Evcil Hayvanla Seyahat Deneyiminizi Kusursuz Kılacak Tüyolar

evcil hayvanla seyahat

Dinlenmek, eğlenmek ve yılın stresini nihayet üzerinizden atabilmek için tatil planı yapıyorsunuz. Ama elbette tüylü dostunuzu geride bırakmaya niyetiniz yok. Sonuçta siz nereye, dostunuz oraya. Ancak kafanızda evcil hayvanla seyahat sürecine dair bazı endişeler var.

Dostunuzla yapacağınız yolculuk sırasında ve sonrasında yaşayabileceğiniz zorluklar, tatil öncesi sizi saran tatlı heyecanınıza gölge düşürmesin. Bu yazımızda evcil hayvanla seyahat etme sürecinizi çok daha güvenli ve kolay hale getirecek ipuçlarını sizinle paylaşıyoruz. Bu noktaları göz önünde bulundurursanız size sadece tüylü dostunuzla tatilinizin tadını çıkarmak kalacak. 

Evcil hayvanla seyahat öncesi bunları mutlaka yapın:

evcil hayvanla seyahat 2Evcil hayvanla seyahat kontrol listesi oluşturun.

Yolculuk sırasında ve sonrasında mutlaka olması gerekenlerin listesini çıkarmakla işe başlayın. Bu konuda yazımızın devamında sizin için hazırladığımız listeden yardım alabilir, dostunuzun karakterine ve özel ihtiyaçlarına göre bu listeye ekleme yapabilirsiniz.

Gideceğiniz yerdeki veterinerleri araştırın.

Konaklayacağınız yere en yakın veteriner kliniğini internet üzerinden bulun ve iletişim bilgilerini not edin. Kliniğe ve orada çalışan hekimlere dair internet siteleri ve sosyal medya hesapları üzerindeki yorumlara göz atmayı da ihmal etmeyin. 

Seçeceğiniz firmanın evcil hayvanla seyahat koşullarını inceleyin.

Eğer toplu taşıma ile yolculuk yapacaksanız kullanmayı planladığınız firmanın evcil hayvanla seyahat politikasını mutlaka okuyun. Firmaların birçoğu internet sitelerinde evcil hayvanla seyahat politikalarına yer veriyor. Bu bilgilere ulaşamazsanız firmayla direkt iletişime geçin ve politikalarını size yazılı bir şekilde iletmelerini talep edin.

Evcil hayvanınızın aşılarını yaptırın. 

Dostunuzun düzenli aşılarının ve iç/dış parazit uygulamalarının güncel olduğundan emin olun.

Konaklayacağınız yerle iletişime geçin.

Elbette konaklama seçenekleri arasında gezinirken evcil hayvan kabul edilip edilmediğini dikkate almışsınızdır. Ancak konu ile ilgili yetkili kişi ya da kişilerden bir kez daha teyit almanız yararlı olabilir.

Mama almayı unutmayın. 

Gideceğiniz yerde dostunuzun en sevdiği mamayı hemen bulamayabilirsiniz. Bu ihtimale karşı sadece yolculuk sırasında değil sonrasında da bir süreliğine yetecek kadar mama bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Acil durumlar için hazırlık yapın.

Kimse felaket senaryolarını düşünerek ağzının tadını kaçırmak istemez ama siz yine de evcil hayvanla seyahat sürecinde her ihtimale hazırlıklı olmalısınız. Dostunuz için bir doğal afet çantası hazırlayarak hem onun güvenliğini hem de kendi iç huzurunuzu sağlayabilirsiniz. Evcil hayvan doğal afet çantasını internet üzerinden satın alabileceğiniz gibi kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Evcil hayvanla seyahat öncesi için özel not:

Yolculuk, hemen hemen bütün evcil hayvanlar için strese yol açabilecek bir eylem. Bu stresin ve hava değişiminin dostunuzun bağışıklık sisteminde yaratabileceği olumsuz etkilere karşı çeşitli vitamin ve gıda takviyesi çözümlerine başvurabilirsiniz. Ancak bunun için mutlaka öncesinde veteriner hekiminize danışmanızda fayda var. 

Evcil hayvanla seyahat için ihtiyaç listesi:

evcil hayvanla seyahat - MissafirRahat bir taşıma çantası

Konforlu bir evcil hayvanla seyahat sürecinin olmazsa olmazı, rahat ve sağlam bir taşıma çantasıdır. Taşıma çantasını evcil hayvanınızın ebat ve kilosuna göre tercih etmeyi unutmayın. Sırt çantasından tekerli taşıma çantasına kadar sadece dostunuza değil size de kolaylık sağlayacak pek çok alternatif sizi bekliyor.

Güncel bir evcil hayvan pasaportu

Evcil hayvanınızın sağlık durumuna dair bütün bilgilerin bulunduğu pasaportun güncel olduğundan emin olun. Özellikle toplu taşıma ile yolculuk yapıyorsanız firmalar dostunuzun pasaportunu kontrol etmek isteyecektir. Bu yüzden pasaportu güvenli ve kolay ulaşılabilir bir yerde saklayın. 

Taşınabilir mama ve su kabı

Minik dostunuzun yolculuk sırasında temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için taşınabilir mama ve su kabına ihtiyacınız olacak. Bu alanda da birçok pratik ve fonksiyonel seçenek mevcut.

Tasma

Evcil hayvanınızın kaybolması durumunda bulanların size ulaşabileceği iletişim bilgilerini içeren bir tasma, gerçek anlamda hayat kurtarıcıdır. 

Evcil hayvanla seyahat için özel tasarlanan taşınabilir tuvalet

Köpekler için tuvalet ihtiyacını gidermek kolayken kedilerde durum biraz daha dikkat ve emek gerektiriyor. Ancak taşınabilir kedi tuvaletleri sayesinde işiniz kolaylaşacak. Tuvalet için kuma ihtiyacınız olacağını da aklınızda bulundurun.

Çöp poşeti, mendil/ıslak mendil

Köpeğinizin tuvalet ihtiyacı sonrası ya da yaşanabilecek kazalara karşı yanınızda bunları bulundurmayı ihmal etmeyin. 

Örtü/battaniye

Özellikle soğuk ya da serin havalarda seyahat edecekseniz yanınızda bir battaniye ya da örtü bulunmalı. Bununla birlikte evcil hayvanınızın evde kullandığı ve alıştığı bir örtüyü seyahat sırasında üstüne örtmeniz ya da altına sermeniz dostunuzu rahatlatacak, onun daha sakin ve güvende hissetmesine yardımcı olacaktır. 

İlk yardım çantası

Evcil hayvanla seyahat ederken türlü ihtimale hazırlıklı olmak adına evcil hayvanınız için bir ilk yardım çantası hazırlamanızı öneririz. 

Taşınabilir tırmalama aparatı

Kedinizin tatil sırasında konaklayacağınız yerdeki koltuğa tırmalama tahtası muamelesi yapmasından korkmanıza gerek yok. Neyse ki artık taşınabilir tırmalama aparatları mevcut. Bu aparatlar sayesinde hem kediniz kendini evinde hissedecek hem de konaklayacağınız yerdeki mobilyalar korunmuş olacak.

İlaçlar

Dostunuzun düzenli kullandığı ya da ihtiyacı olabileceğini düşündüğünüz ilaçları yanınıza almayı unutmayın. Evcil hayvanınızın herhangi bir besin maddesine ya da materyale alerjisi varsa epinefrin enjektörünün kolay ulaşılabilir bir yerde olduğundan da emin olun.

Konfor objesi

Evcil hayvanınızın en sevdiği oyuncak gibi ona rahatlık sağlayan bir objeyi yolculuk sırasında mutlaka yanınızda bulundurun. Oynamasa bile o objenin varlığı dostunuza her şeyin yolunda olduğu mesajını verecektir.

Evcil hayvanla seyahat sırası için özel not:

Kendi aracınızla seyahat edecekseniz evcil hayvanlar için özel olarak tasarlanan koltuklardan edinebilirsiniz. Eğer evcil hayvanınızı taşıma çantasında tutacaksanız mutlaka emniyet kemerini çantanın üzerinden takmayı unutmayın. Güvenli bir yolculuk için evcil hayvanınızı molalar haricinde çantasından çıkarmamanızı ya da tasmasını çözmemenizi tavsiye ederiz. Dostunuz ne kadar sakin huylu olursa olsun yolculuk sırasında beklenmedik bir panik haliyle ani hareketlerde bulunarak dikkatinizi dağıtabilir.

