Evcil Hayvan Kabul Eden Villalar ve Evler İçin Yönetim İpuçları

evcil hayvan kabul eden villalar

Artık seyahat edenler tatile çıkarken evcil hayvanlarını geride bırakmak istemiyorlar. Tatile çıkmak isteyen hayvanseverler evcil hayvan kabul eden konaklama seçeneği bulamadıkları zaman tatil fikrinden vazgeçebiliyor. Bazılarıysa evcil hayvan kabul etmeyen yerlerde konaklamak zorunda kalıp hayvan dostlarını geride bıraktıkları için tatil deneyimlerinden en yüksek verimi alamıyor. Hatta bazıları için tatile çıkarken evcil hayvanını yanında götürmek bir seçenekten ziyade bir zorunluluk. 2020-2021 yıllarında yapılan bir araştırmaya göre seyahat edenlerin %53’ü evcil hayvanlarını da yanlarında getirmeyi tercih ediyor. Bu nedenle evcil hayvan kabul eden villalar ve evler tatil seçenekleri arasında oldukça revaçta. 

Buna ek olarak son yıllardaki verilere bakıldığında Avrupa’da insanların yaklaşık %38’i en az bir patili dostla yaşıyor. American Pet Products Association (APPA) istatistiklerine göre Amerika’da bu oran %67’ye kadar çıkıyor. Kısa dönem tatil evi kiralamayla ilgileniyorsanız evinizi veya villanızı evcil hayvan konaklamasına açık olarak kiralamak özellikle yabancı misafirler arasındaki hedef kitlenizi büyük oranda genişletmiş oluyor. Bunun sonucunda doğal olarak kira geliriniz de artıyor. Bu yazımızda evcil hayvan kabul eden villalar ve evlerin yönetimiyle ilgili önemli noktalara değinmek istedik.

Evcil Hayvan Kabul Eden Villalar ve Evlerde Olması Gereken Özellikler

Evinizi patili misafirlerin de konaklayabileceği şekilde kiraya vermeye karar verdiniz diyelim. Kedi-köpek dostu bir ortam oluşturmak için yapabileceğiniz en temel şeylerden biri evin bir köşesine mama ve su kapları yerleştirmek olabilir. Bu kapların bütçenize zarar vermemek amacıyla yıkanıp başka misafirler tarafından da yeniden kullanılabilir olması ve kaliteli bir materyalden olması önem taşıyor. Genellikle dayanıklı ve hijyenik yapıları sebebiyle çelik mama ve su kapları tercih ediliyor. Plastikse hem zamanla koku yapması hem de hayvanların cildine zarar vermesinden dolayı pek önerilmiyor.

Ev sahiplerinin evcil hayvanlı misafirlere ev kiralamaktan çekinmesinin en büyük sebeplerinden biri mobilyalarına zarar geleceği endişesi. Kediler için tırmalama tahtaları bu sorunu ortadan kaldırıyor. Bazı mobilyalarınız için hem koruyucu hem de dekoratif olacak örtüler kullanılabileceğini de unutmayalım.

Kedili misafirlerin kolaylıkla karşılanabilecek bir diğer önemli ihtiyacıysa kum kabı. Bu kabı banyoya veya evin uzak bir köşesine yerleştirerek patili misafirlerinize rahatlık sağlayabilirsiniz.

Halıların da kolay temizlenebilir ve dayanıklı olması hem köpek hem de kedili misafirleri ağırlarken önem verilmesi gereken bir detay. Bununla birlikte kablo, priz gibi cihazlarınızı gözden uzak bir şekilde saklamak hem can güvenliği hem de elektronik eşyaların güvenliğini sağlayacaktır.

Evinizi veya villanızı köpekli misafirlere de kiralamak istiyorsanız ancak hala çekinceleriniz varsa bahçenize köpeklerin evin içine girmeden konaklayabileceği bir köpek evi satın alabilirsiniz. Hayvan dostlarımızın eve girmesinde bir sakınca görmüyorsanız ancak girmemelerini istediğiniz özel bir oda bulunuyorsa konaklama öncesi misafirle konuşup aranızda net bir sınır belirlemeniz hem sizin rahatlığınız hem de tatsız durumlar yaşanma ihtimalini ortadan kaldırmak açısından çok önemli. Eğer evinizde birden fazla kat varsa merdivenlere kedi-köpek kapısı taktırabilirsiniz. Böylelikle misafirleriniz uyurken evcil hayvanlarının istenmeyen yerlerde keşfe çıkmasını önleyebilirsiniz. Bu pratik çözümler sayesinde hem ev ilanınız daha geniş bir kitleye hitap edebilir hem de evinizi kedi-köpekli misafirlere güvenle kiraya verebilirsiniz. 

Evcil Hayvan Kabul Eden Villalar ve Evlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her zaman olabileceği gibi tatil döneminde de istenmeyen kazalar veya acil müdahale gerektirecek sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Evcil hayvanla konaklayacak bir misafir rezervasyon yaptıktan sonra misafirle iletişime geçip evcil hayvanına dair bilgi almak bu nedenle büyük önem taşıyor. Hayvanın herhangi bir hastalığı veya özel ihtiyacı olup olmadığına dair önceden haberdar olmak hem misafiriniz hem de evcil dostu için daha konforlu bir ortam oluşturmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca en yakın veterinerin adres bilgilerini de misafirinizle paylaşmanız da yararlı olur.

Bahçenizde veya iç mekanda bulunan bitkilerin kedi ve köpekler için zehirli olup olmadığını da kontrol etmeniz çok önemli. Eğer tehlikeli olabilecek bir bitkiyi çeşitli sebeplerden dolayı ortalıktan kaldıramıyorsanız misafire bu konu hakkında önceden haber verebilirsiniz. 

Misafirlerinizin Konforunu Artırmaya Yönelik Ekstra Hizmetler

Tüylü aile dostlarımızı ağırlayacağınızda yapmanız gereken en önemli faktörleri yukarıda sıraladık. Eğer bunu bir adım daha ileri taşımak, misafirleriniz ve minik dostlarına %100 konforlu ve gerçekten özel bir deneyim yaşatmak istiyorsanız diğer yapabileceklerinizden de bahsedelim. 

Mesela evcil hayvanların bahçe ve ev arasında çok daha rahat dolaşması için dış kapılara kedi-köpek kapıları yaptırabilirsiniz. Evin çeşitli köşelerine kediler ve köpekler için çeşitli yıkanabilir ve keyifli oyuncaklar yerleştirebilirsiniz. Evinizin dekorasyonunda hayvan temalı aksesuarlar kullanarak minik dostlarıyla gelecek misafirleriniz için daha zevkli, daha çok yuva hissi verecek rengarenk bir iç mekan tasarımı oluşturabilirsiniz. Ziyaretçileriniz için evinizin giriş kısmına ödül maması, atık torbası, mini oyuncaklar vb. kullanışlı eşyalar içeren küçük bir “hoş geldin paketi” yerleştirebilirsiniz. 

Son olarak evinizdeki kumaşları hipoalerjenik materyallerden seçebilirsiniz. Bu sayede evcil hayvanı olmayan ziyaretçileriniz için alerji vb. durumları önleyip onların da konforla konaklamalarını sağlamış olursunuz.

Konuklarınızın minik dostlarıyla güzel bir vakit geçirmesi için önerilerimiz şimdilik bu kadar. Patili aile üyelerinizle hayatınızı daha da kolaylaştıracak öneriler için Evcil Hayvanla Seyahat Deneyiminizi Kusursuz Kılacak Tüyolar ve  Evde Hayvan Beslemek Yasal mı? Evcil Hayvanla Yaşayanların Hakları Nelerdir? blog yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Evcil dostunuzun bakımını ve sağlık ihtiyaçlarını ev konforunda karşılamak mı istiyorsunuz? Hemen Petopy uygulamasını indirin, evcil dostunuza uzman veteriner hekimlerle birlikte bakın!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top