İş Dünyasının Yükselen Alternatif Tatil Trendi: Workcation

alternatif tatil workcation

Pandemi süreciyle beraber hayatımıza giren evden çalışma sistemi, seyahat planlamalarındaki ihtiyaç ve amaçların farklılaşmasına neden oldu. Şirketlerin verdiği kararlar doğrultusunda belirli günlerde evden çalışan veya tamamıyla uzaktan çalışma sistemini benimsemiş iş insanlarının sayısı oldukça arttı. Bu değişen dinamikler yeni bir alternatif tatil ve çalışma biçimini doğurdu: workcation. Temelinde “work” ve “vacation” yani iş ve tatil kelimelerinin birleşmesiyle ortaya çıkan workcation son günlerde adını sıkça duyduğumuz bir kavram ve trend haline geldi. Bu alternatif tatil ve çalışma şeklini gelin, birlikte inceleyelim.

Workcation Alternatif Tatil Trendi Tam Olarak Nedir?

Workcation kavramı aslında pek yeni sayılmaz. Wall Street Journal’ın 2015’te yayınladığı makale, workcation kelimesinin pandemi öncesinde hayatımıza girdiğini gösteriyor. Fakat workcation alternatif tatil kavramını pandemi süreciyle beraber daha sık duymaya başladık. İş insanlarının uzaktan çalıştığı günleri kısa veya uzun dönem kiralamalar tercih ederek farklı bir ev, şehir ve hatta ülkede konaklarken geçirdiği bu süreç workcation olarak adlandırılıyor. Yani hem tatil yapılıyor hem de tam zamanlı çalışılıyor.

Airbnb CEO’su Brian Chesky, The Atlantic röportajında evlerle olan ilişkimizin değiştiğinden bahsediyor. Chesky’ye göre önceden sadece içinde yaşadığımız evler şimdi hem çalıştığımız hem tatil yaptığımız yaşam alanlarına dönüştü. Bu bağlamda zamanla günlük yaşantımızla çalışma hayatımız ve tatil arasındaki ince çizgi de gitgide kayboluyor. Ayrıca uzaktan çalışmanın belirli bir sezona bağlı olmamasından dolayı workcation seyahatleri de mevsimsel durumlardan daha az etkileniyor. Böylece konaklama ücretleri özellikle sezon dışı dönemlerde şirketler için daha bütçe dostu hale geliyor. Bu da workcation’a olan talebi artırıyor.

Farklı Bir Uzaktan Çalışma Deneyimi Sunan Alternatif Tatil – Workcation

Workcation aslında bir uzaktan çalışma biçimi olsa da bazı nüanslara sahip. Workcation’ı alışılmış uzaktan çalışma sisteminden ayıran en büyük faktör elbette iş ile tatilin bir araya gelmesi. Örneğin bu alternatif tatil konaklaması için bir taraftan çalışırken diğer taraftan daha önce hiç ziyaret etmediğiniz bir şehri keşfetmeyi de tercih edebilirsiniz, sessiz sakin bir sahil kasabasında huzurla dinlenmeyi de. Bu noktada workcation sayesinde şezlonga uzanıp güneşin tadını çıkarırken veya bembeyaz karlarla çevrili bir dağ evindeki şöminenin başında lezzetli çayınızı yudumlarken de işlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Workcation’da dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri seçtiğiniz destinasyonun iş rutininizde bir soruna yol açıp açmayacağını belirlemek ve bu olası soruna karşı çözüm geliştirmek. Örneğin farklı zaman diliminde bir ülkeyi tercih ederseniz günlük toplantılarınızı ve çalışma saatlerinizi iş akışının düzenini bozmayacak şekilde ayarlayabilmek tamamen sizin elinizde. Ayrıca destinasyonun sunduğu zenginlikler sebebiyle dikkatinizin dağılması ve odaklanmada sorun yaşamanız da olası. Böyle bir durumda da günlük planınızı iş-özel hayat dengesini gözeterek hazırlayabilir ve bu plana sadık kalarak verimli bir workcation deneyimi yaşayabilirsiniz. Sonuçta workcation her ne kadar bir alternatif tatil biçimi olsa da özünde iş ile tatilin harmanlandığı bir sistem.

Workcation Alternatif Tatil Seçeneğinin İş İnsanlarına Faydaları

Yoğun ve stresli çalışma temposu sebebiyle iş insanları da herkes gibi daha fazla kaygı yaşayabiliyor. Bu noktada workcation deneyimi çalışanlara bir taraftan yüksek düzeyde motivasyon sağlarken diğer taraftan, her zamanki ortam ve rutinden uzaklaşmış olmanın da etkisiyle, daha tazelenmiş hissettiriyor. Career Gappers yazısına göre workcation çalışanların işlerine yüksek düzeyde odaklanarak daha verimli ve yaratıcı olmalarına olanak sağlıyor. Bu yeni seyahat trendini deneyimleyenlerse evlerine çok daha enerjik ve mutlu bir şekilde döndüğünü belirtiyor.

Ayrıca workcation sayesinde işe gidiş ve eve dönüşlerde trafikte yaşanan zaman kayıplarının da önüne geçilebiliyor. Bu faydaların yanı sıra işverenler de workcation alternatif tatil seçeneğiyle ofislere harcanan kira, elektrik, su, ısıtma ve soğutma sistemleri gibi giderlerden tasarruf edebiliyor.

Kısa Dönem Kiralık Evlerde Çalışma Ortamı

Değişen birçok koşul tatil planlamalarını ve misafirlerin beklentilerini de etkiledi. Bu sürece hızlıca uyum sağlayabilmek için evlerde rahat ve kullanışlı bir çalışma ortamı sunmak öncelikler arasında yer alıyor.

Çalışanların verimli bir workcation deneyimi yaşaması için olmazsa olmaz özelliklerin başında kesintisiz ve kaliteli bir internet erişimi geliyor. Bu sayede çalışanlar uzaktayken işlerini eksiksiz bir şekilde tamamlayabilir, toplantılara zamanında katılabilir ve iş takibini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilir. Ayrıca misafirler için özenle hazırlanmış ofis ortamında uzun çalışma saatleri için tercih edilebilecek konforlu bir çalışma masası ve sandalyesi de bulunmalı. Eğer yazıcı, kağıt, kalem gibi gerekli ofis malzemelerinin de sağlandığı bir alan yaratılırsa misafirler hem deneyimlerinden oldukça memnun kalır hem de diğer çalışma arkadaşlarına konakladığı evi gönül rahatlığıyla tavsiye edebilir. Biz de Missafir olarak, özellikle workcation pazarına sunduğumuz evlerimizde, kesintisiz internet bağlantısı ve rahat bir çalışma ortamı olmasına özen gösteriyoruz. Ayrıca misafirlerimizin konforlu bir iş ve ev deneyimi yaşayabilmeleri için UV kontrollü profesyonel temizlik, havlu ve linen temini vb hizmetler de sunuyoruz.

Tüm bunların yanında workcation’da kısa bir tatilden daha uzun süreli konaklamaların tercih edilmesi sebebiyle evlerin bu deneyim boyunca misafirlerin her türlü ihtiyacını karşılayacak şekilde donanımlı olması da önemli. Missafir olarak portföyümüzde yer alan evlerimizin beyaz eşyadan küçük ev aletine, mobilyadan banyo ve mutfak gereçlerine kadar aklınıza gelebilecek tüm gereksinimi bulundurmasına özen gösteriyoruz.

Workcation alternatif tatil deneyimi için şehir merkezindeki modern evlerin yanı sıra gürültü ve kalabalıktan uzakta bulunan bungalovlar ve sahil evleri de sıklıkla tercih ediliyor. Missafir’in Sapanca’da yeşilin en canlandırıcı tonlarıyla çevrili huzurlu bungalovlardan Bodrum’da doğanın içinde sonsuz maviliklere bakan villalara kadar uzanan ürün yelpazesi de workcation amacıyla yola çıkan misafirlere farklı bütçe ve zevklere uygun alternatifler sunuyor.

Workcation deneyiminde evcil dostuyla rahat bir şekilde ev konforunu yaşamak isteyen birçok misafir de var. Dolayısıyla evcil hayvan dostu bir yaşam alanı sunulması da çok büyük bir avantaj sağlıyor. Bu alternatif tatil süresince misafirlerin evcil dostlarıyla rahatça konaklayabilmesi, evinizi daha çok tercih edilen bir yere dönüştürüyor. Missafir portföyünde hem evcil hayvanlarıyla huzurla konaklamak hem de verimli bir şekilde çalışmak isteyenler için gerekli özellikleri barındıran birçok seçenek mevcut. Siz de patili dostunuzla workcation deneyimini 5 yıldızlı otel kalitesi ve ev konforuyla taçlandırmak isterseniz missafir.com internet sitemizde yer alan evleri inceleyebilirsiniz.

Sektörün değişen dinamiklerinin hayatımıza başka hangi alternatif tatil biçimlerini kazandıracağını bilemeyiz. Yeni trendlere uyum sağlayarak oluşan talebe cevap verecek şekilde kendimizi geliştirmekse bizim için hem önemli bir görev hem de keyifli bir süreç. Konuklarımıza tutkuyla sunduğumuz deneyimde neleri dikkate aldığımızı merak ediyorsanız “Yeni Nesil Konaklama Sektörü için Misafir Deneyimi Rehberi” başlıklı blog içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Missafir olarak kısa ve orta vadeli kiralamalarda ev sahiplerimize uçtan uca yönetim desteği sunuyoruz. Ev sahiplerimiz hiçbir problemle uğraşmadan kolay, güvenilir ve stressiz bir kiralama deneyimi yaşayabiliyor; evlerinden daha fazla kira geliri elde edebiliyor. Bu süreçte misafirlerimiz de zengin ürün yelpazemiz içerisinden beklentilerine ve zevklerine uygun olan evlerimizde 5 yıldızlı otel kalitesi ve ev konforunda konaklama fırsatını yakalıyor. Hakkımızda daha fazla bilgi edinmek için internet sitemizi inceleyebilirsiniz.  

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top