Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır, Kimler Belge Alabilir?

seyahat izin belgesi

COVID-19 pandemisi hayatımızın her alanını olduğu gibi seyahat biçimlerimizi de değiştirdi. Gerek tatil gerekse iş ya da özel sebeplerle yolculuk yapacak olanlar için İçişleri Bakanlığı’nca konuya dair düzenlemeler getirildi. Peki Bakanlığın yayınladığı genelgeye göre seyahat izin belgesi nasıl alınır ve kimler tarafından alınabilir?

65 Yaş Üstü Vatandaşlar için Seyahat İzin Belgesi

seyahat izin belgesiYeni düzenlemeler dahilinde 65 yaş üstü vatandaşların düşük ve orta riskli şehirler arasında yolculuk yapmak için seyahat izin belgesi almalarına gerek yok. Ancak yüksek ve çok yüksek risk grubu dahilindeki şehirler söz konusu olduğunda 65 yaş üstü vatandaşlar için bu belgeyi almak zorunlu. Risk grubu haritasının sık sık güncellendiğini ve seyahat planları yaparken haritanın son halini dikkate almanız gerektiğini hatırlatalım. 

E-Devlet Üzerinden Başvuru

65 yaş üstü vatandaşlar seyahat izni için e-Devlet sitesi üzerinden belge başvurusu gerçekleştirebilir. Sitede İçişleri Bakanlığı sayfasındaki e-başvuruya tıklamanız gerekecek. Bu sayfada başvuru seçenekleri içinden Seyahat İzin İşlemleri’ni seçmelisiniz. Daha sonrasında “65 yaş üstü vatandaşlarımız için turizm amaçlı yurt içi seyahat izin verilmesi” ya da “65 yaş üstü vatandaşlarımıza seyahat izin belgesi verilmesi” seçeneklerinden sizin yolculuk amacınıza uygun olanına tıklayarak devam edebilirsiniz. Eğer tatil amaçlı yolculuk yapacaksanız sizden rezervasyon belgesini, kiralık villa ve ev tatili için kira sözleşmesini siteye yüklemeniz istenecek. Diğer durumlar için seyahat edecekseniz de başvuru gerekçenize dair belgeleri (ölüm belgesi, sağlık raporu vs) yüklemelisiniz. 

Gördüğünüz gibi e-Devlet üzerinden seyahat izin belgesi başvurusu oluşturmak oldukça kolay. İlgili sayfaya hızlı ulaşım için linke tıklayabilirsiniz.

E-Devlet başvurunuz değerlendirildikten sonra kabul edilip edilmediğine dair kısa mesajla bilgilendirileceksiniz. Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda bu kısa mesaj ile otogardan seyahat izin belgenizi alabilirsiniz. 

Alo 199 Üzerinden Başvuru

65 yaş üstü vatandaşlar e-Devlet üzerinden rahatlıkla seyahat izin belgesi alabileceği gibi Alo 199 ile de bu belge için başvuru oluşturabilir. Alo 199 üzerinden temsilci yolculuğunuza dair çıkış ve varış noktanızı, hangi araçla seyahat edeceğinizi, özel araçla gidecekseniz otomobil plaka numarasını ve konaklayacağınız yerin adresini öğrenmek için sorular soracak. Soruları cevapladıktan sonra size yaklaşık 2 dakika içerisinde bir onay mesajı iletilecek. Bu mesajı ve ekran görüntüsünü saklayın. 

Not: 65 yaş üstü vatandaşların bu belgeyi alması konusunda istisnalar da var. Son 3 yıl içinde kemik iliği ve organ nakli olanlar, diyaliz hastaları ve immün yetmezliği bulunanlar seyahat için izin belgesini alamıyor. 

65 Yaş Altı Vatandaşlar için Seyahat İzin Belgesi 

seyahat izin belgesiSeyahat izin belgesi alımı süreci 65 yaş altı vatandaşlar için de yaklaşık olarak aynı şekilde işliyor. Ancak bazı farklılıklar ve ek kısıtlamalar söz konusu. 65 yaş altı vatandaşlar arasından ancak aşağıdaki koşulları sağlayanlar izin belgesi alarak özel araçla seyahat edebilecek:

-Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyenler

-Birinci derece yakını veya kardeşi vefat edenler

-Ceza infaz kurumlarından salıverilenler

-Kalacak yeri bulunmayanlar

-ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri

-Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olanlar

-Tedavi ihtiyaçları nedeniyle seyahat edecek olanlar

Yukarıdaki durumlar söz konusu olduğunda seyahat izni için e-Devlet üzerinden belge alabilirsiniz. Bunun için e-Devlet internet sitesinde İçişleri Bakanlığı sayfasındaki e-başvuruya tıkladıktan sonra açılan başvuru seçenekleri içinden Seyahat İzin İşlemleri’ni seçeceksiniz. Burada “65 yaş altı vatandaşlarımıza özel araçla seyahat izin belgesi verilmesi” seçeneğini işaretleyerek ilerleyeceksiniz. Karşınıza çıkan sayfada sizden doğum tarihiniz, gideceğiniz yerdeki hane halkından en az birinin TC kimlik numarası, adı, soyadı, cep telefonu ve beraberinizdeki yakınlarınızın TC kimlik numarasıyla doğum tarihleri ve isimleri gibi bilgileri isteyecekler. Sonrasında başvuru nedeninizle ilgili gereken ölüm belgesi, sağlık raporu vb belgeleri yüklemeniz gerekecek. Bu nedenle başvuruyu yapmadan önce belgeleri tarayıcıdan geçirmenizde ya da elektronik hallerini hazır bulundurmanızda fayda var.  

Bu gerekçelere sahip olmayan 65 yaş altı vatandaşlar ancak toplu taşıma ile şehirler arası seyahat edebilecek. Bunun için de HES kodu ile bilet ve rezervasyon kodu bilgileri yeterli olacak. 

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak