Feng Shui Nedir? Feng Shui’ye Göre Ev Dekorasyonu

İç mekan tasarımındaki temel görüşlerden biri, dekorasyon sürecinde kullandığımız her detayın birbirini dengelemesi yönünde. Bunu bir adım öteye taşıyan bir Çin uygulaması olan feng shui, evinizdeki tasarımların doğal enerjisinde bir uyum yaratarak evin nasıl tasarlandığına bağlı iyi veya kötü sonuçların ortaya çıkmasını sağlar. Peki, feng shui nedir? Feng shui, özellikle zenginlik ve bereket gibi sayısız etkiyi evinize çekme şansı verdiği için popüler bir uygulama. 

Yılınızı olabilecek en iyi haline dönüştürmek için size şans getirecek feng shui ipuçlarını uyguladığınızdan emin olun! Hazırladığımız bu yazıda feng shui nedir sorunuzu cevaplayıp sizin için sıraladığımız feng shui uygulamalarını kullanarak evinizin enerjisini yükseltebileceğiniz en iyi önerileri bulabilirsiniz.

Feng Shui Ne Demek? Feng Shui Nedir?

feng shui nedir

Feng shui, yaşamın tüm yönlerine etki eden bir enerji olan Chi’nin serbest akışını kolaylaştırmak için nesneleri yerleştirme ve düzenleme sanatına denir. Feng shui 3.000 yıldan daha uzun bir süre önce Çin’de ortaya çıkmış. İfadenin birebir çevirisi “rüzgar (Feng) ve su (Shui)” olarak yapılabilir. Bu iki element de Çin kültüründe sağlıkla ilişkilendirilir. Bu bağlamda rüzgar ve su, Chi’nin sonsuz ve sınırsız hareketini çağrıştırır.

Feng shui iç dekorasyonu, enerji evinize girerken yaşadığınız çevreyle uyum içinde olmanızı sağlayarak hayatınızın farklı yönlerini geliştirmeyi amaçlar. Bunu başarmak için feng shui kuralları beş element ve Bagua haritası adı verilen bir modelle çalışır. Bu araçlar evinizdeki mobilya ve dekor öğelerinin yerleştirilmesine rehberlik eder.

Elementlere Göre Feng Shui Nedir?

Feng shui’nin beş önemli elementi ahşap, metal, toprak, su ve ateşten oluşur. Gelin, bu elementlerin feng shui’deki anlamlarını birlikte inceleyelim:

 • Ahşap

Büyümeyi ve canlılığı sembolize eder. Yaşam alanınıza ahşap eşyalar yerleştirmek kişisel gelişimi teşvik eder. Bitkiler ve ahşap mobilyalar bu elementi eklemenin kolay yollarından biri.

 • Metal

Mantığı ve zekayı sembolize eder. Bilgiyi ve akıl zindeliğini destekler. Bu elementi metal çerçeveler veya heykellerle yaşam alanınıza eklemeyi düşünebilirsiniz.

 • Toprak

İstikrarı ve dengeyi sembolize eder. Sakinleşmeye ve dengelenmeye yardımcı olur. Toprak elementini taşlar, kristaller ve manzara resimleriyle evinize taşıyabilirsiniz..

 • Su

Bilgeliği ve dinginliği sembolize eder. Netliğe ve rahatlamaya yardımcı olur. Aynalar, yansıtıcı yüzeyler ve akvaryumlar su elementini evinize dahil etmenin çeşitli yollarından sadece birkaçı.

 • Ateş

Tutkuyu ve enerjiyi sembolize eder. Dönüşümü, büyümeyi ve değişkenliği teşvik eder. Alanınızı ateş elementiyle zenginleştirmek için mumlar ve kırmızı nesneler kullanabilirsiniz.

Feng Shui Felsefesine Göre Bagua Haritası Nedir?

Feng shui ev tasarımı konusunda en yaygın araç bagua haritası olarak geçer. Bagua haritası, belirli bir alandaki enerjiyi analiz etmeye yardımcı olur ve akışı geliştirmek için alana hangi elementlerin getirileceğini önerir. Bagua haritasındaki dokuz çeyreğin her biri, iç dekorasyonunuzu şekillendirmenize yardımcı olabilecek bir elemente ve onunla ilişkili bir renge sahiptir. Söz konusu dokuz çeyrek; zenginlik, şöhret, aşk, aile, sağlık, çocuklar, bilgelik, kariyer ve yardımsever insanlar olarak sıralanır. 

Aşağıda bu haritanın Batı yorumunu sizin için gösterdik ancak geleneksel bir harita da mevcut. Geleneksel harita pusula yönleriyle tanımlanıyor dolayısıyla feng shui’ye yeni başlayanlar için bu harita biraz daha zor olabilir. Pusula yöntemini kullanmamayı tercih ediyorsanız Batı yorumuna sadık kalın ve evinizin kat planını bir tablo şeklinde bölün.

feng shui nedir

Evinizi düzenlemek için Bagua haritasını kullanmak hiç de zor değil. Başlamanız için birkaç feng shui örneğiyle birlikte nasıl çalıştığına bir göz atalım.

feng shui nedir

Feng Shui Felsefesine Göre Renkler Ne Anlama Gelir?

feng shui nedir
 1. Bagua haritasındaki ilk çeyreklik olan zenginlik çeyreği, ahşap ve maviyle ilişkilendirilir. 
 2. Şöhret çeyreğiyse ateş, kırmızı renkli eşyalar ve lambader gibi uzun nesnelerle ilişkili. 
 3. Aşk ve romantik ilişkiler çeyreği için mumları ve çift yerleştirilmiş dekoratif objeleri kullanbilirsiniz. 
 4. Baskın rengi yeşil olan aile çeyreğiyse ahşapla ilişkilendirilir.
 5. Toprak ve sarı rengi sağlık çeyreğini yönetir.
 6. Mor ve metal, çocuk çeyreğinde önde gelen feng shui elementleri.
 7. Bilgelik çeyreği de toprakla ilişkilendirilir. Bu çeyreğe giren yaşam alanlarınızı kitaplar ve bitkilerle dekore edebilirsiniz.
 8. Kariyer, sekizinci çeyrekte bulunur. Bu çeyreğe giren yaşam alanlarınızda ayna bulundurabilir, koyu gri ve siyah dekoratif objeleri kullanabilirsiniz.
 9. Son olarak, seyahat ve insanlara yardım etme çeyreği metal ve beyaz rengiyle ilişkilendirilir. Köşesiz mobilyaları ve siyah-beyaz ikilisini bu alanlara dahil edebilirsiniz.

Feng Shui’ye Göre Dekorasyon İpuçları

 1. Dağınıklığı toparlayın. Çok fazla dağınıklık enerjinin akışını engeller. Temiz bir alansa size nefes almanız ve kafanızı boşaltmanız için olanak sağlar.
 2. Kristallerden yararlanın. Örneğin, aşk için pembe kuvars, koruma için turmalin veya şifa ve bereket için sitrin kullanın.
 3. Hava ve ışığın içeri girebildiğinden emin olun. Hava, feng shui’nin anlamı için kilit bir bileşen olduğundan dolayı içeri girmesine izin verilmeli. Doğal ışık ve havanın kombinasyonu iyi enerji ve gençleşme getirir.
 4. Yatağı ve çalışma masasını kapı girişlerine doğru yerleştirin. Girişe dönük olmak gücü artırır ve kırılganlığı en aza indirir.
 5. Doğal bir unsur ekleyin. Her odaya bir ev bitkisi dahil etmeye çalışın. Sadece enerjiyi iyileştirmekle kalmazlar, aynı zamanda sağlığı artırır ve havayı doğal olarak temizlerler. Evinizde hangi bitkileri kullanabileceğinizden emin değilseniz sizi Evinize En Çok Yakışacak Salon Bitkileri Çeşitleri isimli yazımızı okumaya davet ediyoruz.

Odalara Göre Feng Shui Dekorasyon İpuçları

Artık ana Feng Shui tasarım unsurlarında ustalaştığınıza göre her bir odanın dekorasyonunda feng shui felsefesini nasıl kullanabileceğinize geçelim.

