Misafir Olmak: Uzun Yaşamanın Formülü

Misafir Olmak: Uzun Yaşamanın Formülü

Dünyanın neresine giderseniz gidin misafir ağırlamanın farklı da olsa  gelenekselleşmiş bir tarafı vardır. Misafir olmak ise her coğrafya için ayrı bir keyiftir. Bütün ülkelerin kültürüne işlemiş bir durumdur. Ancak hepsinin ortak noktası tabi ki de misafirperverliktir.

Anadolu’nun her hangi bir yerinde, her hangi birinin evine misafir olmak için ev sahibini önceden tanımış olmanız gerekmez ya da misafirin aynı milletten olması, aynı dinden olması gerekmez. Ev sahibi için bunların hiçbir önemi yoktur. Bu sayede bir yabancı veya yoldan geçen ve konaklamak isteyen biri istediği bir evde kalabilir.

Mesela gürcü kültüründe, misafir olmak kutsaldır ve tanrı tarafından gönderildiğine inanılmaktadır. Misafire olabilecek en zengin masa kurulur ve bu misafirler arasından Tamada olarak birisi seçilir. Eğer misafir varsa onun Tamada olması istenir. Tamada sofranın en başına oturur ve seçilen konu hakkında konuşmasını yapıp kadehini kaldırıp işareti vermeden kimse başlayamaz. Bu sofra etkinlikleri birçok nedenden dolayı yapılabilir ama tabi ki bir misafir gelirse, bu kim olursa olsun, yapılamamasının ihtimali neredeyse imkansızdır.

Misafir ağırlamak ciddi bir iştir.

Yine örnek verecek olursak Orta Asya’da, Türkiye’de ve birçok ülkede misafir ağırlamak hayati önem taşır. O an ne iş varsa bırakılır ve Tanrı misafiri olarak gelen bir yabancıyı karşılamakla ilgilenilir ve karşılayan kişi her daim güler yüzlüdür. Gelen misafiri saygı ve sevgiyle karşılamak ev sahiplerinin başlıca görevlerindendir.

Misafir ağırlama kültürü verdiğimiz bir kaç örnekte de görüldüğü gibi farklı olsa bile bütün toplumlar için oldukça önemlidir. Nerede olursan ol karşılaşacağınız durumlar hemen hemen sizi memnun etmeye yetebilir. Peki, bu kadar farklı misafir ağırlama kültürü gördükten sonra bir de missafirin misafir ağırlama kültürünü öğrenelim mi ne dersiniz ?

misafir ev sahibi missafir

Hayat boyu misafir olmak : missafir

Misafir ağırlamanın bu kadar önemli olduğu bu coğrafyada kalıcı olarak misafir olmak herkesin isteyebileceği bir şey. Missafir ekibi olarak yeni nesil bir misafir ağırlama konsepti gerçekleştirdik. Sorumlu olduğumuz evleri otel konseptine çevirerek Airbnb ve Booking gibi 15 ayrı platformda kiralıyoruz. Aynı zamanda evin aklınıza gelebilecek bütün ihtiyaçlarını biz karşılıyoruz. Profesyonel fotoğraf çekimi, iç tasarım, temizlik ve linen değişimi, bakım ve onarım, misafir ilişkileri ve 24 saat check-in hizmeti gibi bir çok hizmet sağlıyoruz. Bu sayede şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki  hem konuğumuzu hem de ev sahibini misafirimiz olarak kabul ettik. Ev sahiplerinin evlerini evimiz olarak görüp, gelen misafirleri en iyi şekilde ağırlamayı hedefledik ve  bunu gerçekleştirmek için adımlar attık.

Misafir denilince akla gelen kavramı değiştirmeyip misafir kelimesine bir “s” harfi daha ekledik. Yani sizin aklınıza gelen ilk anlamın dışında bir de bizim eklediğimiz tanımıyla ya da ev sahibiyle missafir oluştu. Siz de misafir olmak isterseniz bizim evlerimize doğru adım atabilirsiniz ya da evinizi misafirlere açmak için teklif al sayfamıza tıklayabilirsiniz.

 

img

Miraç Alagaş

  Benzer Haberler

  Airbnb Süper Ev Sahibi Nedir? Nasıl Olunur? : Airbnb Türkiye

  Kısa dönemli ev kiralama sitelerine her ay binlerce ev sahibi veya kullanıcı kaydolmaktadır....

  Okumaya Devam..
  - admin

  Bayram Tatili için İstanbul’da Kalacaklara Öneriler

  Bayram tatili giderek yaklaşıyor. Kimileri kendini Ege kıyılarına kimileri ise yurt dışına...

  Okumaya Devam..
  - admin

  Kiralık Daire Bulmanın Püf Noktaları Nedir?

  Gelişmekte olan gayrimenkul sektörünün getirdiği rekabet ile birlikte, insanlar evlerini...

  Okumaya Devam..
  - admin

  Yazıya yorum yapın