Kapsamlı Seyahat Tüyoları Rehberimizle Tatilinizi Güzelleştirin

seyahat tüyoları

Pandeminin etkisinin azalmasıyla turizm sektörü tekrar canlandı. Siz de bu fırsattan yararlanarak uzun süredir ertelediğiniz seyahat planlarınızı gerçekleştirmeyi mi düşünüyorsunuz? O halde rahat, keyifli ve stressiz bir tatilin kapılarını aralayan seyahat tüyoları rehberimizden yardım alabilirsiniz.

Yolculuk Öncesi için Seyahat Tüyoları

yolculuk öncesi seyahat tüyolarıYedekleyin

Seyahat için ihtiyacınız olacak pasaport, izin belgesi, kimlik belgesi vb. gerekli evrakların en az 2 kopya olacak şekilde renkli fotokopilerini çekin. Bu kopyalardan birini yanınıza alın, diğerini de ailenizden birine veya bir arkadaşınıza verin. Ayrıca bu belgeleri taratıp hem telefonunuzun dahili depolama sistemine hem de bulut depolama sistemlerinden birine kaydetmeyi unutmayın. 

Azaltın

Bavul hazırlarken 80-20 kuralını uygulayın. Bu kurala göre seyahatiniz sırasında kullanacağınızı düşündüğünüz giysi, aksesuar vs eşyalarınızı bavula koymadan önce bir yere serin. Tatilinizde bu eşyaların hepsini büyük ihtimalle kullanmayacağınızı, en fazla %80’i kadarının gerçekten işinize yarayacağını unutmayın. Bu sebeple serdiğiniz eşyaların en az %20’sini eleyin.  

Pratik olun

Eşyalarınızı bavulunuza yerleştirirken yer tasarrufu sağlayan taktiklerden faydalanın. Örneğin giysilerinizi rulo haline getirebilir; çoraplarınızı ya da iç çamaşırlarınızı bir poşete, bez çantaya veya hurca koyarak ayakkabılarınızın içine yerleştirebilirsiniz. Takılarınızıysa eczanelerden temin edebileceğiniz ilaç kutularına koyarak bavulunuzda alan açabilirsiniz. 

Önemli not: Eğer bavul hazırlarken vakumlama tekniğiyle yer tasarrufu sağlamayı planlıyorsanız gideceğiniz yerde elektrik süpürgesi gibi tekrar vakumlama olanağı olduğundan emin olun. 

Pay bırakın

Bavulunuzu hazırlarken boş yer kalmasına dikkat edin. Böylece gideceğiniz yerden hatıra ve hediyelerle dönerken zorluk yaşamazsınız. 

Dikkatle paketleyin

Yanınıza şampuan, nemlendirici krem vb akıcı ürünler alıyorsanız bunları özenli bir şekilde paketlediğinizden emin olun. Bunun için ürün şişelerinin ağzına önce streç film geçirip daha sonra kapağı yerleştirebilirsiniz. Tedbirli olmak adına seyahat boyu akıcı ürünler için özel olarak üretilen sızdırmaz taşıma çantalarından temin edebilirsiniz. 

%100 hazırlıklı olun

Yanınıza alacağınız tüm pilli elektronik aletlerin şarjının tam dolu olmasına özen gösterin. 

Çevrimdışı uygulamaları edinin

Özellikle yurt dışına seyahat edenler için internet paketi kullanımı endişe verici olabilir. Seyahatinizde kullanabileceğiniz ve internet paketinizden harcamayacak çevrimdışı uygulamaları telefonunuza yükleyerek bu dertten kurtulabilirsiniz. 

Araştırma yapın

Gideceğiniz yere dair seyahatiniz öncesi detaylı bir araştırma, tatiliniz sırasında zamandan ve enerjinizden tasarruf etmenize yardımcı olacak. Örneğin konaklayacağınız yerin yakınlarındaki restoran ve kafeleri not edebilir, mutlaka görmek istediğiniz yerlerin listesini çıkararak bu noktalara ulaşımı nasıl sağlayacağınızı internetten inceleyebilirsiniz. 

Yurt dışına hazırlanın

Farklı bir ülkeye seyahat ediyorsanız kredi kartlarınızın ve GSM hatlarınızın yurt dışında kullanılabilir olduğundan emin olun. Ayrıca ülkede farklı priz sistemi olup olmadığını kontrol edin. Farklı priz olması ihtimaline karşılık internetten kolaylıkla temin edebileceğiniz adaptör dönüştürücelerden edinin. 

Not edin

Konaklayacağınız yerin adresini ve iletişim bilgilerini hem telefonunuza hem de bir kağıda not edin. Bu kağıdı cebinizde ya da kolay ulaşılabilir bir yerde bulundurun. 

Telefonunuzda yer açın

Gideceğiniz yerde ölümsüzleştirmeye değer pek çok anı toplayacağınızdan eminiz. Bu nedenle bolca fotoğraf ve video çekerken telefonunuzda yeterli hafıza olmasını isteyeceksiniz. Bunun için seyahatiniz öncesinde telefon hafızasını gözden geçirin ve gereksiz olduğunu düşündüğünüz dosya ve uygulamaları silin. 

Kontrol listesi oluşturun

Yolculuk öncesi hazırlığın belki en önemli adımı kontrol listesidir. Hazırlıklara başlamadan önce kendinize bir liste hazırlayın. Hazırlıkları tamamlayıp tamamlamadığınızı kontrol etmek için seyahate çıkmadan bu listeyi kontrol edin. 

Yolculuk Sırasında İşinizi Kolaylaştıracak Seyahat Tüyoları

yolculuk sırası seyahat tüyolarıBel çantasından yararlanın

Yolculuğunuz sırasında sıklıkla ihtiyacınız olabilecek telefon, taşınabilir pilli şarj cihazı, kulaklık, kimlik, pasaport gibi elzem şeyleri hem kolay ulaşılabilir hem de güvenli bir seçenek olan bel çantasında bulundurun. 

Zamanı efektif kullanın

Seyahatinizde size zaman kazandıracak pek çok kolaylık var. Örneğin online check-in yapabilir ya da kullanacağınız belgeleri kullanım sırasında göre çantanıza yerleştirebilirsiniz. Ayrıca seyahatiniz sırasında sizi oyalayabilecek ve zaman kaybettirebilecek şeylerin bir listesini önceden çıkararak her duruma hazırlıklı olmakta fayda var. 

Yolculuk Sonrası için Seyahat Tüyoları

yolculuk sonrası seyahat tüyolarıAyağınızı yorganınıza göre uzatın

Seyahatiniz için ayırdığınız bütçeden konaklama ve bilet masraflarını çıkardığınığınızda bu, tatil rotanızı keşfetmek için elinizde olan paradır. Bunun içinde yeme/içme, ulaşım, hediyelik gibi harcama kalemleri de olacak. Eminiz ki bütçenizi belirlerken tüm bunları hesaba katmışsınızdır. Ancak beklenmedik masrafların çıkması ve evdeki hesabın çarşıya uymaması ihtimaline de hazırlıklı olun. Bu sebeple seyahatinizde olabildiğince bütçe dostu çözümlere yönelmeye çalışın. 

Sıkıca sarın

Seyahat ettiğiniz yerden dönerken yanınızda kırılacak bir eşya getirmek isteyebilirsiniz. Bu durumda bu eşyayı bir tişörte sararak bavulun orta yerine yerleştirin. Böylece kırılma ihtimalini en aza indirebilirsiniz. 

Planlı ama esnek hareket edin

Gün içinde yapmak istediklerinizi önceden belirleyin. Böylece keşfiniz sırasında zamanınızı verimli bir şekilde kullanmış olacaksınız. Ancak bu planı oluştururken kendinize esneme payı da bırakın. Örneğin mutlaka görmek istediğiniz o kafeyi ziyaret ettikten sonra şehrin arka sokaklarında kaybolacağınız keyifli bir deneyim yaşamak isteyebilirsiniz. 

Tadını çıkarın

Gündelik hayatta sıklıkla zaman harcadığınız alışkanlıklarınızı geride bırakıp yeni deneyimlere yer açmaya çalışın. Olabildiğince fazla yeni tat deneyin, sosyalleşin ve yerel kültürü tanımaya özen gösterin.

Son ve En Önemli Tüyo

Ev konforunu otel kalitesinde deneyimleyin

Gideceğiniz yerde ev rahatlığını yaşamak ama 5 yıldızlı otel lüksünden de geri kalmamak istiyorsanız Missafir evlerini tercih edin. Porföyümüzdeki evleri incelemek için Missafir Homes internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Seyahatinizi ülkenin en özel destinasyonlarında geçirmeyi planlıyor ama henüz hangi rota üzerinden ilerleyeceğine karar veremiyorsanız “Türkiye’de Gezilecek Yerler” isimli blog yazımıza da göz atabilirsiniz. Evcil hayvanlara özel seyahat tüyoları ilginizi çekiyorsa ilgili yazımızdan yardım alabilirsiniz. 

Missafir olarak kısa ve orta vadeli kiralamalarda ev sahiplerimize uçtan uca yönetim desteği sunuyoruz. Ev sahiplerimiz hiçbir problemle uğraşmadan kolay, güvenilir ve stressiz bir kiralama deneyimi yaşayabiliyor; evlerinden daha fazla kira geliri elde edebiliyor. Bu süreçte misafirlerimiz de zengin ürün yelpazemiz içerisinden beklentilerine ve zevklerine uygun olan evlerimizde 5 yıldızlı otel kalitesi ve ev konforunda konaklama fırsatını yakalıyor. Hakkımızda daha fazla bilgi edinmek için internet sitemizi inceleyebilirsiniz.   

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak