Evimi Nasıl Dekore Edebilirim Diye Soranlar İçin Bütçe Dostu Tüyolar

Yaşam alanınız için görenleri hayran bırakacak oldukça şık hayalleriniz var, değil mi? Tabii ki hepimiz hayatımızın büyük bir kısmını geçirdiğimiz evimizi olabildiğince güzelleştirmek isteriz. Fakat bütçe mevzusu bazen hayallerimizle aramıza girebilir. İşte bu sebeple evimi nasıl dekore edebilirim sorunuza cüzdanınızı yakmayacak ve bütçenizi zorlamayacak cevapları listeledik. Bu yaratıcı yöntemlerle evinize klas bir şıklık kazandırırken paranız cebinizde kalacak.

Fazlalıklardan kurtulun.

evimi nasıl dekore edebilirim

Bu önerimizle aslında son dönemde yükselişe geçen minimalizm trendinden bahsetmiyoruz. Ancak yine de minimale yakın düşünmekte ve kullanmadığınız dekoratif eşyaları gözden geçirmenizde fayda var. Evinizi kalabalık gösteren ve göz yoran ne varsa ya atın ya da ortalıktan kaldırın.

Bir objeye yatırım yapın.

evimi nasıl dekore edebilirim

Odaya girer girmez gözünüze çarpacak, dikkatinizi çekecek bir odak noktasına ihtiyacınız olacak. Odanın geri kalanı ne kadar ortalama olursa olsun eğer bu odak noktası şıklığı ve stilinizi yansıtıyorsa tüm mekanın havasını değiştirecektir. Bu odak noktası bir tekli koltuk, kitaplık ya da bir tablo olabilir.

Sanatsal dokunuş katın.

Sanatın gücüne güvenin. Bir sanat parçası eğer doğru renk paletine sahipse, doğru noktaya yerleştirilmişse ve doğru tarzdaysa iç tasarımınızın bütün atmosferinde büyük bir etki yaratacaktır. Bu yöntem için ikinci el reprodüksiyon tabloları da tercih edebilirsiniz, kendi yeteneklerinizi sergileyeceğiniz bir projeye de girişebilirsiniz.

Tek bir duvarı ön plana çıkarın.

Evimi nasıl dekore edebilirim diye düşünürken duvarlar bazen gözden kaçabiliyor ya da büyük bir girişim gibi görülebiliyor. Oysa bir odanın havasını tümüyle değiştirmek ve tasarımını zirveye çıkarmak için tüm duvarlarına el atmanıza gerek yok. Duvar vurgusu, cesur desenler ve duvar kağıdı gibi pek çok seçenekle odanızın bir duvarına sıra dışı bir şıklık kazandırabilirsiniz.

Elinizdekileri yeniden değerlendirin.

Yüzü eskiyen koltuğunuzun kılıfını yenileyebilir, bir konsolu stilinize uygun renklerle boyayabilir veya eski yastıklarınızdan yer minderi yapabilirsiniz. Tamamen sizin hayal gücünüzün sınırlarına bağlı olan bu yöntemle evinizde kendin yap projeleri sayesinde farklı bir tarz oluşturabilirsiniz.

Evimi Nasıl Dekore Edebilirim Sorunuza Cevap Olabilecek Diğer Yöntemler

Farklı dokular katın.

Koltuk şalı, yatak örtüsü, kilim, perde, kırlent gibi ev tekstili ürünleri stilinizi oluşturup yansıtabileceğiniz, kendisi küçük etkisi büyük tasarım unsurlarıdır. Farklı desenler, farklı yapıda kumaşlar ve farklı renklerle evinize bütçe dostu yepyeni bir soluk katabilirsiniz.

Işıklandırın.

evimi nasıl dekore edebilirim

Aydınlatma araçlarını sadece fonksiyonları sebebiyle değil, sundukları tasarımsal olanaklarla da seviyoruz. Siz de lambaderinizin abajurunu değiştirerek, endüstriyel tasarım örneği çıplak ampuller kullanarak ya da daha değişik aydınlatma çözümleriyle ekonomik ve göz alıcı yenilikleri evinize getirebilirsiniz.

Detaylara önem verin.

Yaşam alanımızda her gün sıklıkla kullandığımız ama yine de evimi nasıl dekore edebilirim diye düşünürken aklımıza bile getirmediğimiz noktalar var. Örneğin çekmece kulpları, kapı kolları ve armatürler hayatımızın içinde olsa da gözden kaçırdığımız detaylar. Bu detaylarda yapacağınız tasarımsal değişikliklerin hem ucuz hem de etkili bir çözüm getireceğinden emin olabilirsiniz.

İddialı renklerden korkmayın.

evimi nasıl dekore edebilirim - Missafir

Renklerin iç tasarımdaki rolünün ne kadar büyük olduğunu hatırlatmamıza gerek yok. Fakat birçoğumuz evimizi dekore ederken genellikle daha klasik ve alışılagelmiş renk tonlarına başvuruyoruz. Oysa özenle oluşturulmuş cesur renk kombinasyonları evinizin şıklığını bütçenizi aşmadan perçinleyecek basit ve kuvvetli bir yöntem.

Simetriyi gözetin.

evimi nasıl dekore edebilirim

Güzellik algımızın en önemli parametresi belki de simetridir. Orantıya dikkat eder ve objeler için simetrik yerleşim planı oluşturursanız iç tasarımınızın gözle görülür bir biçimde bir üst seviyeye çıktığına tanıklık edebilirsiniz.

Evimi Nasıl Dekore Edebilirim Diye Düşünenler İçin Diğer Öneriler

Evinizin iç dizaynını yeniden yaratırken daha fazla öneriye ihtiyacınız olabilir. Bunun için “Hangi İç Tasarım Stili Sizi En İyi Şekilde Yansıtıyor?” başlıklı yazımızdan yardım alabilirsiniz. Ayrıca Missafir portföyünde yer alan Sakura ve Nirvana gibi evleri inceleyerek de ev dekorasyonu sürecinizde ilham alabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top