Misafir Olmak: Uzun Yaşamanın Formülü

Misafir Olmak: Uzun Yaşamanın Formülü

Dünyanın neresine giderseniz gidin misafir ağırlamanın farklı da olsa  gelenekselleşmiş bir tarafı vardır. Misafir olmak ise her coğrafya için ayrı bir keyiftir. Bütün ülkelerin kültürüne işlemiş bir durumdur. Ancak hepsinin ortak noktası tabi ki de misafirperverliktir.

Anadolu’nun her hangi bir yerinde, her hangi birinin evine misafir için ev sahibini önceden tanımış olmanız gerekmez ya da misafirin aynı milletten olması, aynı dinden olması gerekmez. Ev sahibi için bunların hiçbir önemi yoktur. Bu sayede bir yabancı veya yoldan geçen ve konaklamak isteyen biri istediği bir evde kalabilir.

Mesela gürcü kültüründe, misafirlik kutsaldır ve tanrı tarafından gönderildiğine inanılmaktadır. Misafire olabilecek en zengin masa kurulur ve bu misafirler arasından Tamada olarak birisi seçilir. Eğer misafir varsa onun Tamada olması istenir. Tamada sofranın en başına oturur ve seçilen konu hakkında konuşmasını yapıp kadehini kaldırıp işareti vermeden kimse başlayamaz. Bu sofra etkinlikleri birçok nedenden dolayı yapılabilir ama tabi ki bir misafir gelirse, bu kim olursa olsun, yapılamamasının ihtimali neredeyse imkansızdır.

Misafiri Ağırlamak Ciddi Bir İştir.

Yine örnek verecek olursak Orta Asya’da, Türkiye’de ve birçok ülkede misafirlik ve ağırlanmak hayati önem taşır. O an ne iş varsa bırakılır ve Tanrı misafiri olarak gelen bir yabancıyı karşılamakla ilgilenilir ve karşılayan kişi her daim güler yüzlüdür. Gelen misafiri saygı ve sevgiyle karşılamak ev sahiplerinin başlıca görevlerindendir.

Ağırlama kültürü verdiğimiz bir kaç örnekte de görüldüğü gibi farklı olsa bile bütün toplumlar için oldukça önemlidir. Nerede olursan ol karşılaşacağınız durumlar hemen hemen sizi memnun etmeye yetebilir. Peki, bu kadar farklı misafir ağırlama kültürü gördükten sonra bir de missafirin misafir ağırlama kültürünü öğrenelim mi ne dersiniz ?

misafir ev sahibi missafir

Hayat Boyu Misafir : Missafir

Misafir ağırlamanın bu kadar önemli olduğu bu coğrafyada kalıcı olarak herkes konuk olmak ister. Missafir ekibi olarak yeni nesil bir ağırlama konsepti gerçekleştirdik. Sorumlu olduğumuz evleri otel konseptine çevirerek Airbnb ve Booking gibi 15 ayrı platformda kiralıyoruz. Aynı zamanda evin aklınıza gelebilecek bütün ihtiyaçlarını biz karşılıyoruz. Profesyonel fotoğraf çekimi, iç tasarım, temizlik ve linen değişimi, bakım ve onarım, konuk ilişkileri ve 24 saat check-in hizmeti gibi bir çok hizmet sağlıyoruz. Bu sayede şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki  hem konuğumuzu hem de ev sahibini misafirimiz olarak kabul ettik. Ev sahiplerinin evlerini evimiz olarak görüp, gelen misafirleri en iyi şekilde ağırlamayı hedefledik ve  bunu gerçekleştirmek için adımlar attık.

Misafir denilince akla gelen kavramı değiştirmeyip misafir kelimesine bir “s” harfi daha ekledik. Yani sizin aklınıza gelen ilk anlamın dışında bir de bizim eklediğimiz tanımıyla ya da ev sahibiyle missafir oluştu. Siz de missafir olmak isterseniz bizim evlerimize doğru adım atabilirsiniz ya da evinizi misafirlere açmak için teklif al sayfamıza tıklayabilirsiniz.

 

img

Miraç Alagaş

  Benzer Haberler

  Booking – Ev ve Otel Kiralama Hakkında Her Şey

  Booking – Nasıl Kullanılır? Ev ve Otel Kiralama Nasıl Yapılır? Bu bloğumuzda Booking...

  Okumaya Devam..
  - Yunus Emre Yüksel

  Villa Kiralama: Airbnb’nin Yeni Lüks Evler

  Airbnb ile Villa Kiralama Fırsatlarını Yakalayın Son zamanlarda Airbnb ile villa kiralama...

  Okumaya Devam..
  Miraç Alagaş
  - Miraç Alagaş

  Bayram Tatili için İstanbul’da Kalacaklara Öneriler

  Bayram tatili giderek yaklaşıyor. Kimileri kendini Ege kıyılarına kimileri ise yurt dışına...

  Okumaya Devam..
  Yunus Emre Yuksel
  - Yunus Emre Yuksel

  Yazıya yorum yapın