Evcil hayvanla seyahat sırasında bunlar önemli:

evcil hayvanla seyahat 4İhtiyaç molası

Kendi aracınızla seyahat edecekseniz sık sık mola verme lüksünüz olacak. Bu fırsatın keyfini olabildiğince yaşamaya bakın. Toplu taşıma araçlarıyla seyahat edecekseniz de yönelebileceğiniz birkaç çözüm var. Örneğin mümkün olan en kısa yolculuk süresine sahip alternatifi seçebilirsiniz. Eğer böyle bir şansınız yoksa ve yolculuğunuz çok uzun sürecekse aktarmalı seyahat ederek kendi mola imkanlarınızı kendiniz yaratabilirsiniz. 

Sakinleştirme ve oyalama

Yolculuk sırasında ara sıra minik dostunuzla ilgilenmeyi unutmayın. Onunla sık sık konuşmanız, sesinizi duyduğu ve varlığınızı hissettiği için dostunuzu sakinleştirecektir.

Evcil hayvanla seyahat sonrası yapılacaklar:

evcil hayvanEv ortamı yaratın.

Konaklayacağınız yere varır varmaz dostunuz için ev ortamı yaratın. Evcil hayvanınızın kumunu, mama kaplarını ve tırmalama aparatını yerleştirmekle işe başlayın. Dostunuzun mekana alışabilmesi için kokusunun olduğu oyuncak ya da örtüleri ortama gelişigüzel serpiştirebilirsiniz.

Ona özel bir alan açın.

Ev yaşantınızda olduğu gibi tatilinizde de dostunuzun sadece kendisine ait olduğunu bildiği, kafasını dinleyebileceği bir alan oluşturun. Onun evdeki yatağı ya da minderi bu konuda size yardımcı olacaktır.

Dostunuzun keyfinin yerinde olduğundan emin olun. 

Seçtiğiniz destinasyonun zenginliklerini keşfetmek için uzun zaman hayal kurduğunuzu, bu beklentiyle yaşadığınızı biliyoruz. Ancak bu keşif gezisine çıkmadan önce evcil hayvanınızın sakinleştiğinden, kendini rahat ve güvende hissettiğinden emin olmalısınız. Unutmayın, eğer dostunuzun keyfi yerinde değilse sizin de canınız sıkkın olacak ve tatilinizden verim alamayacaksınız.

evcil hayvanEvcil hayvanınızla evinizin konforunda otel kalitesinde bir konaklama yaşamak isterseniz Missafir olarak sunduğumuz kiralık daire ve villaları inceleyebilirsiniz. Kısa ya da orta dönem konaklamak için size en uygun kiralık daire seçeneğini bulma konusunda hazırladığımız rehberden yardım alabilirsiniz. Ayrıca evcil hayvanla yaşayanların haklarını konu aldığımız blog içeriğine de göz gezdirebilirsiniz. Size ve tüylü dostunuza şimdiden güvenli yolculuklar ve iyi tatiller dileriz. 

Evcil dostunuzun bakımını ve sağlık ihtiyaçlarını ev konforunda karşılamak mı istiyorsunuz? Hemen Petopy uygulamasını indirin, evcil dostunuza uzman veteriner hekimlerle birlikte bakın!

Missafir olarak kısa ve orta vadeli kiralamalarda ev sahiplerimize uçtan uca yönetim desteği sunuyoruz. Ev sahiplerimiz hiçbir problemle uğraşmadan kolay, güvenilir ve stressiz bir kiralama deneyimi yaşayabiliyor; evlerinden daha fazla kira geliri elde edebiliyor. Bu süreçte misafirlerimiz de zengin ürün yelpazemiz içerisinden beklentilerine ve zevklerine uygun olan evlerimizde 5 yıldızlı otel kalitesi ve ev konforunda konaklama fırsatını yakalıyor. Hakkımızda daha fazla bilgi edinmek için internet sitemizi inceleyebilirsiniz.   

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top