Kısa Dönem Ev Kiralama vs. Klasik Kiralama

Kısa Dönem Ev Kiralama vs. Klasik Kiralama

Kısa dönem ev kiralama sektörü yükselişine hızla devam ederken, kısa ve orta dönem konut kiralamaya talep her geçen gün artıyor. Forbes‘a göre ev sahipleri kısa dönem kiralamalarda klasik kiralamalara göre %30 daha fazla kazanç sağlıyor. Bununla birlikte konutundan gelir elde etmek isteyen ev sahipleri için büyük bir ikilem söz konusu. Ev sahipleri hangi kiralama yönteminin kendi beklenti ve ihtiyaçları için en ideal çözüm olduğunu merak ediyor. Biz de Missafir olarak kısa ve orta dönem kiralamanın alışık olduğumuz uzun dönem kiralamadan hangi noktalarda ayrım gösterdiğini bu yazımızda inceledik. Gelin, kısa dönem ev kiralama sürecine detaylıca bakalım.

Kısa Dönem Ev Kiralama Avantajları

 • Daha Yüksek Kira Geliri 

Kısa dönem ev kiralama sürecinde, uzun döneme kıyasla, aynı mülk üzerinden daha fazla gelir elde edilebiliyor. Bunun sebebi günlük fiyatlandırmanın, aylık kira bedelinin gün bazında hesabına göre daha esnek olabilmesi.  

 • Dönemsel Fiyat Optimizasyonu

Kısa dönem kiralamalarda ev sahipleri sezona ve talebe göre kira bedellerini optimize edebiliyor, böylece dönemsel trendler kira gelir artışı için fırsata çevrilebiliyor. 

 • Esneklik

Kısa dönem kiralama sürecinin avantajlarından biri de, ev sahiplerine sağladığı esneklik ve rahatlık. Ev sahipleri kısa dönem ev kiralama ile evlerini kendi planlarına, beklentilerine ve müsaitlik durumlarına göre uygun gördükleri zaman ve koşullarda kiraya verebiliyor. 

Böylece ev sahipleri, gelir elde etmek için kiraya verdikleri evlerini diledikleri zaman kullanabiliyor. 

Kısa Dönem Ev Kiralamada Önemli Noktalar

 • Yüksek Rekabet 

Kısa ya da orta dönem kiralama sürecinde ön plana çıkabilmenin yolu özenle yürütülen pazarlama faaliyetleri, kusursuz bir misafir deneyimi yaratma, takvim takibi ve yönetimi, temizlik ve bakım süreçleri gibi ciddi adanmışlık gerektiren adımlardan geçiyor. Bu adımların her birinde aktif ve güncel bir şekilde yer almak da zaman ve emek yatırımı anlamına geliyor.

 • Bakım ve Onarım

Evini kısa veya orta dönem kiralama ile misafirlere açan ev sahipleri elbette daha fazla gelir elde edebilmek için takvimlerinin dolu olmasını hedefler. Ancak evde ne kadar sık misafir ağırlanırsa ziyaret öncesi ve sonrası temizlik, tedarik, bakım ve onarım ihtiyacı da o kadar artıyor. 

 • Sezonsal Değişkenlik

Yaz sezonunda konumu ve özellikleri sebebiyle sürekli dolu olan bir evin kış sezonunu o kadar yoğun geçirmeyecek olması öngörülebilir. Kısa dönem ev kiralama ya da orta dönem kiralama sürecinde sezon dışında dönemin trendlerine uyacak şekilde evin yeniden elden geçirilmesi, bu trendlere göre pazarlanması ve mümkün olan en fazla geliri getirecek şekilde fiyat optimizasyonu yapılması gerekli.

Klasik Kiralamanın Zorlukları

Eğer konutunuzdan düzenli gelir elde etmek istiyorsanız klasik kiralama sistemi sayesinde yıllık sözleşme süresi boyunca net bir gelir sağlayabiliyorsunuz. Ancak konut fiyatlarının gösterdiği değişikliğe ve taleplere yönelik fiyat artırımı haklarınız sözleşme sebebiyle sınırlı kalabiliyor. Uzun dönemli sözleşmelerin geçerlilik süresince eviniz değer kazansa bile fiyat artışını belirli bir seviyede tutmak zorunda kalıyorsunuz. Bu da dönemsel olarak evden kazanç elde etme avantajından yararlanamamanıza sebep oluyor.

Missafir ile Kısa Dönem Ev Kiralama Avantajları

Missafir olarak kısa ve orta dönem kiralama sürecinde dinamik fiyatlandırma sistemimiz sayesinde döneme ve talebe göre evlerimiz için uzman ekiplerimizce en doğru fiyatlandırma gerçekleştiriliyor. Missafir portföyüne katılacak olan evler özenle seçiliyor, konukları en iyi şekilde ağırlamak için gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra sisteme dahil ediliyor. İç tasarım desteğimizle evlerimiz hem konuklarımızın her türlü ihtiyacını karşılayacak şekilde donatılıyor hem de göze hitap eden yaşam alanları yaratılıyor. Evlerimizde profesyonel fotoğraf çekimi gerçekleştirdikten sonra evin sunduğu deneyimi en iyi şekilde tasvir eden ilan içerikleri hazırlanarak 15’ten fazla platformda ilanları yayınlanıyor. Uçtan uca operasyonel desteğimiz sayesinde ev sahiplerimiz stressiz, güvenilir ve kolay bir kiralama sürecinin keyfini yaşayabiliyor. Ev sahiplerimizle paylaştığımız panel sayesinde tüm süreç şeffaf ve güncel bir şekilde takip edilebiliyor. 7/24 iletişim desteği, UV kontrollü temizlik ve nano dezenfeksiyon, temiz havlu ve linen temini gibi hizmetlerle de misafirlerimiz 5 yıldızlı otel kalitesinde ev konforu yaşayabiliyor.

Missafir olarak sunduğumuz hizmetleri daha detaylı incelemek için tıklayın.

img

Halide Dönmez

  Benzer Haberler

  Eşyalı Kiralık Daire ve Villaların Olmazsa Olmazları

  Eşyalı kiralık daire ve villasını kısa veya orta dönem kiraya veren her ev sahibi, hem daha...

  Okumaya Devam..
  - Halide Dönmez

  Airbnb SEO Rehberi: İlanınızı Ön Sıralara Taşıyacak 5 İpucu

  Bugün Airbnb’de dünya çapında toplam 8 milyona yakın kayıt bulunuyor. Bu rekabette ön...

  Okumaya Devam..
  - Halide Dönmez

  Gayrimenkul Teknolojileri – PropTech Dünyasına Yön Veren Yenilikler

  Bugün hayatımızın her alanında farkında olmadan yararlandığımız teknolojiler, daha çok...

  Okumaya Devam..
  - Halide Dönmez

  Yazıya yorum yapın