Feng Shui Yatak Odası Dekorasyonu

Zihnimizi dinlendirdiğimiz ve boşalttığımız yer olduğu için yatak odası bir evin en önemli odalarından biri. Feng shui’ye uygun bir yatak odası oluştururken uyulması gereken bazı temel ilkeler bulunur.

Dinginlik: Yatak odanız telaşlı dünyadan kaçtığınız yer olmalı. Yani huzur bulabileceğiniz ve geceleri yatağınızda eriyebileceğiniz bir yaşam alanı. Yatak odanızın duvarlarını açık nötr tonlarda boyayarak, sakin dekoratif unsurlarla süsleyerek ve ışıklarınızı kısarak derin bir uykuyu odanıza davet edebilirsiniz.

Yatağınızı doğru ve şanslı bir şekilde konumlandırın: Yatağınızdan kapıyı kolayca görebilmek için yatağınızı açık bir konuma yerleştirin. Feng Shui yatak için ideal konum yatak başlığınızın pencereye değil sağlam bir duvara dayanması olur. Fakat unutmayın ki yatağınız doğrudan kapıya bakmasın veya yatağınızın sırtı kapıya dönük olmasın.

Komodinlerinizi doğru yerleştirin: Eğer bir komodininiz varsa çift halinde olmalı. Feng shui’ye göre onları görebileceğiniz bir alana yerleştirilen bir çift nesne sevgi dolu, uyumlu enerjiyi teşvik eder. Bu duruma örnek olarak yatağın her iki tarafına yerleştirilen komodinleri verebiliriz.

Feng Shui Salon ve Oturma Odası Dekorasyonu

Oturma odanız dinlenme ve sevdiklerinizle beraber keyifli anlar geçirme alanı olarak kullanılır. Bu nedenle rahat bir iç dekorasyon tarzı olmasını istersiniz. İyi bir feng shui oturma odası evlerimizi dengelememize ve sıcak bir atmosfer yaratmamıza yardımcı olur.   

Feng shui oturma odası ve feng shui salon dekorasyonu için mobilya ve aksesuar seçerken takip etmeniz gereken bazı ipuçlarını aşağıda sıraladık:

Düzenli tutun: Oturma odası, güne bir fincan kahveyle başladığınız ve en sevdiğiniz filmle bitirdiğiniz yer. Bayramları ve doğum günlerini kutladığınız, öğleden sonraları dinlendiğiniz ve çocuklarınızla oynadığınız bu odada gününüzün çoğunu geçirdiğiniz bir gerçek. Bu sebeple yeni fırsatlar ve enerji akışını kolaylaştırmak için alanınızı düzenli tutmalısınız.

Tazeliği koruyun: Taze çiçeklerle oturma odası dekorasyonunuzun yaşam gücünü artırabilirsiniz. Çiçek bazlı sanat eserleri, dokular, desenler, duvar kağıtları, vazolar veya çiçek desenli dekoratif unsurlardan yardım alabilirsiniz. Taze çiçekleri her an bulamayabilirsiniz ancak renkli yapay çiçekler veya bitkilerle dolu başka çözümler kullanabilirsiniz.

Oranlama yapın: İyi bir feng shui oturma odası istiyorsanız odanın mobilyalarıyl orantılı bir şekilde dekore edilmeli. Nasıl mı? Öncelikle kapı yoluna hiçbir şey koymayın ve odanızdaki ana kanepeyi duvara yaslamayın. Bereket enerjisini aktive etmek için odanın köşesine, kapının çapraz karşısına bir lamba yerleştirin.

Feng Shui Mutfak ve Yemek Odası Dekorasyonu

Feng shui’ye uygun bir mutfak evin en önemli odalarından biri olarak kabul edilir. Yemek ve ilişkiler arasındaki dengeyi temsil eder.

Uyum: Feng shui’ye göre evde mükemmel beslenme ve uyumlu bir ilişkinin bol olmasını sağlamak için mutfak ocağı ve lavabonun yan yana yerleştirilmemesi önemlidir. Bu, ateş ve su arasında bir çatışmaya neden olarak ikili ilişkiler arasında kavgalara yol açar.

Dolaplarınızın üzerinde açık alan bırakmaktan kaçının: Mutfağınızda en pozitif enerjiye sahip olduğunuzdan emin olmak için mutfak dolaplarınızın üzerinde açık alanlar bırakmaktan kaçının. Feng Shui negatif enerjinin burada toplanabileceğini söyler. Bu nedenle pozitif enerjiyi teşvik etmek için uzun boylu dolaplar kullanabilir veya odayı bitki gibi diğer eşyalarla doldurabilirsiniz.

Denge: Yemek odasını tamamlamak için bir büfeden yararlanabilirsiniz. Bufe sayesinde masa örtülerini, şamdanları ve bardakları saklamanız için depolama alanına sahip olursunuz. Ayrıca koleksiyonlarınızı sergilemek için veya geçici bir bar olarak da kullanabilirsiniz.

Ferah olmasını sağlayın: Doğru türde bir feng shui aydınlatmasıyla mutfağınıza enerjik bir dokunuş katın. En uygun aydınlatma örneklerini seçerek ve Feng Shui ilkelerini aklınızda tutarak dikkat çekici bir alan yaratabileceksiniz.

Metalik dokunuş: Feng shui’de metal, negatif enerjiyi savuşturmak için güçlü bir araç olarak kabul edilir. Mutfağınızda metale yer vererek alanınızdaki enerjiyi dengeleyebilirsiniz. Gümüş tonları ve pirinç gibi metalik renkler, paslanmz çelik mutfaklar için mükemmel seçimler. Ayrıca metal dolap kulpları da ekleyerek mutfağınıza bu renkleri dahil edebileceksiniz.

Yansıma: Aynalar iyi feng shui yemek enerjisini odaya yansıtır ve alanı güzelleştirir. Duvarın büyük bir kısmını kaplayacak süslü bir ayna feng shui yemek odası tasarımınızın gücünü artırmanın güzel bir yolu.

Feng Shui Antre ve Koridor Dekorasyonu

Evinizin girişi ayakkabılar, şemsiyeler veya askılıklarla doluysa sakin ve düzenli bir giriş yolu yaratmanız için size önerilerimiz var.

Sıcak karşılama: Giriş yolunuzdaki iyi bir feng shui, daha huzurlu ve uyumlu bir yaşamın keyfini çıkarmanıza yardımcı olur. İçeri giren insanlara pozitif enerji getiren nesnelerle sıcak ve iyi planlanmış bir alan yaratarak uyumlu bir yaşamı başarabilirsiniz. Evinizin ambiyansını güçlendirmek için bitkiler, rüzgar çanları veya sağlıklı yeşil bitkiler yerleştirmeyi deneyin.

Ön kapıya bakan ayna yerleştirmeyin: Bir kapının önüne ayna yerleştirmek kötü şans olarak kabul edilir. Aynalar negatif enerjiyi yansıtır. Evinizdeki feng shui aynaları her zaman ön kapıya dik olarak yerleştirilmeli ve asla tam karşısına konulmamalı.

Feng Shui Banyo ve Tuvalet Dekorasyonu

Ebeveyn banyosu evinizin feng shui’sine odaklanıyorsa onu temiz ve düzenli tutmalısınız! Banyo kapısı mümkün olduğunca kapalı kalmalı ve iyi şans ve refahı korumak için klozet kapağı inik olmalı. Bitkilerin durgun enerjiyi emdiğini göz önünde tutarak banyonuzda bir ev bitkisi bulundurun. Feng Shui uzmanları bir evin iç tasarımını geliştirmek için bir aileye zenginlik ve iyi şans getirdiği söylenen Çin para bitkisini önerirler. Çin para bitkisi, madeni paraları andıran dairesel yapraklarıyla zenginlik, bolluk ve talihi teşvik eder.

Artık feng shui nedir sorunuzu cevaplandırdığınıza ve feng shui ev dekorasyonu hakkında birçok yeni bilgiye sahip olduğunuza göre bu önerileri gerçekleştirmeye başlamanın ve sevdiklerinizle paylaşmanın tam zamanı!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top