güzel şekilde hissedeceğiniz yumuşak mavi tonlarını ele alalım. Alice mavisi, bebek mavisi ve toz mavi tonları bunların elbette başında geliyor. Bu tonların ağırlıkta olduğu bir tasarım seçiminde şeftali rengi, gümüş ya da macenta detaylardan yardım alarak daha göz alıcı bir ortam oluşturabilirsiniz.

Açık Mor Tonları

Evlerinde daha çarpıcı bir görünüm dileyenler için nötr fakat dikkat çeken açık mor tonları mevcut. Bunlar arasında lila, eflatun, lavanta ve devedikeni renkleri ön plana çıkıyor. Gri tonlarıyla mükemmel uyum yakalayan bu renklerle baş döndüren bir ev tasarımı yaratabilirsiniz.

Küçük Ev Dekorasyonu için Renk İpucu

Küçük ev dekorasyonu renk kombinasyonunuzda metalik ve parlak tonlar seçerek de iç mekanınızı daha geniş gösterebilirsiniz.

Küçük Ev Dekorasyonu için Aydınlatmanın Önemi

küçük ev dekorasyonu

İç mekanınızı daha geniş göstermek için alanda ne kadar çok aydınlatma varsa o kadar iyi diyebiliriz. Ancak burada aydınlatmanın sayısından ziyade doğru konumlandırılması ve çeşidinin doğru seçilmesi daha etkili bir yöntem.

Tavan Aydınlatması

Aydınlatma aracı ne kadar yüksekteyse, yani tavana ne kadar yakın olursa o kadar fazla ışık yayacağı için mekanın daha geniş görünmesini sağlayabilir.

Yer Lambası

Lambader olarak da geçen bu aydınlatma çözümü oldukça şık ve kullanışlı. Özellikle tavandan aydınlatılan evlerde ışığın yeterince ulaşmadığı köşeler için yer lambası seçilebilir.

Duvar Aplikleri

Dar alanları ya da alçak tavanlı evleri daha ferah göstermek için duvar aplikleri birebir çözüm.

Küçük Ev Dekorasyonu için Aydınlatma İpucu

Led şeritler her ne kadar çok fazla aydınlatma işlevi görmese de hem bulunduğu yerin daha büyük görünmesine yardımcı olabilir hem de eşsiz bir şıklık katabilir.

Küçük Ev Dekorasyonu için En Uygun Eşyalar

Evinizde kullabileceğiniz çeşitli objelerle de iç mekanınızı daha geniş göstermeniz mümkün. Bunun için belli başlı çözümleri listeleyelim:

Ayna

Işığı yansıtması sebebiyle ortamları daha büyük ve daha iç açıcı gösteren eşyaların başında elbette ki ayna geliyor. Doğru pozisyona yerleştireceğiniz aynalarla siz de küçük evinizi geniş bir malikaneye çevirebilirsiniz. Pencerenin karşısına ya da aydınlatma yanına şık ve vintage bir ayna yerleştirebileceğiniz gibi bir duvarı boydan boya aynayla da kaplatabilirsiniz.

Uzun Ayaklı Mobilyalar

Eşyaların altında zemini görebilmeniz daha geniş bir evde yaşıyormuşsunuz hissi yaratıyor. Daha fazla boş alan görüntüsü yaratan bu çözüm aynı zamanda temizlik açısından da büyük kolaylık sağlıyor.

Kompakt, Modüler Mobilyalar

Açılıp kapanabilen masalar, Murphy yatakları, toplanıp tek bir parçaya dönüşen sehpalar gibi çözümlerle alandan tasarruf ederek kullanışlı ve ferah bir küçük ev dekorasyonu çözümü geliştirebilirsiniz.

Küçük Ev Dekorasyonu için Eşya İpucu

Cam ışığın yayılmasına yardımcı olduğu için küçük evlerde genişlik hissi oluşturan malzemelerin başında geliyor. Sehpa, vitrin ve masa gibi eşyalarda materyal olarak camı seçebilir ve hem daha ferah görünen hem de şık bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz.

Küçük mutfağınıza özel pratik ve şık dekorasyon fikirlerine mi ihtiyacınız var? O halde “Küçük Mutfak Tasarımı için İlham Veren İpuçları” isimli blog yazımızı da inceleyebilirsiniz. Uzman İç Tasarım ekibimizin küçük alanlarda nasıl harikalar yarattığını incelemek için de Mint isimli evimize göz atabilirsiniz.


Missafir olarak kısa ve orta vadeli kiralamalarda ev sahiplerimize uçtan uca yönetim desteği sunuyoruz. Ev sahiplerimiz hiçbir problemle uğraşmadan kolay, güvenilir ve stressiz bir kiralama deneyimi yaşayabiliyor; evlerinden daha fazla kira geliri elde edebiliyor. Bu süreçte misafirlerimiz de zengin ürün yelpazemiz içerisinden beklentilerine ve zevklerine uygun olan evlerimizde 5 yıldızlı otel kalitesi ve ev konforunda konaklama fırsatını yakalıyor. Hakkımızda daha fazla bilgi edinmek için internet sitemizi inceleyebilirsiniz. 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top