Konut Sigortası Nedir? Neden Konut ve Eşya Sigortası Yaptırmalısınız?

konut sigortası

Ev sahiplerini kiralama sürecinde en çok endişelendiren konuların başında evlerine ve içindeki eşyalara zarar gelmesi ihtimali yer alıyor. Siz de ev sahibiyseniz ve kiraya verdiğiniz evinizi özellikle doğal afet, yangın, hırsızlık ve benzeri çeşitli beklenmedik tehditlerden nasıl koruyacağınızı merak ediyorsanız çözüm çok basit. Size uygun bir konut sigortası seçerek geleceğinizi güvence altına alabilirsiniz. 

Konut sigortası nedir?

Konut sigortası, gayrimenkulünüzün (teminat kapsamına göre) olası bir deprem, sel, dolu, fırtına, hortum vb doğal afetlerle yangın, hırsızlık, yağma gibi çeşitli beklenmedik risklere karşı güvence altına alındığı bir sigorta çeşididir. 

Konut sigortası zorunlu mu?

Konut veya eşya sigortası yaptırmak DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) gibi zorunlu değildir. Bununla birlikte konutu ve eşyayı kapsayan ev sigortası hem ev sahipleri hem de kiracılar büyük rahatlık ve güvenlik sağlar. 

Eşya sigortası nedir?

Eşya sigortası, konut içerisinde yer alan eşyaların (teminat kapsamına göre) hırsızlık, yangın ve doğal afet gibi tehlikelere karşı güvence altına alındığı sigortaya denir. 

Hangi konut sigortası size göre?

Bugün farklı firmalar fiyat ve kapsam bakımından değişiklik gösteren pek çok konut sigortası çeşidi sunuyor. Gayrimenkulünü ve içindekileri sigortalamak isteyen ev sahipleri, bu çeşitlilik sebebiyle ilk bakışta sigortalama sürecini kafa karıştırıcı ve yorucu bulabilir. Oysa ne istediğinizi, sigortadan beklentilerinizi ve bütçenizi baştan belirlediğiniz takdirde çok daha hızlı bir şekilde size ve ihtiyaçlarınıza en uygun sigortayı kolaylıkla bulabilirsiniz. 

Örneğin evinizi eşyalı bir şekilde kiraya verecekseniz sizin için eşya sigortasını da kapsayan bir sigorta paketi çok daha uygun olacaktır. 

Bundan sonraki adım, elbette teminat kapsamına karar vermek olacak. Bu noktada da göz önünde bulundurmanızın faydalı olacağı birkaç unsur olabilir. 

Örneğin kiraya vereceğiniz eşyalı daire tekin olmayan, suç oranlarının yüksek olduğu bir mahallede mi yer alıyor? O halde sadece hırsızlık değil cam kırılması gibi kazara ya da kasıtlı oluşabilecek hasarları da kapsayan bir teminat seçmelisiniz. 

Aynı şekilde eviniz coğrafi ve iklimsel faktörler sebebiyle sürekli fırtınaların, doluların ve hatta hortumların görüldüğü bir yerde konumlanıyorsa bu ihtimalleri de teminata dahil etmek gerekir. 

Ayrıca gayrimenkulünüzün yer aldığı mahalle ya da ilçe yeterli altyapıya sahip olmadığı için her yağmurlu dönemde su baskını vakaları görülüyorsa teminatın bu riski kapsadığından da emin olmalısınız. 

Ev sigortası fiyatları nasıldır?

Seçtiğiniz sigorta firmasına ve poliçenin kapsamına göre ev sigortası fiyatları değişiklik gösterebilir. Eşya teminatını içermeyen, sadece konut sigortasını ele alan ev sigortası için konut inşa bedeli 2021 itibariyle 200-250 bin TL arasındadır. Eşya bedeli olmayan bu sigorta için yıllık fiyat 146 TL civarındadır. 

Konut bedelini kapsamayan ev sigortası için eşya bedeli ortalama 10-100 bin TL arasındadır. Sadece eşya sigortası için yıllık fiyat ortalaması 167 TL’dir. 

Konut ve eşya teminatını kapsayan ev sigortası içinse yıllık ortalama fiyat 275 TL’dir.

Konut sigortası hesaplama nasıl yapılır?

Konut inşa bedeli, konutun dış yüz ölçümünün metrekare inşa maliyetiyle çarpılması işlemi ile hesaplanır. Bu bedel evin satış bedeli değil, yeniden inşa bedelidir. Bu bedel hesaplanırken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın konut inşaat maliyeti cetveli dikkate alınır.

Eşya maliyeti konut içerisinde ikamet eden bireylere ait ve demirbaş olmayan eşyanın bedelidir. Eşya maliyeti hesaplanırken sigorta kapsamına alınacak eşyaların yeniden satın alınması durumunda ne kadara mal olacağı göz önünde bulundurulur. 

Neden ev sigortası ve eşya sigortası yaptırmalısınız?

Ev sigortası seçtiğiniz poliçeye göre pek çok riske karşı gayrimenkulünüzü ve mallarınızı koruma altına alır. Teminat kapsamına göre konut ve eşya sigortası aşağıdaki durumlarda da size güvence sağlar:

Zorunlu Deprem Sigortası’nın kapsamadığı hasar durumları

-Poliçe şartlarına göre klima ve kombi bakımı, çilingir hizmeti, ücretsiz halı yıkama

-Teminat kapsamına göre sürekli sakatlık, tedavi ve ölüm durumlarında oluşan masraflar

-Çilingir, elektrik ve tesisat işleri ya da anlaşmalı kurumlardan ilgili konularda indirim fırsatı

-Evin kalınmayacak duruma gelmesi halinde otelde konaklama ve tıbbi destek imkanları

Konut sigortasını ek teminatlarla genişletebilir ve kapsama alanını artırarak daha fazla konuda kendinizi ve mallarınızın güvenliğini emniyete alabilirsiniz. 

Missafir aracılığı ile kiraladığınız evinizi hangi yöntemlerle güvence altına aldığını merak ediyorsanız Sıkça Sorula Sorular sayfamıza göz atabilirsiniz.

 


Missafir olarak kısa ve orta vadeli kiralamalarda ev sahiplerimize uçtan uca yönetim desteği sunuyoruz. Ev sahiplerimiz hiçbir problemle uğraşmadan kolay, güvenilir ve stressiz bir kiralama deneyimi yaşayabiliyor; evlerinden daha fazla kira geliri elde edebiliyor. Bu süreçte misafirlerimiz de zengin ürün yelpazemiz içerisinden beklentilerine ve zevklerine uygun olan evlerimizde 5 yıldızlı otel kalitesi ve ev konforunda konaklama fırsatını yakalıyor. Hakkımızda daha fazla bilgi edinmek için internet sitemizi inceleyebilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak